USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, July 20, 2007
1 Womens Intermediate 4x
14
2 Womens Junior B 1x
14
3 Mens Junior A 4x
20
4 Womens Junior A 8+
20
5 Mens Senior 1x
22
    Unaffiliated (USA) (..)
R. Ryback
 
    California Rowing Club (A)
E. Hovey
 
    Detroit Boat Club (A)
S. Lambers
 
    GMS Rowing Center (A)
S. Killen
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
J. Spencer
 
    Malta Boat Club (A)
J. Cutler
 
    New York Athletic Club (A)
P. Antonik
 
    Newport Aquatic Center (A)
L. Tapia
 
    OKC Riversport (A)
T. Lange
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. Fraser
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Medcalf
 
    Potomac Boat Club (A)
W. Benjamin
 
    Unaffiliated (USA) (A)
K. Petersen
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
A. Preetam
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
F. Bergen
 
    Vesper Boat Club (A)
B. Churchill
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
A. Youngheinn
 
    New York Athletic Club (B)
C. Albert
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (C)
C. Browder
 
    New York Athletic Club (C)
S. Cefalo
 
    New York Athletic Club (D)
E. Breiland
 
    GMS Rowing Center (I)
T. Williamson
 
6 Womens Senior 2-
8
7 Mens Intermediate Ltwt 4+
8
8 Womens Intermediate Ltwt 2x
13
9 Mens Junior A 4+
33
10 Womens Junior A 2x
31
11 Mens Senior 4+
13
12 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
13 Womens Senior 2x
13
    Austin Rowing Club (A)
L. Culbertson/C. Wagner
 
    Austinburg Boat Club (A)
C. Chapel/L. Moore
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
K. Brown/M. Williams-Davis
 
    New York Athletic Club (A)
K. Donoho/L. Boyle
 
    Pocock Rowing Center (A)
J. Austin/K. Hedstrom
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Knabe/L. Sargent
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
S. Kaplan/B. Greene
 
    USR Development Camp- Boston (A)
N. Gavel/J. Reeve
 
    USRowing Training Center - Princeton (A)
M. Musnicki/S. Steyn
 
    New York Athletic Club (B)
K. Seston/L. Peters
 
    Pocock Rowing Center (B)
S. Reynolds/K. Altman
 
    USR Development Camp- Boston (B)
E. VanLennep/M. Jones
 
    New York Athletic Club (C)
S. Bates/M. Duggan
 
14 Mens Intermediate 2x
19
    Unaffiliated (USA) (..)
A. Millspaugh/M. MacMinn
 
    Austinburg Boat Club (A)
J. Koch/K. Reelick
 
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Swiatowicz/J. Haines
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
W. Greene/W. Mack
 
    Leander Boat Club (A)
M. Jakubiec/M. Stanisz
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
A. Nichols/J. Morrison
 
    Mobjack Rowing Association (A)
W. Foster/W. Ober
 
    New York Athletic Club (A)
R. Joyce/E. Evans-Brown
 
    New York Rowing Association (A)
F. Kizhner/F. Anderson
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Casebere/J. Hynes
 
    OKC Riversport (A)
T. Lange/H. Hartman
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
C. Metzger/N. Wilson
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Hasley/D. Vaglia
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
R. Milne/S. Wainwright
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Figgins/E. Hazlett
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Hankinson/C. Biddle
 
    Vesper Boat Club (A)
R. Fallanejhad/J. Krajewski
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (B)
A. Traubert/M. Sealander
 
    Vesper Boat Club (B)
D. Scholz/P. Falcigno
 
15 Womens Intermediate 4+
18
16 Womens Senior Ltwt 4+
3
17 Mens Junior B 2x
19
18 Womens Junior B 4+
12
19 Mens Intermediate 2-
24
20 Womens Intermediate 1x
26
    Unaffiliated (USA) (..)
M. Shokoufandeh
 
    Unaffiliated (USA) (..)
R. Brzozowski
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Graves
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
M. Wareham
 
    Occoquan Boat Club (A)
K. Tice
 
    Pocock Rowing Center (A)
H. Lindsey
 
    Potomac Boat Club (A)
K. Stainken
 
    Potomac Boat Club (A)
H. Tompkins
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Bernhard
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Coulter
 
