USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, July 20, 2007
1 Womens Intermediate 4x
14
2 Womens Junior B 1x
14
3 Mens Junior A 4x
20
4 Womens Junior A 8+
20
5 Mens Senior 1x
22
6 Womens Senior 2-
8
7 Mens Intermediate Ltwt 4+
8
8 Womens Intermediate Ltwt 2x
13
9 Mens Junior A 4+
33
    Junior Mens Selection Camp (..)
T. Bd/T. Bd/T. Bd/T. Bd/T. Bd (Cox)
 
    Junior Mens Selection Camp (..)
A. Bd/A. Bd/A. Bd/A. Bd/A. Bd (Cox)
 
    Amoskeag Rowing Club (A)
I. LaCount/I. LaCount/S. Goudas/J. Aubin/T. Richards (Cox)
 
    Boston College High School (A)
R. Abramo/B. Bigelow/D. Berry/V. Berry/R. Wong (Cox)
 
    Boston Sculling (A)
J. Bentley/M. Evans/M. Disanto/R. Stone/D. Iannella (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
P. Russo/B. Young/G. Butterworth/A. Rettig y Martin/V. Johnson (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
R. Tremblay/M. Lewis/G. Smith/J. Olson/J. Kanwal (Cox)
 
    Mobjack Rowing Association (A)
J. Martin/J. Lothian/W. Benett/M. Bass/K. Hazelwood (Cox)
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
T. Duran/M. Titus/P. Falco/M. Carson/B. Tan (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
C. Reich/S. Waren/R. Suarez/M. Sledszinski/D. Jeffrey (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
C. Swenson/T. Emanuals/A. Bluestein/M. White/E. Schwimmer (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
F. Winkler/J. Sweat/S. Gilbert/S. Freedgood/R. Dixit (Cox)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
J. Votta/M. Protesto/J. Voter/F. Goldstein/P. Dolan (Cox)
 
    Thompson Boat Center (A)
B. Miles/J. Nitze/P. O'Malley/M. Lemish/A. Sopko (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
I. Suchan/J. Rost/M. Masterson/M. Glose/J. Todd (Cox)
 
    Boston College High School (B)
C. Mee/R. Poole/B. Ramsey/K. Schimtt/A. McLeod (Cox)
 
    Boston Sculling (B)
i. accomando/P. Hirt/P. Favaloro/D. Broer-Hellerman/L. Carroll (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (B)
T. Nase/P. McGann/N. Gross/T. Hall/D. Teichman (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
M. Meyer/J. Jordan/C. Radens/K. MacFarland/C. Woodard (Cox)
 
    New York Rowing Association (B)
K. Quintano/H. Orrelano/A. Mansylla/V. Prorok/A. Paparo (Cox)
 
    Southeast Juniors (B)
C. Halpern/R. Blasiak/T. Lindman/N. Wang/C. Light (Cox)
 
    Thompson Boat Center (B)
M. Siegel/Z. McGurk/G. Middendorf/P. Collard/R. Goel (Cox)
 
    West Side Rowing Club (B)
J. Thompson/P. Frenbach/S. Becht/B. Blum/M. Cosman (Cox)
 
    Boston College High School (C)
R. Bricken/R. Ciamaichelo/B. Cooper/K. Courtney/K. Bonner (Cox)
 
    Boston Sculling (C)
M. Phillips/A. Mcgrath/J. Reisner/O. Hurd/A. Newman (Cox)
 
    Thompson Boat Center (C)
D. Roberts/D. Condello/S. Silverstein/C. Shores/J. Eisenberg (Cox)
 
    Boston College High School (D)
S. Dowling/C. Edel/J. Furlong/J. Gentile/T. Davidson (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (D)
S. Jacobsen/R. Sen/G. Gresko/R. Hamilton/M. Coyle (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (D)
L. Oneill/N. Clapper/P. Benyovszky/T. Brown/A. Dreher (Cox)
 
    Thompson Boat Center (D)
A. Bergh/T. Pierce/N. Jones/S. Heartman/B. Conley (Cox)
 
    Boston College High School (E)
A. Holder/C. Kozak/J. Lenczowski/D. Leatherwood/E. Haney (Cox)
 
    Thompson Boat Center (E)
M. Carzolio/L. Rumpf/W. Zeng/A. A/A. Sopko (Cox)
 
    Boston College High School (F)
N. Summers/B. Scherba/J. Lazzara/K. Beatty/R. Wong (Cox)
 
