USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 9, 2012
1 Mixed B 4+
5
2 Mixed D 2x
11
3 Mixed F 2x
7
    Avalon Rowing Club (A)
T. Demers/J. Solomon
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Norwalk Leander (A)
D. Mapley/A. Faber
 
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/S. Cutts
 
    Composite: Rivanna, Alexandria (A)
a. cann/J. Rubini
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Cook/D. Westervelt
 
    Texas Rowing Center (A)
W. Crawford/C. Hicks
 
    Merrimac River Rowing Association (F)
j. ballantine/A. Ballantine
 
4 Mens Hwt. A 1x
7
5 Womens Open AA 1x
6
    Narragansett Boat Club (A)
B. McConarty
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
S. San Emeterio
 
    Vesper Boat Club (A)
D. Anders
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (B)
J. Warren
 
    Vesper Boat Club (B)
M. Brokaw
 
    Quinsigamond Rowing Association, Inc. (D)
K. Harwood
 
6 Mens Hwt. C 4+
9
7 Womens Open C 8+
7
8 Mens Hwt E 1x
9
9 Womens Open E 2x
5
10 Mens Hwt G 2x
4
11 Womens Ltwt D-J 4x
5
    Composite: Capital, Carnegie Lake, Vesper, Colorado Rowing (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Rilling/V. Bryant/N. Petrisko/J. Hopkins
 
    Composite: Yarmouth RC, Quinsigamond, Rock Creek (A)
M. Stewart/B. Beretich/P. Simms/M. Orrick
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Mikkola/G. Morse/M. Makris/Y. Rose
 
    Narragansett Boat Club (E)
k. leski/D. Chute/R. Berenson/C. Browning
 
12 Womens Club C 4x
4
13 Mixed F-J 8+
5
14 Womens Ltwt C 4+
4
    Composite: Carnegie Lake, Yarmouth RC, Quinsigamond, Rock Creek (A)
J. Sierra/R. Ford/M. Mark/D. Brown/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Abbot/A. Lee/L. Iler/L. Evans/K. Goldman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Raila/V. Leinfelder/M. Collins/M. Bourque/M. Strom (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. Rumora/A. Fox/M. Talak/A. Pfennigwerth/N. Dolphin (Cox)
 
15 Mens Hwt. AA 4+
3
16 Mens Hwt B 2-
0
17 Womens Ltwt B 1x
5
18 Mens Hwt D 2-
3
19 Womens Club D 8+
10
    CHARGERS Rowing Club (A)
L. O'Hern/D. Bradshaw/K. Garofalo/M. Gambino/L. Craig/K. English/L. Dwyer/N. Grant/E. Bates (Cox)
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
U. Mustafa/K. Vosburgh/D. Adams/T. Sukiennicki/J. Colby/M. Kohn/A. Parker/K. Morgan/K. Soeth (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
R. Sweeney/L. Goldsmith/C. Bell/P. Vaughan/H. Abbey/J. Perlstein/J. Truesdell Ellis/L. Pedone/G. Spier (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Levey/S. Stevenson/L. Doucett/M. Duerr/M. Merritt/C. Mannix/J. Waldman/C. Powers/S. Tuvell (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
K. Alvarez/D. Catley/L. Faulise/M. Haronian/S. Zurek/L. McCracken/G. Schiffman/D. Norman/C. ponko (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
C. MacColl/D. Brooks/L. glading-dilorenzo/S. Linowski/N. Blake/C. Cardinal/A. Wulfkuhle/P. Owen/H. Crockett (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
I. van Wyngaarden/K. Kislevitz/C. Nicklas/K. Weber/B. Bass/L. Kammert/K. Liffmann/K. Davis/P. Claflin (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Carey/M. Postans/C. Crutchfield/L. Gillespie/L. Peyton/K. Harvard/M. Laskaris/E. Glenshaw/E. Kaufmann (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
 
20 Mens Ltwt F 2x
2
21 Womens Open F-J 4+
5
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, CHARGERS, Albany RC, Midnight Sun (A)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon (A)
C. Miller/C. Hajek/H. Caraher/M. Dowd/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
L. Hook/J. Harrigan/M. Fagan/M. Shepatin/W. Fritz (Cox)
 