    Southeast Juniors (A)
K. Schiro
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
K. Erhart
 
    Thames River Sculls (A)
K. Colwell
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
L. Lindblad
 
    University of Wisconsin (A)
A. Cheng
 
    USR Development Camp- Boston (A)
J. Reeve
 
    USRowing Training Center - Princeton (A)
M. Musnicki
 
    Vesper Boat Club (A)
C. Coyle
 
    Wyandotte Boat Club (A)
K. Graham
 
    Riverside Boat Club (B)
J. Wawrzonek
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
H. Olson
 
    University of Wisconsin (B)
M. Cullins
 
    USR Development Camp- Boston (B)
N. Gavel
 
    Riverside Boat Club (C)
M. Shokoufandeh
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (C)
J. Shane
 
    Riverside Boat Club (D)
S. Steyn
 
21 Womens Senior Ltwt 1x
15
22 Mens Senior Ltwt 2x
3
23 Mens Junior B 8+
7
24 Womens Junior B 4x
9
25 Mens Intermediate Ltwt 1x
29
    Mexican Rowing Federation (..)
H. Rangel
 
    Mexican Rowing Federation (..)
G. Sánchez
 
    Unaffiliated (USA) (..)
D. Walton
 
    Unaffiliated (USA) (..)
M. MacMinn
 
    Austinburg Boat Club (A)
B. Ludlow
 
    Bachelors Barge Club (A)
M. Freyhof
 
    Bantam Boat Club (A)
P. Smith
 
    Detroit Boat Club (A)
R. Heide
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Orzolek
 
    Greenwich Crew (A)
A. Reino
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
M. Gibel
 
    Malta Boat Club (A)
S. Cunningham
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
R. Fort
 
    Mic Mac Rowing Club (A)
A. Landry
 
    Navesink River Rowing (A)
B. Frake
 
    New York Athletic Club (A)
T. Ricciardi
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
J. Mackay
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Hynes
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. McNeilly
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Gisbert
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
E. Reitinger
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Madden
 
    Malta Boat Club (B)
R. Patterson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
V. Taglivia
 
    Malta Boat Club (C)
C. Bushek
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (C)
E. Moran
 
    Malta Boat Club (D)
M. McManus
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (D)
M. Mancusi
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (E)
D. Ansel
 
26 Mens Junior A 1x
38
    Austinburg Boat Club (A)
L. Moore
 
    Bachelors Barge Club (A)
D. Porter
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Gould
 
    Leander Boat Club (A)
J. Connell
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
S. Gibel
 
    Malta Boat Club (A)
M. McManus
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
H. Fort
 
    Mobjack Rowing Association (A)
A. Farr
 
    New York Athletic Club (A)
D. Brady
 
    Oyster Bay High School (A)
P. Bertoli
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Stewart
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
L. Thoms
 
    Sarasota Crew (A)
B. Taaffe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Lo
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
A. Meyer
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
T. Nesel
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Smith
 
    Thames River Sculls (A)
A. Lambert
 
    Austinburg Boat Club (B)
H. Hays
 
    Bachelors Barge Club (B)
J. Apathy
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
P. Conlan
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
B. Cross
 
    Malta Boat Club (B)
R. Scott
 
    Mobjack Rowing Association (B)
M. Bass
 
    Sagamore Rowing Association (B)
G. Henriquez
 
    Steel City Rowing Club (B)
K. Pfirrman
 
    Bachelors Barge Club (C)
D. Jakiela
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (C)
R. Terrette
 
    Malta Boat Club (C)
S. Stewart
 
    Mobjack Rowing Association (C)
W. Benett
 
    Steel City Rowing Club (C)
T. Charley
 
    Bachelors Barge Club (D)
M. McCarter
 
    Malta Boat Club (D)
P. Quinn
 
    Malta Boat Club (E)
J. Selin
 
    Malta Boat Club (F)
B. Nasca
 
    Malta Boat Club (G)
C. Cosgrove
 
    Malta Boat Club (H)
M. Donahue
 
    Malta Boat Club (I)
C. Higgins
 
27 Womens Junior A 2-
13
28 Womens Intermediate 2x
23
29 Mens Senior 4x
6
30 Womens Senior 8+
7
31 Mens Senior 4-
6
32 Womens Junior A 1x
21
33 Mens Intermediate Ltwt 2x
17
    Mexican Rowing Federation (..)
S. Ramírez/E. Tellez
 