10 Womens Junior A 2x
31
11 Mens Senior 4+
13
    Junior Mens Selection Camp (..)
A. B/C. D/E. F/G. H/T. Bd (Cox)
 
    Junior Mens Selection Camp (..)
M. Fluhr/K. Kennedy/T. Laher/I. Winthrop/S. Matyas (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
M. Robinson/J. Boyd/G. McClure/S. Rizzo/C. Harrison (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
T. Ayer/S. Kasprzyk/N. Wilson/T. Godfrey/B. McDonald (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Forrest/B. Mulligan/J. Bolle/G. LeSage/A. Sacramo (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
A. Frankl/K. Baum/J. Deleo/C. Mathieu/F. Luisi (Cox)
 
    University of Wisconsin - Men (A)
M. Goff/M. Witkowski/E. Newman/K. Rueden/L. Bien (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Marcovy/J. Velez/D. Cammarata/N. Carter/T. Goldner (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (B)
M. O'Neill/J. Manning/S. Herring/A. Levy/M. Robles (Cox)
 
    University of Wisconsin - Men (B)
A. Cummings/A. Stroble/M. Daane/J. Iverson/L. Speers (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (C)
S. Marschall/M. Hoffer/D. Obuchowicz/B. Lookner/T. Anderson (Cox)
 
    University of Wisconsin - Men (C)
A. Gallagher/A. Corbett/W. Schnittman/D. Ford/M. Francsis (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (D)
J. Peterson/C. Hartwig/A. Ciriello/T. Frank/T. 1 (Cox)
 
12 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
13 Womens Senior 2x
13
14 Mens Intermediate 2x
19
15 Womens Intermediate 4+
18
16 Womens Senior Ltwt 4+
3
17 Mens Junior B 2x
19
18 Womens Junior B 4+
12
19 Mens Intermediate 2-
24
    Junior Mens Selection Camp (..)
A. B/A. Bd
 
    Junior Mens Selection Camp (..)
T. Bd/C. D
 
    Unaffiliated (USA) (..)
W. Probasco/J. Novak
 
    Amoskeag Rowing Club (A)
I. LaCount/I. LaCount
 
    Marietta College (A)
C. Geyer/C. Graham
 
    New York Athletic Club (A)
S. LaPerla/S. Weil
 
    OKC Riversport (A)
H. Hartman/T. Lange
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Whelpley/R. Strauss
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
T. Guth/D. Baustian
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
A. Frankl/A. Levy
 
    University of Washington (A)
D. Fowler/T. McCrea
 
    University of Wisconsin - Men (A)
A. Hoell/Z. Krupp
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Dunn/T. Brown
 
    New York Athletic Club (B)
E. O'Neal/C. Touhey
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
M. Wanich/J. Young
 
    TBC Open Men's Development Camp (B)
K. Baum/E. Gurke
 
    University of Wisconsin - Men (B)
M. Daane/P. Williams
 
    Vesper Boat Club (B)
D. Hinshaw/J. Krajewski
 
    University of Wisconsin - Men (C)
D. Gary/J. Iverson
 
    University of Wisconsin - Men (D)
C. Carlin/R. Fox
 
    University of Wisconsin - Men (E)
C. deVos/A. Cummings
 
    University of Wisconsin - Men (F)
M. Lojkovic/Z. Rodenbough
 
    University of Wisconsin - Men (G)
A. Stroble/A. Gallagher
 
    University of Wisconsin - Men (H)
R. Berns/D. Ford
 
20 Womens Intermediate 1x
26
21 Womens Senior Ltwt 1x
15
22 Mens Senior Ltwt 2x
3
23 Mens Junior B 8+
7
24 Womens Junior B 4x
9
25 Mens Intermediate Ltwt 1x
29
26 Mens Junior A 1x
38
27 Womens Junior A 2-
13
28 Womens Intermediate 2x
23
29 Mens Senior 4x
6
30 Womens Senior 8+
7
31 Mens Senior 4-
6
    Junior Mens Selection Camp (..)
A. B/C. D/E. F/G. H
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. McMullin/S. Kasprzyk/N. Wilson/T. Godfrey
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
J. Deleo/C. Mathieu/M. O'Neill/J. Manning
 
    University of Wisconsin - Men (A)
P. Helfer/R. James/G. James/M. Brown
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Ross/T. Brown/M. Dunn/P. Lee
 
