New York State Scholastic Championships
- Hosted By: Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
- USRowing Registered (Self-Insured regatta)
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 11, 2013 | |||||
break | Saturday's Regatta is the Qualifier for the NYSSCs | ||||
break | See Draw for full list of Sat. & Sun. times | ||||
1 | Boys Freshman 8 | 19 |
|||
Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A) |
M. hackenberg/R. Pantalone/M. Frees/T. Short/C. Litwa/S. DeLucia/D. Stothers/T. Semon/B. O'Brien (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (A) |
C. Kwitchoff/W. Sardinia/N. Herzog/C. Helfer/L. Maxwell/B. McGroder/M. Lieber/E. Jerge/R. Zuccala (Cox)
|
|
|||
Chaminade High School (A) |
L. McLoughlin/J. Barry/G. Scimeme/J. Brady/P. McLoughlin/J. weggeland/R. Shelley/L. Mooney/T. Karabaich (Cox)
|
|
|||
F.D. Roosevelt H.S.-Hyde Park Rowing Assoc (A) |
G. Burnett/S. Will/n. tompkins/A. Lancaster/B. Leyva/A. Psichas/R. Hoffman/M. Follis/Z. Schiffer (Cox)
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
|
||||
Liverpool High School Crew (A) |
J. Allen/J. Benedentto/R. grimme/R. Hinkey/H. Hyde/c. mayer/L. Rogers/C. Thiel/J. Petroff (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
G. Rutson/C. White/M. Denker/N. Falk/T. clement/P. Clemente/P. Fee/d. fiordalisi/O. Haffner (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
B. Raimondi/I. choe/R. Lee/v. tomaselli/O. Ferris/J. Petrakis/D. Yunakov/M. Alonso/G. Dadourian (Cox)
|
|
|||
McQuaid Jesuit Crew (A) |
J. Matteson/K. Seeger/J. DeRoo/L. Martin/B. Reale/A. Viteri/J. Gaffney/S. Jones/J. Wikiera (Cox)
|
|
|||
Nichols School (A) |
P. Najdzionek/N. Carlson/D. Gee/R. Petri/M. Igoe/M. O'Connor/B. Levy/D. Kim/P. Ortolani (Cox)/
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
E. Schalekamp/N. Chaskin/K. VandenBerg/G. Schmidt/J. Hamilton/P. Fraterrigo/J. Lampman/L. McGrinder/J. Rockwell (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
|
||||
Port Rowing (A) |
M. DiSpigno/A. Bosgang/N. Barry/I. Brisson/A. Small/P. Verdirame/W. Day/W. Barnes/N. Polanco (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
T. Clickner/A. Sutherland/L. Wilson/D. Schindler/A. Malespin/J. Turk/P. Turiano/N. Berger/C. Karpovich (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
D. Shaw/J. Gaba/C. Gordon/S. Dwyer/L. Lotruglio/D. Dalton/L. Millens/M. Boivin/S. Warn (Cox)
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute (A) |
C. Ruhland/L. Baker/T. Reddington/E. Rapp/C. Higgins/A. Gehman/E. Szafranski/T. Beals/B. Conrad (Cox)
|
|
|||
Wappingers Crew Club (A) |
|
||||
Chaminade High School (B) |
J. Sullivan/K. Hand/N. Bento/A. Back/J. Roscoe/B. Palazzolo/D. Jagustyn/a. antchoutine/T. Mahler (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (B) |
O. Walsh/J. Steinberg/D. Paillex/J. Foley/J. Finkelstein/M. Calderone/T. Agate/J. Mizrahi/B. Vetrone (Cox)
|
|
|||
2 | Girls Freshman 8 | 15 |
|||
Baldwinsville Crew Team (A) |
J. Sprague/A. Johnson/S. Oemcke/M. Dwyer/A. Collins/K. Lindovski/B. Fabrizio/C. Ferrigan/M. Anastas (Cox)
|
|
|||
Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A) |
S. Brook/S. Kislowski/L. Carr/C. Rittscher/M. Cote/J. Zuritis/C. Pollard/H. Stewart/A. Mitchell (Cox)
|
|
|||
City Honors Crew (A) |
K. Gosch/L. Shatkin/N. Rice/O. Schultz/M. Buscemi/S. Cerbone/H. Joyce/S. Lonas/K. Ryan (Cox)/
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
A. Landi/M. Strangia/G. Peyron/L. Keers/T. Scarafile/M. Sherry/D. Carney/A. Seifert/S. Christopher (Cox)
|
|
|||
Liverpool High School Crew (A) |
S. Voegler/S. Russell/M. Bailey/M. Sleeth/C. Larson/L. Haskins/R. Wells/M. Piraino/C. Cosco (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
I. karantzios/E. Serres/C. MURPHY/S. Schiefele/V. Radman/J. Henry/J. Alonso/L. Lapins/K. Kapetanos (Cox)
|
|
|||
Nardin Academy Crew (A) |
G. Dietrich/A. Bradley/C. Dwyer/M. Talty/A. Marren/C. Schoemick/K. Finnerty/K. Beecher/A. Pardi (Cox)
|
|
|||
Nichols School (A) |
B. Vossler/A. Bacon/A. Graziano/A. Simoncelli/C. D'Auria/E. Kotrides/E. Hobika/J. Gately/M. Bean (Cox)/
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
