Michigan Club Invitational Regatta
- Jul 20, 2013
- sprint
- Argo Pond
- Ann Arbor, MI (USA)
- Hosted By: Ann Arbor Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 20, 2013 | |||||
break | 7:15 AM | Coach/Coxswain Meeting | |||
1 | 8:00 AM | WM1x | Womens Masters 1x- | 9 |
|
2 | 8:15 AM | MM1x A-C | Mens Masters 1x A-C | 3 |
|
3 | 8:20 AM | MM1x D-F | Mens Masters 1x D-F | 8 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
L. suveg
|
24.0 (58)
|
|||
Lansing Rowing Club (A) |
B. Drachman
|
57.6 (75)
|
|||
Rockford Crew (A) |
R. Anderson
|
32.4 (63)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
P. Kopp/
|
21.0 (56)
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
E. Krengel
|
15.6 (52)
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (B) |
R. Florka
|
21.0 (56)
|
|||
Rockford Crew (B) |
M. Raisky
|
19.6 (55)
|
|||
Wyandotte Boat Club (B) |
M. Pumarada
|
16.9 (53)
|
|||
4 | 8:35 AM | W HS 4+ | Womens HS 4+ Matt LeBlanc Cup | 13 |
|
5 | 8:55 AM | M HS 8+ | Mens HS 8+ | 7 |
|
6 | 9:05 AM | MM 8+ | Mens Masters 8+ | 6 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
9.7 (49)
|
||||
Detroit Boat Club Crew (A) |
12.5 (52)
|
||||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
J. Cecil/M. McGovern/D. Shanahan/S. Smith/B. Ramsey/D. Lippencott/E. Olson/J. Waterfield/H. Linke (Cox)
|
2.9 (39)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
T. Cordes/E. Stoll/M. Robinson/M. Webb/j. sobieski/E. Schlorff/W. Horne/D. Hoyniak/M. Angstadt (Cox)
|
10.6 (50)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
T. Hornick/P. Kopp/W. Rickman/T. Marcovy/J. Arvidsson/F. Campbell/J. Gluvna/G. Farrell/L. Pappadakes (Cox)
|
9.7 (49)
|
|||
Composite: Ann Arbor RC,Ann Arbor RC, Detroit Boat Club Crew (B) |
M. Thibault/D. Sitek/R. Lesnau/D. Wojdyla/B. Hallstrom/R. LaCasse/J. Montie/A. Baur/J. Peter (Cox)
|
19.2 (58)
|
|||
7 | 9:15 AM | WM 2x | Womens Masters 2x | 6 |
|
8 | 9:25 AM | M HS 1x | Mens HS 1x | 15 |
|
break | 9:45 AM | BREAK | |||
9 | 10:00 AM | W HS 2x | Womens HS 2x | 12 |
|
10 | 10:20 AM | MM 2- | Mens Masters 2- - Physical Therapy in Motion Cup | 5 |
|
11 | 10:35 AM | MX N/R 8+ | Mixed Novice/Rec 8+ | 6 |
|
Central Ohio Rowing (A) |
R. Bushman/J. Leonard/B. Geyer/B. Rechel/J. Csokmay/P. McNamara/S. Brubaker/S. Wray/B. Larkin (Cox)
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
K. Wilson/A. Barnas/P. HOSHOR/V. Leopold/J. Desimio/L. Routsong/J. Klenk/M. Stout/J. Wittmann (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
M. Futernick/J. Porvin/L. Burger/L. Nall/M. Robertson/T. Pleines/R. Lynn/K. Bungart/M. Meadows (Cox)
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
J. Waterfield/K. Karpik/K. Budzynski/B. Drummond/C. wernecke/K. Tingley/A. Sander/S. Gogineni/j. Yung (Cox)
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
E. Schlorff/O. Frenzel/M. Webb/J. Ondrovic/L. Ondrovic/A. Barnes/S. Jeffs/N. Robinson/C. Pak (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
B. Osborn/G. Shimola/E. Feldenkris/L. Loesch/J. Arvidsonn/M. Krosse/R. ABADY/R. Sebbio/M. Murphy (Cox)
|
|
|||
12 | 10:35 AM | MO 1x | Mens Open 1x - MARCQI Cup | 11 |
|
13 | 10:55 AM | WO 1x | Womens Open 1x - Kate Bosher Cup | 6 |
|
14 | 11:05 AM | MX M 8+ | Mixed Masters 8+ - Lewis Greenspoon Architects Cup | 9 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
3.4 (40)
|
||||
Detroit Boat Club Crew (A) |
5.1 (43)
|
