USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 9, 2012
1 Mixed B 4+
5
2 Mixed D 2x
11
3 Mixed F 2x
7
4 Mens Hwt. A 1x
7
5 Womens Open AA 1x
6
6 Mens Hwt. C 4+
9
7 Womens Open C 8+
7
8 Mens Hwt E 1x
9
9 Womens Open E 2x
5
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
S. Jones/L. Porter
 
    Composite: Fairmount, Cincinnati RC (A)
M. Brundage/S. Sargent
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Dikkers/L. Aust
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Carter/C. Hicks
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Raymond/L. Winter
 
10 Mens Hwt G 2x
4
11 Womens Ltwt D-J 4x
5
    Composite: Capital, Carnegie Lake, Vesper, Colorado Rowing (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Rilling/V. Bryant/N. Petrisko/J. Hopkins
 
    Composite: Yarmouth RC, Quinsigamond, Rock Creek (A)
M. Stewart/B. Beretich/P. Simms/M. Orrick
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Mikkola/G. Morse/M. Makris/Y. Rose
 
    Narragansett Boat Club (E)
k. leski/D. Chute/R. Berenson/C. Browning
 
12 Womens Club C 4x
4
13 Mixed F-J 8+
5
14 Womens Ltwt C 4+
4
    Composite: Carnegie Lake, Yarmouth RC, Quinsigamond, Rock Creek (A)
J. Sierra/R. Ford/M. Mark/D. Brown/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Abbot/A. Lee/L. Iler/L. Evans/K. Goldman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Raila/V. Leinfelder/M. Collins/M. Bourque/M. Strom (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. Rumora/A. Fox/M. Talak/A. Pfennigwerth/N. Dolphin (Cox)
 
15 Mens Hwt. AA 4+
3
16 Mens Hwt B 2-
0
17 Womens Ltwt B 1x
5
18 Mens Hwt D 2-
3
19 Womens Club D 8+
10
20 Mens Ltwt F 2x
2
21 Womens Open F-J 4+
5
22 Mens Hwt. H 2x
4
23 Womens Open D-J 2-
2
24 Mixed E 4x
2
25 Mens Ltwt A-C 4x
0
26 Womens Open AA-B 4-
0
27 Mixed D 8+
5
28 Mens Club A 4+
3
29 Womens Club A 4+
6
30 Mens Hwt. C 4x
5
31 Womens Open C 4x
7
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
J. Sierra/S. Dagher/C. McMahon/M. Bers
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Matthes/M. Mazzio/A. Thies/B. Grant
 
    Composite: Cambridge, Lincoln Park Boat Club, Atlanta, Whistler Rowing (A)
E. Kennelly/F. Tuite/m. harriman/K. Brown
 
    Composite: Capital, Occoquan, Potomac, Alexandria (A)
J. Rubini/B. Hollins/L. Wetten/C. Dinion
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Kaido/N. Crome/S. Pfundstein/K. Dresser
 
    Composite: Merrimac, Greater Lawrence Rowing (A)
V. Platzer/E. Minzner/E. Lallemand/K. Scammell
 
    Narragansett Boat Club (B)
A. Abbot/S. Zurek/L. Iler/L. Evans
 
32 Mens Hwt. E 2-
4
33 Womens Ltwt E 1x
5
    Cambridge Rowing Club (A)
E. Hansen
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Chute
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
L. Porter
 
    Sarasota Crew (A)
P. Kesler
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
D. Parenti
 
34 Mens Hwt. F-J 8+
3
35 Womens Club B 4x
2
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
7
38 Mens Hwt. AA-A 4x
2
39 Womens Open AA-A 4x
1
40 Mens Ltwt B 1x
2
41 Womens Open B 8+
3
42 Mens Hwt. D 1x
7
43 Womens Open D 2x
6
44 Mens Hwt. F 1x
14
45 Womens Open F 2x
3
46 Mens Hwt. I 1x
2
47 Mixed A 4+
3
48 Mixed C 4+
6
49 Mens Club E-J 8+
9
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
3
Friday, August 10, 2012
51 Mixed E 4+
1
52 Mixed C 2x
14
53 Mixed A 2x
5
54 Mens Hwt. I-J 2x
5
55 Womens Open F 1x
2
56 Mens Ltwt F 1x
4
57 Womens Open D 8+
10
    Barnstable Rowing (A)
T. Napolitan/H. Colbath/M. Ball/K. Dunn/D. Wright/S. Rooney/S. Daniels/M. Masil/N. Knight (Cox)
 
