Textile River Regatta

  • Hosted By Textile River Committee
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 30, 2012
1 8:30 AM Mens Masters 1x
6
2 Mens Senior Masters 1x
4
3 Mens Grand Masters 1x
11
4 Mens Veteran 1x
8
    IROW- International Recreational and Open Water Rowing Association (A)
C. Wolfe
243.8 (68)
    Merrimac River Rowing Association (A)
T. Wheatley
187.9 (63)
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Henry
209.4 (65)
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
D. Stowe
157.9 (60)
    Maine Rowing Association (B)
S. Haase
220.5 (66)
    Riverside Boat Club (B)
P. Dale
177.6 (62)
    Portland Community Rowing Association (C)
A. Gilman
209.4 (65)
    Yarmouth Rowing Club (C)
H. Scott
220.5 (66)
5 Womens Masters 1x
6
6 Womens Senior Masters 1x
5
7 Womens Grand Masters 1x
1
8 Womens Veteran 1x
2
9 Mens Rec 1x
4
10 Womens Rec 1x
1
11 9:00 AM Womens Collegiate/Open 4x
3
12 8:30 AM Mens Jr 4x
4
13 9:00 AM Womens Jr 4x
8
14 Mens 2-
5
15 9:20 AM Mens Masters 8+
4
16 Womens Masters 8+
14
17 Mens Novice 8+
7
18 9:20 AM Mens Novice 4+
5
19 9:40 AM Mens Jr Novice 8+
34
20 10:10 AM Womens Jr Novice 8+
32
21 10:15 AM Womens Jr 2x
16
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
M. Hart/J. LeBlanc
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
R. Johnson/H. Widdig
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Garrity/C. McDonald
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
S. Giovenelli/J. Hagerman
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Blanz/J. Vascotto
 
    The Derryfield School Crew (A)
E. Flynn/Y. Holden
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Robb/S. Perry
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
E. Curry/K. Dickinson
 
    Cambridge Rindge & Latin School (B)
C. Macrakis/S. Colbath-Hess
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (B)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Landy/S. Kim
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
D. Reeves/M. Sullivan
 
    Community Rowing, Inc. (C)
T. Sanderson/A. Barnett-Nakamura
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (D)
M. Reney/J. McIlvane
 
    Community Rowing, Inc. (D)
C. Roy/E. Howard
 
22 10:20 AM Womens Club 2x
8
23 Womens Open 2x
0
24 Womens Masters 2x
1
25 10:40 AM Mens Jr 4+
42
26 11:00 AM Mens Open 1x
4
27 Mens Ltwt 1x
5
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Root
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
D. Cormier
 
    Phoenix Crew Club (A)
B. DeMello
 
    Sagamore Rowing Association (A)
R. Eberle
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
B. Euiler
 
28 Mens Club 1x
4
29 Mens Novice 1x
11
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Watt
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
K. Wu
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Warming
 
    Independence Rowing Club (A)
A. Bailey
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Brogan
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
J. Browne
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (B)
L. Basile
 
    Community Rowing, Inc. (B)
B. Axbey
 
    Independence Rowing Club (B)
N. Sengstaken
 
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Ojdrovic
 
    Community Rowing, Inc. (D)
D. Papp
 
30 11:10 AM Womens Novice 4+
5
31 11:25 AM Womens Jr 4+ (HS only)
43
32 Womens Masters 4+
8
33 11:45 AM Mens 4x
4
34 11:55 AM Mens Club 8+
14
35 Womens Club 8+
18
36 Mixed Masters 8+
2
37 12:05 PM Mens Masters 4+
5
38 Mixed 2x
3
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Leis/C. Young
32.1 (43)
    Westford Community Rowing (A)
P. Orford/N. Tang
78.3 (52)
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
B. Euiler/K. Dickinson
0.0 (16)
39 Womens Open 1x
1
40 Womens Ltwt 1x
3
41 Womens Jr Ltwt 1x
6
42 Womens Club 1x
4
43 Womens Novice 1x
6
44 12:50 PM Mens Ltwt 4+
0
45 Mens Jr Ltwt 4+
5
46 Womens Junior Ltwt 4+
5
47 1:20 PM Mens Jr 8+
57
48 Womens Novice 8+
6
49 Womens Jr 8+ (HS only)
46
50 2:20 PM Mens Open 4+
27
51 Womens Open 4+
17
52 2:40 PM Womens Ltwt 4+
1
53 Mixed 4x
1
54 Mens Ltwt 8+
0
55 Womens Ltwt 8+
0
56 Womens Junior Ltwt 8+
2
57 Womens 2-
5
58 Womens Jr 2-
1
59 Mens Open 2x
1
60 Mens Masters 2x
6
61 Mens Club 2x
10
62 3:00 PM Mens Open 8+
8
63 Womens Open 8+
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change