Textile River Regatta

  • Hosted By Textile River Committee
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 30, 2012
1 8:30 AM Mens Masters 1x
6
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Watts
52.3 (46)
    Maine Rowing Association (A)
A. Haase
7.1 (34)
    Merrimac River Rowing Association (A)
T. Baker
14.5 (37)
    Unaffiliated (USA) (A)
P. Riordan
37.1 (43)
    Yarmouth Rowing Club (A)
T. Beretich
58.0 (47)
    Yarmouth Rowing Club (B)
T. Clements
63.9 (48)
2 Mens Senior Masters 1x
4
3 Mens Grand Masters 1x
11
4 Mens Veteran 1x
8
    IROW- International Recreational and Open Water Rowing Association (A)
C. Wolfe
243.8 (68)
    Merrimac River Rowing Association (A)
T. Wheatley
187.9 (63)
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Henry
209.4 (65)
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
D. Stowe
157.9 (60)
    Maine Rowing Association (B)
S. Haase
220.5 (66)
    Riverside Boat Club (B)
P. Dale
177.6 (62)
    Portland Community Rowing Association (C)
A. Gilman
209.4 (65)
    Yarmouth Rowing Club (C)
H. Scott
220.5 (66)
5 Womens Masters 1x
6
6 Womens Senior Masters 1x
5
7 Womens Grand Masters 1x
1
8 Womens Veteran 1x
2
9 Mens Rec 1x
4
10 Womens Rec 1x
1
11 9:00 AM Womens Collegiate/Open 4x
3
12 8:30 AM Mens Jr 4x
4
13 9:00 AM Womens Jr 4x
8
14 Mens 2-
5
15 9:20 AM Mens Masters 8+
4
16 Womens Masters 8+
14
17 Mens Novice 8+
7
18 9:20 AM Mens Novice 4+
5
19 9:40 AM Mens Jr Novice 8+
34
20 10:10 AM Womens Jr Novice 8+
32
21 10:15 AM Womens Jr 2x
16
22 10:20 AM Womens Club 2x
8
23 Womens Open 2x
0
24 Womens Masters 2x
1
    Yarmouth Rowing Club (A)
D. Brown/B. Beretich
40.6 (45)
25 10:40 AM Mens Jr 4+
42
    Arlington Belmont Crew (A)
M. Tripp/I. Gilchrist/M. Halliday/M. Dardompre/L. Schermer (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
N. Biedermann/J. Capistran/G. Munson/D. Buttler/E. Andrikowich (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (A)
L. O'Brien/R. Cooke/C. Borrelli/M. Turner/A. Samuelson (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Higgins/C. Watt/K. Hayes/N. Walker/j. dexter (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
A. Dempsey/L. Armstrong/E. Jaccodine/W. Eiref/B. Schooler (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
Z. Hesse/B. Volk/H. Jones/D. Silliman/J. Stergis (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
N. Harvey/A. Legere/D. Baldassara/J. Martin/S. Higgins (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
A. Cameron/A. Kessaris/A. Grothmann/A. strack/B. Vasile (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Berman/C. Mahan/H. Dickinson/R. Swanton/E. Ferre (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
N. McGarry/B. Morgan/B. Rein/C. Inman/E. Freiman (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Coddaire/A. Drake/M. Kapp/T. Sorota/M. Rueda (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
C. McCarrick/J. Carroll/C. Coughlin/B. Hommel/M. Siebecker (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
H. Grams/I. Williams/C. Flores/A. Aviles/K. Doherty (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
K. McCaig/B. Greene/A. Letorney/R. Boretti/E. Arcese (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
R. Prou/r. torres/D. Ernst/j. leary/i. wallace (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
D. Quinn/M. Andriotis/J. Yunakov/T. Kuehn/D. Erb (Cox)
 
    Mystic Valley Regional Charter School (A)
J. Finn/A. Coughlin/B. Lieu/S. Gallagher/A. Green (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Cabatingan/T. Basso/J. Pallant/J. Alsop/G. Vestuti (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Rintell/J. Ruske/C. Chiasson/P. Ross/M. Condon (Cox)
 
    Row Boston (A)
C. Poff-Webster/T. O'Toole/K. Belmont/L. Messier/S. D'Amato (Cox)
 
    St. John's High School Crew (A)
M. Beinor/M. Ready/C. Theran/M. Walsh/J. Sullivan (Cox)
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Scherlis/W. Shepherd/A. LaViolette/M. McNally/A. Furneaux (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
I. DeLaney/D. Spellman/N. Hedayat/A. Harwood/C. Skehan (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
B. Davis/J. HEMINGWAY/G. Flynn/P. Cajolet/H. Doucette (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
J. Houston/C. Lajoie/J. Taylor/D. Waxman/C. Fallon (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (B)
J. O'Brien/J. Daniels/M. Kwok/B. Joaquin/J. Kirchner (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (B)
A. McMahon/G. Hunt/R. Ashworth/J. Mullaney/M. Vesprini (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (B)
K. Immerman/L. Mackin/J. Weaver/C. Root/E. Kenny-Pessia (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Gleason/Z. White/S. Lessin/J. Gorin/E. Siegenberg (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
M. Scrobe/C. Lee/J. Schiefele/M. Kennedy/J. Kostoulas (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
I. Laryionenka/S. Choi/A. Kochi/D. Aristarkhov/Y. Karaminas (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
W. McCurdy/t. hieronymus/T. Drews/J. Roberts/J. Carr (Cox)
 