||||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
S. Walczewski/J. Bennett/W. Alexander/E. Higuera/R. Martin/S. Lasater/R. Zuidema/D. Heindel/M. Cramer (Cox)
|
9.7 (49)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
E. Kryder-Reid/T. Barta/J. Rifkin/M. Robinson/D. Hoyniak/W. Horne/T. Burroughs/N. Crome/C. Pak (Cox)
|
16.8 (56)
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
P. Kortier/M. Tolson/B. Ashenfelter/F. Feucht/S. Earl/M. Reynolds/A. Broderick/S. Biegala/J. Cetnar (Cox)
|
6.5 (45)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
T. Hornick/P. Kopp/W. Rickman/F. Campbell/C. Brondel/C. Fratzke/C. Evans/J. Jamison/M. Murphy (Cox)
|
5.8 (44)
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (B) |
7.2 (46)
|
||||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
J. Cecil/L. Walker/N. Anik/C. Lippencott/S. Smith/M. Mader/A. Zuurdeeg/D. Lippencott/L. Mehl (Cox)
|
0.5 (32)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
J. Gluvna/D. Meakin/E. Batts/R. ABADY/J. Arvidsonn/M. Krosse/A. Hayman/A. Chanakas/L. Pappadakes (Cox)
|
6.5 (45)
|
|||
15 | 11:20 AM | WO 4+ | Womens Open 4+ | 5 |
|
16 | 11:30 AM | MO 4+ | Mens Open 4+ | 3 |
|
17 | 11:35 AM | M N/R 4+ | Mens Novice/Rec 4+ | 3 |
|
18 | 11:40 AM | MxO 2x | Mixed Open 2x | 12 |
|
break | 11:55 AM | LUNCH | |||
19 | 12:25 PM | M HS 4+ | Mens HS 4+ - Sithe Global Cup | 12 |
|
20 | 12:40 PM | WM 2- | Womens Masters 2- | 3 |
|
21 | 12:45 PM | W HS 8+ | Womens HS 8+ | 6 |
|
22 | 12:55 PM | W N/R 4+ | Womens Novice/Rec 4+ | 3 |
|
Greater Columbus Rowing Association (A) |
N. Fried/K. Tingley/A. Papp/K. Karpik/E. Kuret (Cox)
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
D. Stoll/A. Barnes/S. Jeffs/L. Ondrovic/C. Pak (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
G. Shimola/E. Feldenkris/L. Loesch/B. Osborn/D. Santora (Cox)
|
|
|||
23 | 1:05 PM | MM 2x | Mens Masters 2x | 9 |
|
24 | 1:15 PM | MxO 4+ | Mixed Open 4+ | 6 |
|
Bomber Rowing Club (A) |
K. Anderson/R. Wellings/J. Korver/L. Deneszczuk/N. Cook (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
K. Coons/G. Schick/G. Tucker/C. Bock-Bacalao/S. Szymanski (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
J. Goodman/R. Luken/W. Rickman/P. Kopp/L. Pappadakes (Cox)
|
|
|||
Bay City Rowing Club (B) |
M. Lafferty/E. Keene/J. Fitzpatrick/L. Watters/C. Kadleck (Cox)
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
J. Cecil/C. Lippencott/N. Anik/L. Walker/L. Mehl (Cox)
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (C) |
S. Gogineni/D. Shanahan/J. D'Andrea/S. Dewoody/E. Kuret (Cox)
|
|
|||
25 | 1:25 PM | W HS 1x | Womens HS 1x | 8 |
|
26 | 1:40 PM | M HS 2x | Mens HS 2x | 17 |
|
break | 2:10 PM | BREAK | |||
27 | 2:25 PM | WM 4+ | Womens Masters 4+ | 9 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
6.2 (44)
|
||||
Dayton Boat Club (A) |
K. Hensley/J. Wittmann/L. Jakoplic/L. Shimp/G. Horner (Cox)
|
10.5 (49)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
3.7 (40)
|
||||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
R. Blackwell/D. Heindel/R. Zuidema/A. West/J. Hibler (Cox)
|
9.5 (48)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
M. briggs/K. Schulz/D. Parrish/V. Hammond/L. Mehl (Cox)
|
13.5 (52)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
E. Kryder-Reid/T. Barta/D. Stoll/L. Hess/J. Burroughs (Cox)
|
12.4 (51)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
