Bill Braxton Memorial Regatta
- Nov 11, 2012
- sprint
- Cooper River Park
- Camden, NJ (USA)
- Hosted By: Philadelphia Girls' Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, November 11, 2012 | |||||
1 | Womens Collegiate Varsity 8+ | 3 |
|||
2 | Mens Collegiate Varsity 8+ | 6 |
|||
3 | Womens Collegiate JV 8+ | 0 |
|||
4 | Mens Collegiate JV 8+ | 3 |
|||
5 | Womens 4+ | 0 |
|||
6 | Mens 4+ | 8 |
|||
7 | Womens Collegiate Frosh/Novice 8+ | 3 |
|||
8 | Mens Collegiate Frosh/Novice 8+ | 5 |
|||
9 | Womens Collegiate Freshman Novice 4+ | 2 |
|||
10 | Mens Collegiate Freshman Novice 4+ | 5 |
|||
11 | "Dad Vail" Mens Ltwt 8+ (Bill Braxton Memorial Cup) | 5 |
|||
12 | Mens Masters 8+ | 2 |
|||
13 | Womens Masters 8+ | 3 |
|||
14 | Mixed Masters 4x | 2 |
|||
15 | Mixed Masters 2x | 0 |
|||
16 | Mens Masters 4x | 0 |
|||
17 | Womens Masters 4x | 0 |
|||
18 | Mens Masters 2x | 2 |
|||
19 | Womens Masters 2x | 3 |
|||
20 | Womens HS JV 8+ | 14 |
|||
21 | Mens HS JV 8+ | 20 |
|||
Brunswick School Boat Club (A) |
R. Kingshott/C. Fuscone/J. Reynolds/L. Jenkins/R. Gilbert/F. Polak/B. Rosencrans/G. Vorwerk/N. Rajan (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A) |
C. Mayro/M. Martin/C. DeSellems/S. Richardson/J. Brenner/r. dobrzynski/m. amodio/N. MARRONE/M. Roma (Cox)
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
M. Viola/R. Petti/w. curtis/J. Posca/s. neville/A. Tagliavia/C. Bistany/N. Manzi/B. Queenan (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
J. Yoon/a. wolf/A. Rydevik/J. Gordon/A. Nasso/N. Klamka/K. Johnson/J. Lee/G. Lurito (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
P. Hurd/P. Gilmartin/L. Epstein/L. Rochford/N. Ruggiero/T. Kelley/A. Graves/N. Gangemi/J. Gallwitz (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
T. Panetta/W. Morea/J. Farrell/M. Soyak/A. Yung/W. Delaney/T. Moschitta/J. Karantzios/J. Amorosana (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
C. Lucenti/J. Rivera/M. Kantor/E. Cottington/G. Grand/G. Daniel/J. Hall-Tipping/J. Vogt/A. Rao (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
J. Sagrati/S. Watson/W. Sellers/T. Quick/J. Davis/P. deLaveaga/M. Stack/S. Handler/R. DeFroda (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
L. Johnson/G. Musselman/H. Johnson/J. Garcia/K. Koranteng/J. Shackelford/M. Cox/J. White/D. Ramirez Parmentier (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
|
||||
Radnor High School Crew Club (A) |
B. Lorenz/C. Kerpius/J. Bragdon/S. Fitch/A. Chain/J. Hagstrom/T. Springob/G. walker/H. Leonardi (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
R. Esler/D. Keller/M. Hampton-Fischer/J. Forster/A. Na/J. Hedge/J. Burke/M. McGinnis/A. Sullivan (Cox)
|
|
|||
Walt Whitman Crew Boosters, Inc. (A) |
N. Mazza/A. Khalil/R. Kaprelian/T. Zaim/M. Gump/P. Hoeppner/J. Ballock/J. Dunn/S. Ross (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
W. Cardenas/N. Carter/A. Hahm/H. Foley/D. Nichols/J. Bulk/A. Lin/R. Bowens/E. Crisp (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (B) |
T. Fell/D. Santos/C. Largey/T. Lexa/J. Wood/A. Ciesielski/N. Houston/K. Pindar/N. Cummings (Cox)
|
|
|||
Fordham Preparatory School (B) |
