USRowing Youth National Championship

  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, June 10, 2007
1 Womens Youth 1x
15
2 Mens Youth 1x
19
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Hills
 
    Unaffiliated (USA) (..)
C. Boyd
 
    Austin Rowing Club (A)
W. Worrel
 
    Broadwater Academy Rowing Club (A)
M. Parker
 
    Detroit Boat Club (A)
J. Koch
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Reelick
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
M. Hellfritz
 
    Lake Union Crew (A)
M. Kohn
 
    Malvern Preparatory School (A)
J. Muntz
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
R. Prendes
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Schultze
 
    Pioneer Rowing Club (A)
T. Gersh
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Ward
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
E. Reynolds
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
A. Meyer
 
    Steel City Rowing Club (A)
K. Pfirrman
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Taborn
 
    Virginia Beach Rowing Club (A)
P. Nard
 
    Narragansett Boat Club (B)
J. Ryan
 
3 Womens Youth Ltwt 2x
16
4 Mens Youth Ltwt 2x
19
    California Yacht Club (A)
J. Kessler/J. Palmquist
 
    Conestoga Crew Club (A)
D. Porter/J. Lichman
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Winkler/H. Rouse
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
P. Waites/T. Cameron
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Benedetto/M. Bohs
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
A. Wieshofer/M. Sato
 
    McCallie School (A)
C. Ryan/R. Peterson
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
G. Fort/H. Fort
 
    New Canaan High School Crew (A)
J. Mastera/P. Cleveland
 
    OKC Riversport (A)
B. Nessman/J. Riesenberg
 
    Pocock Rowing Center (A)
B. Bauman/J. Gibson
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Slater/G. Swain
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
N. Dugan/H. Kelley
 
    St. Mark's School of Texas (A)
J. Abramson/R. Wood
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Murcek/P. Zuza
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
J. Russell/D. Pervere
 
    Warwick High School (A)
F. Petrucci/E. Robotti
 
    Conestoga Crew Club (B)
T. McElwee/J. Apathy
 
    New Canaan High School Crew (B)
B. Hoeft/J. Ludemann
 
5 Womens Youth 2x
17
6 Mens Youth 2x
19
    Austin Rowing Club (A)
M. Jorgeson/W. Worrel
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
S. Hobbs/A. Powers
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
H. Fitts/A. Marsh
 
    Chattanooga Rowing (A)
Z. Koenig/S. Felton
 
    Christian Brothers Academy (A)
W. Schrade/T. Nesel
 
    Conestoga Crew Club (A)
B. Ortiz/D. Jakiela
 
    Delta Blades (A)
C. Kelley/A. Stubblefield
 
    Detroit Boat Club (A)
E. Jorgenson/T. Cragg
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
B. Walz/B. Middlesteadt
 
    Maclay Crew (A)
M. Lundberg/H. Dickeson
 
    Malvern Preparatory School (A)
S. Stewart/M. Borgerson
 
    OKC Riversport (A)
M. Schlueter/D. Felling
 
    Osprey OARS, Inc. (A)
M. Sobotka/M. Smith
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. Traynor/C. Rodriguez
 
    St. Louis Rowing Club (A)
J. Powers/C. Klotz
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Charley/A. Smith
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
C. Ives/R. Higgins
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Harper/W. Geller
 
    Worcester Public High Schools (A)
S. Burnson/A. Smith
 
7 Womens Youth Ltwt 8+
20
8 Mens Youth Ltwt 4+
14
9 Womens Youth 4x
17
10 Womens Youth 4+
22
11 Mens Youth 4+
16
12 Womens Youth Ltwt 4+
20
13 Mens Youth Ltwt 8+
20
14 Mens Youth 4x
17
    Augusta Rowing Club Junior Program (A)
C. Kemp/T. Evans/M. Wagner/L. Pollock
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
B. Ludlow/G. Magarian/S. Lento/G. Hoyt
 
    Detroit Boat Club (A)
J. Koch/E. Jorgenson/T. Cragg/T. Freeman
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
B. Carr/N. Stuart/D. Fette/C. Wilson
 
    GMS Rowing Center (A)
A. Kobayashi/M. Holden/J. Morrissey/S. Gerow
 
    Long Beach Junior Crew (A)
T. Feck/N. Morgan/C. Edmunds/M. Galloro
 
    Malvern Preparatory School (A)
C. Lindborg/M. Rawlings/A. Divalerio/M. Mcmanus
 
    Newport Aquatic Center (A)
A. Powell/D. Oatman/M. White/J. Hogan
 
    Norcal Crew (A)
J. Schectman/M. Mannisto/N. Barker/Z. Segal
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
S. Marcus/M. Nolfi/B. Francis/B. Marcus
 
    OKC Riversport (A)
B. Nessman/J. Busche/P. Hanheide/J. Riesenberg
 
    Osprey OARS, Inc. (A)
I. Stewart/K. Schmidt/P. Lawler/A. Miller
 
    Pocock Rowing Center (A)
C. Dobrowolski/G. Keeler/N. Pickard/N. Buckley
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Quinn-Halloway/A. Timmons/D. McClain/E. Bollin
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/B. Charley/J. Hasley/A. Kleijn
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
B. Dann/S. Kirwan/D. Kenefick/W. Kelly
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (B)
S. Freedgood/J. Kahmann/E. Khzouz/M. Mensching
 
15 Womens Youth 8+
20
16 Mens Youth 8+
16
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change