    Composite: East Arm, Masters Coaching (B)
M. Wilkie/E. Buch/E. Cassella/A. Bigelow/J. Josef (Cox)
 
    Composite: Narragansett, St. Catharines, Masters Coaching (C)
D. Chute/C. Robinson/R. Thomas/S. Mulderig/K. Burtnik (Cox)
 
22 Mens Hwt. H 2x
4
23 Womens Open D-J 2-
2
    East Arm Rowing Club (A)
K. Cody/J. Zimmer
 
    Narragansett Boat Club (D)
R. Gross/C. Browning
 
24 Mixed E 4x
2
25 Mens Ltwt A-C 4x
0
26 Womens Open AA-B 4-
0
27 Mixed D 8+
5
    Composite: Cambridge, Narragansett, Nereid, Upper Valley Rowing (A)
T. Glover/C. Reynolds/M. Smith/D. Gorriaran/S. Whitney/P. Kermond/M. Zezza/A. Boucher/A. Rickey (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
S. Lysenko/F. Maldari/P. Kaplan/J. Osborne/C. Mannix/M. Duerr/A. Spires/C. Powers/R. Paquett (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/L. Moffitt/J. Mackie/t. geffs/M. Slabbert/H. Pohl/P. Pugliese/S. Yung/J. Sussman (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
E. Kryder-Reid/W. Horne/E. Stoll/j. sobieski/D. Stoll/O. Frenzel/T. Barta/J. Klochko/E. Chiang (Cox)
 
    Composite: La Baie Verte, Augusta, East Arm, Masters Coaching (A)
E. Shanower/C. Pemberton/J. Cody/E. Caldwell/J. Wilhelm/P. Walsh/K. Glover/A. Geist/J. Josef (Cox)
 
28 Mens Club A 4+
3
29 Womens Club A 4+
6
30 Mens Hwt. C 4x
5
31 Womens Open C 4x
7
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
J. Sierra/S. Dagher/C. McMahon/M. Bers
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Matthes/M. Mazzio/A. Thies/B. Grant
 
    Composite: Cambridge, Lincoln Park Boat Club, Atlanta, Whistler Rowing (A)
E. Kennelly/F. Tuite/m. harriman/K. Brown
 
    Composite: Capital, Occoquan, Potomac, Alexandria (A)
J. Rubini/B. Hollins/L. Wetten/C. Dinion
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Kaido/N. Crome/S. Pfundstein/K. Dresser
 
    Composite: Merrimac, Greater Lawrence Rowing (A)
V. Platzer/E. Minzner/E. Lallemand/K. Scammell
 
    Narragansett Boat Club (B)
A. Abbot/S. Zurek/L. Iler/L. Evans
 
32 Mens Hwt. E 2-
4
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/R. Shellman
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Watne/J. Duke
 
    Composite: PCRA, Greenwich Crew (A)
 
    Composite: Riverside, CRI (A)
P. Beaman/G. Piantedosi
 
33 Womens Ltwt E 1x
5
    Cambridge Rowing Club (A)
E. Hansen
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Chute
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
L. Porter
 
    Sarasota Crew (A)
P. Kesler
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
D. Parenti
 
34 Mens Hwt. F-J 8+
3
35 Womens Club B 4x
2
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
7
38 Mens Hwt. AA-A 4x
2
39 Womens Open AA-A 4x
1
40 Mens Ltwt B 1x
2
41 Womens Open B 8+
3
42 Mens Hwt. D 1x
7
    Independence Rowing Club (A)
T. Friel
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Cotter
 
    Riverside Boat Club (A)
A. O'Brien
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates
 
    Composite: Cambridge, Potomac, Detroit Boat Club, Occoquan International (B)
C. Selden/R. Slocum/W. Reimann/D. Sitek
 
    Texas Rowing Center (B)
L. Vepstas
 
    Merrimac River Rowing Association (C)
R. Meijer
 
43 Womens Open D 2x
6
44 Mens Hwt. F 1x
14
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Rubini
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Conway
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
T. Wheatley
 
