USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 9, 2012
1 Mixed B 4+
5
2 Mixed D 2x
11
3 Mixed F 2x
7
4 Mens Hwt. A 1x
7
5 Womens Open AA 1x
6
6 Mens Hwt. C 4+
9
7 Womens Open C 8+
7
8 Mens Hwt E 1x
9
9 Womens Open E 2x
5
10 Mens Hwt G 2x
4
11 Womens Ltwt D-J 4x
5
12 Womens Club C 4x
4
13 Mixed F-J 8+
5
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Hwt. AA 4+
3
16 Mens Hwt B 2-
0
17 Womens Ltwt B 1x
5
18 Mens Hwt D 2-
3
19 Womens Club D 8+
10
20 Mens Ltwt F 2x
2
21 Womens Open F-J 4+
5
22 Mens Hwt. H 2x
4
23 Womens Open D-J 2-
2
24 Mixed E 4x
2
25 Mens Ltwt A-C 4x
0
26 Womens Open AA-B 4-
0
27 Mixed D 8+
5
28 Mens Club A 4+
3
29 Womens Club A 4+
6
30 Mens Hwt. C 4x
5
31 Womens Open C 4x
7
32 Mens Hwt. E 2-
4
33 Womens Ltwt E 1x
5
34 Mens Hwt. F-J 8+
3
35 Womens Club B 4x
2
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
7
38 Mens Hwt. AA-A 4x
2
39 Womens Open AA-A 4x
1
40 Mens Ltwt B 1x
2
41 Womens Open B 8+
3
42 Mens Hwt. D 1x
7
43 Womens Open D 2x
6
44 Mens Hwt. F 1x
14
45 Womens Open F 2x
3
46 Mens Hwt. I 1x
2
47 Mixed A 4+
3
48 Mixed C 4+
6
49 Mens Club E-J 8+
9
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
3
Friday, August 10, 2012
51 Mixed E 4+
1
52 Mixed C 2x
14
53 Mixed A 2x
5
54 Mens Hwt. I-J 2x
5
55 Womens Open F 1x
2
56 Mens Ltwt F 1x
4
57 Womens Open D 8+
10
    Barnstable Rowing (A)
T. Napolitan/H. Colbath/M. Ball/K. Dunn/D. Wright/S. Rooney/S. Daniels/M. Masil/N. Knight (Cox)
 
    Composite: Cambridge, East Arm, Masters Coaching (A)
D. Davis/D. Altobelli/K. Bryant/J. Haas/M. Scully/N. Dynan/A. Moore/K. Malcolm/J. Josef (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/K. Dresser/E. Kryder-Reid/J. Kaido/D. Stoll/N. Crome/T. Barta/J. Klochko/C. Fults (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/D. Dodge/K. Tolson/T. Patten/M. WELCH/A. Sullivan/M. Fagan/J. Harrigan/J. MacManus (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
S. Milton/S. Moazed/J. Feeney/C. McMahon/L. Porter/D. Bingham/P. Kristal/R. Hassani/D. Boucher (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/J. Anderson/T. Yanowitz/M. Ulsh/W. Lomicka/Z. Matouskova/A. Gray/J. Goldblum/A. Davies (Cox)
 
    Composite: Western Reserve, Avalon, Greater Lawrence Rowing, Rock Creek (A)
S. Romilly/J. Sierra/M. Merritt/S. Dagher/T. Stocker/M. Bers/S. Jones/S. Davidson/M. Carlsen (Cox)
 
    Composite: Cambridge, West Side Rowing Club, East Arm, Masters Coaching (B)
C. Pemberton/Y. Taskor/E. Shanower/C. Westmark/J. Blatt/P. Wayne/D. Noonan/A. Geist/J. Josef (Cox)
 
58 Mens Ltwt D 1x
4
59 Womens Open B 2x
8
60 Mens Hwt. B 4+
8
61 Womens Ltwt A 4+
0
62 Mens Ltwt A-C 4+
1
63 LTA 1x
2
64 Womens Ltwt E-J 4+
6
65 Mens Club D 8+
6
66 Mens Ltwt G 1x
4
67 Womens Club E-J 4x
5
68 Mens Hwt. E 4x
7
    Composite: Bachelors, New York AC, Baltimore, University (A)
C. Windeknecht/R. Miller/A. Cook/M. Daemen
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Rio Salado (A)
p. walsh/J. Streur/M. Idaszak/L. Sklyanskiy
 
