Methuen City Sprints
- Jul 27, 2013
- sprint
- Merrimack River
- Methuen, MA (USA)
- Hosted By: Essex Rowing Club, Inc.
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 27, 2013 | |||||
1 | 8:00 AM | Womens Jr 1x | 17 |
||
2 | 8:21 AM | Mens Masters 4x | 3 |
||
3 | 8:28 AM | Womens Open 4+ | 3 |
||
4 | 8:35 AM | Mens Jr 2x | 13 |
||
5 | 8:56 AM | Womens Masters 8+ | 5 |
||
Avalon Rowing Club (A) |
C. Lal/J. Millard/k. Kirby/V. Kehlenbeck/A. Murphy/M. Maguire/C. Hajek/M. Merritt/S. O'Connor (Cox)
|
|
|||
Gentle Giant Rowing Club (A) |
R. Sweeney/E. Jackson/C. Bell/P. Vaughan/H. Abbey/M. White/J. Truesdell Ellis/J. Perlstein/J. Albert (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
|
||||
Northampton Community Rowing (A) |
N. Blake/K. Elinevsky/C. MacColl/K. Cohen/D. Brooks/C. Cardinal/A. Wulfkuhle/L. Hannum/E. bhoo (Cox)
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
M. Laskaris/A. Bracken/D. Carey/B. Sirovich/C. Crutchfield/L. Sonder/L. Peyton/J. Brophy/D. Desaulniers (Cox)
|
|
|||
6 | 9:03 AM | Mens Open 2- | 5 |
||
7 | 9:10 AM | Womens Jr 4+ | 6 |
||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
M. Eberth/I. Tehan/M. Beaulieu/A. Scheetz/M. Rueda (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
E. Forstbauer/S. Brounstein/S. Browne/A. Lycouris/E. Brown (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
T. Charles-moon/G. Tricomi/M. Shohet/M. Penna/C. Campbell (Cox)
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
C. Whaley/L. Travis/I. Lurie/M. Bish/L. Peterson (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
C. Lorthioir/V. Sideleva Marcel/K. Kerrick/J. DeMuyt/S. Perez (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (C) |
J. Stevens/L. Rovira/D. Gordon/C. Smith/E. Talmadge (Cox)
|
|
|||
8 | 9:24 AM | Mens Masters 4+ | 2 |
||
9 | 9:31 AM | Womens Open 2x | 3 |
||
10 | 9:38 AM | Mens Jr 8+ | 4 |
||
11 | 9:45 AM | Womens Masters 1x A (27 to 35 years) | 0 |
||
12 | 9:45 AM | Womens Masters 1x B (36 to 42 years) | 1 |
||
13 | 9:45 AM | Womens Masters 1x C (43-49 years) | 0 |
||
14 | 9:45 AM | Womens Masters 1x D/E (50 to 59 years) | 3 |
||
15 | 9:45 AM | Womens Masters 1x F/G (60 to 69 years) | 2 |
||
16 | 9:45 AM | Womens Masters 1x H/I/J (70+ years) | 0 |
||
17 | 9:52 AM | Mens Open 4x | 3 |
||
18 | 9:59 AM | Womens Jr 2x | 12 |
||
19 | 10:20 AM | Mens Masters 1x A (27 to 35 years) | 0 |
||
20 | 10:20 AM | Mens Masters 1x B (36 to 42 years) | 2 |
||
21 | 10:20 AM | Mens Masters 1x C (43-49 years) | 4 |
||
22 | 10:20 AM | Mens Masters 1x D/E (50 to 59 years) | 5 |
||
23 | 10:20 AM | Mens Masters 1x F/G (60 to 69 years) | 5 |
||
24 | 10:20 AM | Mens Masters 1x H/I/J (70+ years) | 1 |
||
25 | 10:34 AM | Womens Open 8+ | 2 |
||
26 | 10:41 AM | Mens Jr 4x | 4 |
||
27 | 10:49 AM | Womens Masters 4+ | 7 |
||
Avalon Rowing Club (A) |
M. Long/J. Millard/k. Kirby/V. Kehlenbeck/A. Zettek-Sumner (Cox)
|
|
|||
New Bedford Community Rowing (A) |
S. Flynn/N. Jones/D. Christensen/K. Denneen/J. Scott (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
