Textile River Regatta

  • Hosted By Textile River Committee
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 30, 2012
1 8:30 AM Mens Masters 1x
6
2 Mens Senior Masters 1x
4
3 Mens Grand Masters 1x
11
4 Mens Veteran 1x
8
5 Womens Masters 1x
6
6 Womens Senior Masters 1x
5
7 Womens Grand Masters 1x
1
8 Womens Veteran 1x
2
9 Mens Rec 1x
4
10 Womens Rec 1x
1
11 9:00 AM Womens Collegiate/Open 4x
3
12 8:30 AM Mens Jr 4x
4
13 9:00 AM Womens Jr 4x
8
14 Mens 2-
5
15 9:20 AM Mens Masters 8+
4
16 Womens Masters 8+
14
17 Mens Novice 8+
7
18 9:20 AM Mens Novice 4+
5
19 9:40 AM Mens Jr Novice 8+
34
20 10:10 AM Womens Jr Novice 8+
32
21 10:15 AM Womens Jr 2x
16
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
M. Hart/J. LeBlanc
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
R. Johnson/H. Widdig
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Garrity/C. McDonald
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
S. Giovenelli/J. Hagerman
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Blanz/J. Vascotto
 
    The Derryfield School Crew (A)
E. Flynn/Y. Holden
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Robb/S. Perry
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
E. Curry/K. Dickinson
 
    Cambridge Rindge & Latin School (B)
C. Macrakis/S. Colbath-Hess
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (B)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Landy/S. Kim
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
D. Reeves/M. Sullivan
 
    Community Rowing, Inc. (C)
T. Sanderson/A. Barnett-Nakamura
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (D)
M. Reney/J. McIlvane
 
    Community Rowing, Inc. (D)
C. Roy/E. Howard
 
22 10:20 AM Womens Club 2x
8
23 Womens Open 2x
0
24 Womens Masters 2x
1
25 10:40 AM Mens Jr 4+
42
    Arlington Belmont Crew (A)
M. Tripp/I. Gilchrist/M. Halliday/M. Dardompre/L. Schermer (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
N. Biedermann/J. Capistran/G. Munson/D. Buttler/E. Andrikowich (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (A)
L. O'Brien/R. Cooke/C. Borrelli/M. Turner/A. Samuelson (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Higgins/C. Watt/K. Hayes/N. Walker/j. dexter (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
A. Dempsey/L. Armstrong/E. Jaccodine/W. Eiref/B. Schooler (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
Z. Hesse/B. Volk/H. Jones/D. Silliman/J. Stergis (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
N. Harvey/A. Legere/D. Baldassara/J. Martin/S. Higgins (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
A. Cameron/A. Kessaris/A. Grothmann/A. strack/B. Vasile (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Berman/C. Mahan/H. Dickinson/R. Swanton/E. Ferre (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
N. McGarry/B. Morgan/B. Rein/C. Inman/E. Freiman (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Coddaire/A. Drake/M. Kapp/T. Sorota/M. Rueda (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
C. McCarrick/J. Carroll/C. Coughlin/B. Hommel/M. Siebecker (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
H. Grams/I. Williams/C. Flores/A. Aviles/K. Doherty (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
K. McCaig/B. Greene/A. Letorney/R. Boretti/E. Arcese (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
R. Prou/r. torres/D. Ernst/j. leary/i. wallace (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
D. Quinn/M. Andriotis/J. Yunakov/T. Kuehn/D. Erb (Cox)
 
    Mystic Valley Regional Charter School (A)
J. Finn/A. Coughlin/B. Lieu/S. Gallagher/A. Green (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Cabatingan/T. Basso/J. Pallant/J. Alsop/G. Vestuti (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Rintell/J. Ruske/C. Chiasson/P. Ross/M. Condon (Cox)
 
    Row Boston (A)
C. Poff-Webster/T. O'Toole/K. Belmont/L. Messier/S. D'Amato (Cox)
 