    Composite: Minneapolis Rowing Club, Palm Beach (A)
J. Jablonic/J. Green/C. Baker/M. Stormberg
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
W. Plage/G. Hack/J. Parker/C. McCawley
 
    Composite: Western Reserve, Detroit Boat Club, Rockford, Ridley Graduate (A)
B. Whitehead/R. Lesnau/R. Anderson/J. Pauls
 
    Composite: Occoquan International, Palm Beach (B)
W. Purdy/P. Stekl/D. Sayner/M. Totta
 
    Composite: Narragansett, Western (E)
A. Washburn/W. Prichett/K. Juurakko/D. Gorriaran
 
69 Womens Club C 4+
7
70 Mens Club C 4+
8
71 Womens Open AA 2x
3
72 Mens Hwt. A 8+
6
73 Womens Club B 8+
3
74 Mens Hwt B 4x
4
75 Womens Open D-J 4-
5
76 Mens Club E 4+
5
77 Womens Ltwt C 2x
5
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
7
80 Mens Hwt. F 2-
1
81 Womens Ltwt D 1x
3
82 Mens Ltwt D 2x
0
83 Womens Ltwt B 2x
0
84 Mens Ltwt B 2x
0
85 Womens Open AA-A 2-
2
86 Mens Hwt. AA 2x
2
87 Womens Ltwt E 2x
5
88 Mixed F-J 4+
7
89 Womens Open G-J 1x
3
90 Mens Hwt. G-J 4x
8
91 Womens Open E 1x
7
92 Mens Ltwt E 1x
7
93 Womens Open C 4+
6
94 Mens Hwt. C 1x
11
95 Womens Open A 2x
7
96 Mens Hwt. A 2x
3
97 Mens Hwt. E-F 4-
6
98 Mens Hwt. D 4-
1
99 Mixed B 8+
6
100 Parent/Child F/S 2x
4
Saturday, August 11, 2012
101 Mixed B 2x
9
102 Mixed D 4x
4
103 Mixed F 4x
5
104 Mens Ltwt A 1x
8
105 Womens Open A 4+
2
106 Mens Hwt. C 2x
13
107 Womens Open C 1x
2
108 Mens Hwt. E 2x
9
109 Womens Open E 8+
6
    Composite: Cambridge, CRI, East Arm, Masters Coaching (A)
D. Davis/D. Altobelli/K. Glover/J. Haas/R. Stone/C. Egan/P. Wayne/J. Zimmer/L. Heim (Cox)
 
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, Vesper, Nereid, Unaff. (USA) (A)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/T. Patten/K. Tolson/A. Sullivan/L. Hook/D. Dodge/M. Fagan/M. Shepatin/J. MacManus (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Composite: Western Reserve, Corvallis, Baltimore, Avalon, Greater Lawrence Rowing, Rock Creek (A)
P. Trimmer/S. Romilly/M. Merritt/L. Bogard/J. Barton/R. Hassani/S. Jones/S. Davidson/M. Carlsen (Cox)
 
    Composite: West Side Rowing Club, East Arm, Masters Coaching (B)
K. Cody/K. Malcolm/A. Moore/M. Scully/D. Noonan/E. Cassella/P. Shumate/E. Buch/S. Grady (Cox)
 
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
4
112 Mens Club G-J 4+
3
113 Womens Ltwt A-C 4x
3
114 Mens Hwt. AA-A 4-
0
115 Mixed A 8+
2
116 Mens Hwt. B 8+
3
117 Womens Open B 4x
4
118 Mens Hwt. D 4+
7
119 Womens Club D 4+
7
120 Mens Hwt. F 4+
3
121 Womens Club E-J 8+
6
122 Mens Hwt. H 1x
4
123 Mens Hwt. C 2-
4
124 Mens Club A-B 8+
6
125 Mixed G-J 4x
6
126 Womens Ltwt B 4+
0
127 Womens Ltwt D 2x
3
128 Mens Hwt. AA 1x
8
129 Womens Ltwt A 1x
3
130 Mens Ltwt C 2x
1
131 Womens Club C 8+
6
132 Mens Hwt. E 8+
6
133 Womens Club E 4+
9
134 Mens Hwt. G-J 2-
3
135 Mens Ltwt D-J 4+
3
136 Womens Ltwt F-J 2x
3
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
0
139 Mens Club C 8+
7
140 Mens Hwt. B 2x
7
141 Womens Open B 4+
7
142 Mens Hwt. D 2x
5
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/T. Darling
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Linhoff/T. Conway
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Watne/J. Cotter
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Lewis/H. McEntee
 
