Head of the Mississippi

  • Hosted By: Minneapolis Rowing Club

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, October 7, 2012
1 9:00 AM Mens Open 4+
12
2 9:15 AM Womens Novice/Freshman 8+
7
    Drake University Women's Rowing (A)
K. Serbin/K. Leahy/A. Lueck/S. Boylan/L. Robison/A. Armstrong/B. Varela/K. Pfeifer/K. Takaki (Cox)
 
    Macalester College Crew (A)
A. Sanders-Reed/K. Miller/H. Williams/K. Gallagher/M. Coblens/K. Brown/L. Isaac-Herzog/V. Barrera/T. Nichols-Meade (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/D. Johnson/L. Davis/B. Hess/E. Holod/D. Bougie/K. Reagan/J. Leighton/S. Kravetz (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
C. McKlveen/B. Nelson/E. Traun/E. Zelickson/A. Beringer/N. Andersen/E. Cuperus/J. Rock/S. Mehta (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (A)
s. sobek/r. rogers/k. anderson/k. charley/j. kohl/n. marquardt/e. sabourin/c. am/l. rogotzke (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
H. Peterson/H. Chuinard/K. Foss/M. LoCoco/M. Coughlin/Q. Lei/E. Klinger/T. McTernan/K. Renstrom (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (B)
w. davis/T. Kayla/J. VanVliet/R. Curtis/M. Fitzgerald/S. Ratliff/c. beauparlant/B. Carlton/k. charley (Cox)
 
3 9:30 AM Mens Masters 2x
11
    Des Moines Rowing Club (A)
R. Wilson/S. Giddings
106.6 (59)
    Duluth Rowing Club (A)
T. Rauschenfels/G. Peterson
100.1 (58)
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Burke/M. Sargent
23.4 (42)
    Minnesota Boat Club (A)
J. Korman/M. Hyndman
41.6 (47)
    Winnipeg Rowing Club (A)
W. Brewer/R. Dansereau
23.4 (42)
    Minneapolis Rowing Club (B)
F. McCarthy/J. Dundon
33.7 (45)
    Minnesota Boat Club (B)
A. Ruvelson/J. Kelly
81.6 (55)
    Winnipeg Rowing Club (B)
V. Bartel/P. Vilks
81.6 (55)
    Minneapolis Rowing Club (C)
J. Jablonic/S. Michals
81.6 (55)
    Minneapolis Rowing Club (D)
B. Gustafson/J. Cheesebro
87.6 (56)
    Minneapolis Rowing Club (E)
D. Koshevy/P. Johnson
2.6 (32)
4 9:45 AM Womens Open & Jr.(indicate age) 1x
17
    Des Moines Rowing Club (A)
M. Cowley
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Manovich
 
    Minnesota Boat Club (A)
K. Lange
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
C. Drexler
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
B. Smith
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
N. Fisher
 
    Minnesota Boat Club (B)
E. Kaplan
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (B)
G. Bedekovics
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
A. Milani
 