D. Croy/M. Garcia/M. Casino/J. Santucci/A. Galstian/M. Winiarski/A. Satloff/C. Judge/A. Condor (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
G. Miller/K. Otsuka/S. Heim/o. probst/A. Allocco/B. Rojo/R. Radulovacki/S. SANDS/A. Hayashida (Cox)
|
|
|||
Owen J Roberts Rowing Club (B) |
P. Meyer/N. Phillips/J. Sager/N. Bellini/A. Mento/A. Edleman/L. Canino/C. Kovach/R. Niedelman (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
T. Marsh/E. Lea/R. Haines/D. Reim/G. DiRusso/A. Birkel/H. Dalton/R. Bass/H. Ullmann (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (C) |
P. Zamsky/J. Orphanos/L. Forsyth/E. Geller/H. Danforth/D. Dayya/R. Callahan/P. Barringer/S. Akole (Cox)
|
|
|||
22 | Mens HS Novice 4+ | 5 |
|||
23 | Womens HS Novice 4+ | 8 |
|||
24 | Womens HS Novice 8+ | 10 |
|||
25 | Mens HS Novice 8+ | 24 |
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
E. Ostack/J. Brady/J. Khalifa/J. Stuckert/S. Hullihan/P. Rossi/A. Fontaine/M. Lewis/A. Wright (Cox)
|
|
|||
Brunswick School Boat Club (A) |
A. Kutner/A. Fraser/G. Johnson/J. Duggan/C. Winston/P. Schmidt/G. Delana/R. Knapp/D. Guadalupe (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A) |
L. Bartner/P. Durning/T. Morris/A. Kazalski/D. Hutzley/J. Blakeslee/W. Miksic/J. DeSaye/C. Pak (Cox)
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
D. Croy/M. Garcia/M. Casino/J. Santucci/A. Galstian/M. Winiarski/A. Satloff/C. Judge/A. Condor (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
M. Levin/T. Reese/C. George/P. Sperandio/A. Heslin/B. Beatty/B. Giangiulio/J. O'Brien/E. McCaughey (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
R. Lee/B. Raimondi/P. Furlong/v. tomaselli/A. Raimondi/O. Ferris/D. Yunakov/J. Petrakis/G. Dadourian (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
D. Rhymaun/B. Golino/J. Mudd/P. MacNeal/C. Goodman/C. Fairy/D. Carratu/J. Klapper/W. Masters (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
Q. Cassidy/R. LaBricciosa/L. Webb/N. Castoria/R. Elliott/C. Shearer/M. Fulton/G. Best/M. Abrams (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
A. Smith/K. Reviere/T. Shepard/T. Jeffcoat/J. Williams/M. Ostrowski/L. Levi/J. Stales/I. Thomas (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
N. LeCompte/T. Walker/J. Lee/K. Borup/R. Moseley/M. Eckel/L. Capon/N. Mazzone/F. Bellefleur (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
M. DiGiovanni/J. Bragdon/O. Glassman/S. Parmar/M. Woode/L. Palacios/S. Moya/T. Stavrakos/J. Polaha (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
L. Wilson/T. Clicker/S. Fallon/D. Schindler/j. Moreno/P. Turiano/J. Turk/A. Sutherland/N. Berger (Cox)
|
|
|||
St. John's College High School (A) |
|
||||
Viking Rowing Foundation (A) |
M. Berenotto/F. Purnell/s. Ireland/D. DiPietro/j. Nguyen/G. Gbidi/D. scheeler/R. Hinnegan/T. Gallagher (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
R. Quinn/E. Argudo/M. Tabak/M. Frazier/P. Jenks/M. Winters/E. Yao/J. Gorcyca/S. Singh (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (B) |
N. Houston/S. braun/D. Vassallo/B. Galvin/J. Durning/M. Timo/D. Hedden/C. Passarella/R. Stefanik (Cox)
|
|
|||
Fordham Preparatory School (B) |
