Textile River Regatta

  • Hosted By Textile River Committee
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 30, 2012
1 8:30 AM Mens Masters 1x
6
2 Mens Senior Masters 1x
4
3 Mens Grand Masters 1x
11
4 Mens Veteran 1x
8
5 Womens Masters 1x
6
6 Womens Senior Masters 1x
5
7 Womens Grand Masters 1x
1
8 Womens Veteran 1x
2
9 Mens Rec 1x
4
10 Womens Rec 1x
1
11 9:00 AM Womens Collegiate/Open 4x
3
12 8:30 AM Mens Jr 4x
4
13 9:00 AM Womens Jr 4x
8
14 Mens 2-
5
15 9:20 AM Mens Masters 8+
4
16 Womens Masters 8+
14
17 Mens Novice 8+
7
18 9:20 AM Mens Novice 4+
5
19 9:40 AM Mens Jr Novice 8+
34
20 10:10 AM Womens Jr Novice 8+
32
21 10:15 AM Womens Jr 2x
16
22 10:20 AM Womens Club 2x
8
23 Womens Open 2x
0
24 Womens Masters 2x
1
25 10:40 AM Mens Jr 4+
42
    Arlington Belmont Crew (A)
M. Tripp/I. Gilchrist/M. Halliday/M. Dardompre/L. Schermer (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
N. Biedermann/J. Capistran/G. Munson/D. Buttler/E. Andrikowich (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (A)
L. O'Brien/R. Cooke/C. Borrelli/M. Turner/A. Samuelson (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Higgins/C. Watt/K. Hayes/N. Walker/j. dexter (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
A. Dempsey/L. Armstrong/E. Jaccodine/W. Eiref/B. Schooler (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
Z. Hesse/B. Volk/H. Jones/D. Silliman/J. Stergis (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
N. Harvey/A. Legere/D. Baldassara/J. Martin/S. Higgins (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
A. Cameron/A. Kessaris/A. Grothmann/A. strack/B. Vasile (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Berman/C. Mahan/H. Dickinson/R. Swanton/E. Ferre (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
N. McGarry/B. Morgan/B. Rein/C. Inman/E. Freiman (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Coddaire/A. Drake/M. Kapp/T. Sorota/M. Rueda (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
C. McCarrick/J. Carroll/C. Coughlin/B. Hommel/M. Siebecker (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
H. Grams/I. Williams/C. Flores/A. Aviles/K. Doherty (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
K. McCaig/B. Greene/A. Letorney/R. Boretti/E. Arcese (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
R. Prou/r. torres/D. Ernst/j. leary/i. wallace (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
D. Quinn/M. Andriotis/J. Yunakov/T. Kuehn/D. Erb (Cox)
 
    Mystic Valley Regional Charter School (A)
J. Finn/A. Coughlin/B. Lieu/S. Gallagher/A. Green (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Cabatingan/T. Basso/J. Pallant/J. Alsop/G. Vestuti (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Rintell/J. Ruske/C. Chiasson/P. Ross/M. Condon (Cox)
 
    Row Boston (A)
C. Poff-Webster/T. O'Toole/K. Belmont/L. Messier/S. D'Amato (Cox)
 
    St. John's High School Crew (A)
M. Beinor/M. Ready/C. Theran/M. Walsh/J. Sullivan (Cox)
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Scherlis/W. Shepherd/A. LaViolette/M. McNally/A. Furneaux (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
I. DeLaney/D. Spellman/N. Hedayat/A. Harwood/C. Skehan (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
B. Davis/J. HEMINGWAY/G. Flynn/P. Cajolet/H. Doucette (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
J. Houston/C. Lajoie/J. Taylor/D. Waxman/C. Fallon (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (B)
J. O'Brien/J. Daniels/M. Kwok/B. Joaquin/J. Kirchner (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (B)
A. McMahon/G. Hunt/R. Ashworth/J. Mullaney/M. Vesprini (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (B)
K. Immerman/L. Mackin/J. Weaver/C. Root/E. Kenny-Pessia (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Gleason/Z. White/S. Lessin/J. Gorin/E. Siegenberg (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
M. Scrobe/C. Lee/J. Schiefele/M. Kennedy/J. Kostoulas (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
I. Laryionenka/S. Choi/A. Kochi/D. Aristarkhov/Y. Karaminas (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
W. McCurdy/t. hieronymus/T. Drews/J. Roberts/J. Carr (Cox)
 
    Westford Community Rowing (B)
A. Corvino/D. Ferrini/J. Cummings/M. Davis/M. Cuggino (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
C. Krause/C. Cilley/B. Waterman/E. Coleman/S. Piwowarski (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (C)
R. Suriol/C. Carlson/W. Nolan/J. Barr/T. Cantrall (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
J. Carleo/M. Rooks/T. Winsor/P. Clark/E. Dwyer (Cox)
 
    Manhasset High School (C)
r. Khatchadourian/K. Baktidy/J. Mantikas/P. Mills/M. Harris (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (C)
A. Kelly/A. Knight/A. Bierman/S. Babcock/K. Spaulding (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (C)
H. Hunt/Q. King/P. Chowdry/E. Puelle/K. Nicolaou (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (D)
A. Berry/A. Weiss/P. Broedermann/B. Shipman/V. Wissa (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
R. Rosenbloom/G. Balkema/M. Boeck-Chenevier/A. Driscoll/K. Tagliente (Cox)
 
26 11:00 AM Mens Open 1x
4
27 Mens Ltwt 1x
5
28 Mens Club 1x
4
29 Mens Novice 1x
11
30 11:10 AM Womens Novice 4+
5
31 11:25 AM Womens Jr 4+ (HS only)
43
32 Womens Masters 4+
8
33 11:45 AM Mens 4x
4
34 11:55 AM Mens Club 8+
14
35 Womens Club 8+
18
36 Mixed Masters 8+
2
37 12:05 PM Mens Masters 4+
5
38 Mixed 2x
3
39 Womens Open 1x
1
40 Womens Ltwt 1x
3
41 Womens Jr Ltwt 1x
6
42 Womens Club 1x
4
43 Womens Novice 1x
6
44 12:50 PM Mens Ltwt 4+
0
45 Mens Jr Ltwt 4+
5
46 Womens Junior Ltwt 4+
5
47 1:20 PM Mens Jr 8+
57
48 Womens Novice 8+
6
49 Womens Jr 8+ (HS only)
46
50 2:20 PM Mens Open 4+
27
51 Womens Open 4+
17
52 2:40 PM Womens Ltwt 4+
1
53 Mixed 4x
1
54 Mens Ltwt 8+
0
55 Womens Ltwt 8+
0
56 Womens Junior Ltwt 8+
2
57 Womens 2-
5
58 Womens Jr 2-
1
59 Mens Open 2x
1
60 Mens Masters 2x
6
61 Mens Club 2x
10
62 3:00 PM Mens Open 8+
8
63 Womens Open 8+
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change