USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, July 20, 2007
1 Womens Intermediate 4x
14
2 Womens Junior B 1x
14
3 Mens Junior A 4x
20
4 Womens Junior A 8+
20
5 Mens Senior 1x
22
6 Womens Senior 2-
8
7 Mens Intermediate Ltwt 4+
8
8 Womens Intermediate Ltwt 2x
13
9 Mens Junior A 4+
33
10 Womens Junior A 2x
31
    Amoskeag Rowing Club (A)
K. Bourque/A. Heardline
 
    Bachelors Barge Club (A)
G. Beck/M. Cava
 
    California Yacht Club (A)
A. Rasmussen/F. O'Hanlon
 
    Detroit Boat Club (A)
L. Kovacek/J. Kondrat
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Trnka/M. McKellop
 
    Mobjack Rowing Association (A)
J. Gaul/J. Fosdyck
 
    Navesink River Rowing (A)
K. Rennie/A. Gurevich
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Machado/M. Spetsieris
 
    New York Rowing Association (A)
L. Maldonada/L. Townsend
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
O. Klipa/E. Reynolds
 
    Potomac Boat Club (A)
M. Brently/E. Smith
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
A. Cohen/L. Guth
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Traynor/C. Nicklas
 
    South Jersey Rowing Club (A)
K. Normoyle/H. Brooks
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Schneider/K. Cesare
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
E. Crawford/C. Erhart
 
    Thames River Sculls (A)
C. Schmitz/L. Mink
 
    Topeka Rowing Association (A)
K. Schaetzel/T. Larson
 
    USR Junior Women's Development Camp (A)
K. Suyo/A. Couwenhoven
 
    GMS Rowing Center (B)
C. Watrous/A. Connery
 
    Mobjack Rowing Association (B)
S. Frye/J. Birdsall
 
    Navesink River Rowing (B)
B. Malone/R. Wylett
 
    New York Rowing Association (B)
R. Di lullo/T. Canty-samuel
 
    Quad Cities Rowing Association (B)
K. Bracke/A. Montgomerey
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Colandro/C. Lawrence
 
    South Jersey Rowing Club (B)
K. Von Fossen/A. Moran
 
    Steel City Rowing Club (B)
J. Kelly/K. Schaefer
 
    USR Junior Women's Development Camp (B)
M. Sloan/D. Brzozowski
 
    Quad Cities Rowing Association (C)
M. Khoury/E. Kurtz
 
    South Jersey Rowing Club (C)
A. Mills/B. Wertan
 
    Quad Cities Rowing Association (D)
M. Brindle/M. Sullivan
 
11 Mens Senior 4+
13
12 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
13 Womens Senior 2x
13
14 Mens Intermediate 2x
19
15 Womens Intermediate 4+
18
16 Womens Senior Ltwt 4+
3
17 Mens Junior B 2x
19
18 Womens Junior B 4+
12
19 Mens Intermediate 2-
24
20 Womens Intermediate 1x
26
21 Womens Senior Ltwt 1x
15
22 Mens Senior Ltwt 2x
3
23 Mens Junior B 8+
7
24 Womens Junior B 4x
9
25 Mens Intermediate Ltwt 1x
29
26 Mens Junior A 1x
38
27 Womens Junior A 2-
13
    Amoskeag Rowing Club (A)
A. Heardline/K. Bourque
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Livingston/H. Sheldon
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Trusio/A. Franco
 
    New York Rowing Association (A)
L. Townsend/K. Branciforte
 
    Thames River Sculls (A)
G. Bentz/K. Summers
 
    Thompson Boat Center (A)
A. Zink/A. Martin
 
    Topeka Rowing Association (A)
T. Larson/K. Schaetzel
 
    USR Junior Women's National Team (A)
A. Japhet/L. Shook
 
    Thompson Boat Center (B)
K. Orrick/B. Arrington
 
    USR Junior Women's National Team (B)
R. Ogundiran/M. Ongun
 
    Thompson Boat Center (C)
A. Gennings/C. Cabiati
 
    USR Junior Women's National Team (C)
C. Felix/C. Linnenkohl
 
    Thompson Boat Center (D)
K. Heflin/J. Van der Vink
 
28 Womens Intermediate 2x
23
29 Mens Senior 4x
6
30 Womens Senior 8+
7
31 Mens Senior 4-
6
32 Womens Junior A 1x
21
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Bernardo
 
    Crescent Boat Club (A)
E. Bratton
 
    Dayton Boat Club (A)
K. Holtvogt
 
    Detroit Boat Club (A)
M. McCutcheon
 
    Ernestown Secondary (A)
A. Campaigne
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Kuhn
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Roethel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Colandro
 
    South Jersey Rowing Club (A)
B. Wertan
 
    Southeast Juniors (A)
K. Schiro
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Maddamma
 
    Thames River Sculls (A)
B. Hendricks
 
    Topeka Rowing Association (A)
K. Schaetzel
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Murray
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
L. Euiler
 
    Detroit Boat Club (B)
C. Hubbard
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
L. Forrester
 
    Steel City Rowing Club (B)
M. Schneider
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
H. Duus
 
    Steel City Rowing Club (C)
M. Gilbreath
 
    Steel City Rowing Club (D)
K. Cesare
 
33 Mens Intermediate Ltwt 2x
17
34 Mens Intermediate 8+
14
35 Mens Senior Ltwt 2-
7
Saturday, July 21, 2007
36 Womens Intermediate Ltwt 2-
6
37 Mens Senior Ltwt 4x
3
38 Mens Junior A 2x
34
39 Womens Senior 4-
3
40 Womens Intermediate Ltwt 4x
5
41 Mens Junior A 8+
23
42 Womens Junior A 4x
18
43 Mens Senior 2-
14
44 Womens Senior 1x
21
45 Mens Intermediate 4x
12
46 Womens Intermediate 8+
8
47 Mens Junior B 1x
28
48 Mens Intermediate 4+
18
49 Mens Senior Ltwt 8+
0
50 Mens Junior A 2-
14
51 Womens Junior A 4+
37
52 Womens Junior B 2x
20
53 Mens Senior Ltwt 4+
4
54 Womens Senior Ltwt 2x
8
55 Mens Junior B 4+
10
56 Womens Intermediate Ltwt 4+
7
57 Mens Senior 2x
12
58 Womens Senior Ltwt 2-
4
59 Womens Senior 4+
11
60 Mens Intermediate Ltwt 2-
7
61 Womens Intermediate Ltwt 1x
21
62 Womens Junior B 8+
4
63 Womens Senior 4x
6
64 Mens Intermediate 1x
29
65 Womens Intermediate 2-
7
66 Mens Senior Ltwt 1x
15
67 Mens Junior B 4x
12
68 Mens Senior 8+
10
69 Mens Intermediate Ltwt 8+
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change