    Mid Hudson Rowing Association (A)
M. Griffin
 
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Green
 
    Pettipaug YC Rowing (A)
P. Falk
 
    Rockford Crew (A)
R. Anderson
 
    Salisbury Boat Club (A)
A. Inglis
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (A)
A. Frizzera
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
D. Stowe
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (B)
C. Baker
 
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
D. Ruml
 
    Holyoke Rows (L)
P. Knaplund
 
45 Womens Open F 2x
3
    Narragansett Boat Club (A)
J. Richards/S. Cutts
 
    Potomac Boat Club (B)
C. Capps/D. Perrone
 
    Potomac Boat Club (C)
J. Rone/J. Hopkins
 
46 Mens Hwt. I 1x
2
47 Mixed A 4+
3
48 Mixed C 4+
6
49 Mens Club E-J 8+
9
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
3
Friday, August 10, 2012
51 Mixed E 4+
1
52 Mixed C 2x
14
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Wolff/K. Brown
 
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Sheffner/N. Watts
 
    Composite: Greenwich Crew, Unaff. (USA) (A)
M. McCormack/B. Eldridge
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
K. Dollhopf/K. Kramer
 
    Maritime Rowing Club (A)
S. Hedges/R. Potts
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Gorriaran/T. Glover
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
B. Plage/J. Goldblatt
 
    Composite: Rivanna, Passaic River (A)
C. Jackson/D. Cenit
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
K. Foran/J. Wilson
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates/C. Adams
 
    University Barge Club (A)
K. Ennis/A. Cook
 
    Composite: Cambridge, Palm Beach (B)
D. Johnson/E. Kennelly
 
    Swan Creek Rowing Club (B)
H. Green/S. Platt
 
    Lincoln Park Boat Club (C)
A. Idaszak/M. Idaszak
 
53 Mixed A 2x
5
54 Mens Hwt. I-J 2x
5
55 Womens Open F 1x
2
56 Mens Ltwt F 1x
4
57 Womens Open D 8+
10
58 Mens Ltwt D 1x
4
59 Womens Open B 2x
8
    Cambridge Boat Club (A)
C. Matthes/M. Mazzio
 
    Composite: Cambridge, Lincoln Park Boat Club (A)
M. Zezza/F. Tuite
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
K. Treat/B. Robinson
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Brokaw/R. Jerril
 
    Westford Community Rowing (A)
N. Tang/S. Paret
 
    Vesper Boat Club (B)
E. Normoyle/D. Anders
 
    Vesper Boat Club (C)
A. James/S. Kaplan
 
    Narragansett Boat Club (D)
A. Fleet/A. Palms
 
60 Mens Hwt. B 4+
8
61 Womens Ltwt A 4+
0
62 Mens Ltwt A-C 4+
1
63 LTA 1x
2
64 Womens Ltwt E-J 4+
6
    Composite: Capital, Carnegie Lake, Vesper, Colorado Rowing (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
L. Craig/E. Bates/D. Haines/S. Markel/J. Peter (Cox)
 
    Composite: Blood Street Sculls, Masters Coaching (A)
P. Shumate/M. Shepatin/B. Smith/A. Bigelow/L. Heim (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Sierra/R. Hassani/M. Orrick/M. Stewart/D. Boucher (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Raila/L. Kammert/K. Weber/S. Shepard/M. Strom (Cox)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Narragansett, Masters Coaching (B)
M. Wilkie/R. Schultz-Purves/D. Chute/S. Mulderig/S. Grady (Cox)
 
65 Mens Club D 8+
6
66 Mens Ltwt G 1x
4
67 Womens Club E-J 4x
5
    Narragansett Boat Club (A)
A. Abbot/J. Richards/S. Cutts/L. Evans
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. McGeehan/C. Mioli/B. Nash/J. Moody
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
K. Salzarulo/B. Liepolt/J. Wasserman/L. Mandel
 