N. Blake/C. Cardinal/L. Hannum/A. Wulfkuhle/E. bhoo (Cox)
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
E. Dade/A. Bracken/D. Carey/B. Sirovich/S. Harward (Cox)
|
|
|||
Avalon Rowing Club (B) |
P. Moore/M. Bruehl/D. DiMartino/S. Mueller/R. Gillis (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (B) |
C. MacColl/K. Elinevsky/D. Brooks/K. Cohen/M. Chiu (Cox)
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation (B) |
L. Peyton/L. Sonder/C. Crutchfield/J. Brophy/D. Desaulniers (Cox)
|
|
|||
28 | 11:03 AM | Mens Open 4+ | 4 |
||
29 | 11:10 AM | Mens Masters 8+ | 3 |
||
30 | 11:17 AM | Womens Open 1x | 2 |
||
31 | 11:31 AM | Womens Masters 4x | 4 |
||
Duxbury Bay Maritime School (A) |
C. Carroll/J. Boyle/D. Desmery/M. Grossman/
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
|
||||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
A. Bracken/D. Carey/M. Laskaris/E. Dade
|
|
|||
Duxbury Bay Maritime School (B) |
S. Sarles/M. Williams/L. MCCARTHY/E. Lange
|
|
|||
32 | 11:38 AM | Mens Open 2x | 6 |
||
33 | 11:45 AM | Womens Jr 4x | 2 |
||
34 | 11:52 AM | Mens Masters 2x | 4 |
||
35 | 11:59 AM | Womens Open 2- | 6 |
||
36 | 12:06 PM | Mens Jr 1x | 13 |
||
37 | 12:28 PM | Womens Rec 1x | 6 |
||
38 | 12:35 PM | Mens Open 8+ | 3 |
||
39 | 12:42 PM | Womens Jr 8+ | 3 |
||
40 | 12:49 PM | Mens Rec 1x | 7 |
||
41 | 12:56 PM | Womens Open 4x | 0 |
||
42 | 1:03 PM | Mens Jr 4+ | 5 |
||
43 | 1:17 PM | Womens Masters 2x | 6 |
||
Avalon Rowing Club (A) |
M. Starr/S. O'Connor/
|
|
|||
Composite: Durham, Union (A) |
N. Abshier/L. Stern
|
|
|||
Duxbury Bay Maritime School (A) |
L. MCCARTHY/S. Sarles
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
|
||||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
A. Bracken/E. Dade
|
|
|||
Duxbury Bay Maritime School (B) |
J. Boyle/M. Grossman/
|
|
|||
44 | 1:24 PM | Mens Open 1x | 17 |
||
Amoskeag Rowing Club |
E. Currie
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
K. Dutt
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
N. Watts
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
J. Bernblum
|
|
|||
Durham Boat Club |
S. Pampreen
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing |
F. Maldari
|
|
|||
Greenwich Crew |
D. Brodie
|
|
|||
Lake Quinsigamond Community Rowing |
N. Wright
|
|
|||
Merrimac River Rowing Association |
M. Poreba
|
|
|||
Merrimac River Rowing Association |
D. Cormier
|
|
|||
Merrimac River Rowing Association |
J. Rath
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
D. Mercante
|
|
|||
Northampton Community Rowing |
D. Bannon
|
|
|||
Riverside Boat Club |
S. Wolf
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
N. Cebry
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Olson
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation |
N. Brown
|
|
|||
45 | Mens u15 4x+ | 0 |
|||
46 | Womens u15 4x+ | 0 |
|||
47 | Mixed Open 8+ | 4 |
|||
1:45 PM | AM Finals | ||||
2:41 PM | PM Finals |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change