V. Anders/C. Nardi/C. Evans/J. Jamison/M. Murphy (Cox)
|
0.8 (33)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
J. Goodman/C. Fratzke/C. Brondel/R. Luken/D. Santora (Cox)
|
4.2 (41)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (C) |
E. Gordon/B. Blake/S. Nowacki/S. Fahrenholz/L. Pappadakes (Cox)
|
25.0 (61)
|
|||
28 | 2:40 PM | MM 4+ | Mens Masters 4+ | 9 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
10.5 (49)
|
||||
Detroit Boat Club Crew (A) |
R. Reed/M. Wattai/M. Gentile/S. Ziemba/K. Hartung (Cox)
|
11.4 (50)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
B. Ramsey/M. McGovern/C. Brooks/R. Caldwell/H. Linke (Cox)
|
23.5 (60)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
E. Stoll/M. Robinson/T. Cordes/W. Horne/M. Angstadt (Cox)
|
22.1 (59)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
W. Rickman/P. Kopp/J. Arvidsonn/G. Farrell/L. Pappadakes (Cox)
|
4.2 (41)
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
G. Ellison/j. taylor/M. Pappas/B. Greene/S. Pappas (Cox)
|
7.0 (45)
|
|||
Bay City Rowing Club (B) |
G. Gerwatowski/C. Kadleck/R. White/M. Dreibelbis/L. Watters (Cox)
|
0.0 (27)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (B) |
j. sobieski/J. Rifkin/D. Hoyniak/O. Frenzel/C. Pak (Cox)
|
10.5 (49)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
T. Hornick/T. Marcovy/J. Gluvna/F. Campbell/D. Santora (Cox)
|
19.4 (57)
|
|||
29 | 3:00 PM | WO 2x | Womens Open 2x | 6 |
|
30 | 3:20 PM | WM 8+ | Womens Masters 8+ | 8 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
4.5 (42)
|
||||
Dayton Boat Club (A) |
K. Hensley/M. Stout/J. Klenk/L. Routsong/J. Desimio/J. Wittmann/L. Jakoplic/L. Shimp/a. athmer (Cox)
|
8.0 (47)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
S. Benzion/D. Cheklich/P. Kota/K. Herrinton/K. Clark/A. Moceri/S. Terrien/E. Brown/K. Hartung (Cox)
|
2.4 (38)
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
R. Blackwell/J. Bennett/R. Zuidema/S. VanHolstyn/D. Heindel/K. Cramer/S. Walczewski/A. West/J. Hibler (Cox)
|
8.0 (47)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
E. Kryder-Reid/L. Hess/T. Barta/T. Burroughs/D. Stoll/J. Klochko/s. iffert/N. Crome/M. Angstadt (Cox)
|
14.6 (54)
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
D. Ewart/J. Johnson/S. Mueller/K. Kashmer/M. Sheehan/R. Singer/A. Knoch/S. Swartz/S. Benvenuto (Cox)
|
1.6 (36)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
J. Goodman/C. Nardi/C. Brondel/R. Luken/D. Meakin/C. Fratzke/C. Evans/J. Jamison/L. Pappadakes (Cox)
|
2.4 (38)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
V. Anders/B. Blake/E. Batts/E. Gordon/A. Hayman/S. Fahrenholz/S. Nowacki/A. Chanakas/M. Murphy (Cox)
|
8.8 (48)
|
|||
31 | 3:10 PM | MO 2x | Mens Open 2x | 11 |
|
32 | 3:35 PM | W N/R 8+ | Womens Novice/Rec 8+ | 3 |
|
33 | 3:50 PM | WO 4x | Womens Open 4x -Director's Cup (Bob Florka) | 5 |
|
34 | 3:40 PM | MX HS 8+ | Mixed HS 8+ | 6 |
|
35 | 4:10 PM | WO 8+ | Womens Open 8+ | 3 |
|
36 | 4:30 PM | MO 4x | Mens Open 4x | 8 |
|
37 | 4:45 PM | Mens Open 8+ | 2 |
||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
T. Delgado/T. Higgins/S. Dagg/C. Turner/K. Chrulski/S. Michaels/M. Fitzgerald/M. Patterson/S. Lavelle (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
T. Hornick/G. Farrell/W. Rickman/R. ABADY/T. Marcovy/M. Krosse/J. Gluvna/R. Sebbio/M. Murphy (Cox)
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change