USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 9, 2012
1 Mixed B 4+
5
2 Mixed D 2x
11
3 Mixed F 2x
7
4 Mens Hwt. A 1x
7
5 Womens Open AA 1x
6
6 Mens Hwt. C 4+
9
    Cambridge Boat Club (A)
R. Murphy/M. Duby/A. Balogh/K. Dupuis/A. Zecha (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
B. DuBois/S. Neumann/R. Stedman/C. McKay/R. Rubin (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
J. Henderson/T. Liggett/B. Freeman/D. Alosi/C. Barkey (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
D. Durkovic/T. Wike/C. Ives/R. Rodriguez/J. Sussman (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
T. Cordes/T. Heldt/M. Burroughs/j. sobieski/C. Fults (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Jungbluth/N. Davies/G. Holland/G. LeSage/A. Nguyen (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
D. Pelletier/C. Massing/M. Melanson/H. Culver/E. Johnson (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Krieger/J. Watt/M. Dunn/B. Anderson/N. Dolphin (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
M. Riegelman/C. Sweeney/M. Heslep/P. Courtney/E. Underhill (Cox)
 
7 Womens Open C 8+
7
8 Mens Hwt E 1x
9
9 Womens Open E 2x
5
10 Mens Hwt G 2x
4
11 Womens Ltwt D-J 4x
5
    Composite: Capital, Carnegie Lake, Vesper, Colorado Rowing (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Rilling/V. Bryant/N. Petrisko/J. Hopkins
 
    Composite: Yarmouth RC, Quinsigamond, Rock Creek (A)
M. Stewart/B. Beretich/P. Simms/M. Orrick
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Mikkola/G. Morse/M. Makris/Y. Rose
 
    Narragansett Boat Club (E)
k. leski/D. Chute/R. Berenson/C. Browning
 
12 Womens Club C 4x
4
13 Mixed F-J 8+
5
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Hwt. AA 4+
3
16 Mens Hwt B 2-
0
17 Womens Ltwt B 1x
5
18 Mens Hwt D 2-
3
19 Womens Club D 8+
10
20 Mens Ltwt F 2x
2
21 Womens Open F-J 4+
5
22 Mens Hwt. H 2x
4
    Cambridge Boat Club (A)
C. Zezza/H. Hamilton
 
    Composite: Capital, Palm Beach (A)
 
    Composite: Detroit Boat Club, Colorado Rowing (A)
H. Wurster/R. Jones Jr
 
    Potomac Boat Club (A)
F. Theyer/W. Cox
 
23 Womens Open D-J 2-
2
24 Mixed E 4x
2
25 Mens Ltwt A-C 4x
0
26 Womens Open AA-B 4-
0
27 Mixed D 8+
5
28 Mens Club A 4+
3
29 Womens Club A 4+
6
    Baltimore Rowing Club (A)
K. Jenkins/E. Hofler/S. Bausch/M. Field/M. Penning (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
G. Woolwine/M. Somers/C. Beck/S. Gross Gowin/B. Freitag (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
K. Treat/B. Robinson/E. Greene/L. LaPointe/A. Hubbell (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
E. Morgan Fondriest/C. Stuart/F. Wyloge/L. Mellon/M. Stratmoen (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Ouellette/T. Steele/N. Rousseau/S. Lavieri/K. Ruppar (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
D. Bush/R. Humphreys/S. Sohm/M. Bureau/M. Nielsen (Cox)
 
30 Mens Hwt. C 4x
5
31 Womens Open C 4x
7
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
J. Sierra/S. Dagher/C. McMahon/M. Bers
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Matthes/M. Mazzio/A. Thies/B. Grant
 
    Composite: Cambridge, Lincoln Park Boat Club, Atlanta, Whistler Rowing (A)
E. Kennelly/F. Tuite/m. harriman/K. Brown
 
    Composite: Capital, Occoquan, Potomac, Alexandria (A)
J. Rubini/B. Hollins/L. Wetten/C. Dinion
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Kaido/N. Crome/S. Pfundstein/K. Dresser
 
    Composite: Merrimac, Greater Lawrence Rowing (A)
V. Platzer/E. Minzner/E. Lallemand/K. Scammell
 
    Narragansett Boat Club (B)
A. Abbot/S. Zurek/L. Iler/L. Evans
 
32 Mens Hwt. E 2-
4
33 Womens Ltwt E 1x
5
34 Mens Hwt. F-J 8+
3
    Composite: Capital, Long Beach, Potomac, Masters Coaching, Occoquan International, Palm Beach (A)
D. Spencer/M. McGuirk/T. Kakas/J. Nunn/F. Fischer/P. Knight/R. Tollman/D. Draeger/L. Heim (Cox)
 