    Composite: Cambridge, East Arm, Masters Coaching (A)
D. Davis/D. Altobelli/K. Bryant/J. Haas/M. Scully/N. Dynan/A. Moore/K. Malcolm/J. Josef (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/K. Dresser/E. Kryder-Reid/J. Kaido/D. Stoll/N. Crome/T. Barta/J. Klochko/C. Fults (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/D. Dodge/K. Tolson/T. Patten/M. WELCH/A. Sullivan/M. Fagan/J. Harrigan/J. MacManus (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
S. Milton/S. Moazed/J. Feeney/C. McMahon/L. Porter/D. Bingham/P. Kristal/R. Hassani/D. Boucher (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/J. Anderson/T. Yanowitz/M. Ulsh/W. Lomicka/Z. Matouskova/A. Gray/J. Goldblum/A. Davies (Cox)
 
    Composite: Western Reserve, Avalon, Greater Lawrence Rowing, Rock Creek (A)
S. Romilly/J. Sierra/M. Merritt/S. Dagher/T. Stocker/M. Bers/S. Jones/S. Davidson/M. Carlsen (Cox)
 
    Composite: Cambridge, West Side Rowing Club, East Arm, Masters Coaching (B)
C. Pemberton/Y. Taskor/E. Shanower/C. Westmark/J. Blatt/P. Wayne/D. Noonan/A. Geist/J. Josef (Cox)
 
58 Mens Ltwt D 1x
4
59 Womens Open B 2x
8
60 Mens Hwt. B 4+
8
61 Womens Ltwt A 4+
0
62 Mens Ltwt A-C 4+
1
63 LTA 1x
2
64 Womens Ltwt E-J 4+
6
    Composite: Capital, Carnegie Lake, Vesper, Colorado Rowing (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
L. Craig/E. Bates/D. Haines/S. Markel/J. Peter (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, Masters Coaching (A)
P. Shumate/M. Shepatin/B. Smith/A. Bigelow/L. Heim (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Sierra/R. Hassani/M. Orrick/M. Stewart/D. Boucher (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Raila/L. Kammert/K. Weber/S. Shepard/M. Strom (Cox)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Narragansett, Masters Coaching (B)
M. Wilkie/R. Schultz-Purves/D. Chute/S. Mulderig/S. Grady (Cox)
 
65 Mens Club D 8+
6
66 Mens Ltwt G 1x
4
67 Womens Club E-J 4x
5
68 Mens Hwt. E 4x
7
69 Womens Club C 4+
7
70 Mens Club C 4+
8
71 Womens Open AA 2x
3
72 Mens Hwt. A 8+
6
73 Womens Club B 8+
3
74 Mens Hwt B 4x
4
75 Womens Open D-J 4-
5
    Composite: Potomac, Avalon, Rock Creek (A)
K. Watts/M. Stewart/H. Caraher/C. Hajek
 
    Composite: Vesper, Nereid, Unaff. (USA) (A)
 
    Composite: Avalon, Greater Lawrence Rowing (B)
M. Bers/K. Becker/S. Jones/M. Merritt
 
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, Albany RC, Vesper, Rivanna (B)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Albany RC, Vesper, Midnight Sun (C)
 
76 Mens Club E 4+
5
77 Womens Ltwt C 2x
5
    Cambridge Boat Club (A)
N. Strom/J. Moore
 
    Fairmount Rowing Association (A)
c. lenihan
 
    Composite: Occoquan, Alexandria (A)
C. Dinion/K. Gonyea
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
S. O'Connor/L. Porter
 
    Narragansett Boat Club (B)
A. Abbot/L. Evans
 
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
7
80 Mens Hwt. F 2-
1
81 Womens Ltwt D 1x
3
82 Mens Ltwt D 2x
0
83 Womens Ltwt B 2x
0
84 Mens Ltwt B 2x
0
85 Womens Open AA-A 2-
2
86 Mens Hwt. AA 2x
2
87 Womens Ltwt E 2x
5
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
R. Hassani/S. Jones
 
    Composite: Green Lake, Potomac (A)
S. Duncan/N. Faigen
 
    Composite: Merrimac, Greater Lawrence Rowing (A)
L. Doucett/C. Masors
 
    Skidmore Community Rowing (A)
C. Halse/R. Mahoney
 
    Narragansett Boat Club (E)
k. leski/C. Browning
 
88 Mixed F-J 4+
7
89 Womens Open G-J 1x
3
90 Mens Hwt. G-J 4x
8
91 Womens Open E 1x
7
92 Mens Ltwt E 1x
7
93 Womens Open C 4+
6
    Composite: Avalon, Quinsigamond, Rock Creek (A)
M. Bers/T. Stocker/G. Higgins/K. Becker/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
M. WELCH/A. Sullivan/M. Fagan/L. Germann/W. Fritz (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
S. Milton/S. Moazed/C. McMahon/J. Feeney/D. Boucher (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Pocock, Unaff. (USA) (B)
M. Barry/J. Hathaway/C. Ives/M. Anderson/N. Cook (Cox)
 
