USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, July 20, 2007
1 Womens Intermediate 4x
14
2 Womens Junior B 1x
14
3 Mens Junior A 4x
20
4 Womens Junior A 8+
20
5 Mens Senior 1x
22
6 Womens Senior 2-
8
7 Mens Intermediate Ltwt 4+
8
8 Womens Intermediate Ltwt 2x
13
9 Mens Junior A 4+
33
10 Womens Junior A 2x
31
11 Mens Senior 4+
13
12 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
13 Womens Senior 2x
13
14 Mens Intermediate 2x
19
    Unaffiliated (USA) (..)
A. Millspaugh/M. MacMinn
 
    Austinburg Boat Club (A)
J. Koch/K. Reelick
 
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Swiatowicz/J. Haines
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
W. Greene/W. Mack
 
    Leander Boat Club (A)
M. Jakubiec/M. Stanisz
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
A. Nichols/J. Morrison
 
    Mobjack Rowing Association (A)
W. Foster/W. Ober
 
    New York Athletic Club (A)
R. Joyce/E. Evans-Brown
 
    New York Rowing Association (A)
F. Kizhner/F. Anderson
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Casebere/J. Hynes
 
    OKC Riversport (A)
T. Lange/H. Hartman
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
C. Metzger/N. Wilson
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Hasley/D. Vaglia
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
R. Milne/S. Wainwright
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Figgins/E. Hazlett
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Hankinson/C. Biddle
 
    Vesper Boat Club (A)
R. Fallanejhad/J. Krajewski
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (B)
A. Traubert/M. Sealander
 
    Vesper Boat Club (B)
D. Scholz/P. Falcigno
 
15 Womens Intermediate 4+
18
16 Womens Senior Ltwt 4+
3
17 Mens Junior B 2x
19
18 Womens Junior B 4+
12
19 Mens Intermediate 2-
24
20 Womens Intermediate 1x
26
21 Womens Senior Ltwt 1x
15
22 Mens Senior Ltwt 2x
3
23 Mens Junior B 8+
7
24 Womens Junior B 4x
9
25 Mens Intermediate Ltwt 1x
29
26 Mens Junior A 1x
38
    Austinburg Boat Club (A)
L. Moore
 
    Bachelors Barge Club (A)
D. Porter
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Gould
 
    Leander Boat Club (A)
J. Connell
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
S. Gibel
 
    Malta Boat Club (A)
M. McManus
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
H. Fort
 
    Mobjack Rowing Association (A)
A. Farr
 
    New York Athletic Club (A)
D. Brady
 
    Oyster Bay High School (A)
P. Bertoli
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Stewart
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
L. Thoms
 
    Sarasota Crew (A)
B. Taaffe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Lo
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
A. Meyer
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
T. Nesel
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Smith
 
    Thames River Sculls (A)
A. Lambert
 
    Austinburg Boat Club (B)
H. Hays
 
    Bachelors Barge Club (B)
J. Apathy
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
P. Conlan
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
B. Cross
 
    Malta Boat Club (B)
R. Scott
 
    Mobjack Rowing Association (B)
M. Bass
 
    Sagamore Rowing Association (B)
G. Henriquez
 
    Steel City Rowing Club (B)
K. Pfirrman
 
    Bachelors Barge Club (C)
D. Jakiela
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (C)
R. Terrette
 
    Malta Boat Club (C)
S. Stewart
 
    Mobjack Rowing Association (C)
W. Benett
 
    Steel City Rowing Club (C)
T. Charley
 
    Bachelors Barge Club (D)
M. McCarter
 
    Malta Boat Club (D)
P. Quinn
 
    Malta Boat Club (E)
J. Selin
 
    Malta Boat Club (F)
B. Nasca
 
    Malta Boat Club (G)
C. Cosgrove
 
    Malta Boat Club (H)
M. Donahue
 
    Malta Boat Club (I)
C. Higgins
 
27 Womens Junior A 2-
13
28 Womens Intermediate 2x
23
29 Mens Senior 4x
6
30 Womens Senior 8+
7
31 Mens Senior 4-
6
32 Womens Junior A 1x
21
33 Mens Intermediate Ltwt 2x
17
34 Mens Intermediate 8+
14
35 Mens Senior Ltwt 2-
7
Saturday, July 21, 2007
36 Womens Intermediate Ltwt 2-
6
37 Mens Senior Ltwt 4x
3
38 Mens Junior A 2x
34
39 Womens Senior 4-
3
40 Womens Intermediate Ltwt 4x
5
41 Mens Junior A 8+
23
42 Womens Junior A 4x
18
43 Mens Senior 2-
14
44 Womens Senior 1x
21
45 Mens Intermediate 4x
12
46 Womens Intermediate 8+
8
47 Mens Junior B 1x
28
48 Mens Intermediate 4+
18
49 Mens Senior Ltwt 8+
0
50 Mens Junior A 2-
14
    Junior Mens Selection Camp (..)
A. B/C. D
 