    Composite: Occoquan, Minneapolis Rowing Club, Genesee Waterways, Detroit Boat Club, Alexandria (A)
 
    St. Andrew's Alumni Racing (A)
G. Cadwalader/G. Shuster/A. Parrish/W. Paul/E. Cruikshank, III/J. Reeve/J. Burke/J. Morton/J. Schoonover (Cox)
 
35 Womens Club B 4x
2
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
7
38 Mens Hwt. AA-A 4x
2
39 Womens Open AA-A 4x
1
40 Mens Ltwt B 1x
2
41 Womens Open B 8+
3
42 Mens Hwt. D 1x
7
43 Womens Open D 2x
6
44 Mens Hwt. F 1x
14
45 Womens Open F 2x
3
46 Mens Hwt. I 1x
2
47 Mixed A 4+
3
    Capital Rowing Club (A)
A. Glandon/B. Gauss/C. Beck/S. Gross Gowin/B. Freitag (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. West/S. Volpe/B. Erne/M. Dunbar/B. Dorenkott (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
E. Parisi/T. Owston/J. Besser/F. Garnier/E. McBurney (Cox)
 
48 Mixed C 4+
6
    East Arm Rowing Club (A)
J. Cody/R. Zimmer/K. Cody/J. Zimmer/A. Waider (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/K. Dollhopf/K. Kramer/P. Leier-Engelhardt/D. Davis (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
H. Friel/B. Atkins/A. Jackson/A. Porter/T. Lin (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
c. cahall/H. Jedema/K. Raymond/D. Trobee/J. Nix (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
S. McLaughlin/P. Courtney/C. Erling/D. Haney/S. McKay (Cox)
 
49 Mens Club E-J 8+
9
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
3
Friday, August 10, 2012
51 Mixed E 4+
1
52 Mixed C 2x
14
53 Mixed A 2x
5
54 Mens Hwt. I-J 2x
5
55 Womens Open F 1x
2
56 Mens Ltwt F 1x
4
57 Womens Open D 8+
10
58 Mens Ltwt D 1x
4
59 Womens Open B 2x
8
60 Mens Hwt. B 4+
8
61 Womens Ltwt A 4+
0
62 Mens Ltwt A-C 4+
1
63 LTA 1x
2
64 Womens Ltwt E-J 4+
6
    Composite: Capital, Carnegie Lake, Vesper, Colorado Rowing (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
L. Craig/E. Bates/D. Haines/S. Markel/J. Peter (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, Masters Coaching (A)
P. Shumate/M. Shepatin/B. Smith/A. Bigelow/L. Heim (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Sierra/R. Hassani/M. Orrick/M. Stewart/D. Boucher (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Raila/L. Kammert/K. Weber/S. Shepard/M. Strom (Cox)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Narragansett, Masters Coaching (B)
M. Wilkie/R. Schultz-Purves/D. Chute/S. Mulderig/S. Grady (Cox)
 
65 Mens Club D 8+
6
66 Mens Ltwt G 1x
4
67 Womens Club E-J 4x
5
68 Mens Hwt. E 4x
7
69 Womens Club C 4+
7
70 Mens Club C 4+
8
71 Womens Open AA 2x
3
72 Mens Hwt. A 8+
6
    Capital Rowing Club (A)
S. Neumann/E. Leslie/D. Barksdale/B. Gauss/B. Luhman/A. Glandon/M. Riegelman/P. Courtney/E. Underhill (Cox)
 
    Composite: CHARGERS, Corvallis (A)
F. Sarmast/J. Premo/S. Rogers/J. Stratton/E. Summers/M. Sealander/D. Ringo/C. Hamilton/J. Peter (Cox)
 
    Composite: CRI, Friends of WPI, Unaff. (USA) (A)
J. Kramer/I. Buzanoski/M. Munroe/P. Beckwith/M. Milkin/S. Cohn/D. Bussey/A. Emerson/L. Kenney (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
S. Shakir/A. Rabus/B. Lehman/S. Stappen/B. Hackney/J. Radosevich/J. ortiz/C. Barkey/M. Stratmoen (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Jungbluth/C. Mathieu/E. Edstrom/G. LeSage/S. Durkin/N. Davies/G. Holland/A. DelSordo/A. Nguyen (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Luker/M. Castrovinci/C. Seglem/R. Andrews/A. Shenker/O. Schueller/J. Bernblum/J. Owens/K. Lane (Cox)
 