94 Mens Hwt. C 1x
11
95 Womens Open A 2x
7
96 Mens Hwt. A 2x
3
97 Mens Hwt. E-F 4-
6
98 Mens Hwt. D 4-
1
99 Mixed B 8+
6
100 Parent/Child F/S 2x
4
Saturday, August 11, 2012
101 Mixed B 2x
9
102 Mixed D 4x
4
103 Mixed F 4x
5
104 Mens Ltwt A 1x
8
105 Womens Open A 4+
2
106 Mens Hwt. C 2x
13
107 Womens Open C 1x
2
108 Mens Hwt. E 2x
9
109 Womens Open E 8+
6
    Composite: Cambridge, CRI, East Arm, Masters Coaching (A)
D. Davis/D. Altobelli/K. Glover/J. Haas/R. Stone/C. Egan/P. Wayne/J. Zimmer/L. Heim (Cox)
 
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, Vesper, Nereid, Unaff. (USA) (A)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/T. Patten/K. Tolson/A. Sullivan/L. Hook/D. Dodge/M. Fagan/M. Shepatin/J. MacManus (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Composite: Western Reserve, Corvallis, Baltimore, Avalon, Greater Lawrence Rowing, Rock Creek (A)
P. Trimmer/S. Romilly/M. Merritt/L. Bogard/J. Barton/R. Hassani/S. Jones/S. Davidson/M. Carlsen (Cox)
 
    Composite: West Side Rowing Club, East Arm, Masters Coaching (B)
K. Cody/K. Malcolm/A. Moore/M. Scully/D. Noonan/E. Cassella/P. Shumate/E. Buch/S. Grady (Cox)
 
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
4
    Composite: Ann Arbor RC, Narragansett, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/R. Schultz-Purves/D. Chute/S. Mulderig/J. Gesch (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Abbot/A. Lee/G. Schiffman/D. Norman/n. karwashan (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Sierra/M. Orrick/G. Higgins/M. Stewart/D. Boucher (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Raila/V. Leinfelder/L. Kammert/M. Bourque/P. Claflin (Cox)
 
112 Mens Club G-J 4+
3
113 Womens Ltwt A-C 4x
3
114 Mens Hwt. AA-A 4-
0
115 Mixed A 8+
2
116 Mens Hwt. B 8+
3
117 Womens Open B 4x
4
118 Mens Hwt. D 4+
7
119 Womens Club D 4+
7
120 Mens Hwt. F 4+
3
121 Womens Club E-J 8+
6
122 Mens Hwt. H 1x
4
123 Mens Hwt. C 2-
4
124 Mens Club A-B 8+
6
125 Mixed G-J 4x
6
126 Womens Ltwt B 4+
0
127 Womens Ltwt D 2x
3
    Composite: Occoquan, GMS Rowing (A)
P. Meyer/C. Dinion
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Sierra/R. Hassani
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Fox/B. Rumora
 
128 Mens Hwt. AA 1x
8
129 Womens Ltwt A 1x
3
130 Mens Ltwt C 2x
1
131 Womens Club C 8+
6
132 Mens Hwt. E 8+
6
133 Womens Club E 4+
9
    Corvallis Rowing Club (A)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
L. Goldsmith/C. Corkery/C. Bell/L. Pedone/G. Spier (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
C. MacColl/K. Elinevsky/A. Wulfkuhle/S. Linowski/H. Crockett (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/D. Dodge/K. Tolson/T. Patten/J. MacManus (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
S. Moazed/S. Milton/L. Porter/M. Stewart/D. Boucher (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
E. Glenshaw/M. Postans/L. Peyton/K. Harvard/E. Kaufmann (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
K. Garofalo/D. Bradshaw/K. English/M. Gambino/D. Haines (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (B)
H. Abbey/J. Perlstein/G. Wehrle-Scott/C. Ahern/A. Hickey (Cox)
 
