Head of the Mississippi

  • Hosted By: Minneapolis Rowing Club

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, October 7, 2012
1 9:00 AM Mens Open 4+
12
    Iowa State University Crew Club (A)
D. Hill/C. Yocum/S. Kmiec/D. Elsarelli/D. Gentry (Cox)
 
    Macalester College Crew (A)
M. Jones/J. Juenemann/B. Meier/T. Wrosch/L. Edmundson (Cox)
 
    University of Iowa Recreational Services (A)
A. Rublaitus/L. Przybylski/J. Scalucci/S. Hariharan/S. Jeglum (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (A)
J. Karlen/W. Juckett/M. Micatka/K. Hellerstedt/B. Pischke (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
S. Kern/M. Koehler/W. Lake/E. Sathe/L. Schlichting (Cox)
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
M. Zwaagstra/L. Inglis/P. Thiessen/R. MacCharles/C. Evans (Cox)
 
    University of Iowa Recreational Services (B)
S. Paarmann/C. Story/C. McPartland/J. Gillett/T. Gabaldo (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (B)
G. Kubis/T. Grab/C. Ruth/A. Gutknecht/E. Fealko (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (B)
A. Knickerbocker/T. Hoeg/A. Ernst/A. Weyant/R. Lee (Cox)
 
    University of Iowa Recreational Services (C)
J. Kerr/A. Guzman/C. Morgan/A. Castro/A. Franze-Soeln (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (C)
L. Yehlen/A. Sattler/L. Everson/G. Munger/J. Eckert (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (D)
J. Hergert/Z. Fox/I. Olson/J. Revord/A. Lai (Cox)
 
2 9:15 AM Womens Novice/Freshman 8+
7
    Drake University Women's Rowing (A)
K. Serbin/K. Leahy/A. Lueck/S. Boylan/L. Robison/A. Armstrong/B. Varela/K. Pfeifer/K. Takaki (Cox)
 
    Macalester College Crew (A)
A. Sanders-Reed/K. Miller/H. Williams/K. Gallagher/M. Coblens/K. Brown/L. Isaac-Herzog/V. Barrera/T. Nichols-Meade (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/D. Johnson/L. Davis/B. Hess/E. Holod/D. Bougie/K. Reagan/J. Leighton/S. Kravetz (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
C. McKlveen/B. Nelson/E. Traun/E. Zelickson/A. Beringer/N. Andersen/E. Cuperus/J. Rock/S. Mehta (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (A)
s. sobek/r. rogers/k. anderson/k. charley/j. kohl/n. marquardt/e. sabourin/c. am/l. rogotzke (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
H. Peterson/H. Chuinard/K. Foss/M. LoCoco/M. Coughlin/Q. Lei/E. Klinger/T. McTernan/K. Renstrom (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (B)
w. davis/T. Kayla/J. VanVliet/R. Curtis/M. Fitzgerald/S. Ratliff/c. beauparlant/B. Carlton/k. charley (Cox)
 
3 9:30 AM Mens Masters 2x
11
4 9:45 AM Womens Open & Jr.(indicate age) 1x
17
5 9:45 AM Womens Masters 1x
12
6 10:00 AM Mens Jr 4+
7
7 10:15 AM Mens Novice 8+
9
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
K. Thakur/R. Thakur/J. Holmes/F. Thorvik/Z. Lulavy/S. Schechtman/G. Thorvik/J. Ryan/S. Brattland (Cox)
 
    University of Iowa Recreational Services (A)
J. Weltha/J. Filippone/D. Noren/S. Kelm/A. Ramirez/D. Waller/Q. Franklin/B. Ung/R. McCallan (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (A)
A. Krause/A. Groeschel/A. Iverson/B. Heidelberger/B. Puffer/C. Shirley/D. Buvarp/D. Mueller/N. Loiben (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
N. Davis/B. Bauer/C. Stack/M. Coleman/R. Burke/J. Klimek/M. Potaracke/L. Peikert/E. Klinger (Cox)
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
A. Bieber/J. Croker/M. Hibbert/A. Korottchenko/D. Thompson/S. Wickens/C. Ross/E. Maydaniuk/H. Kalupar (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (B)
E. Day/F. DeCastro Junior/H. Zuplec/I. Glidden/J. Reding/J. Hill/K. Miller/L. Meyer/L. Weirauch (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (C)
L. Peterson/M. Krammen/M. Thomazin/M. Vrbka/M. Gerke/M. Nommensen/N. Baeumler/N. Trebow/D. Nicholas (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (D)
N. Bitterman/P. Kelliher/R. Farmer/S. Raghuraman/S. Georgiev/S. Gierl/S. Bonniwell/T. Cahill/N. Loiben (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (E)
T. Strand/T. Cunningham/W. Zhang/W. Sandholm/W. Kozel/W. Rowe/A. Yee/T. Grab/T. Cahill (Cox)
 
