USRowing U23 World Championship Trials

  • Jun 25, 2012 To Jun 27, 2012
  • sprint
  • Mercer Lake
  • West Windsor, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Monday, June 25, 2012
1 Mens 4+
4
2 Womens 4-
2
    USRowing (A)
S. Seat/T. Seat/T. Seat/B. Seat
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Lorei/B. Grim/T. Wasserleben/L. Healy
 
3 Mens Ltwt 4x
3
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
C. Ward/C. Justis/S. Gibel/A. Douglas
 
    Malta Boat Club (A)
R. Stone/J. O'Mara/D. Gould/J. Redos
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Fanning/W. Purman/P. Alter/T. Freeman
 
4 Womens Ltwt 4x
2
    GMS Rowing Center (A)
S. Brecht/S. Giancola/C. Paini/C. Willis
 
    Vesper Boat Club (A)
H. Beckner/J. Roloff/N. Bourassa/K. Laine
 
5 Mens 2x
9
    Maritime Rowing Club (A)
J. Madura/M. Schanck
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
A. Ramsey/R. Allen
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
S. Genise/Z. Petronic
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Rectenwald/S. Sheridan
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Mirabella/W. Worrell
 
    Washington Street Sculling Camp (A)
P. Donohue/A. Velte
 
    Maritime Rowing Club (B)
J. Peters/J. Latham
 
    Unaffiliated (USA) (B)
J. Lennon/N. Neugebauer
 
    Maritime Rowing Club (C)
T. Babiec/L. Mead
 
6 Womens 2x
7
    Badger Development Camp (A)
H. Solis Cohen/S. Heywood
 
    Craftsbury Sculling Center (A)
A. Wettstein/M. Hamrick
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Habjan/R. Soja
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Crowley/J. Sack
 
    Unaffiliated (USA) (A)
C. Goldberg/C. Linnenkohl
 
    USRowing (A)
S. Seat/B. Seat
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Hastings/M. Grindle
 
7 Mens 2-
8
    Craftsbury Sculling Center (A)
H. Hoffstot/R. Holak
 
    Seattle Area Rowing Association (A)
M. Mannisto/P. Marre
 
    Composite: Stanford, Wisco - Men (A)
A. Hack/D. Aghai
 
    Composite: Virginia RA, UNC - Men (A)
S. Stuard/D. Eick
 
    USRowing Development Camp Northeastern (A)
T. Underhill/T. Weaser
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Barr/W. Mills
 
    West Side Rowing Club (A)
C. Crimmen/J. Hamp
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Aftring/C. Staines
 
8 Womens 2-
5
9 Mens Ltwt 2-
5
    Potomac Boat Club (A)
D. Mahaney/J. Devlin
 
    University of Rochester Rowing (A)
R. Pedersen/J. Prosack
 
    USRowing Training Center - Oklahoma (A)
A. Meyer/A. Gallagher
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Vihstadt/W. Robins
 
    USRowing Training Center - Oklahoma (B)
G. Flood/K. Traub
 
10 Mens Ltwt 2x
1
11 Womens Ltwt 2x
4
    Badger Development Camp (A)
A. Knight/A. Ruenger
 
    GMS Rowing Center (A)
A. Kobayashi/V. Stutz
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Bielawski/M. Catalanotto
 
    Vesper Boat Club (A)
K. Mcneill/S. Imsdahl
 
12 Mens 1x
7
13 Womens 1x
5
14 Mens Ltwt 1x
7
15 Womens Ltwt 1x
4
    GMS Rowing Center (A)
C. Wohlrab
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Morss
 
    Vesper Boat Club (A)
C. Vernazza
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
E. Billin
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change