USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, July 20, 2007
1 Womens Intermediate 4x
14
2 Womens Junior B 1x
14
    Dayton Boat Club (..)
K. Kinsey
 
    Unaffiliated (USA) (..)
B. Roosendahl
 
    Bachelors Barge Club (A)
M. Connell
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Draper
 
    Crescent Boat Club (A)
J. Lees
 
    Detroit Boat Club (A)
K. Ourlian
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
R. Henriquez
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Greenberg
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Andrews
 
    Steel City Rowing Club (A)
P. Smith
 
    Detroit Boat Club (B)
S. Sills
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Lawrence
 
    Steel City Rowing Club (B)
R. Knoll
 
    Thames River Sculls (D)
L. Salesky
 
3 Mens Junior A 4x
20
    Austinburg Boat Club (A)
G. Weaser/L. Moore/J. Stafford/H. Hays
 
    Bachelors Barge Club (A)
D. Porter/D. Jakiela/K. Pepin/J. Apathy
 
    Boston University Men's Crew (A)
N. Buckley/Z. Romanow/C. Massey/A. Macalaster
 
    Crescent Boat Club (A)
D. Bratton/G. Carr/J. Lees/J. Pagano
 
    Fairmount Rowing Association (A)
M. Gulkis/P. Henwood/S. Mckenna/M. Cute
 
    GMS Rowing Center (A)
A. Kobayashi/M. Holden/J. Morrissey/H. Rouse
 
    Malta Boat Club (A)
M. Benedetto/S. Stewart/B. Hannah/M. Bohs
 
    Navesink River Rowing (A)
E. Anderson/G. Charte/B. Frake/A. Walczak
 
    New York Rowing Association (A)
T. Michelson/F. Anderson/B. Banovich/F. Petkovich
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
B. Marcus/A. Reckless/L. Ellis/Z. ONeill
 
    South Jersey Rowing Club (A)
Z. King/D. Kaess/T. Scattergood/C. Mills
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Charley/K. Pfirrman/B. Charley/A. Smith
 
    Boston University Men's Crew (B)
P. Scholle/C. Colwick/D. Jeffreys/O. Scholle
 
    Fairmount Rowing Association (B)
D. Palazzo/S. Zegalia/N. Clapper/S. Jacobsen
 
    GMS Rowing Center (B)
C. LanFranco/D. Cullmere/T. Rebstock/M. Savino
 
    Malta Boat Club (B)
J. Selin/P. Quinn/B. Nasca/C. Cosgrove
 
    Navesink River Rowing (B)
S. Benarick/I. Bamberger/S. Ross/M. Kenny-little
 
    New York Rowing Association (B)
B. Douthit/M. Sandu/G. Lauchman/P. Florin
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
J. Mackay/J. Rectenwald/K. Palagi/R. Mohan
 
    Navesink River Rowing (C)
S. Malone/P. Mihalcik/C. Faherty/J. Pietronico
 
4 Womens Junior A 8+
20
5 Mens Senior 1x
22
6 Womens Senior 2-
8
7 Mens Intermediate Ltwt 4+
8
8 Womens Intermediate Ltwt 2x
13
9 Mens Junior A 4+
33
10 Womens Junior A 2x
31
    Amoskeag Rowing Club (A)
K. Bourque/A. Heardline
 
    Bachelors Barge Club (A)
G. Beck/M. Cava
 
    California Yacht Club (A)
A. Rasmussen/F. O'Hanlon
 
    Detroit Boat Club (A)
L. Kovacek/J. Kondrat
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Trnka/M. McKellop
 
    Mobjack Rowing Association (A)
J. Gaul/J. Fosdyck
 
    Navesink River Rowing (A)
K. Rennie/A. Gurevich
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Machado/M. Spetsieris
 
    New York Rowing Association (A)
L. Maldonada/L. Townsend
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
O. Klipa/E. Reynolds
 
    Potomac Boat Club (A)
M. Brently/E. Smith
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
A. Cohen/L. Guth
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Traynor/C. Nicklas
 
    South Jersey Rowing Club (A)
K. Normoyle/H. Brooks
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Schneider/K. Cesare
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
E. Crawford/C. Erhart
 
    Thames River Sculls (A)
C. Schmitz/L. Mink
 
    Topeka Rowing Association (A)
K. Schaetzel/T. Larson
 
    USR Junior Women's Development Camp (A)
K. Suyo/A. Couwenhoven
 
    GMS Rowing Center (B)
C. Watrous/A. Connery
 
    Mobjack Rowing Association (B)
S. Frye/J. Birdsall
 
    Navesink River Rowing (B)
B. Malone/R. Wylett
 
    New York Rowing Association (B)
R. Di lullo/T. Canty-samuel
 
    Quad Cities Rowing Association (B)
K. Bracke/A. Montgomerey
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Colandro/C. Lawrence
 