68 Mens Hwt. E 4x
7
    Composite: Bachelors, New York AC, Baltimore, University (A)
C. Windeknecht/R. Miller/A. Cook/M. Daemen
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Rio Salado (A)
p. walsh/J. Streur/M. Idaszak/L. Sklyanskiy
 
    Composite: Minneapolis Rowing Club, Palm Beach (A)
J. Jablonic/J. Green/C. Baker/M. Stormberg
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
W. Plage/G. Hack/J. Parker/C. McCawley
 
    Composite: Western Reserve, Detroit Boat Club, Rockford, Ridley Graduate (A)
B. Whitehead/R. Lesnau/R. Anderson/J. Pauls
 
    Composite: Occoquan International, Palm Beach (B)
W. Purdy/P. Stekl/D. Sayner/M. Totta
 
    Composite: Narragansett, Western (E)
A. Washburn/W. Prichett/K. Juurakko/D. Gorriaran
 
69 Womens Club C 4+
7
70 Mens Club C 4+
8
71 Womens Open AA 2x
3
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Engel/S. Minc
 
    Composite: Narragansett, Quinsigamond (A)
B. McConarty/J. McAlear
 
    Union Boat Club (A)
A. Taggart/C. McCarthy
 
72 Mens Hwt. A 8+
6
73 Womens Club B 8+
3
74 Mens Hwt B 4x
4
75 Womens Open D-J 4-
5
76 Mens Club E 4+
5
77 Womens Ltwt C 2x
5
    Cambridge Boat Club (A)
N. Strom/J. Moore
 
    Fairmount Rowing Association (A)
c. lenihan
 
    Composite: Occoquan, Alexandria (A)
C. Dinion/K. Gonyea
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
S. O'Connor/L. Porter
 
    Narragansett Boat Club (B)
A. Abbot/L. Evans
 
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
7
80 Mens Hwt. F 2-
1
81 Womens Ltwt D 1x
3
82 Mens Ltwt D 2x
0
83 Womens Ltwt B 2x
0
84 Mens Ltwt B 2x
0
85 Womens Open AA-A 2-
2
86 Mens Hwt. AA 2x
2
87 Womens Ltwt E 2x
5
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
R. Hassani/S. Jones
 
    Composite: Green Lake, Potomac (A)
S. Duncan/N. Faigen
 
    Composite: Merrimac, Greater Lawrence Rowing (A)
L. Doucett/C. Masors
 
    Skidmore Community Rowing (A)
C. Halse/R. Mahoney
 
    Narragansett Boat Club (E)
k. leski/C. Browning
 
88 Mixed F-J 4+
7
89 Womens Open G-J 1x
3
90 Mens Hwt. G-J 4x
8
91 Womens Open E 1x
7
    Cambridge Boat Club (A)
A. Sanders-Fleming
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Chute
 
    Sarasota Crew (A)
P. Kesler
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
L. Krahulec
 
    St. Louis Rowing Club (A)
D. Westervelt
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Carter
 
    V-Sculls (A)
M. Colombo
 
92 Mens Ltwt E 1x
7
93 Womens Open C 4+
6
94 Mens Hwt. C 1x
11
95 Womens Open A 2x
7
96 Mens Hwt. A 2x
3
97 Mens Hwt. E-F 4-
6
98 Mens Hwt. D 4-
1
99 Mixed B 8+
6
100 Parent/Child F/S 2x
4
Saturday, August 11, 2012
101 Mixed B 2x
9
102 Mixed D 4x
4
    Cambridge Boat Club (A)
J. Lambert/J. Saxelby/K. Johnson/J. Moore
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Narragansett (A)
C. Bardt/R. Potts/G. Gasser/C. Engh
 
    Composite: Occoquan, GMS Rowing (A)
B. Spousta/C. Dinion/P. Meyer/M. O'Leary
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Vepstas/W. Crawford/S. Carter/C. Hicks
 
103 Mixed F 4x
5
    Composite: Avalon, Norwalk Leander (A)
T. Demers/J. Solomon/R. Navia/D. Mapley
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
I. Brown/D. Hunt/S. Schaffran/E. Braithwaite
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Watne/K. Wise/S. Cutts/C. Browning
 