    Minneapolis Rowing Club (C)
A. O'Sullivan
 
    Winnipeg Rowing Club (C)
A. Olson
 
    Minneapolis Rowing Club (D)
M. Kett
 
    Minneapolis Rowing Club (E)
L. Hedberg
 
    Minneapolis Rowing Club (F)
B. Hollerud
 
    Minneapolis Rowing Club (G)
M. Johnson
 
    Minneapolis Rowing Club (H)
G. Jurkovich
 
    Minneapolis Rowing Club (I)
L. Bettaglio
 
5 9:45 AM Womens Masters 1x
12
    Des Moines Rowing Club (A)
N. Acosta
108.5 (57)
    Des Moines Rowing Club (A)
J. Martinusen
87.8 (54)
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Randazzo
58.3 (49)
    Minnesota Boat Club (A)
R. Quam
53.1 (48)
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
J. Sanborn
30.9 (43)
    Minneapolis Rowing Club (B)
A. Cichanowski
30.9 (43)
    Minneapolis Rowing Club (C)
P. Bohaty
34.8 (44)
    Minneapolis Rowing Club (D)
S. Franklin
48.2 (47)
    Minneapolis Rowing Club (E)
M. Franzen
131.2 (60)
    Minneapolis Rowing Club (F)
S. Risser
39.0 (45)
    Minneapolis Rowing Club (G)
L. Crandall
34.8 (44)
    Minneapolis Rowing Club (H)
P. Wang
94.5 (55)
6 10:00 AM Mens Jr 4+
7
7 10:15 AM Mens Novice 8+
9
8 10:30 AM Mens Open & Jr.(indicate age) 2x
9
    Long Lake Rowing Crew (A)
S. McNaughton/H. Schulenberg
 
    Macalester College Crew (A)
I. Chomsky/A. Morzenti
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
F. McCarthy/J. Dundon
 
    Minnesota Boat Club (A)
K. Brackey/D. Holod
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
B. Boggust/T. scheitel
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
D. Koshevy/P. Johnson
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (B)
J. Goblirsch/M. Khuth
 
    Long Lake Rowing Crew (C)
W. Thompson/J. Schmidt
 
    Long Lake Rowing Crew (D)
J. Winston/T. Judge
 
9 11:00 AM Womens Open/Collegiate 4+
13
    Drake University Women's Rowing (A)
B. Michael/M. Benhart/B. Berg/J. Nightser/J. Nowers (Cox)
 
    Iowa State University Crew Club (A)
N. Witschorik/K. Johnson/B. Helbing/E. Konicek/D. Gentry (Cox)
 
    Macalester College Crew (A)
C. Friedman/R. Meier/E. Washington/J. Landry/L. Edmundson (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Kane/E. Tremblay/A. Kunau/A. Miller/R. Maiden (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (A)
A. Laughlin/A. Voss/A. Hill/A. Gruenwald/A. Gutierrez (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
K. Fargo/J. Rech/M. Hoffman/A. Michael/R. Lee (Cox)
 
    Drake University Women's Rowing (B)
M. Worsley/B. Leinon/A. Piekarczyk/E. Householter/H. Hennessy (Cox)
 
    Macalester College Crew (B)
E. Raskulinecz/C. Finn/S. Kasper/H. Baker/M. Larson (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (B)
A. Putlak/A. Trelstad/A. Lueck/A. Meyer/A. Bratberg (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (B)
M. Delander/H. Hanlon/K. Haight/O. Trefilek/L. Schlichting (Cox)
 
    Drake University Women's Rowing (C)
W. Jais-Cross/M. Friel/K. Leahy/S. Laughlin/K. Takaki (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (C)
A. Flynn/C. Boon/C. Slawny/C. Chock/A. Swanson (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (D)
C. O'Doubhlain/C. Drozynski/C. Miller/D. Rog/C. Kale (Cox)
 
10 11:15 AM Womens Jr 8+
5
11 11:30 AM Womens Masters 2x
9
    Des Moines Rowing Club (A)
D. Giddings/J. Martinusen
70.4 (53)
    Long Lake Rowing Crew (A)
A. Johnson/L. Luetmer
30.1 (44)
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Lund/J. Cooper
106.6 (59)
    St. Croix Rowing Club (A)
C. Diaz/D. Bakken
33.7 (45)
    Winnipeg Rowing Club (A)
B. Smith/C. Evans
2.6 (32)
    Minneapolis Rowing Club (B)
A. Cichanowski/J. Greenstein
26.7 (43)
    Winnipeg Rowing Club (B)
V. Brown/S. Wilson
5.1 (34)
    Minneapolis Rowing Club (C)
R. Williams/C. Moyle
2.6 (32)
    Minneapolis Rowing Club (E)
C. LaMere/A. Prochniak
6.7 (35)
12 11:45 AM Mens Masters 4+
4
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Sargent/W. Thiesse/r. howe/P. Johnson/A. Cichanowski (Cox)
75.9 (54)
    Winnipeg Rowing Club (A)
W. Brewer/M. Kasprick/D. Cooke/R. Dansereau/A. Milani (Cox)
15.0 (39)
    Minneapolis Rowing Club (B)
R. Newberg/R. Schleck/D. Schnobrich/D. Mahoney/V. Larson (Cox)
93.7 (57)
    Minneapolis Rowing Club (C)
M. Johnson/P. Connors/B. Levendowski/D. Harvey/C. Moyle (Cox)
17.6 (40)
13 12:00 PM Mixed Novice 8+
4
    Macalester College Crew (A)
L. DiZio/J. Garcia/D. Flesher/A. Luke/C. Arries/J. Liu/L. Isaac-Herzog/S. Fergus/A. Suria (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/D. Johnson/B. Burns/S. Peters/D. Parks/B. Boldon/K. Bartmann/E. Malar/S. Kravetz (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
J. Holmes/S. Schechtman/G. Caryotakis/R. Thakur/N. Andersen/E. Cuperus/C. Campuzano/M. Koeppl/J. Rock (Cox)
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
L. Middlesworth/L. Kerger/H. Kalupar/E. Lennox/E. Maydaniuk/C. Ross/S. Wickens/A. Korottchenko/P. Thiessen (Cox)
 