    Austinburg Boat Club (A)
B. Ludlow/G. Magarian
 
    Boston University Men's Crew (A)
N. Buckley/Z. Romanow
 
    Crescent Boat Club (A)
N. Soria/L. Lopez
 
    Greenwich Crew (A)
R. Eldridge/A. Reino
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
M. Gibel/B. Cross
 
    Malta Boat Club (A)
S. Cunningham/B. Duff
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
G. Fort/H. Fort
 
    New York Athletic Club (A)
T. McGee/R. Ujazdowski
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
L. Ellis/Z. ONeill
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
R. Milne/S. Wainwright
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Mancusi/M. Sciblo
 
    Malta Boat Club (B)
C. Bushek/C. Jablonski
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
B. Klein/J. Gatti
 
    Malta Boat Club (C)
D. Alcorn/M. Nucci
 
    Malta Boat Club (D)
M. Benedetto/M. Bohs
 
    Malta Boat Club (E)
M. McManus/R. Patterson
 
34 Mens Intermediate 8+
14
35 Mens Senior Ltwt 2-
7
Saturday, July 21, 2007
36 Womens Intermediate Ltwt 2-
6
37 Mens Senior Ltwt 4x
3
38 Mens Junior A 2x
34
    Austinburg Boat Club (A)
H. Hays/L. Moore
 
    Bachelors Barge Club (A)
D. Porter/J. Apathy
 
    Boston College High School (A)
T. McElwee/R. Abramo
 
    Boston University Men's Crew (A)
N. Buckley/Z. Romanow
 
    Crescent Boat Club (A)
G. Carr/J. Lees
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Gould/P. Conlon
 
    GMS Rowing Center (A)
A. Kobayashi/J. Morrissey
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
S. Gibel/R. Terrette
 
    Malta Boat Club (A)
M. Benedetto/M. Bohs
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Stirland/C. Schram
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
G. Fort/H. Fort
 
    Mobjack Rowing Association (A)
M. Bass/A. Farr
 
    Navesink River Rowing (A)
S. Malone/I. Bamberger
 
    New York Rowing Association (A)
P. Patafio/M. Alam
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
B. Marcus/A. Reckless
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Stew/A. Gradzki
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
S. Kaufman/L. Thoms
 
    Sarasota Crew (A)
A. Taaffe/B. Taaffe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. Traynor/M. Lo
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
A. Meyer/T. Nesel
 
    South Jersey Rowing Club (A)
D. Kaess/Z. King
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Charley/A. Smith
 
    Thames River Sculls (A)
A. Lambert/L. Pelletier
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Barker/H. Ong
 
    Bachelors Barge Club (B)
M. McCarter/K. Pepin
 
    Boston University Men's Crew (B)
C. Massey/A. Macalaster
 
    GMS Rowing Center (B)
T. Rebstock/D. Cullmere
 
    Malta Boat Club (B)
M. Rawlings/M. Borgerson
 
    Mobjack Rowing Association (B)
J. Lothian/J. Martin
 
    New York Rowing Association (B)
B. Banovich/V. Prorok
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
J. Rectenwald/R. Mohan
 
    South Jersey Rowing Club (B)
T. Scattergood/C. Mills
 
    Boston University Men's Crew (C)
P. Scholle/O. Scholle
 
    Boston University Men's Crew (D)
C. Colwick/D. Jeffreys
 
39 Womens Senior 4-
3
40 Womens Intermediate Ltwt 4x
5
41 Mens Junior A 8+
23
42 Womens Junior A 4x
18
43 Mens Senior 2-
14
44 Womens Senior 1x
21
    Unaffiliated (USA) (..)
M. Shokoufandeh
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Graves
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
K. Brown
 
