Head of the Lake
- Nov 4, 2012
- head
- Lake Union, Montlake Cut, Lake Washington
- Seattle, WA (USA)
- Hosted By: Lake Washington Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, November 4, 2012 | |||||
1 | 8:00 AM | Mens Collegiate/Open 8+ | 12 |
||
2 | 8:04 AM | Mens Collegiate JV 8+ | 4 |
||
3 | 8:06 AM | CHAMP Women's 8+-Sponsored by POCOCK Racing Shells | 2 |
||
4 | 8:08 AM | Womens Collegiate JV 8+ | 7 |
||
5 | 8:12 AM | Mens Collegiate 3V 8+ | 4 |
||
Gonzaga University Crew (A) |
A. Gonzales/A. Friese/J. Chapin/F. Green/L. Orlita/Z. Gray/M. Shevchuk/M. Goode/T. Mattheisen (Cox)
|
|
|||
Seattle University (A) |
C. Hooks/D. Connor-Boyle/M. Sneed/B. Peng/D. Clapp/K. Worthington/P. Fernandez/H. Dellinger/J. Chavez (Cox)
|
|
|||
University of the Fraser Valley (A) |
A. Tan/S. Wall/D. Kim/H. Averill/T. Gerth/A. Postmus/L. Grabowski/C. McInnes/S. Schoenberger (Cox)
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
D. Pucsek/A. Roberts/A. Braunizer/I. Davies/S. Decter/J. Gumley/K. Chater/C. McGuigan/B. Downey (Cox)
|
|
|||
6 | 8:14 AM | Womens Collegiate 3V 8+ | 8 |
||
7 | 8:22 AM | Mens Jr 8+ | 12 |
||
8 | 8:25 AM | Womens Jr 8+ | 11 |
||
9 | 8:29 AM | Womens Collegiate/Open 4+ | 9 |
||
10 | 8:32 AM | Mens Collegiate/Open 1x | 13 |
||
11 | 8:39 AM | Womens Collegiate/Open 1x | 19 |
||
Burnaby Lake Rowing Club (A) |
R. Baxter
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
E. Bateman
|
|
|||
North Cascades Crew (A) |
J. Huffman
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. Smith
|
|
|||
Portland Boat Club (A) |
H. Johnson
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
H. Tompkins
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
L. Meyer
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
A. Bundon
|
|
|||
University of the Fraser Valley (A) |
l. Roman
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
G. Kerr
|
|
|||
North Cascades Crew (B) |
E. Brainerd
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (B) |
E. Peterson
|
|
|||
Seattle Rowing Center (B) |
M. Trannel
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (C) |
E. Sodawasser
|
|
|||
Seattle Rowing Center (C) |
E. Gade
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (D) |
E. Schmieg
|
|
|||
Seattle Rowing Center (D) |
C. Sharick
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (E) |
E. Knutzen
|
|
|||
Seattle Rowing Center (F) |
L. Robinson
|
|
|||
12 | 8:45 AM | Mens Masters 1x A-H | 25 |
||
13 | 8:54 AM | Womens Masters 1x A-H | 11 |
||
14 | 9:14 AM | Mens Masters 8+ A-H | 13 |
||
15 | 9:32 AM | Mixed Masters 8+ | 7 |
||
16 | 9:37 AM | CHAMP Men's 4+ Sponsored by POCOCK Racing Shells | 9 |
||
17 | 9:41 AM | Womens Masters 8+ A-H | 25 |
||
18 | 9:56 AM | Mens Masters 4x A-H | 12 |
||
19 | 10:03 AM | Mixed Masters 4x | 15 |
||
20 | 10:10 AM | Mens Collegiate/Open 2x | 9 |
||
21 | 10:17 AM | Mixed Masters 2x A-H | 8 |
||
22 | 10:20 AM | Womens Collegiate/Open 2x | 10 |
||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
|
||||
Inlet Rowing Club (A) |
M. Graham/A. Rajagopalan
|
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
K. Sousa/S. Wood
|
|
|||
Composite: Portland BC, Unaff. (USA) (A) |
H. Johnson/S. Machin
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
A. Ernst/S. Framson
|
|
|||
University of Oregon Rowing (A) |
R. Boehm/A. Smith
|
|
|||
University of the Fraser Valley (A) |
G. Martin/R. Martinez
|
|
|||
Inlet Rowing Club (B) |
I. Broberg-Hull/T. Palmer-Ruben
|
|
|||
Seattle Rowing Center (B) |
N. Lukas/T. Harris
|
|
|||
Seattle Rowing Center (C) |
C. Paige/E. Odmark
|
|
|||
23 | 10:40 AM | Mens Jr 4x coxed | 11 |
||
24 | 10:44 AM | Womens Jr 4x coxed | 9 |
||
25 | 10:48 AM | Mens Jr JV 8+ | 22 |
||
26 | 10:52 AM | Womens Jr JV 8+ | 19 |
||
27 | 10:57 AM | Womens Masters 4x A-H | 18 |
||
28 | 11:09 AM | Mens Masters 4+ A-H | 10 |
||
29 | 11:12 AM | Womens Masters 4+ A-H | 7 |
||
30 | 11:20 AM | Mens Jr 4+ | 9 |
||
31 | 11:24 AM | Womens Jr 4+ | 10 |
||
32 | 11:28 AM | Mens Masters 2x | 15 |
||
33 | 11:32 AM | Womens Masters 2x | 12 |
||
34 | 11:35 AM | Parent Child 2x | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change