J. Gonzalez/W. McKay/M. Zaccardi/L. Morrissy/J. Murphy/J. Tobin/P. Fortuniewicz/J. Gonzalez/P. Treacy (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (B) |
J. Messina/M. Alonso/A. Donovan/D. Linder/N. Senthilkumar/J. Abbracciamento/M. Vangelatos/I. choe/v. Caliendo (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
G. Hall/R. Sillo/A. Russell/B. James/J. NEVILLE/J. STEBBINS/P. Troxell/J. Shields/J. Bartolotta (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (B) |
J. Ellis/J. Kelly/T. Connell/S. Tenlen/P. Arizin/P. Smith/J. Goorland/R. Mettenheimer/M. Montesano (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
J. Arduini/B. Depaulis/M. Vasseur/W. wright/D. Gleim/R. Wang/J. Tanguay/M. Greenberger/A. Orita (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (C) |
R. Bogan/M. Cofone/A. Gregory/S. Toppi/c. surgent/J. Gallagher/P. McKelvey/M. Roma/M. CRUISE (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (C) |
J. Schwartz/M. Litvak/E. Litvak/O. Kennelly/D. Dyakov/C. DeMayo/L. Brand/A. Bridwell/C. Rosenberg (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (D) |
C. Pyne/L. Forlivio/D. Jones/J. Byrne/A. Calderon/D. Baugh/J. Dahill/J. Norton/M. DePalo (Cox)
|
|
|||
26 | Womens HS 4x | 10 |
|||
27 | Mens HS 4x | 10 |
|||
28 | Womens HS 2x | 12 |
|||
29 | Mens HS 2x | 14 |
|||
30 | Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy) | 21 |
|||
31 | Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup) | 27 |
|||
Brunswick School Boat Club (A) |
P. Rogan/R. Amill/J. Lucey/G. Caterini/N. Rajan (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A) |
J. Santos/M. Steinbrick/N. Hughes/K. Vostal/M. Kellermueller (Cox)
|
|
|||
Cooper Training Center (A) |
C. Eggstein/A. Dye/V. Gardella/M. Kueny/A. Itaas (Cox)
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
M. Chrisphonte/J. Posca/N. Brusco/C. Caro/A. Cavallaro (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
A. Mandviwalla/C. Dobush/C. Howe-Smith/R. Pecka/A. Siciliano (Cox)
|
|
|||
Harriton Boat Club (A) |
A. Gantard/D. Lincoln/M. Terwiesch/D. Coukos/H. GILLEN (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
r. Khatchadourian/K. Baktidy/D. Quinn/T. Kuehn/J. Kostoulas (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
N. Walsh/P. Lavieri/R. O'Neill/A. Langalis/S. Akole (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
N. Smith/P. Claudy/J. Weltz/P. Collins/M. Simpson (Cox)
|
|
|||
Owen J Roberts Rowing Club (A) |
P. Meyer/A. Winstead/D. Bendyk/C. Kovach/R. Niedelman (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
W. Aftring/A. Bowden/J. Puckette/j. purtill/W. Moore (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
G. Janart/M. Bresolin/J. Palmer/A. Martin/A. Sullivan (Cox)
|
|
|||
St. John's College High School (A) |
D. Starnes/N. Witaschek/B. sawyer/B. Winkler/J. Lefelar (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (A) |
E. Holmvik/Z. DankerFeldman/J. Wabeke/K. Hobbs/B. Comey (Cox)
|
|
|||
The Haverford School (A) |
|
||||
Upper Merion High School (A) |
C. Resendiz/J. Giannini/A. Chui/S. Fleming/T. Buce (Cox)
|
|
|||
Walt Whitman Crew Boosters, Inc. (A) |