    University of Wisconsin - Men (B)
A. Gallagher/D. Ford/C. deVos/R. Berns
 
32 Womens Junior A 1x
21
33 Mens Intermediate Ltwt 2x
17
34 Mens Intermediate 8+
14
    Junior Mens Selection Camp (..)
M. Fluhr/B. Hahn/K. Kennedy/C. Bowman/T. Laher/M. Gennaro/C. Harding/I. Winthrop/A. Altimari (Cox)
 
    Junior Mens Selection Camp (..)
A. B/C. D/E. F/G. H/I. J/K. L/M. N/O. P/T. Bd (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
M. Robinson/S. Rizzo/S. LaPerla/K. Wennersten/C. Touhey/S. Weil/C. Gonzalez/E. O'Neal/A. Stein (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. McMullin/R. Strauss/S. Whelpley/A. Fody/J. Quie/J. Laird/P. Magee/C. Metzger/N. Weinrich (Cox)
 
    Seattle Area Rowing Association (A)
T. 2/T. 3/T. 4/T. 5/T. 6/T. 7/T. 8/T. 9/T. 1 (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
A. Frankl/C. Mathieu/J. Deleo/M. Hoffer/M. O'Neill/A. Levy/S. Herring/J. Manning/F. Luisi (Cox)
 
    Thompson Boat Center (A)
K. Wanser/J. Hacker/L. O'Donnell/E. Bergmann/T. O'Brien/C. Alizadeh/G. Kelly/A. Krauss/E. Bomstein (Cox)
 
    University of Wisconsin - Men (A)
M. Daane/A. Stroble/D. Gary/A. Hoell/Z. Krupp/A. Cummings/P. Williams/J. Iverson/L. Bien (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Dunn/N. Carter/P. Falcigno/B. Rubin/S. Plunket/T. Brown/G. Sadek/P. Lee/M. Burger (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
R. Jornlin/A. Hertado/R. Anderson/P. Swihart/D. Ringham/B. McCarthy/A. Barolin/B. Sherman/W. Powell (Cox)
 
    Seattle Area Rowing Association (B)
T. 11/T. 12/T. 13/T. 14/T. 15/T. 16/T. 17/T. 18/T. 10 (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (B)
S. Marschall/B. Lookner/D. Obuchowicz/T. Frank/A. Ciriello/C. Hartwig/J. Peterson/J. Grant/M. Robles (Cox)
 
    University of Wisconsin - Men (B)
Z. Rodenbough/M. Lojkovic/R. Fox/C. Carlin/C. deVos/R. Berns/A. Gallagher/D. Ford/M. Francsis (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
T. Wytock/S. King/V. Zapisek/C. O'Brien/G. Malman/B. Franceschi/P. Yune/T. Brock/E. Ginn (Cox)
 
35 Mens Senior Ltwt 2-
7
Saturday, July 21, 2007
36 Womens Intermediate Ltwt 2-
6
37 Mens Senior Ltwt 4x
3
38 Mens Junior A 2x
34
39 Womens Senior 4-
3
40 Womens Intermediate Ltwt 4x
5
41 Mens Junior A 8+
23
    Junior Mens Selection Camp (..)
A. B/C. D/E. F/G. H/I. J/K. L/M. N/O. P/T. Bd (Cox)
 
    Boston College High School (A)
B. Ramsey/B. Bigelow/J. Lazzara/T. Davidson/K. Beatty/R. Ciamaichelo/C. Edel/J. Gentile/R. Wong (Cox)
 
    Boston Sculling (A)
J. Bentley/M. Evans/M. Disanto/R. Stone/J. Reisner/D. Broer-Hellerman/T. Moore/P. Hirt/D. Iannella (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
T. Nase/P. McGann/B. Young/P. Russo/G. Butterworth/A. Rettig y Martin/N. Gross/T. Hall/D. Teichman (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
R. Tremblay/M. Lewis/G. Smith/J. Olson/B. Smith/D. Sutcliff/M. Meyer/K. MacFarland/C. Woodard (Cox)
 
    Navesink River Rowing (A)
S. Olenik/E. Anderson/B. Frake/A. Walczak/G. Charte/S. Benarick/J. Pietronico/S. Ross/A. Soloway (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
C. Reich/F. Anderson/R. Suarez/B. Banovich/F. Petkovich/T. Michelson/S. Waren/M. Sledszinski/D. Jeffrey (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
J. Bazalgette/W. Hinshaw/C. Swenson/T. Emanuals/A. Bluestein/M. White/A. Macrae/J. Ruck/E. Schwimmer (Cox)
 