    Composite: Western Reserve, Detroit Boat Club (A)
R. Lesnau/B. Whitehead
 
143 Womens Open D 1x
3
144 Mens Hwt. F 4x
1
145 Womens Open F-J 4x
7
146 Mens Hwt. J 1x
1
147 Womens Club A 8+
0
148 Mixed C 4x
7
149 Mixed E 2x
10
150 Parent/Child M/D 2x
2
Sunday, August 12, 2012
151 Mixed G 2x
8
152 Mixed E 8+
4
153 Mixed C 8+
7
154 Womens Open AA 4+
3
155 Mens Ltwt I-J 1x
3
156 Womens Club F-J 4+
5
157 Mens Hwt. F 2x
8
158 Womens Open D 4+
5
159 Mens Hwt. D 8+
7
160 Womens Club B 4+
2
161 Mens Hwt. B 1x
7
    Club d'aviron de Boucherville (A)
E. THERRIEN
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Dutt
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Moss
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
G. Joseph
 
    Unaffiliated (USA) (A)
P. Riordan
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
C. Braun
 
    Riverside Boat Club (C)
J. McGaffigan
 
162 Mixed A 4x
1
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
3
165 Mens Club A-D 4x
2
166 Mens Ltwt G 2x
3
167 Womens Open E 4x
3
168 Mens Ltwt E 2x
2
169 Womens Ltwt C 1x
2
170 Mens Ltwt C 1x
6
171 Womens Open A 8+
2
    Capital Rowing Club (A)
M. McGovern/K. O'Connell/E. Weber/J. Thalappillil/M. Somers/G. Hedegore/C. Erling/D. Haney/B. Freitag (Cox)
 
    Composite: Indianapolis RC, Western Reserve, Atlanta (A)
H. Heldt/S. Pfundstein/A. Gates/J. Kaido/K. Trimble/R. Stanley/J. Sworan/L. Cason/E. Chiang (Cox)
 
172 Mens Hwt. AA-A 2-
1
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
3
175 Mens Hwt. B-C 4-
1
176 Mens Hwt. G-J 4-
3
177 Womens Open C 4-
0
178 Mens Ltwt H 1x
2
179 Womens Open F-J 8+
7
180 Mens Club F 4+
4
181 Womens Open D 4x
6
182 Mens Hwt. D 4x
5
    Cambridge Boat Club (A)
G. Walker/G. Benning/D. Ruane/J. Pierce
 
    Composite: Narragansett, Nereid, Upper Valley Rowing (A)
M. Smith/P. Kermond/A. Washburn/D. Gorriaran
 
    Texas Rowing Center (A)
m. knifton/K. Gates/P. Ellis/R. Lynch
 
    Union Boat Club (A)
C. Wemyss/R. Wettach/J. Keating/C. Storm
 
    Composite: Western Reserve, Ft. Worth, Rockford, Ridley Graduate (A)
B. Whitehead/P. McDonough/M. Raisky/J. Pauls
 
183 Womens Open B 1x
5
184 Mens Club B 4+
7
185 Mens Club D 4+
5
186 Womens Club A 4x
0
187 Womens Ltwt A 2x
3
188 Womens Club D 4x
3
189 Womens Open G-J 2x
4
190 Mens Hwt. G-J 4+
5
191 Womens Open E 4+
6
192 Mens Hwt. E 4+
5
193 Womens Open C 2x
11
    Composite: Atlanta, Whistler Rowing (A)
M. Harriman/K. Brown
 
    Composite: Augusta, Potomac (A)
E. Stieve-Caldwell/S. Weeks
 
    Cambridge Boat Club (A)
K. Johnson/C. Truman
 
    Composite: Cambridge, Greater Lawrence Rowing (A)
E. Minzner/A. Thornton
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing (A)
T. Glover/C. Reynolds
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. DelSavio/I. Ghitelman
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
D. Bingham/C. McMahon
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/K. De Biasi
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/D. Kloster
 
    Composite: Western Reserve, Rockford (A)
C. Raisky/S. Romilly
 
    Cambridge Boat Club (B)
M. Watkins/J. Moore
 
194 Mens Hwt. C 8+
4
195 Womens Open A 1x
6
196 Mens Hwt. A 4+
6
197 Mens Club E-J 4x
7
198 Mixed D 4+
3
199 Mixed B 4x
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change