    Composite: Potomac, Cambridge (A)
L. Yaffe/J. Gardner/E. Hansen/F. Theyer
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Gross/E. Marshall/L. Fisher/D. Ruml
 
104 Mens Ltwt A 1x
8
105 Womens Open A 4+
2
106 Mens Hwt. C 2x
13
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/T. Darling
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Dutt/N. Watts
 
    Composite: Dolphin, Pacific (A)
J. Abrams/M. Doesserich
 
    Composite: Ft. Worth, White Rock Rowing (A)
T. Carr/P. McDonough
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Streur/D. Williams
 
    Composite: Narragansett, Nereid (A)
M. Smith/D. Gorriaran
 
    Potomac Boat Club (A)
T. Nix/G. Holland
 
    Severn River Rowing Club (A)
B. Ingleton/B. Wink
 
    Texas Rowing Center (A)
m. knifton/K. Gates
 
    Composite: Undine, Palm Beach (A)
S. Norman/F. Rowe
 
    Union Boat Club (A)
M. Cataldo/T. Bohrer
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
G. Alexandru/M. Idaszak
 
    Composite: Narragansett, Atlanta (C)
T. de Koekkoek/J. Brock
 
107 Womens Open C 1x
2
108 Mens Hwt. E 2x
9
    Composite: Atlanta, Alexandria (A)
J. Rubini/D. Wolff
 
    Composite: Bachelors, University (A)
R. Miller/A. Cook
 
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/C. Bardt
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
B. Plage/C. McCawley
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
G. Houlihan/V. Houston
 
    Composite: Rio Salado, Greenwich Crew (A)
M. Hausleitner/R. Shuckerow
 
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/R. Anderson
 
    Texas Rowing Center (A)
P. Ellis/R. Lynch
 
    Texas Rowing Center (B)
L. Vepstas/W. Crawford
 
109 Womens Open E 8+
6
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
4
    Composite: Ann Arbor RC, Narragansett, Masters Coaching (A)
M. Wilkie/R. Schultz-Purves/D. Chute/S. Mulderig/J. Gesch (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Abbot/A. Lee/G. Schiffman/D. Norman/n. karwashan (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Sierra/M. Orrick/G. Higgins/M. Stewart/D. Boucher (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Raila/V. Leinfelder/L. Kammert/M. Bourque/P. Claflin (Cox)
 
112 Mens Club G-J 4+
3
113 Womens Ltwt A-C 4x
3
114 Mens Hwt. AA-A 4-
0
115 Mixed A 8+
2
116 Mens Hwt. B 8+
3
117 Womens Open B 4x
4
118 Mens Hwt. D 4+
7
119 Womens Club D 4+
7
120 Mens Hwt. F 4+
3
121 Womens Club E-J 8+
6
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/P. Wilson/L. O'Hern/D. Bradshaw/L. Craig/N. Grant/K. Garofalo/M. Gambino/M. Handzel (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. LaMere/J. Lacey/A. Schley/J. Cooper/M. O'Donnell/S. Michals/M. Franzen/K. Lund/R. Maiden (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Richards/S. Cutts/L. Faulise/M. Haronian/L. Iler/D. Catley/G. Schiffman/A. Lee/J. Contreras (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Reese/B. Nash/C. Randel/s. Behan/K. Davis/J. Underwood/B. Liepolt/K. Salzarulo/E. Radu (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
E. Bates/M. Julian/K. English/P. Harrigan/L. Dwyer/L. Hathaway/D. Haines/S. Markel/J. Peter (Cox)
 
122 Mens Hwt. H 1x
4
123 Mens Hwt. C 2-
4
124 Mens Club A-B 8+
6
125 Mixed G-J 4x
6
126 Womens Ltwt B 4+
0
127 Womens Ltwt D 2x
3
128 Mens Hwt. AA 1x
8
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Mitchell
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
T. Geara
 
    Fairmount Rowing Association (A)
K. Montenegro
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing (A)
N. Wright
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Mercante
 