    St. John's High School Crew (A)
M. Beinor/M. Ready/C. Theran/M. Walsh/J. Sullivan (Cox)
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Scherlis/W. Shepherd/A. LaViolette/M. McNally/A. Furneaux (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
I. DeLaney/D. Spellman/N. Hedayat/A. Harwood/C. Skehan (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
B. Davis/J. HEMINGWAY/G. Flynn/P. Cajolet/H. Doucette (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
J. Houston/C. Lajoie/J. Taylor/D. Waxman/C. Fallon (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (B)
J. O'Brien/J. Daniels/M. Kwok/B. Joaquin/J. Kirchner (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (B)
A. McMahon/G. Hunt/R. Ashworth/J. Mullaney/M. Vesprini (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (B)
K. Immerman/L. Mackin/J. Weaver/C. Root/E. Kenny-Pessia (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Gleason/Z. White/S. Lessin/J. Gorin/E. Siegenberg (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
M. Scrobe/C. Lee/J. Schiefele/M. Kennedy/J. Kostoulas (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
I. Laryionenka/S. Choi/A. Kochi/D. Aristarkhov/Y. Karaminas (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
W. McCurdy/t. hieronymus/T. Drews/J. Roberts/J. Carr (Cox)
 
    Westford Community Rowing (B)
A. Corvino/D. Ferrini/J. Cummings/M. Davis/M. Cuggino (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
C. Krause/C. Cilley/B. Waterman/E. Coleman/S. Piwowarski (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (C)
R. Suriol/C. Carlson/W. Nolan/J. Barr/T. Cantrall (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
J. Carleo/M. Rooks/T. Winsor/P. Clark/E. Dwyer (Cox)
 
    Manhasset High School (C)
r. Khatchadourian/K. Baktidy/J. Mantikas/P. Mills/M. Harris (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (C)
A. Kelly/A. Knight/A. Bierman/S. Babcock/K. Spaulding (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (C)
H. Hunt/Q. King/P. Chowdry/E. Puelle/K. Nicolaou (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (D)
A. Berry/A. Weiss/P. Broedermann/B. Shipman/V. Wissa (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
R. Rosenbloom/G. Balkema/M. Boeck-Chenevier/A. Driscoll/K. Tagliente (Cox)
 
26 11:00 AM Mens Open 1x
4
27 Mens Ltwt 1x
5
28 Mens Club 1x
4
29 Mens Novice 1x
11
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Watt
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
K. Wu
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Warming
 
    Independence Rowing Club (A)
A. Bailey
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Brogan
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
J. Browne
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (B)
L. Basile
 
    Community Rowing, Inc. (B)
B. Axbey
 
    Independence Rowing Club (B)
N. Sengstaken
 
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Ojdrovic
 
    Community Rowing, Inc. (D)
D. Papp
 
30 11:10 AM Womens Novice 4+
5
31 11:25 AM Womens Jr 4+ (HS only)
43
    Arlington Belmont Crew (A)
A. Lee/A. Hempel/M. Puma/O. Fan/N. Merullo (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Hart/S. Sarnik/T. Myczkowska/E. Wilkey/A. Sundheimer (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
 
    Central Crew Club (A)
J. Bairam/Z. Theodosopoulos/A. Lievens/J. Lussier/J. Myrdek (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Sobieszek/K. Douglas/Z. Dinneen/M. Holler/L. Hajian (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
E. Halter/A. DeCosta-Klipa/S. Gottlieb/H. Grace/L. Ramic (Cox)
 
    Great Bay Rowing (A)
L. Gibson/N. Meyer/A. Morrell/G. Cotrupi/A. McGowan (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
S. Blasetti/J. Hoffman/A. O?Donnell/J. Passaretti/A. Nablo (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
L. Blazon/S. Fajardo/S. MacEachern/S. Beaudry/M. McIntosh (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
S. Gunzburg/M. Gillis/D. Lapins/G. Piatek/J. Kelly (Cox)
 
    McGann Mercy High School (A)
 
    Mystic Valley Regional Charter School (A)
F. Farhane/A. Kurian/M. Alagappan/A. Valenti/J. Lieu (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Pelson/k. fields/L. Carlson/M. Larcom/A. Prescott (Cox)
 
    Newton Country Day School (A)
M. Murray/M. Swords/C. Fitzgerald/N. Henderson/K. OKelly-Lynch (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
A. Ipiotis/N. Alayon/E. Grim/S. Mongelli/C. Campbell (Cox)
 
    Phoenix Crew Club (A)
R. Schwartz/A. Taylor/C. Foley/M. Daly/J. Mello (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Dalgarno/H. Wong/M. Kolarik/G. Guttormsen/E. Elovecky-Shoemaker (Cox)
 
    Row Boston (A)
M. Niles/E. Johnson/I. Lopez/B. Fehily/A. Duffy (Cox)
 
    The Winsor School (A)
K. Hill/J. Neumann/D. Gordon/E. Epker/W. Wiberg (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
A. Vitagliano/E. Phaneuf/E. Becker/C. Koller/G. Parker (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
A. Shein/A. Gordon/L. Smith/G. Ross/R. Hale (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
N. Prescott/A. Finkle/L. Rich/P. Hurd/K. Champlin (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
s. overall/B. Melanson/L. Barnard/S. Muse/B. Yudelman (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (B)
S. Chalsma/G. Mulleavey/M. Williams/E. Festa/A. Monroe (Cox)
 