break Lunch
14 1:30 PM Mens Jr 8+
1
15 1:45 PM Mixed Open 2x
7
    Macalester College Crew (A)
M. White/I. Chomsky
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Randazzo/J. Dundon
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
D. Johnson/P. Johnson
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
M. Kasprick/V. Brown
 
    Minneapolis Rowing Club (C)
N. Fisher/D. Koshevy
 
    Minneapolis Rowing Club (D)
B. Smith/F. McCarthy
 
    Minneapolis Rowing Club (E)
A. Lerner/P. Wang
 
16 1:45 PM Mixed Masters 2x
8
    Des Moines Rowing Club (A)
D. Giddings/S. Giddings
75.9 (54)
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Lund/J. Cheesebro
127.5 (62)
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
D. Chan/J. Sanborn
41.6 (47)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
J. Erwin/K. Thurstin
33.7 (45)
    St. Croix Rowing Club (A)
J. Drake/S. Drow
41.6 (47)
    Winnipeg Rowing Club (A)
V. Bartel/S. Wilson
37.6 (46)
    Minneapolis Rowing Club (B)
J. Mazullo/J. Jablonic
45.9 (48)
    Winnipeg Rowing Club (C)
P. Vilks/C. Evans
26.7 (43)
17 2:00 PM Womens Novice 4+
6
18 2:30 PM Mens Open 8+
9
    Macalester College Crew (A)
M. Jones/D. Otte/B. Meier/J. Juenemann/J. Waxman/T. Wrosch/A. Morzenti/K. Rosenberg/K. Shoemaker (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
B. Davis/J. Schmiel/K. Train/A. Harkman/B. Wattenhofer/D. Haeg/B. O'Leary/R. O'Malley/G. Stewart (Cox)
 
    University of Iowa Recreational Services (A)
A. Rublaitus/S. Hariharan/K. Tompkins/C. Morgan/J. Scalucci/C. Story/E. McClain/J. Gillett/S. Jeglum (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (A)
J. Karlen/W. Juckett/G. Kubis/T. Grab/A. Gutknecht/C. Ruth/S. Meehan/M. Micatka/J. Eckert (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
S. Kern/M. Koehler/W. Lake/E. Sathe/A. Knickerbocker/T. Hoeg/A. Weyant/C. Malloy/L. Schlichting (Cox)
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
L. Inglis/M. Zwaagstra/P. Thiessen/R. MacCharles/D. Cooke/A. Bieber/D. Thompson/R. Dansereau/H. Kalupar (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
M. Johnson/D. Schnobrich/B. Levendowski/R. Schleck/D. Mahoney/J. Cooper/D. Fredrickson/D. Harvey/C. Dow (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
K. Burke/R. Rothenberger/J. Corzine/E. Wieberdink/N. Schmidt/B. Weinshel/H. Birhanzel/F. Thorvik/P. Sipes (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (B)
L. Yehlen/A. Sattler/J. Hergert/J. Schlitz/K. Hellerstedt/B. Pearce/G. Munger/A. Yee/E. Fealko (Cox)
 