    Quinsigamond Rowing Association, Inc. (A)
J. Peterson
 
    University at Albany Crew (A)
R. Iuliano
 
    Alexandria Community Rowing (B)
N. Uber
 
129 Womens Ltwt A 1x
3
130 Mens Ltwt C 2x
1
131 Womens Club C 8+
6
132 Mens Hwt. E 8+
6
133 Womens Club E 4+
9
134 Mens Hwt. G-J 2-
3
135 Mens Ltwt D-J 4+
3
136 Womens Ltwt F-J 2x
3
    Composite: Maritime Rowing Club, Potomac (A)
A. Faber/N. Petrisko
 
    Composite: Chester River, Masters Coaching (F)
d. yoder/S. Mulderig
 
    Narragansett Boat Club (F)
R. Berenson/C. Browning
 
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
0
139 Mens Club C 8+
7
140 Mens Hwt. B 2x
7
141 Womens Open B 4+
7
142 Mens Hwt. D 2x
5
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/T. Darling
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Linhoff/T. Conway
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Watne/J. Cotter
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Lewis/H. McEntee
 
    Composite: Western Reserve, Detroit Boat Club (A)
R. Lesnau/B. Whitehead
 
143 Womens Open D 1x
3
144 Mens Hwt. F 4x
1
145 Womens Open F-J 4x
7
    Composite: Atlanta, Potomac, Avalon, Greater Lawrence Rowing (A)
G. Teborek/S. Sternbach/S. Jones/C. Miller
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Richards/R. Berenson/L. McCracken/S. Cutts
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Hannam/L. Fisher/P. Sadler/E. Marshall
 
    Composite: Vesper, Rivanna, Nereid, Unaff. (USA) (A)
 
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, Albany RC, Berkshire Sculling, Midnight Sun (B)
 
    Composite: Albany RC, Vesper, Alexandria Masters (C)
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (F)
D. Riordan/d. yoder/M. Elsberg/K. Ruffatto
 
146 Mens Hwt. J 1x
1
147 Womens Club A 8+
0
148 Mixed C 4x
7
149 Mixed E 2x
10
    Durham Boat Club (A)
C. Fuerst/R. Dreher
 
    Greenwich Crew (A)
M. McCormack/R. Slocum
 
    Composite: Hudson River, Mid Hudson RA (A)
M. Griffin/L. Alphonse
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Yaffe/N. Faigen
 
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Card/R. Gilston
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Vepstas/S. Carter
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Van Beuren/E. Dade
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
G. Kerr/D. Parenti
 
    Baltimore Rowing Club (B)
S. Perry/H. Hutton
 
    Narragansett Boat Club (E)
A. Washburn/A. Fleet
 
150 Parent/Child M/D 2x
2
Sunday, August 12, 2012
151 Mixed G 2x
8
152 Mixed E 8+
4
153 Mixed C 8+
7
154 Womens Open AA 4+
3
155 Mens Ltwt I-J 1x
3
156 Womens Club F-J 4+
5
157 Mens Hwt. F 2x
8
    Cambridge Boat Club (A)
L. Elswit/E. Ford
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Potomac (A)
T. Conway/L. Yaffe
 
    Mid Hudson Rowing Association (A)
M. Griffin/W. Davies
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. Baker/M. Stormberg
 