    Great Bay Rowing (B)
C. Meade/E. O'Malley/K. Cole/H. Goetz/B. Cole (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (B)
 
    Manhasset High School (B)
C. McIntee/A. Postiglione/m. diskin/K. Kenlon/H. Press (Cox)
 
    Newton Country Day School (B)
M. Supple/C. Brennan/C. Power/K. Baldwin/K. McCabe (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B)
M. Hamparian/V. Cirelli/M. Dimitri/K. Martins/J. Troetti (Cox)
 
    The Winsor School (B)
A. Parker/L. Afeyan/G. Williams/N. Birch/K. Traquina (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
K. Robb/S. Perry/E. Hunt/C. Peters/K. Silberberg (Cox)
 
    Westford Community Rowing (B)
J. Thibodeau/E. Coleman/N. Fultz/O. Rose/S. Berkowitz (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
L. Lucas/M. Keefe/L. Kressbach/L. MacEwan/A. Knuppel (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
W. Chandler/A. Barnett-Nakamura/C. benson/J. Sanderson/M. Lew (Cox)
 
    Manhasset High School (C)
E. Goodwin/E. Lyons/C. Marino/A. Mills/A. Cramer (Cox)
 
    Newton Country Day School (C)
G. Tricomi/D. Mazzio-Manson/C. Joyce/O. Okoye/Y. Francis (Cox)
 
    The Winsor School (C)
E. Hiss/M. Wang/B. Lichauco/E. Ferrara/K. Elfers (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
K. Allen/I. Brucato+/K. Wang/A. Polk/J. Goldberg (Cox)
 
    Newton Country Day School (D)
K. Saraceno/G. Vitale/E. Carroll/M. Flores/C. Burbage (Cox)
 
    The Winsor School (D)
K. Hintlian/E. Wu/T. Wright/C. MacGillivray/M. Jay (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (E)
C. Kurban/Z. Skvarkova/S. Benages/H. O'Reilly/C. Laurendeau (Cox)
 
    Newton Country Day School (E)
E. Greene/M. Barton/N. Clair/L. St. Clair/C. Fisher (Cox)
 
32 Womens Masters 4+
8
33 11:45 AM Mens 4x
4
34 11:55 AM Mens Club 8+
14
35 Womens Club 8+
18
36 Mixed Masters 8+
2
37 12:05 PM Mens Masters 4+
5
38 Mixed 2x
3
39 Womens Open 1x
1
40 Womens Ltwt 1x
3
41 Womens Jr Ltwt 1x
6
    Amoskeag Rowing Club (A)
L. Bournival
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
J. McIlvane
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
S. Ohrn
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Bielawski
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (B)
O. Swenson
 
    Sagamore Rowing Association (B)
G. Dell'Aquilo
 
42 Womens Club 1x
4
43 Womens Novice 1x
6
44 12:50 PM Mens Ltwt 4+
0
45 Mens Jr Ltwt 4+
5
46 Womens Junior Ltwt 4+
5
47 1:20 PM Mens Jr 8+
57
48 Womens Novice 8+
6
49 Womens Jr 8+ (HS only)
46
50 2:20 PM Mens Open 4+
27
51 Womens Open 4+
17
52 2:40 PM Womens Ltwt 4+
1
53 Mixed 4x
1
54 Mens Ltwt 8+
0
55 Womens Ltwt 8+
0
56 Womens Junior Ltwt 8+
2
57 Womens 2-
5
58 Womens Jr 2-
1
59 Mens Open 2x
1
60 Mens Masters 2x
6
61 Mens Club 2x
10
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Hayes/A. Borghesani
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
Z. Hesse/D. Silliman
 
    McGann Mercy High School (A)
 
    Mystic Valley Regional Charter School (A)
M. Hanna/B. Horton
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Chow/J. Coelho
 
    Row Boston (A)
D. Smelansky/L. Messier
 
    U.S. Merchant Marine Academy (A)
J. GARDETTO/J. Raphael
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (B)
H. Jones/B. Volk
 
    Mystic Valley Regional Charter School (B)
R. Stigliano/M. Hanna
 
    Riverside Boat Club (B)
E. Shieber/A. Lapidus
 
62 3:00 PM Mens Open 8+
8
63 Womens Open 8+
1
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change