    Westford Community Rowing (B)
A. Corvino/D. Ferrini/J. Cummings/M. Davis/M. Cuggino (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
C. Krause/C. Cilley/B. Waterman/E. Coleman/S. Piwowarski (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (C)
R. Suriol/C. Carlson/W. Nolan/J. Barr/T. Cantrall (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
J. Carleo/M. Rooks/T. Winsor/P. Clark/E. Dwyer (Cox)
 
    Manhasset High School (C)
r. Khatchadourian/K. Baktidy/J. Mantikas/P. Mills/M. Harris (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (C)
A. Kelly/A. Knight/A. Bierman/S. Babcock/K. Spaulding (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (C)
H. Hunt/Q. King/P. Chowdry/E. Puelle/K. Nicolaou (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (D)
A. Berry/A. Weiss/P. Broedermann/B. Shipman/V. Wissa (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
R. Rosenbloom/G. Balkema/M. Boeck-Chenevier/A. Driscoll/K. Tagliente (Cox)
 
26 11:00 AM Mens Open 1x
4
27 Mens Ltwt 1x
5
28 Mens Club 1x
4
29 Mens Novice 1x
11
30 11:10 AM Womens Novice 4+
5
31 11:25 AM Womens Jr 4+ (HS only)
43
    Arlington Belmont Crew (A)
A. Lee/A. Hempel/M. Puma/O. Fan/N. Merullo (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Hart/S. Sarnik/T. Myczkowska/E. Wilkey/A. Sundheimer (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
 
    Central Crew Club (A)
J. Bairam/Z. Theodosopoulos/A. Lievens/J. Lussier/J. Myrdek (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Sobieszek/K. Douglas/Z. Dinneen/M. Holler/L. Hajian (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
E. Halter/A. DeCosta-Klipa/S. Gottlieb/H. Grace/L. Ramic (Cox)
 
    Great Bay Rowing (A)
L. Gibson/N. Meyer/A. Morrell/G. Cotrupi/A. McGowan (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
S. Blasetti/J. Hoffman/A. O?Donnell/J. Passaretti/A. Nablo (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
L. Blazon/S. Fajardo/S. MacEachern/S. Beaudry/M. McIntosh (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
S. Gunzburg/M. Gillis/D. Lapins/G. Piatek/J. Kelly (Cox)
 
    McGann Mercy High School (A)
 
    Mystic Valley Regional Charter School (A)
F. Farhane/A. Kurian/M. Alagappan/A. Valenti/J. Lieu (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Pelson/k. fields/L. Carlson/M. Larcom/A. Prescott (Cox)
 
    Newton Country Day School (A)
M. Murray/M. Swords/C. Fitzgerald/N. Henderson/K. OKelly-Lynch (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
A. Ipiotis/N. Alayon/E. Grim/S. Mongelli/C. Campbell (Cox)
 
    Phoenix Crew Club (A)
R. Schwartz/A. Taylor/C. Foley/M. Daly/J. Mello (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Dalgarno/H. Wong/M. Kolarik/G. Guttormsen/E. Elovecky-Shoemaker (Cox)
 
    Row Boston (A)
M. Niles/E. Johnson/I. Lopez/B. Fehily/A. Duffy (Cox)
 
    The Winsor School (A)
K. Hill/J. Neumann/D. Gordon/E. Epker/W. Wiberg (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
A. Vitagliano/E. Phaneuf/E. Becker/C. Koller/G. Parker (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
A. Shein/A. Gordon/L. Smith/G. Ross/R. Hale (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
N. Prescott/A. Finkle/L. Rich/P. Hurd/K. Champlin (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
s. overall/B. Melanson/L. Barnard/S. Muse/B. Yudelman (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (B)
S. Chalsma/G. Mulleavey/M. Williams/E. Festa/A. Monroe (Cox)
 
    Great Bay Rowing (B)
C. Meade/E. O'Malley/K. Cole/H. Goetz/B. Cole (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (B)
 
    Manhasset High School (B)
C. McIntee/A. Postiglione/m. diskin/K. Kenlon/H. Press (Cox)
 
    Newton Country Day School (B)
M. Supple/C. Brennan/C. Power/K. Baldwin/K. McCabe (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B)
M. Hamparian/V. Cirelli/M. Dimitri/K. Martins/J. Troetti (Cox)
 