    Union Boat Club (A)
J. shamir/S. Reppert
 
    Composite: Western, Rockford (A)
K. Juurakko/R. Anderson
 
    Quinsigamond Rowing Association, Inc. (C)
A. Hight/W. OBrien
 
    Narragansett Boat Club (F)
A. Washburn/W. Prichett
 
158 Womens Open D 4+
5
159 Mens Hwt. D 8+
7
160 Womens Club B 4+
2
161 Mens Hwt. B 1x
7
162 Mixed A 4x
1
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
3
165 Mens Club A-D 4x
2
166 Mens Ltwt G 2x
3
167 Womens Open E 4x
3
168 Mens Ltwt E 2x
2
169 Womens Ltwt C 1x
2
170 Mens Ltwt C 1x
6
171 Womens Open A 8+
2
172 Mens Hwt. AA-A 2-
1
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
3
175 Mens Hwt. B-C 4-
1
176 Mens Hwt. G-J 4-
3
177 Womens Open C 4-
0
178 Mens Ltwt H 1x
2
179 Womens Open F-J 8+
7
180 Mens Club F 4+
4
181 Womens Open D 4x
6
    Composite: Cambridge, Narragansett, Upper Valley Rowing, Unaff. (USA) (A)
C. Reynolds/M. Zezza/A. Boucher/T. Glover
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Composite: Indianapolis RC, Avalon, Rock Creek (A)
J. Klochko/S. Dagher/R. Hassani/C. McMahon
 
    Maritime Rowing Club (A)
S. Hedges/H. Parkhurst/L. Merk-Gould/P. Ellett
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Aust/I. Ghitelman/J. Carmody/S. Sales
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/D. Kloster/S. Carter/C. Hicks
 
182 Mens Hwt. D 4x
5
    Cambridge Boat Club (A)
G. Walker/G. Benning/D. Ruane/J. Pierce
 
    Composite: Narragansett, Nereid, Upper Valley Rowing (A)
M. Smith/P. Kermond/A. Washburn/D. Gorriaran
 
    Texas Rowing Center (A)
m. knifton/K. Gates/P. Ellis/R. Lynch
 
    Union Boat Club (A)
C. Wemyss/R. Wettach/J. Keating/C. Storm
 
    Composite: Western Reserve, Ft. Worth, Rockford, Ridley Graduate (A)
B. Whitehead/P. McDonough/M. Raisky/J. Pauls
 
183 Womens Open B 1x
5
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
E. Stieve-Caldwell
 
    Cambridge Boat Club (A)
E. Kennelly
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Brundage
 
    Narragansett Boat Club (A)
S. Cussler
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Sarbanis
 
184 Mens Club B 4+
7
185 Mens Club D 4+
5
186 Womens Club A 4x
0
187 Womens Ltwt A 2x
3
188 Womens Club D 4x
3
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Fox/A. Pfennigwerth/L. Winter/B. Rumora
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    Narragansett Boat Club (D)
R. Gross/J. Brush/A. Fleet/C. Browning
 
189 Womens Open G-J 2x
4
190 Mens Hwt. G-J 4+
5
191 Womens Open E 4+
6
192 Mens Hwt. E 4+
5
193 Womens Open C 2x
11
    Composite: Atlanta, Whistler Rowing (A)
M. Harriman/K. Brown
 
    Composite: Augusta, Potomac (A)
E. Stieve-Caldwell/S. Weeks
 
    Cambridge Boat Club (A)
K. Johnson/C. Truman
 
    Composite: Cambridge, Greater Lawrence Rowing (A)
E. Minzner/A. Thornton
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing (A)
T. Glover/C. Reynolds
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. DelSavio/I. Ghitelman
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
D. Bingham/C. McMahon
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/K. De Biasi
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/D. Kloster
 
    Composite: Western Reserve, Rockford (A)
C. Raisky/S. Romilly
 
    Cambridge Boat Club (B)
M. Watkins/J. Moore
 
194 Mens Hwt. C 8+
4
195 Womens Open A 1x
6
196 Mens Hwt. A 4+
6
197 Mens Club E-J 4x
7
    Dallas Rowing Club (A)
M. Morschauser/P. Hamner/J. Vorhies/R. Houston
 
    Fairmount Rowing Association (A)
R. Sargent/W. Hudome/J. Pokorny/J. Willemin
 
    Riverside Boat Club (A)
F. O'Leary/A. O'Brien/P. Heimlicher/E. Frankenberry
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Hewitt/D. Frost/G. Barnes/R. Yocum
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Van Beuren/P. Gross/R. Haynes/D. Ruml
 
    Narragansett Boat Club (B)
E. Watne/J. Duke/D. Rand/C. Bardt
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
B. Pasternak/J. Everett/V. Petrecca/J. Moody
 
198 Mixed D 4+
3
199 Mixed B 4x
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change