19 2:45 PM Womens Open & Jr.(indicate age) 2x
16
    Des Moines Rowing Club (A)
Z. Mauck/B. Zbylicki
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
E. Briggs/M. Gardiner
 
    Macalester College Crew (A)
J. Landry/C. Finn
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
A. O'Sullivan/L. Hedberg
 
    Minnesota Boat Club (A)
O. Hoffmann/M. Leick
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
G. Viggiano/J. Tuohimaa
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
L. Middlesworth/A. Olson
 
    Long Lake Rowing Crew (B)
A. Hedlund/M. Winston
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
M. Johnson/M. Kett
 
    Minnesota Boat Club (B)
J. Stonehouse/M. Killian
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
E. Lennox/L. Kerger
 
    Long Lake Rowing Crew (C)
A. Gilbertson/Q. Collum
 
    Minneapolis Rowing Club (C)
G. Jurkovich/B. Hollerud
 
    Minneapolis Rowing Club (D)
E. Manovich/A. Miller
 
    Minneapolis Rowing Club (E)
F. Rowland/H. Friedlander
 
    Minneapolis Rowing Club (F)
A. Kunau/P. Bohaty
 
20 3:00 PM Mens Open & Jr.(indicate age) 1x
17
    Long Lake Rowing Crew (A)
J. Holden
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Scholl
 
    Minnesota Boat Club (A)
N. Raghavan
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
T. scheitel
 
    University of Iowa Recreational Services (A)
L. Przybylski
 
    Long Lake Rowing Crew (B)
A. Bergh
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
D. Evenson
 
    Minnesota Boat Club (B)
J. Aughey
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (B)
B. Boggust
 
    Long Lake Rowing Crew (C)
M. Bendickson
 
    Minneapolis Rowing Club (C)
S. Prusak
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (C)
P. Foley
 
    Long Lake Rowing Crew (D)
S. McNaughton
 
    Minneapolis Rowing Club (D)
J. Olson
 
    Long Lake Rowing Crew (E)
W. Thompson
 
    Minneapolis Rowing Club (E)
D. Koshevy
 
    Minneapolis Rowing Club (F)
P. Vitko
 
21 3:00 PM Mens Masters 1x
11
    Des Moines Rowing Club (A)
R. Wilson
156.2 (63)
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Alfano
81.5 (53)
    Minnesota Boat Club (A)
J. Korman
34.8 (44)
    Winnipeg Rowing Club (A)
V. Bartel
94.5 (55)
    Minneapolis Rowing Club (B)
S. Michals
115.8 (58)
    Minnesota Boat Club (B)
M. Hyndman
63.7 (50)
    Minneapolis Rowing Club (C)
R. Newberg
147.6 (62)
    Minneapolis Rowing Club (D)
P. Johnson
123.4 (59)
    Minneapolis Rowing Club (E)
P. Connors
94.5 (55)
    Minneapolis Rowing Club (F)
M. Hurley
123.4 (59)
    Minneapolis Rowing Club (G)
G. O'Sullivan
123.4 (59)
22 3:15 PM Mens Novice 4+
10
    Iowa State University Crew Club (A)
C. Yocum/J. Heylmun/J. Alex/S. Kmiec/D. Gentry (Cox)
 
    Macalester College Crew (A)
L. DiZio/A. Dangel/A. Klopp/J. Essig-Beatty/A. Suria (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Peters/P. Shannon/B. Burns/K. Cozine/A. Schley (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
C. Hemler/F. Thorvik/Z. Lulavy/K. Thakur/H. Cox (Cox)
 