    South Jersey Rowing Club (B)
K. Von Fossen/A. Moran
 
    Steel City Rowing Club (B)
J. Kelly/K. Schaefer
 
    USR Junior Women's Development Camp (B)
M. Sloan/D. Brzozowski
 
    Quad Cities Rowing Association (C)
M. Khoury/E. Kurtz
 
    South Jersey Rowing Club (C)
A. Mills/B. Wertan
 
    Quad Cities Rowing Association (D)
M. Brindle/M. Sullivan
 
11 Mens Senior 4+
13
12 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
13 Womens Senior 2x
13
14 Mens Intermediate 2x
19
15 Womens Intermediate 4+
18
16 Womens Senior Ltwt 4+
3
17 Mens Junior B 2x
19
    Austinburg Boat Club (A)
J. Stafford/G. Weaser
 
    Bachelors Barge Club (A)
A. DeLuccia/R. Pepin
 
    Crescent Boat Club (A)
G. Bergen/P. Robinson
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Walsh/M. Bonavitacola
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
G. Fort/H. Fort
 
    New York Rowing Association (A)
D. Cerami/A. Hanini
 
    Newport Aquatic Center (A)
K. Jones/R. Kew
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
A. Spirk/K. Palagi
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
S. Tinsman/D. Modjeska
 
    Sammamish Rowing Association (A)
P. McPhetridge/E. Alvarado
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. A/B. B
 
    South Jersey Rowing Club (A)
D. Kaess/N. Hoell
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Kleijn/M. Maddamma
 
    Amoskeag Rowing Club (B)
J. Aubin/S. Goudas
 
    Quad Cities Rowing Association (B)
B. Westlund/D. Varilek
 
    Sammamish Rowing Association (B)
C. Morrison/B. Mickelson
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. C/D. D
 
    Steel City Rowing Club (B)
S. Helfrich/J. Murcek
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
E. E/F. F
 
18 Womens Junior B 4+
12
19 Mens Intermediate 2-
24
20 Womens Intermediate 1x
26
21 Womens Senior Ltwt 1x
15
22 Mens Senior Ltwt 2x
3
23 Mens Junior B 8+
7
24 Womens Junior B 4x
9
    Bachelors Barge Club (A)
M. Connell/R. Hayburn/K. Rauscher/E. Dunkel
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Hopewell/K. Reelick/M. McKellop/A. Kobayashi
 
    New York Rowing Association (A)
Y. Carreras/J. De la cruz/A. Nieves/R. Rosario
 
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Perkins/P. Alarado/K. Beehler/A. Struzyna
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Andrews/G. Cutler/A. Sohn/L. Foster
 
    USR Junior Women's Development Camp (A)
C. Russell/A. Farafontoff/C. Guyette/A. Declercq
 
    South Jersey Rowing Club (B)
K. Creran/K. Verzella/A. Koontz/C. Burns
 
    USR Junior Women's Development Camp (B)
W. Coughlin/M. Beumer/A. Voss/N. Bielawski
 
    Community Rowing, Inc. (L)
S. Murphy/M. Sprague/A. Carrol/A. Todorvis-jones
 
25 Mens Intermediate Ltwt 1x
29
    Mexican Rowing Federation (..)
H. Rangel
 
    Mexican Rowing Federation (..)
G. Sánchez
 
    Unaffiliated (USA) (..)
D. Walton
 
    Unaffiliated (USA) (..)
M. MacMinn
 
    Austinburg Boat Club (A)
B. Ludlow
 
    Bachelors Barge Club (A)
M. Freyhof
 
    Bantam Boat Club (A)
P. Smith
 
    Detroit Boat Club (A)
R. Heide
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Orzolek
 
    Greenwich Crew (A)
A. Reino
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
M. Gibel
 
    Malta Boat Club (A)
S. Cunningham
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
R. Fort
 
    Mic Mac Rowing Club (A)
A. Landry
 
    Navesink River Rowing (A)
B. Frake
 
    New York Athletic Club (A)
T. Ricciardi
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
J. Mackay
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Hynes
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. McNeilly
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Gisbert
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
E. Reitinger
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Madden
 
    Malta Boat Club (B)
R. Patterson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
V. Taglivia
 
    Malta Boat Club (C)
C. Bushek
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (C)
E. Moran
 
    Malta Boat Club (D)
M. McManus
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (D)
M. Mancusi
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (E)
D. Ansel
 
26 Mens Junior A 1x
38
    Austinburg Boat Club (A)
L. Moore
 
    Bachelors Barge Club (A)
D. Porter
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Gould
 
    Leander Boat Club (A)
J. Connell
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
S. Gibel
 