8 10:30 AM Mens Open & Jr.(indicate age) 2x
9
9 11:00 AM Womens Open/Collegiate 4+
13
    Drake University Women's Rowing (A)
B. Michael/M. Benhart/B. Berg/J. Nightser/J. Nowers (Cox)
 
    Iowa State University Crew Club (A)
N. Witschorik/K. Johnson/B. Helbing/E. Konicek/D. Gentry (Cox)
 
    Macalester College Crew (A)
C. Friedman/R. Meier/E. Washington/J. Landry/L. Edmundson (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Kane/E. Tremblay/A. Kunau/A. Miller/R. Maiden (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (A)
A. Laughlin/A. Voss/A. Hill/A. Gruenwald/A. Gutierrez (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
K. Fargo/J. Rech/M. Hoffman/A. Michael/R. Lee (Cox)
 
    Drake University Women's Rowing (B)
M. Worsley/B. Leinon/A. Piekarczyk/E. Householter/H. Hennessy (Cox)
 
    Macalester College Crew (B)
E. Raskulinecz/C. Finn/S. Kasper/H. Baker/M. Larson (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (B)
A. Putlak/A. Trelstad/A. Lueck/A. Meyer/A. Bratberg (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (B)
M. Delander/H. Hanlon/K. Haight/O. Trefilek/L. Schlichting (Cox)
 
    Drake University Women's Rowing (C)
W. Jais-Cross/M. Friel/K. Leahy/S. Laughlin/K. Takaki (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (C)
A. Flynn/C. Boon/C. Slawny/C. Chock/A. Swanson (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (D)
C. O'Doubhlain/C. Drozynski/C. Miller/D. Rog/C. Kale (Cox)
 
10 11:15 AM Womens Jr 8+
5
11 11:30 AM Womens Masters 2x
9
12 11:45 AM Mens Masters 4+
4
13 12:00 PM Mixed Novice 8+
4
break Lunch
14 1:30 PM Mens Jr 8+
1
15 1:45 PM Mixed Open 2x
7
16 1:45 PM Mixed Masters 2x
8
17 2:00 PM Womens Novice 4+
6
    Drake University Women's Rowing (A)
S. Boylan/K. Pfeifer/S. Hill-Killerlain/B. Varela/K. Takaki (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
C. McKlveen/E. Traun/B. Nelson/E. Zelickson/S. Brattland (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
H. Peterson/M. LoCoco/K. Foss/H. Chuinard/K. Renstrom (Cox)
 
    Drake University Women's Rowing (B)
E. Otteson/A. Salgado/T. Meister/A. Beall/A. Armstrong (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
J. Rock/A. Beringer/C. Campuzano/M. Koeppl/S. Mehta (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (B)
E. Klinger/Q. Lei/M. Coughlin/T. McTernan/L. Smith (Cox)
 
18 2:30 PM Mens Open 8+
9
    Macalester College Crew (A)
M. Jones/D. Otte/B. Meier/J. Juenemann/J. Waxman/T. Wrosch/A. Morzenti/K. Rosenberg/K. Shoemaker (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
B. Davis/J. Schmiel/K. Train/A. Harkman/B. Wattenhofer/D. Haeg/B. O'Leary/R. O'Malley/G. Stewart (Cox)
 
    University of Iowa Recreational Services (A)
A. Rublaitus/S. Hariharan/K. Tompkins/C. Morgan/J. Scalucci/C. Story/E. McClain/J. Gillett/S. Jeglum (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (A)
J. Karlen/W. Juckett/G. Kubis/T. Grab/A. Gutknecht/C. Ruth/S. Meehan/M. Micatka/J. Eckert (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
S. Kern/M. Koehler/W. Lake/E. Sathe/A. Knickerbocker/T. Hoeg/A. Weyant/C. Malloy/L. Schlichting (Cox)
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
L. Inglis/M. Zwaagstra/P. Thiessen/R. MacCharles/D. Cooke/A. Bieber/D. Thompson/R. Dansereau/H. Kalupar (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
M. Johnson/D. Schnobrich/B. Levendowski/R. Schleck/D. Mahoney/J. Cooper/D. Fredrickson/D. Harvey/C. Dow (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
K. Burke/R. Rothenberger/J. Corzine/E. Wieberdink/N. Schmidt/B. Weinshel/H. Birhanzel/F. Thorvik/P. Sipes (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (B)
L. Yehlen/A. Sattler/J. Hergert/J. Schlitz/K. Hellerstedt/B. Pearce/G. Munger/A. Yee/E. Fealko (Cox)
 