    University of Iowa Recreational Services (A)
B. Nielsen/Q. Franklin/J. Filippone/J. Weltha/T. Gabaldo (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
N. Davis/B. Bauer/R. Burke/J. Klimek/E. Klinger (Cox)
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
S. Wickens/A. Korottchenko/M. Hibbert/J. Croker/E. Maydaniuk (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
J. Ryan/G. Thorvik/G. Caryotakis/R. Thakur/G. Stewart (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (B)
C. Stack/M. Coleman/M. Potaracke/L. Peikert/K. Reynolds (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (C)
J. Stormer/Z. Quinn/A. Ernst/C. Malloy/R. Lee (Cox)
 
23 3:30 PM Womens Open 2-
6
24 3:30 PM Womens Masters 2-
2
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Michals/M. O'Donnell
108.5 (57)
    St. Croix Rowing Club (A)
k. miller/K. Lamppa
39.0 (45)
25 3:45 PM Womens Jr 4+
8
26 4:00 PM Mixed Open 8+
3
27 4:15 PM Mens Open 2-
7
28 4:15 PM Mens Masters 2-
0
29 4:30 PM Womens Masters 4+
7
    Des Moines Rowing Club (A)
J. Lambert/M. Shepard/D. Giddings/A. Jaragin/J. Martinusen (Cox)
15.0 (39)
    Duluth Rowing Club (A)
J. Peterson/B. Fuller-Kask/G. Madson/P. Harvieux/B. Kask (Cox)
81.6 (55)
    Long Lake Rowing Crew (A)
A. Kurilla/A. Johnson/L. Luetmer/J. Gunther/S. Tufvander (Cox)
26.7 (43)
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Kane/J. Greenstein/H. Friedlander/S. Risser/R. Maiden (Cox)
17.6 (40)
    Minneapolis Rowing Club (B)
J. Lacey/R. Winn/A. Kunau/E. Tremblay/N. Fisher (Cox)
15.0 (39)
    Minneapolis Rowing Club (C)
D. Peszek/J. Mazullo/B. Robinson/C. Moyle/V. Larson (Cox)
15.0 (39)
    Minneapolis Rowing Club (D)
D. Sonnenburg/R. Williams/F. Rowland/P. Greene/A. Schley (Cox)
30.1 (44)
30 4:45 PM Womens Open/Collegiate 8+
10
    Drake University Women's Rowing (A)
B. Michael/M. Benhart/B. Berg/J. Nightser/B. Leinon/A. Piekarczyk/E. Householter/M. Worsley/H. Hennessy (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Anderson/B. Brooks/C. Muehlbauer/S. Peters/L. Ohnstad/L. Kamrath/C. LaMere/D. Antonelli/C. Dow (Cox)
 
    Minnesota Boat Club (A)
L. Michaelson/S. Wiles/A. Reckinger/A. Ryter/A. Roe/A. Deming/A. Brandtjen/A. Evans/M. Wyman (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Johansen/K. Heiberg/M. Train/K. Pfankuch/E. Samuelson/A. Johnson/M. Tucker/A. Bach/H. Cox (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (A)
A. Laughlin/A. Voss/A. Hill/A. Gruenwald/A. Haws/A. Putlak/A. Bratberg/A. Trelstad/A. Gutierrez (Cox)
 
    University of St. Thomas Crew Club (A)
K. Fargo/J. Rech/M. Hoffman/H. Hanlon/M. Delander/E. Seitz/C. Porter/A. Michael/R. Lee (Cox)
 
    Drake University Women's Rowing (B)
W. Jais-Cross/M. Friel/K. Serbin/L. Robison/A. Lueck/S. Laughlin/K. Vann/J. Choe/J. Nowers (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
C. Walburg/B. Zerbib-Berda/D. Hovland/K. Searls/M. Vergeyle/N. Lewis/J. Stanton/S. Haas/P. Connors (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (B)
A. Meyer/A. Swanson/A. Flynn/C. Boon/C. Slawny/C. Chock/C. Kale/C. O'Doubhlain/A. Lueck (Cox)
 
    University of Minnesota Rowing (C)
C. Miller/D. Rog/D. Brzozowski/E. Ludkey/E. Manovich/E. Wheeler/E. Berg/E. Goenner/C. Drozynski (Cox)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change