    Seattle Area Rowing Association (A)
T. 2/T. 3/T. 4/T. 5/T. 6/T. 7/T. 8/T. 9/T. 1 (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
C. Wirth/S. Freedgood/S. Gilbert/J. Sweat/P. Reath/T. Lindman/F. Winkler/R. Rostenkowski/C. Light (Cox)
 
    Thompson Boat Center (A)
M. Siegel/B. Miles/J. Nitze/P. O'Malley/G. Middendorf/Z. McGurk/M. Lemish/P. Collard/A. Sopko (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
W. Lindamood/P. Shay/N. Lucia/G. Mellon/S. Williamson/P. Warden/M. Dissen/W. Cooper/M. Armour (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
J. Thompson/P. Frenbach/J. Rost/I. Suchan/M. Glose/M. Masterson/B. Blum/S. Becht/J. Todd (Cox)
 
    Boston College High School (B)
B. Cooper/A. Holder/E. Haney/T. McElwee/J. Lenczowski/D. Leatherwood/C. Kozak/J. Furlong/R. Bricken (Cox)
 
    Boston Sculling (B)
M. Glenmullen/H. Luehrman/P. Favaloro/J. Gartland/M. Phillips/C. Schoenly/i. accomando/A. Mcgrath/L. Carroll (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (B)
P. Benyovszky/P. Henwood/N. Clapper/S. Mckenna/L. Oneill/S. Zegalia/D. Palazzo/T. Brown/A. Dreher (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
E. English/J. Jordan/G. Incorvaia/M. Milea/K. Peabody/K. Sciba/M. Masci/C. Radens/R. O'Brien (Cox)
 
    Seattle Area Rowing Association (B)
T. 11/T. 12/T. 13/T. 14/T. 15/T. 16/T. 17/T. 18/T. 10 (Cox)
 
    Thompson Boat Center (B)
D. Roberts/D. Condello/S. Silverstein/T. Pierce/N. Jones/A. Bergh/C. Shores/D. Peterson/E. Levey (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
D. Gerardi/G. Clair/J. Boehm/E. Stadterman/A. Miller/A. Klein/P. Alter/C. Standley/J. Miller (Cox)
 
    West Side Rowing Club (B)
G. Rusch/C. Guerra/J. Breunig/S. Ryan/N. Blum/A. Koenig/M. Shea/M. McCabe/M. Cosman (Cox)
 
    Boston College High School (C)
D. Berry/V. Berry/K. Schimtt/I. Silveria/R. Poole/B. Scherba/S. Dowling/A. McLeod/K. Bonner (Cox)
 
    Boston Sculling (C)
C. Bruchhardt/O. Hurd/G. Conant/D. Dolben/A. Smith/J. Costello/P. Krawczyk/N. Mills/A. Newman (Cox)
 
42 Womens Junior A 4x
18
43 Mens Senior 2-
14
44 Womens Senior 1x
21
45 Mens Intermediate 4x
12
46 Womens Intermediate 8+
8
47 Mens Junior B 1x
28
48 Mens Intermediate 4+
18
    Junior Mens Selection Camp (..)
M. Fluhr/K. Kennedy/I. Winthrop/B. Hahn/M. Szymoniak (Cox)
 
    Junior Mens Selection Camp (..)
A. B/C. D/E. F/G. H/T. Bd (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
A. Monte/G. Adams/J. Ochal/M. Henwood/D. Teichman (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
M. Robinson/S. LaPerla/S. Weil/S. Rizzo/A. Stein (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
H. Hartman/T. Lange/A. Bluestein/L. Duncan/E. Schwimmer (Cox)
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
P. Newman/I. Hunt/A. Hazelrigg/S. Vanetten/J. Botticello (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
R. Jornlin/A. Fody/J. Quie/J. Laird/W. Powell (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
A. Frankl/C. Mathieu/M. O'Neill/A. Levy/M. Robles (Cox)
 
    Thompson Boat Center (A)
K. Wanser/J. Hacker/T. O'Brien/T. Park/N. Collins (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
H. McKeegan/S. McCarthy/T. Griffith/A. Lucia/M. Armour (Cox)
 
    University of Wisconsin - Men (A)
P. Williams/A. Hoell/Z. Krupp/D. Gary/M. Francsis (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Dunn/T. Brown/P. Falcigno/P. Lee/M. Burger (Cox)
 