    The Winsor School (B)
A. Parker/L. Afeyan/G. Williams/N. Birch/K. Traquina (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
K. Robb/S. Perry/E. Hunt/C. Peters/K. Silberberg (Cox)
 
    Westford Community Rowing (B)
J. Thibodeau/E. Coleman/N. Fultz/O. Rose/S. Berkowitz (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
L. Lucas/M. Keefe/L. Kressbach/L. MacEwan/A. Knuppel (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
W. Chandler/A. Barnett-Nakamura/C. benson/J. Sanderson/M. Lew (Cox)
 
    Manhasset High School (C)
E. Goodwin/E. Lyons/C. Marino/A. Mills/A. Cramer (Cox)
 
    Newton Country Day School (C)
G. Tricomi/D. Mazzio-Manson/C. Joyce/O. Okoye/Y. Francis (Cox)
 
    The Winsor School (C)
E. Hiss/M. Wang/B. Lichauco/E. Ferrara/K. Elfers (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
K. Allen/I. Brucato+/K. Wang/A. Polk/J. Goldberg (Cox)
 
    Newton Country Day School (D)
K. Saraceno/G. Vitale/E. Carroll/M. Flores/C. Burbage (Cox)
 
    The Winsor School (D)
K. Hintlian/E. Wu/T. Wright/C. MacGillivray/M. Jay (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (E)
C. Kurban/Z. Skvarkova/S. Benages/H. O'Reilly/C. Laurendeau (Cox)
 
    Newton Country Day School (E)
E. Greene/M. Barton/N. Clair/L. St. Clair/C. Fisher (Cox)
 
32 Womens Masters 4+
8
    Barnstable Rowing (A)
M. Ball/J. Malloy/S. Daniels/K. Dunn/F. Michaud (Cox)
98.2 (55)
    Cambridge Boat Club (A)
y. taskor/N. Dynan/K. Donlan/C. Streeter/C. Boit (Cox)
55.3 (48)
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sutter/C. Egan/T. Lucas/F. Smith/L. Schlepp (Cox)
72.2 (51)
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Walker/J. Gardner/B. Brownholtz/S. Dagher/U. Kapp (Cox)
55.3 (48)
    Merrimac River Rowing Association (A)
A. Hohos/M. DiPalma/J. DeCarolis/S. Mathias/D. Smith (Cox)
40.6 (45)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Carey/K. Sluzenski/M. Laskaris/C. Boghosian/V. Fusca (Cox)
66.3 (50)
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Stockly/A. Maker/R. Bowie/K. Finnegan/J. Butler (Cox)
66.3 (50)
    Community Rowing, Inc. (B)
T. Welsh/L. Brem/E. Theriault/H. Schotten/J. Keh (Cox)
40.6 (45)
33 11:45 AM Mens 4x
4
34 11:55 AM Mens Club 8+
14
35 Womens Club 8+
18
36 Mixed Masters 8+
2
37 12:05 PM Mens Masters 4+
5
    Gentle Giant Rowing Club (A)
R. Feilteau/R. Whelan/S. Whitney/S. Lee/G. Garcia (Cox)
32.1 (43)
    Composite: Great Bay, Yarmouth RC (A)
V. Pisinski/S. Westra/G. Finch/R. Checkoway/C. Brown (Cox)
136.4 (60)
    Merrimac River Rowing Association (A)
V. DeAngelo/C. Popolo/K. Hickey/J. Murphy/K. Lumbard (Cox)
72.2 (51)
    Riverside Boat Club (A)
F. O'Leary/G. Piantedosi/D. Bakinowski/E. Cook/J. Hanlon (Cox)
128.3 (59)
    Westford Community Rowing (A)
J. Raichek/D. LaBossiere/P. Orford/W. Meyer/B. Davis (Cox)
84.7 (53)
38 Mixed 2x
3
39 Womens Open 1x
1
40 Womens Ltwt 1x
3
41 Womens Jr Ltwt 1x
6
42 Womens Club 1x
4
43 Womens Novice 1x
6
44 12:50 PM Mens Ltwt 4+
0
45 Mens Jr Ltwt 4+
5
46 Womens Junior Ltwt 4+
5
47 1:20 PM Mens Jr 8+
57
48 Womens Novice 8+
6
49 Womens Jr 8+ (HS only)
46
50 2:20 PM Mens Open 4+
27
51 Womens Open 4+
17
52 2:40 PM Womens Ltwt 4+
1
53 Mixed 4x
1
54 Mens Ltwt 8+
0
55 Womens Ltwt 8+
0
56 Womens Junior Ltwt 8+
2
57 Womens 2-
5
58 Womens Jr 2-
1
59 Mens Open 2x
1
60 Mens Masters 2x
6
61 Mens Club 2x
10
62 3:00 PM Mens Open 8+
8
63 Womens Open 8+
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change