    Malta Boat Club (A)
M. McManus
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
H. Fort
 
    Mobjack Rowing Association (A)
A. Farr
 
    New York Athletic Club (A)
D. Brady
 
    Oyster Bay High School (A)
P. Bertoli
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Stewart
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
L. Thoms
 
    Sarasota Crew (A)
B. Taaffe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Lo
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
A. Meyer
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
T. Nesel
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Smith
 
    Thames River Sculls (A)
A. Lambert
 
    Austinburg Boat Club (B)
H. Hays
 
    Bachelors Barge Club (B)
J. Apathy
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
P. Conlan
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
B. Cross
 
    Malta Boat Club (B)
R. Scott
 
    Mobjack Rowing Association (B)
M. Bass
 
    Sagamore Rowing Association (B)
G. Henriquez
 
    Steel City Rowing Club (B)
K. Pfirrman
 
    Bachelors Barge Club (C)
D. Jakiela
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (C)
R. Terrette
 
    Malta Boat Club (C)
S. Stewart
 
    Mobjack Rowing Association (C)
W. Benett
 
    Steel City Rowing Club (C)
T. Charley
 
    Bachelors Barge Club (D)
M. McCarter
 
    Malta Boat Club (D)
P. Quinn
 
    Malta Boat Club (E)
J. Selin
 
    Malta Boat Club (F)
B. Nasca
 
    Malta Boat Club (G)
C. Cosgrove
 
    Malta Boat Club (H)
M. Donahue
 
    Malta Boat Club (I)
C. Higgins
 
27 Womens Junior A 2-
13
28 Womens Intermediate 2x
23
29 Mens Senior 4x
6
30 Womens Senior 8+
7
31 Mens Senior 4-
6
32 Womens Junior A 1x
21
33 Mens Intermediate Ltwt 2x
17
34 Mens Intermediate 8+
14
35 Mens Senior Ltwt 2-
7
Saturday, July 21, 2007
36 Womens Intermediate Ltwt 2-
6
37 Mens Senior Ltwt 4x
3
38 Mens Junior A 2x
34
    Austinburg Boat Club (A)
H. Hays/L. Moore
 
    Bachelors Barge Club (A)
D. Porter/J. Apathy
 
    Boston College High School (A)
T. McElwee/R. Abramo
 
    Boston University Men's Crew (A)
N. Buckley/Z. Romanow
 
    Crescent Boat Club (A)
G. Carr/J. Lees
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Gould/P. Conlon
 
    GMS Rowing Center (A)
A. Kobayashi/J. Morrissey
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
S. Gibel/R. Terrette
 
    Malta Boat Club (A)
M. Benedetto/M. Bohs
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Stirland/C. Schram
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
G. Fort/H. Fort
 
    Mobjack Rowing Association (A)
M. Bass/A. Farr
 
    Navesink River Rowing (A)
S. Malone/I. Bamberger
 
    New York Rowing Association (A)
P. Patafio/M. Alam
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
B. Marcus/A. Reckless
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Stew/A. Gradzki
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
S. Kaufman/L. Thoms
 
    Sarasota Crew (A)
A. Taaffe/B. Taaffe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. Traynor/M. Lo
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
A. Meyer/T. Nesel
 
    South Jersey Rowing Club (A)
D. Kaess/Z. King
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Charley/A. Smith
 
    Thames River Sculls (A)
A. Lambert/L. Pelletier
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Barker/H. Ong
 
    Bachelors Barge Club (B)
M. McCarter/K. Pepin
 
    Boston University Men's Crew (B)
C. Massey/A. Macalaster
 
    GMS Rowing Center (B)
T. Rebstock/D. Cullmere
 
    Malta Boat Club (B)
M. Rawlings/M. Borgerson
 
    Mobjack Rowing Association (B)
J. Lothian/J. Martin
 
    New York Rowing Association (B)
B. Banovich/V. Prorok
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
J. Rectenwald/R. Mohan
 
    South Jersey Rowing Club (B)
T. Scattergood/C. Mills
 
    Boston University Men's Crew (C)
P. Scholle/O. Scholle
 
    Boston University Men's Crew (D)
C. Colwick/D. Jeffreys
 
39 Womens Senior 4-
3
40 Womens Intermediate Ltwt 4x
5
41 Mens Junior A 8+
23
42 Womens Junior A 4x
18
43 Mens Senior 2-
14
44 Womens Senior 1x
21
45 Mens Intermediate 4x
12
46 Womens Intermediate 8+
8
47 Mens Junior B 1x
28
48 Mens Intermediate 4+
18
49 Mens Senior Ltwt 8+
0
50 Mens Junior A 2-
14
51 Womens Junior A 4+
37
52 Womens Junior B 2x
20
    Bachelors Barge Club (A)
A. Willetts/R. Hayburn
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Livingston/H. Sheldon
 