    New York Athletic Club (A)
K. Donoho
 
    Potomac Boat Club (A)
K. Stainken
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Blake
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Bernhard
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Starr
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Maddamma
 
    Thames River Sculls (A)
K. Colwell
 
    USR Development Camp- Boston (A)
J. Reeve
 
    Wyandotte Boat Club (A)
K. Graham
 
    GMS Rowing Center (B)
A. Kendrick
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
M. Wareham
 
    USR Development Camp- Boston (B)
N. Gavel
 
    USRowing Training Center - Princeton (B)
M. Musnicki
 
    Riverside Boat Club (C)
M. Shokoufandeh
 
    Riverside Boat Club (D)
J. Wawrzonek
 
    Riverside Boat Club (E)
S. Steyn
 
    Vesper Boat Club (F)
A. Holmes
 
    Alexandria Community Rowing (J)
J. Rubini
 
45 Mens Intermediate 4x
12
46 Womens Intermediate 8+
8
47 Mens Junior B 1x
28
48 Mens Intermediate 4+
18
49 Mens Senior Ltwt 8+
0
50 Mens Junior A 2-
14
51 Womens Junior A 4+
37
52 Womens Junior B 2x
20
53 Mens Senior Ltwt 4+
4
54 Womens Senior Ltwt 2x
8
55 Mens Junior B 4+
10
56 Womens Intermediate Ltwt 4+
7
57 Mens Senior 2x
12
58 Womens Senior Ltwt 2-
4
59 Womens Senior 4+
11
60 Mens Intermediate Ltwt 2-
7
61 Womens Intermediate Ltwt 1x
21
    Mexican Rowing Federation (..)
F. Núńez
 
    Amoskeag Rowing Club (A)
C. Curran
 
    Austin Rowing Club (A)
C. Wagner
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Kloss
 
    Ernestown Secondary (A)
A. Campaigne
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
M. Williams-Davis
 
    Pocock Rowing Center (A)
C. Halleen
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Blake
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Forrester
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Gilbreath
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
N. Dinnion
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Sydlik
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Lamont
 
    University of Wisconsin (A)
C. Shiel
 
    USR Development Camp- Boston (A)
S. Gray
 
    USR Development Camp- Chicago Rowing Center (A)
J. VandeVusse
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
L. Euiler
 
    GMS Rowing Center (B)
T. Fries
 
    Pocock Rowing Center (B)
C. Zahran
 
    University of Wisconsin (B)
D. Dewitt
 
    GMS Rowing Center (C)
M. Dong
 
62 Womens Junior B 8+
4
63 Womens Senior 4x
6
64 Mens Intermediate 1x
29
    Mexican Rowing Federation (..)
A. Morales
 
    Unaffiliated (USA) (..)
D. Walton
 
    Unaffiliated (USA) (..)
S. Clarke
 
    Unaffiliated (USA) (..)
R. Ryback
 
    Austinburg Boat Club (A)
K. Reelick
 
    Bachelors Barge Club (A)
B. Ortiz
 
    Detroit Boat Club (A)
S. Lambers
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
W. Greene
 
    GMS Rowing Center (A)
P. BellUpp
 
    Leander Boat Club (A)
M. Jakubiec
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
J. Spencer
 
    New York Athletic Club (A)
D. Brady
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Casebere
 
    OKC Riversport (A)
T. Lange
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Medcalf
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
W. Griffith
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Thunman
 
    Riverside Boat Club (A)
W. Allen
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
A. Preetam
 
    University of Massachusetts Alumni (A)
Z. DePace
 
    Austinburg Boat Club (B)
J. Koch
 
    Bachelors Barge Club (B)
W. Dunkel
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
A. Nichols
 
    New York Athletic Club (B)
K. Wennersten
 
    OKC Riversport (B)
H. Hartman
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (C)
J. Morrison
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (D)
A. Youngheinn
 
    Three Rivers Rowing Association (G)
H. McKeegan
 
    Bantam Boat Club (J)
J. Graves
 
65 Womens Intermediate 2-
7
66 Mens Senior Ltwt 1x
15
67 Mens Junior B 4x
12
68 Mens Senior 8+
10
69 Mens Intermediate Ltwt 8+
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change