E. Walton/J. Drysdale/M. Davis/J. Ford/S. Ross (Cox)
|
|
|||
Brunswick School Boat Club (B) |
C. Fuscone/F. Polak/J. Reynolds/S. May/P. Schmidt (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (B) |
J. Smallwood/D. Adams/J. Terek/D. Weihs/F. Magliozzi (Cox)
|
|
|||
Harriton Boat Club (B) |
G. Combet/M. Yaron/K. Hendricks/J. Berger/C. Russell (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (B) |
M. Scrobe/T. Quaranta/J. Schiefele/P. Mills/M. Harris (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (B) |
D. Hughes/J. Palmer/S. Fitch/J. Bragdon/H. Leonardi (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (B) |
K. Mueller/b. Faries/W. Dailey/T. MacHale/A. Nye (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (C) |
S. Londregan/S. Henning/M. Guadagno/K. Hayes/P. DeFelice (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (C) |
D. DePietro/W. King/H. Tsou/D. McGorry/J. Nikolaidis (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (C) |
B. Lorenz/C. Kerpius/A. Chain/S. Hastings/C. Appelman (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (D) |
Z. Maguire/B. Walsh/L. Fabian/T. Fortier/B. White (Cox)
|
|
|||
32 | Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy) | 12 |
|||
33 | Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy) | 14 |
|||
Brunswick School Boat Club (A) |
M. Podlesak/J. Mayberry/A. Durkin/C. Juan/S. Forester/M. Skolds/J. Knox/W. Bass/T. Saer (Cox)
|
|
|||
Cooper Training Center (A) |
|
||||
Fordham Preparatory School (A) |
C. McCarrick/B. Hommel/C. Coughlin/J. Carroll/P. Anderson/A. Cahill/M. Viola/A. Nowicki/B. Queenan (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
O. Grueterich/W. Cecio/T. Frey/H. Marache/H. Bryant/V. Merrick/L. Colagrossi/J. Oswald/S. Ortiz (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
J. Yunakov/A. Thermos/J. Mantikas/M. Andriotis/C. Lee/m. moreira/J. Knox/M. Kennedy/D. Erb (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
C. Acker/B. Regan/R. Field/J. Henry/E. Gill/J. Camoratto/C. Linn/A. McGrath/A. Campbell (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
J. Weltz/P. Collins/N. Smith/P. Claudy/G. Stockburger/R. Byrne/N. Malchione/J. Best/M. Simpson (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
|
||||
St. John's College High School (A) |
L. Kuta/B. Burdeshaw/J. Rousseau/N. Suarez/J. Rurka/r. macpherson/C. Anderson/J. Silard/N. Trouve (Cox)
|
|
|||
Viking Rowing Foundation (A) |
R. Rimmele/S. Ratte/M. Valencia/B. Caputo/B. Scheeler/G. Diggins/T. Putney/T. Tuthill/D. VanOllefen (Cox)
|
|
|||
Walt Whitman Crew Boosters, Inc. (A) |
A. Bell/J. Holaday/D. Newberry/P. wangchek/J. Arbuckle/N. Winch/K. Walter/W. Bird/L. Barber (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
D. Nichols/E. Hyzny/E. Brabson/W. Beardell/B. Bowens/M. Stroh/E. Conde/M. Melvin/C. Hummel (Cox)
|
|
|||
Fordham Preparatory School (B) |
N. Brusco/R. Petti/w. curtis/J. Posca/s. neville/A. Tagliavia/M. Chrisphonte/C. Caro/M. Siebecker (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
d. mann/C. Hetzell/C. Grehlinger/W. Cleveland/D. Adlai-Gail/A. Goodman/M. Cook/C. Ilchert/M. Mendoza (Cox)
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change