    Crescent Boat Club (A)
J. Lees/J. Lees
 
    GMS Rowing Center (A)
N. Simmons/A. Scillitoc
 
    Maritime Rowing Club (A)
E. Penchuk/P. Kelley
 
    New York Rowing Association (A)
F. Zamz/J. Zak
 
    Potomac Boat Club (A)
M. McGlynn/C. Bax
 
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Perkins/P. Alarado
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Ng/M. Karkos
 
    Steel City Rowing Club (A)
R. Knoll/P. Smith
 
    Thames River Sculls (A)
N. Babchack/D. Soldato
 
    USR Junior Women's Development Camp (A)
N. Bielawski/A. Voss
 
    Bachelors Barge Club (B)
K. Rauscher/E. Dunkel
 
    Community Rowing, Inc. (B)
S. Murphy/C. Draper
 
    New York Rowing Association (B)
J. De la cruz/A. Shor
 
    Sammamish Rowing Association (B)
K. Beehler/A. Struzyna
 
    Swan Creek Rowing Club (B)
T. Gordon/J. Roloff
 
    USR Junior Women's Development Camp (B)
W. Coughlin/M. Beumer
 
    Community Rowing, Inc. (C)
M. Sprague/A. Carrol
 
    New York Rowing Association (C)
Y. Carreras/R. Rosario
 
53 Mens Senior Ltwt 4+
4
54 Womens Senior Ltwt 2x
8
55 Mens Junior B 4+
10
56 Womens Intermediate Ltwt 4+
7
57 Mens Senior 2x
12
58 Womens Senior Ltwt 2-
4
59 Womens Senior 4+
11
60 Mens Intermediate Ltwt 2-
7
61 Womens Intermediate Ltwt 1x
21
62 Womens Junior B 8+
4
63 Womens Senior 4x
6
64 Mens Intermediate 1x
29
    Mexican Rowing Federation (..)
A. Morales
 
    Unaffiliated (USA) (..)
D. Walton
 
    Unaffiliated (USA) (..)
S. Clarke
 
    Unaffiliated (USA) (..)
R. Ryback
 
    Austinburg Boat Club (A)
K. Reelick
 
    Bachelors Barge Club (A)
B. Ortiz
 
    Detroit Boat Club (A)
S. Lambers
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
W. Greene
 
    GMS Rowing Center (A)
P. BellUpp
 
    Leander Boat Club (A)
M. Jakubiec
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
J. Spencer
 
    New York Athletic Club (A)
D. Brady
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Casebere
 
    OKC Riversport (A)
T. Lange
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Medcalf
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
W. Griffith
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Thunman
 
    Riverside Boat Club (A)
W. Allen
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
A. Preetam
 
    University of Massachusetts Alumni (A)
Z. DePace
 
    Austinburg Boat Club (B)
J. Koch
 
    Bachelors Barge Club (B)
W. Dunkel
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
A. Nichols
 
    New York Athletic Club (B)
K. Wennersten
 
    OKC Riversport (B)
H. Hartman
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (C)
J. Morrison
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (D)
A. Youngheinn
 
    Three Rivers Rowing Association (G)
H. McKeegan
 
    Bantam Boat Club (J)
J. Graves
 
65 Womens Intermediate 2-
7
66 Mens Senior Ltwt 1x
15
67 Mens Junior B 4x
12
    Bachelors Barge Club (A)
M. Needles/M. Fallon/D. DeSena/D. Bailey
 
    Crescent Boat Club (A)
J. O'Neill/M. Bryan/G. Bergen/P. Robinson
 
    Leander Boat Club (A)
M. Crans/J. Bochenek/J. McKee/R. Gage
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Buckenheimer/W. Dannemann/C. Kelly/R. Stone
 
    Mobjack Rowing Association (A)
T. Minogue/J. Marquardt/K. Jeffers/G. Wilt
 
    New York Rowing Association (A)
D. Cerami/A. Hanini/A. Mansylla/B. Douthit
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
S. Tinsman/D. Modjeska/B. Westlund/D. Varilek
 
    Sammamish Rowing Association (A)
C. Morrison/P. McPhetridge/E. Alvarado/G. Guday
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Clark/M. Meyer-Bosse/G. Anderson/M. Massey
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Kleijn/M. Maddamma/J. Murcek/S. Helfrich
 
    New York Rowing Association (B)
E. Dimio/E. Paparo/J. Barbera/S. Ryan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
R. Shimizu/D. Rose/A. Nohr/G. Traynor
 
68 Mens Senior 8+
10
69 Mens Intermediate Ltwt 8+
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change