    Junior Mens Selection Camp (..)
G. H/E. F
 
    Amoskeag Rowing Club (A)
I. LaCount/I. LaCount
 
    Boston Sculling (A)
T. Moore/C. Schoenly
 
    Fairmount Rowing Association (A)
L. Oneill/T. Brown
 
    Leander Boat Club (A)
D. Lariviere/E. Lange
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
T. Monaghan/T. Duran
 
    Sarasota Crew (A)
A. Taaffe/J. Corry
 
    Thompson Boat Center (A)
B. Miles/D. Roberts
 
    West Side Rowing Club (A)
J. Thompson/P. Frenbach
 
    Boston Sculling (B)
M. Glenmullen/H. Luehrman
 
    Thompson Boat Center (B)
P. O'Malley/J. Nitze
 
    Thompson Boat Center (C)
P. Collard/M. Siegel
 
    Thompson Boat Center (D)
M. Carzolio/L. Rumpf
 
51 Womens Junior A 4+
37
52 Womens Junior B 2x
20
53 Mens Senior Ltwt 4+
4
54 Womens Senior Ltwt 2x
8
55 Mens Junior B 4+
10
56 Womens Intermediate Ltwt 4+
7
57 Mens Senior 2x
12
58 Womens Senior Ltwt 2-
4
59 Womens Senior 4+
11
60 Mens Intermediate Ltwt 2-
7
61 Womens Intermediate Ltwt 1x
21
62 Womens Junior B 8+
4
63 Womens Senior 4x
6
64 Mens Intermediate 1x
29
    Mexican Rowing Federation (..)
A. Morales
 
    Unaffiliated (USA) (..)
D. Walton
 
    Unaffiliated (USA) (..)
S. Clarke
 
    Unaffiliated (USA) (..)
R. Ryback
 
    Austinburg Boat Club (A)
K. Reelick
 
    Bachelors Barge Club (A)
B. Ortiz
 
    Detroit Boat Club (A)
S. Lambers
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
W. Greene
 
    GMS Rowing Center (A)
P. BellUpp
 
    Leander Boat Club (A)
M. Jakubiec
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
J. Spencer
 
    New York Athletic Club (A)
D. Brady
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Casebere
 
    OKC Riversport (A)
T. Lange
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Medcalf
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
W. Griffith
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Thunman
 
    Riverside Boat Club (A)
W. Allen
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
A. Preetam
 
    University of Massachusetts Alumni (A)
Z. DePace
 
    Austinburg Boat Club (B)
J. Koch
 
    Bachelors Barge Club (B)
W. Dunkel
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
A. Nichols
 
    New York Athletic Club (B)
K. Wennersten
 
    OKC Riversport (B)
H. Hartman
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (C)
J. Morrison
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (D)
A. Youngheinn
 
    Three Rivers Rowing Association (G)
H. McKeegan
 
    Bantam Boat Club (J)
J. Graves
 
65 Womens Intermediate 2-
7
66 Mens Senior Ltwt 1x
15
67 Mens Junior B 4x
12
    Bachelors Barge Club (A)
M. Needles/M. Fallon/D. DeSena/D. Bailey
 
    Crescent Boat Club (A)
J. O'Neill/M. Bryan/G. Bergen/P. Robinson
 
    Leander Boat Club (A)
M. Crans/J. Bochenek/J. McKee/R. Gage
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Buckenheimer/W. Dannemann/C. Kelly/R. Stone
 
    Mobjack Rowing Association (A)
T. Minogue/J. Marquardt/K. Jeffers/G. Wilt
 
    New York Rowing Association (A)
D. Cerami/A. Hanini/A. Mansylla/B. Douthit
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
S. Tinsman/D. Modjeska/B. Westlund/D. Varilek
 
    Sammamish Rowing Association (A)
C. Morrison/P. McPhetridge/E. Alvarado/G. Guday
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Clark/M. Meyer-Bosse/G. Anderson/M. Massey
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Kleijn/M. Maddamma/J. Murcek/S. Helfrich
 
    New York Rowing Association (B)
E. Dimio/E. Paparo/J. Barbera/S. Ryan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
R. Shimizu/D. Rose/A. Nohr/G. Traynor
 
68 Mens Senior 8+
10
69 Mens Intermediate Ltwt 8+
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change