Head of the Lake
- Nov 4, 2012
- head
- Lake Union, Montlake Cut, Lake Washington
- Seattle, WA (USA)
- Hosted By: Lake Washington Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, November 4, 2012 | |||||
1 | 8:00 AM | Mens Collegiate/Open 8+ | 12 |
||
2 | 8:04 AM | Mens Collegiate JV 8+ | 4 |
||
3 | 8:06 AM | CHAMP Women's 8+-Sponsored by POCOCK Racing Shells | 2 |
||
4 | 8:08 AM | Womens Collegiate JV 8+ | 7 |
||
5 | 8:12 AM | Mens Collegiate 3V 8+ | 4 |
||
6 | 8:14 AM | Womens Collegiate 3V 8+ | 8 |
||
7 | 8:22 AM | Mens Jr 8+ | 12 |
||
8 | 8:25 AM | Womens Jr 8+ | 11 |
||
9 | 8:29 AM | Womens Collegiate/Open 4+ | 9 |
||
10 | 8:32 AM | Mens Collegiate/Open 1x | 13 |
||
11 | 8:39 AM | Womens Collegiate/Open 1x | 19 |
||
12 | 8:45 AM | Mens Masters 1x A-H | 25 |
||
13 | 8:54 AM | Womens Masters 1x A-H | 11 |
||
14 | 9:14 AM | Mens Masters 8+ A-H | 13 |
||
15 | 9:32 AM | Mixed Masters 8+ | 7 |
||
16 | 9:37 AM | CHAMP Men's 4+ Sponsored by POCOCK Racing Shells | 9 |
||
17 | 9:41 AM | Womens Masters 8+ A-H | 25 |
||
18 | 9:56 AM | Mens Masters 4x A-H | 12 |
||
19 | 10:03 AM | Mixed Masters 4x | 15 |
||
20 | 10:10 AM | Mens Collegiate/Open 2x | 9 |
||
21 | 10:17 AM | Mixed Masters 2x A-H | 8 |
||
Lake Union Crew (A) |
K. Crouthamel/M. Crouthamel
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
H. Mills/C. Mills
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
N. Gulbran/N. Graves-Lankford
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
|
||||
Unaffiliated (USA) (A) |
M. McClincy/R. Hoch
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
C. Rowley/N. Kraft
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (B) |
J. Aylesworth/J. Soler
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (B) |
G. Williams/U. grobler
|
|
|||
22 | 10:20 AM | Womens Collegiate/Open 2x | 10 |
||
23 | 10:40 AM | Mens Jr 4x coxed | 11 |
||
Coeur d'Alene Rowing Association (A) |
M. Induni/B. McLandress/J. Randall/C. DAVIS
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
C. Peterson/J. Hudson/B. Clarke/R. BRADY
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
J. Basili/I. Thompson/M. Moen/P. smith
|
|
|||
Orcas Island Rowing Association (A) |
M. Taylor/E. Claus/P. Miller/W. Nutt
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
D. Rowbotham/G. Van Kampen/M. Arad-Neeman/J. Niemer
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
M. Taylor/R. Callahan/A. Rush/A. Hahn
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
A. Lamaka/V. TIMISKY/T. Franche-Nolan/D. CROSS
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
G. Magnuson/T. Gill/E. Sedgemore/I. Mosser
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
B. Carnduff/J. Barker/N. Frappell/A. Donaldson
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (B) |
N. Petram/C. Elliott/B. Call/J. Mask
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (D) |
A. French/P. Stanton/C. Petershagen/M. Bailey
|
|
|||
24 | 10:44 AM | Womens Jr 4x coxed | 9 |
||
Brentwood College School (A) |
F. Florkow/K. Sage/C. Multari/S. Swanson
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (A) |
S. Chapman/M. Mailey/B. Danvers/M. Girt
|
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
L. Frack/C. Jutzi/S. Spackman/S. Mertz
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
b. capra-smith/O. Tanasse/M. DESHAYE/A. Van Hook
|
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
M. Titterington/M. Cantrell/A. Austin/C. Jesse
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
B. Ledoux/G. Gray/R. Goldader/A. Oldroyd
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
A. Ripley/A. Gaspers/K. Girard/K. Heffernan
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
A. Zwicker/S. Heron/K. Farmer/C. Filmer
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (D) |
K. Anthony/T. Thorkildsen/A. LeCount/J. Masters
|
|
|||
25 | 10:48 AM | Mens Jr JV 8+ | 22 |
||
26 | 10:52 AM | Womens Jr JV 8+ | 19 |
||
27 | 10:57 AM | Womens Masters 4x A-H | 18 |
||
28 | 11:09 AM | Mens Masters 4+ A-H | 10 |
||
29 | 11:12 AM | Womens Masters 4+ A-H | 7 |
||
30 | 11:20 AM | Mens Jr 4+ | 9 |
||
31 | 11:24 AM | Womens Jr 4+ | 10 |
||
32 | 11:28 AM | Mens Masters 2x | 15 |
||
33 | 11:32 AM | Womens Masters 2x | 12 |
||
34 | 11:35 AM | Parent Child 2x | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change