19 2:45 PM Womens Open & Jr.(indicate age) 2x
16
20 3:00 PM Mens Open & Jr.(indicate age) 1x
17
21 3:00 PM Mens Masters 1x
11
22 3:15 PM Mens Novice 4+
10
    Iowa State University Crew Club (A)
C. Yocum/J. Heylmun/J. Alex/S. Kmiec/D. Gentry (Cox)
 
    Macalester College Crew (A)
L. DiZio/A. Dangel/A. Klopp/J. Essig-Beatty/A. Suria (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Peters/P. Shannon/B. Burns/K. Cozine/A. Schley (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
C. Hemler/F. Thorvik/Z. Lulavy/K. Thakur/H. Cox (Cox)
 
    University of Iowa Recreational Services (A)
B. Nielsen/Q. Franklin/J. Filippone/J. Weltha/T. Gabaldo (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
N. Davis/B. Bauer/R. Burke/J. Klimek/E. Klinger (Cox)
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
S. Wickens/A. Korottchenko/M. Hibbert/J. Croker/E. Maydaniuk (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
J. Ryan/G. Thorvik/G. Caryotakis/R. Thakur/G. Stewart (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (B)
C. Stack/M. Coleman/M. Potaracke/L. Peikert/K. Reynolds (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (C)
J. Stormer/Z. Quinn/A. Ernst/C. Malloy/R. Lee (Cox)
 
23 3:30 PM Womens Open 2-
6
    University of Minnesota Rowing (A)
C. Drozynski/c. beauparlant
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
D. Seymour/K. Haight
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
A. Olson/A. Milani
 
    University of Minnesota Rowing (B)
E. Hughes/A. Haws
 
    University of Minnesota Rowing (C)
R. Sartor/S. Sobek
 
    University of Minnesota Rowing (D)
R. Braak/L. Hodnet
 
24 3:30 PM Womens Masters 2-
2
25 3:45 PM Womens Jr 4+
8
26 4:00 PM Mixed Open 8+
3
27 4:15 PM Mens Open 2-
7
    University of Minnesota Men's Crew (A)
J. Karlen/G. Munger
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
A. Ernst/C. Malloy
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
L. Inglis/R. MacCharles
 
    University of Minnesota Men's Crew (B)
G. Kubis/T. Grab
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
M. Zwaagstra/P. Thiessen
 
    University of Minnesota Men's Crew (C)
L. Everson/A. Sattler
 
    University of Minnesota Men's Crew (D)
L. Yehlen/W. Juckett
 
28 4:15 PM Mens Masters 2-
0
29 4:30 PM Womens Masters 4+
7
30 4:45 PM Womens Open/Collegiate 8+
10
    Drake University Women's Rowing (A)
B. Michael/M. Benhart/B. Berg/J. Nightser/B. Leinon/A. Piekarczyk/E. Householter/M. Worsley/H. Hennessy (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Anderson/B. Brooks/C. Muehlbauer/S. Peters/L. Ohnstad/L. Kamrath/C. LaMere/D. Antonelli/C. Dow (Cox)
 
    Minnesota Boat Club (A)
L. Michaelson/S. Wiles/A. Reckinger/A. Ryter/A. Roe/A. Deming/A. Brandtjen/A. Evans/M. Wyman (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Johansen/K. Heiberg/M. Train/K. Pfankuch/E. Samuelson/A. Johnson/M. Tucker/A. Bach/H. Cox (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (A)
A. Laughlin/A. Voss/A. Hill/A. Gruenwald/A. Haws/A. Putlak/A. Bratberg/A. Trelstad/A. Gutierrez (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
K. Fargo/J. Rech/M. Hoffman/H. Hanlon/M. Delander/E. Seitz/C. Porter/A. Michael/R. Lee (Cox)
 
    Drake University Women's Rowing (B)
W. Jais-Cross/M. Friel/K. Serbin/L. Robison/A. Lueck/S. Laughlin/K. Vann/J. Choe/J. Nowers (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
C. Walburg/B. Zerbib-Berda/D. Hovland/K. Searls/M. Vergeyle/N. Lewis/J. Stanton/S. Haas/P. Connors (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (B)
A. Meyer/A. Swanson/A. Flynn/C. Boon/C. Slawny/C. Chock/C. Kale/C. O'Doubhlain/A. Lueck (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (C)
C. Miller/D. Rog/D. Brzozowski/E. Ludkey/E. Manovich/E. Wheeler/E. Berg/E. Goenner/C. Drozynski (Cox)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change