134 Mens Hwt. G-J 2-
3
135 Mens Ltwt D-J 4+
3
136 Womens Ltwt F-J 2x
3
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
0
139 Mens Club C 8+
7
140 Mens Hwt. B 2x
7
141 Womens Open B 4+
7
142 Mens Hwt. D 2x
5
143 Womens Open D 1x
3
144 Mens Hwt. F 4x
1
145 Womens Open F-J 4x
7
146 Mens Hwt. J 1x
1
147 Womens Club A 8+
0
148 Mixed C 4x
7
149 Mixed E 2x
10
150 Parent/Child M/D 2x
2
Sunday, August 12, 2012
151 Mixed G 2x
8
152 Mixed E 8+
4
153 Mixed C 8+
7
154 Womens Open AA 4+
3
155 Mens Ltwt I-J 1x
3
156 Womens Club F-J 4+
5
157 Mens Hwt. F 2x
8
158 Womens Open D 4+
5
159 Mens Hwt. D 8+
7
160 Womens Club B 4+
2
161 Mens Hwt. B 1x
7
162 Mixed A 4x
1
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
3
165 Mens Club A-D 4x
2
166 Mens Ltwt G 2x
3
167 Womens Open E 4x
3
    Composite: Atlanta, Avalon, Rock Creek (A)
G. Teborek/S. Davidson/L. Schwanger/M. Orrick
 
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, Vesper, Nereid, Unaff. (USA) (A)
 
    Composite: Chester River, Virginia (E)
D. Riordan/B. Faurot/d. yoder/K. Ruffatto
 
168 Mens Ltwt E 2x
2
169 Womens Ltwt C 1x
2
170 Mens Ltwt C 1x
6
171 Womens Open A 8+
2
172 Mens Hwt. AA-A 2-
1
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
3
175 Mens Hwt. B-C 4-
1
176 Mens Hwt. G-J 4-
3
177 Womens Open C 4-
0
178 Mens Ltwt H 1x
2
179 Womens Open F-J 8+
7
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/P. Harrigan/P. Wilson/M. Julian/D. Haines/L. Hathaway/E. Bates/S. Markel/M. Handzel (Cox)
 
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, Albany RC, Vesper, Rivanna, Nereid (A)
 
    Composite: Indianapolis RC, Corvallis, Potomac, Greater Lawrence Rowing, Quinsigamond, Rock Creek (A)
P. Trimmer/M. Orrick/L. Bogard/N. Crome/M. Stewart/C. Mannix/S. Sternbach/C. Miller/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Flavin/S. Shepard/C. Randel/K. Kislevitz/P. Reese/L. Turner/s. Behan/K. Salzarulo/P. Claflin (Cox)
 
    Composite: West Side Rowing Club, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/D. Altobelli/R. Stone/J. Haas/N. Warren/E. Buch/D. Noonan/B. Smith/L. Heim (Cox)
 
    Composite: Capital, Maritime Rowing Club, Carnegie Lake, Vesper, Atlanta, Midnight Sun, Alexandria Masters (B)
 
    Composite: Blood Street Sculls, Cambridge, Corvallis, Masters Coaching (B)
P. Shumate/S. Haerer/P. Wayne/R. Thomas/J. Morse/S. Mulderig/S. Mann-Sweeney/M. Shepatin/J. Gesch (Cox)
 
180 Mens Club F 4+
4
181 Womens Open D 4x
6
    Composite: Cambridge, Narragansett, Upper Valley Rowing, Unaff. (USA) (A)
C. Reynolds/M. Zezza/A. Boucher/T. Glover
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Composite: Indianapolis RC, Avalon, Rock Creek (A)
J. Klochko/S. Dagher/R. Hassani/C. McMahon
 
    Maritime Rowing Club (A)
S. Hedges/H. Parkhurst/L. Merk-Gould/P. Ellett
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Aust/I. Ghitelman/J. Carmody/S. Sales
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/D. Kloster/S. Carter/C. Hicks
 
182 Mens Hwt. D 4x
5
183 Womens Open B 1x
5
184 Mens Club B 4+
7
185 Mens Club D 4+
5
186 Womens Club A 4x
0
187 Womens Ltwt A 2x
3
188 Womens Club D 4x
3
189 Womens Open G-J 2x
4
190 Mens Hwt. G-J 4+
5
191 Womens Open E 4+
6
192 Mens Hwt. E 4+
5
193 Womens Open C 2x
11
    Composite: Atlanta, Whistler Rowing (A)
M. Harriman/K. Brown
 
    Composite: Augusta, Potomac (A)
E. Stieve-Caldwell/S. Weeks
 
    Cambridge Boat Club (A)
K. Johnson/C. Truman
 
    Composite: Cambridge, Greater Lawrence Rowing (A)
E. Minzner/A. Thornton
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing (A)
T. Glover/C. Reynolds
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. DelSavio/I. Ghitelman
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
D. Bingham/C. McMahon
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/K. De Biasi
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/D. Kloster
 
    Composite: Western Reserve, Rockford (A)
C. Raisky/S. Romilly
 
    Cambridge Boat Club (B)
M. Watkins/J. Moore
 
194 Mens Hwt. C 8+
4
195 Womens Open A 1x
6
196 Mens Hwt. A 4+
6
197 Mens Club E-J 4x
7
198 Mixed D 4+
3
199 Mixed B 4x
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change