73 Womens Club B 8+
3
74 Mens Hwt B 4x
4
75 Womens Open D-J 4-
5
76 Mens Club E 4+
5
77 Womens Ltwt C 2x
5
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
7
80 Mens Hwt. F 2-
1
81 Womens Ltwt D 1x
3
82 Mens Ltwt D 2x
0
83 Womens Ltwt B 2x
0
84 Mens Ltwt B 2x
0
85 Womens Open AA-A 2-
2
86 Mens Hwt. AA 2x
2
87 Womens Ltwt E 2x
5
88 Mixed F-J 4+
7
89 Womens Open G-J 1x
3
90 Mens Hwt. G-J 4x
8
    Cambridge Boat Club (A)
O. Simanovsky/R. Lee/M. Hyde/L. Sweet
 
    Composite: Capital, Long Beach, Occoquan International, Palm Beach (A)
J. Nunn/M. McGuirk/R. Tollman/D. Spencer
 
    Chelsea Boat Club, Inc. (A)
K. Santucci/C. Lindner/J. McGirl/P. Fuery
 
    Composite: College BC, Cambridge, Western (A)
R. Kendall/C. Zezza/K. Juurakko/H. Hamilton
 
    Composite: Fairmount, Malta, Potomac (A)
R. Stehlik/C. Patterson/R. Sargent/W. Cox
 
    Composite: La Baie Verte, Detroit Boat Club, Colorado Rowing (A)
H. Wurster/R. Shellman/R. Jones/M. Thibault
 
    Composite: Palmetto Rowing Club, New Haven (A)
R. Dyer, Jr./N. Thetford/D. ERDMAN/B. Walsh
 
    Composite: Cambridge, Potomac, Detroit Boat Club, Greenwich Crew (B)
C. Selden/R. Slocum/W. Reimann/D. Sitek
 
91 Womens Open E 1x
7
92 Mens Ltwt E 1x
7
93 Womens Open C 4+
6
94 Mens Hwt. C 1x
11
95 Womens Open A 2x
7
96 Mens Hwt. A 2x
3
97 Mens Hwt. E-F 4-
6
98 Mens Hwt. D 4-
1
99 Mixed B 8+
6
100 Parent/Child F/S 2x
4
Saturday, August 11, 2012
101 Mixed B 2x
9
102 Mixed D 4x
4
103 Mixed F 4x
5
104 Mens Ltwt A 1x
8
105 Womens Open A 4+
2
106 Mens Hwt. C 2x
13
107 Womens Open C 1x
2
108 Mens Hwt. E 2x
9
109 Womens Open E 8+
6
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
4
112 Mens Club G-J 4+
3
113 Womens Ltwt A-C 4x
3
114 Mens Hwt. AA-A 4-
0
115 Mixed A 8+
2
    Capital Rowing Club (A)
B. Luhman/J. Yeado/C. Evans/E. Leslie/M. Somers/J. Thalappillil/G. Hedegore/D. Haney/B. Freitag (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Talak/M. West/M. McGuire/M. Dunbar/B. Erne/s. reckless/A. Fox/S. Volpe/B. Dorenkott (Cox)
 
116 Mens Hwt. B 8+
3
117 Womens Open B 4x
4
118 Mens Hwt. D 4+
7
119 Womens Club D 4+
7
120 Mens Hwt. F 4+
3
121 Womens Club E-J 8+
6
122 Mens Hwt. H 1x
4
123 Mens Hwt. C 2-
4
124 Mens Club A-B 8+
6
125 Mixed G-J 4x
6
126 Womens Ltwt B 4+
0
127 Womens Ltwt D 2x
3
128 Mens Hwt. AA 1x
8
129 Womens Ltwt A 1x
3
130 Mens Ltwt C 2x
1
131 Womens Club C 8+
6
132 Mens Hwt. E 8+
6
133 Womens Club E 4+
9
134 Mens Hwt. G-J 2-
3
135 Mens Ltwt D-J 4+
3
136 Womens Ltwt F-J 2x
3
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
0
139 Mens Club C 8+
7
140 Mens Hwt. B 2x
7
141 Womens Open B 4+
7
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
K. Brown/L. Cason/L. Imperial/K. Fowks/R. Gouin (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Ouellette/T. Steele/K. Samuelson Duni/S. Lavieri/c. kelley (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Composite: Los Angeles, Skidmore CR, Unaff. (USA) (A)
E. Mastrianni/J. Hathaway/M. Haff/E. Wilson/C. Bassler (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. Rumora/M. West/M. Talak/D. Trobee/B. Dorenkott (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Ney/G. Woolwine/E. Weber/K. O'Connell/B. Freitag (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
E. Szigethy/K. Stutz/V. Keenan/A. Fogel/A. Davies (Cox)
 