    New York Athletic Club (B)
E. O'Neal/C. Touhey/C. Gonzalez/P. Orlando/A. Baker (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (B)
D. Obuchowicz/M. Hoffer/S. Herring/J. Manning/F. Luisi (Cox)
 
    Thompson Boat Center (B)
G. Kelly/E. Bergmann/L. O'Donnell/A. Krauss/E. Bomstein (Cox)
 
    University of Wisconsin - Men (B)
C. Carlin/Z. Rodenbough/C. deVos/R. Berns/L. Speers (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (C)
S. Marschall/C. Hartwig/J. Peterson/B. Lookner/K. Athmer (Cox)
 
    University of Wisconsin - Men (C)
W. Schnittman/A. Corbett/R. Fox/M. Lojkovic/L. Bien (Cox)
 
49 Mens Senior Ltwt 8+
0
50 Mens Junior A 2-
14
    Junior Mens Selection Camp (..)
A. B/C. D
 
    Junior Mens Selection Camp (..)
G. H/E. F
 
    Amoskeag Rowing Club (A)
I. LaCount/I. LaCount
 
    Boston Sculling (A)
T. Moore/C. Schoenly
 
    Fairmount Rowing Association (A)
L. Oneill/T. Brown
 
    Leander Boat Club (A)
D. Lariviere/E. Lange
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
T. Monaghan/T. Duran
 
    Sarasota Crew (A)
A. Taaffe/J. Corry
 
    Thompson Boat Center (A)
B. Miles/D. Roberts
 
    West Side Rowing Club (A)
J. Thompson/P. Frenbach
 
    Boston Sculling (B)
M. Glenmullen/H. Luehrman
 
    Thompson Boat Center (B)
P. O'Malley/J. Nitze
 
    Thompson Boat Center (C)
P. Collard/M. Siegel
 
    Thompson Boat Center (D)
M. Carzolio/L. Rumpf
 
51 Womens Junior A 4+
37
52 Womens Junior B 2x
20
53 Mens Senior Ltwt 4+
4
54 Womens Senior Ltwt 2x
8
55 Mens Junior B 4+
10
56 Womens Intermediate Ltwt 4+
7
57 Mens Senior 2x
12
58 Womens Senior Ltwt 2-
4
59 Womens Senior 4+
11
60 Mens Intermediate Ltwt 2-
7
61 Womens Intermediate Ltwt 1x
21
62 Womens Junior B 8+
4
63 Womens Senior 4x
6
64 Mens Intermediate 1x
29
65 Womens Intermediate 2-
7
66 Mens Senior Ltwt 1x
15
67 Mens Junior B 4x
12
68 Mens Senior 8+
10
    Junior Mens Selection Camp (..)
M. Fluhr/B. Hahn/K. Kennedy/C. Bowman/T. Laher/M. Gennaro/C. Harding/I. Winthrop/S. Matyas (Cox)
 
    Junior Mens Selection Camp (..)
A. B/C. D/E. F/G. H/I. J/K. L/M. N/O. P/T. Bd (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
M. Robinson/S. Rizzo/G. McClure/J. Boyd/S. LaPerla/S. Weil/E. O'Neal/C. Touhey/C. Harrison (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. McMullin/S. Kasprzyk/T. Ayer/T. Godfrey/N. Wilson/P. Rufo/S. Whelpley/R. Strauss/B. McDonald (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
A. Frankl/K. Baum/J. Deleo/C. Mathieu/M. O'Neill/A. Levy/S. Herring/J. Manning/M. Robles (Cox)
 
    Thompson Boat Center (A)
K. Wanser/J. Hacker/L. O'Donnell/E. Bergmann/G. Kelly/K. Kelly/T. O'Brien/A. Krauss/E. Bomstein (Cox)
 
    University of Wisconsin - Men (A)
P. Helfer/E. Newman/K. Rueden/G. James/R. James/M. Brown/M. Goff/M. Witkowski/L. Speers (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Voorhees/N. Carter/A. Marcovy/J. Velez/D. Cammarata/B. Rubin/M. Ross/P. Lee/T. Goldner (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (B)
S. Marschall/M. Hoffer/D. Obuchowicz/T. Frank/A. Ciriello/C. Hartwig/J. Peterson/J. Grant/F. Luisi (Cox)
 
    Vesper Boat Club (B)
M. Dunn/T. Brown/P. Falcigno/J. Caldwell/S. Plunket/J. Brendel/G. Sadek/J. Wagner/M. Burger (Cox)
 
69 Mens Intermediate Ltwt 8+
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change