142 Mens Hwt. D 2x
5
143 Womens Open D 1x
3
144 Mens Hwt. F 4x
1
145 Womens Open F-J 4x
7
146 Mens Hwt. J 1x
1
147 Womens Club A 8+
0
148 Mixed C 4x
7
149 Mixed E 2x
10
150 Parent/Child M/D 2x
2
Sunday, August 12, 2012
151 Mixed G 2x
8
152 Mixed E 8+
4
153 Mixed C 8+
7
154 Womens Open AA 4+
3
    Capital Rowing Club (A)
J. Ney/G. Woolwine/E. Weber/K. Hall/B. Freitag (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
C. Erling/S. Gross Gowin/M. Somers/G. Hedegore/S. McKay (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
 
155 Mens Ltwt I-J 1x
3
156 Womens Club F-J 4+
5
157 Mens Hwt. F 2x
8
158 Womens Open D 4+
5
159 Mens Hwt. D 8+
7
160 Womens Club B 4+
2
161 Mens Hwt. B 1x
7
162 Mixed A 4x
1
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
3
165 Mens Club A-D 4x
2
166 Mens Ltwt G 2x
3
167 Womens Open E 4x
3
168 Mens Ltwt E 2x
2
169 Womens Ltwt C 1x
2
170 Mens Ltwt C 1x
6
171 Womens Open A 8+
2
    Capital Rowing Club (A)
M. McGovern/K. O'Connell/E. Weber/J. Thalappillil/M. Somers/G. Hedegore/C. Erling/D. Haney/B. Freitag (Cox)
 
    Composite: Indianapolis RC, Western Reserve, Atlanta (A)
H. Heldt/S. Pfundstein/A. Gates/J. Kaido/K. Trimble/R. Stanley/J. Sworan/L. Cason/E. Chiang (Cox)
 
172 Mens Hwt. AA-A 2-
1
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
3
175 Mens Hwt. B-C 4-
1
176 Mens Hwt. G-J 4-
3
177 Womens Open C 4-
0
178 Mens Ltwt H 1x
2
179 Womens Open F-J 8+
7
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/P. Harrigan/P. Wilson/M. Julian/D. Haines/L. Hathaway/E. Bates/S. Markel/M. Handzel (Cox)
 
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, Albany RC, Vesper, Rivanna, Nereid (A)
 
    Composite: Indianapolis RC, Corvallis, Potomac, Greater Lawrence Rowing, Quinsigamond, Rock Creek (A)
P. Trimmer/M. Orrick/L. Bogard/N. Crome/M. Stewart/C. Mannix/S. Sternbach/C. Miller/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Flavin/S. Shepard/C. Randel/K. Kislevitz/P. Reese/L. Turner/s. Behan/K. Salzarulo/P. Claflin (Cox)
 
    Composite: West Side Rowing Club, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/D. Altobelli/R. Stone/J. Haas/N. Warren/E. Buch/D. Noonan/B. Smith/L. Heim (Cox)
 
    Composite: Capital, Maritime Rowing Club, Carnegie Lake, Vesper, Atlanta, Midnight Sun, Alexandria Masters (B)
 
    Composite: Blood Street Sculls, Cambridge, Corvallis, Masters Coaching (B)
P. Shumate/S. Haerer/P. Wayne/R. Thomas/J. Morse/S. Mulderig/S. Mann-Sweeney/M. Shepatin/J. Gesch (Cox)
 
180 Mens Club F 4+
4
181 Womens Open D 4x
6
182 Mens Hwt. D 4x
5
183 Womens Open B 1x
5
184 Mens Club B 4+
7
185 Mens Club D 4+
5
186 Womens Club A 4x
0
187 Womens Ltwt A 2x
3
188 Womens Club D 4x
3
189 Womens Open G-J 2x
4
190 Mens Hwt. G-J 4+
5
    Composite: Avalon, Norwalk Leander, Quinsigamond (A)
T. Demers/D. Mapley/t. tba/T. Tba/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Composite: Capital, Corvallis, Potomac, Occoquan International (A)
D. Spencer/P. Knight/T. Kakas/D. Draeger/C. Tokuda (Cox)
 
    Composite: CHARGERS, Norwalk River, Detroit Boat Club, Colorado Rowing (A)
H. Wurster/M. Thibault/R. Jones Jr/W. Hawkey/J. Peter (Cox)
 
    Chelsea Boat Club, Inc. (A)
K. Santucci/C. Lindner/J. McGirl/P. Fuery/K. Doetzer (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
C. Miller/J. Craford/M. Martin/L. Haberman/K. Harnad (Cox)
 
191 Womens Open E 4+
6
192 Mens Hwt. E 4+
5
193 Womens Open C 2x
11
194 Mens Hwt. C 8+
4
195 Womens Open A 1x
6
196 Mens Hwt. A 4+
6
197 Mens Club E-J 4x
7
198 Mixed D 4+
3
199 Mixed B 4x
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change