J. Sinkus/M. Meade/P. King/H. Raymond/E. Connolly/A. Cammarene/A. Dutta/D. Duguid/J. Armenia (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
P. Waskover/T. Iannucci/N. Peleda/S. Maroney/A. Gregus/A. Torres/A. goetze/J. Hecht/s. jones (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
S. Carollo/M. Gregory/O. Richards/A. Smith/B. Travis/A. Pendergrass/A. ALBRIGHT/M. Grant/T. EATON (Cox)
|
|
|||
Spackenkill Rowing Club (A) |
K. McKinley/R. Turner/S. Wile/A. Anderson/M. Delorey/S. Case/D. Porco/C. Hammond/M. Breglia (Cox)
|
|
|||
St. Anthony's High School Crew (A) |
Z. VanVolkinburg/E. Martin/C. McMillan/C. Kogler/G. Franco/N. Biancardi/m. simone/G. Sullivan/S. Purschke (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (B) |
M. Higgins/N. Albanese/l. katz/N. Young/A. Meehan/M. Frankel/C. Lewis/M. Reiter/S. Rybecky (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B) |
M. Leniewski/C. Pazderski/G. Kabanuk/A. Kaplan/A. Carollo/E. Gilgallon/G. Bremer/L. Turco
|
|
|||
3 | Boys Freshman 4+ | 12 |
|||
Brighton Rowing Club, Inc. (A) |
R. Criddle/C. Mckinzie/j. egamino/Q. Coughlin/V. Jeyadev (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (A) |
J. Kenney/J. Walsh/J. Marable/M. Ress/M. Rabenhorst (Cox)
|
|
|||
City Honors Crew (A) |
M. Mendoza/S. Billups/C. Delgado/S. Anderson/P. Ruch (Cox)/
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
|
||||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
P. Kennedy/O. Yaari/H. Oderwald/G. Hayes/B. Littman (Cox)
|
|
|||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (A) |
M. Colarusso/A. Grimaldi/G. Fox/P. McKeown/A. Machado (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
M. Ottavio/O. Gahan/A. Raimondi/P. Senthil-Kumar/L. Alcaraz (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
M. SILVERSTEIN/P. Piola/T. Gaidis/B. Schaub/N. Polanco (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
E. Kowalski/G. MORRISON/S. Blackington/M. Rivet/A. Kelleher (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (B) |
D. clement/A. Fernandez/R. Lanner/C. Oliva/K. ELMENDORF (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (B) |
D. Cardali/Y. Philipson/S. McIntyre/C. Collier/Z. Schor (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B) |
M. Boivin/C. Madigan/B. Chynoweth/J. Gaba/O. Charleson (Cox)
|
|
|||
4 | Girls Freshman 4+ | 12 |
|||
5 | Boys Novice 8 | 25 |
|||
6 | Girls Novice 8 | 33 |
|||
7 | Boys Novice 4+ | 26 |
|||
Bishop Timon High School (A) |
S. Connors/J. kwiatkowski/P. Boechel/A. Chriss/J. Nostrant (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (A) |
M. Hahn/S. Gervase/R. Williot/B. Christakis/P. Fiorella (Cox)
|
|
|||
Cazenovia Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A) |
K. Terry/K. Bryant/A. Beckerink/P. Roberts/L. Tomassini (Cox)/
|
|
|||
Clarkstown Crew (A) |
n. corey/m. michael/T. Ethan/p. aakash/c. dom (Cox)
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (A) |
J. Landers/M. Fairley/C. Re Burrows/S. Thomas/Y. Fernaays (Cox)
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
|
||||
Huntington High School (A) |
A. Zimmerman/J. Spector/E. Montreuil/C. Blackburn/K. McDonald (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (A) |
|
||||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
B. Cox/C. Galvin/M. Kaloroumakis/E. Hyman/J. Oderwald (Cox)
|
|
|||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (A) |
A. McGaw/T. Roach/C. Manning/P. Meier/M. Fox (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
P. Furlong/A. Demeri/A. Donovan/T. Lew/v. Caliendo (Cox)
|
|
|||
Nichols School (A) |
D. Tang/B. Stevens/J. Hobika/D. Yellen/T. Kubinec (Cox)/
|
|
|||
Port Rowing (A) |
M. SILVERSTEIN/P. Piola/T. Gaidis/B. Schaub/S. Rybecky (Cox)
|
|
|||
Riverhead High School (A) |
A. Ortega/T. Krueger/I. Stapon/L. Sment/k. reese (Cox)
|
|
|||
SGS Rowing Association (A) |
|
||||
St. Anthony's High School Crew (A) |
C. Young/C. Devlin/J. DeVito/L. Somers/C. Kayel (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
C. Skurka/J. Aaron/M. Polidoro/J. Cianciulli/M. May (Cox)
|
|
|||
Syosset Rowing Club (A) |
|
||||
The Knox School (A) |
L. Chen/M. Lin/A. Kong/T. Villafane/D. Fabil (Cox)
|
|
|||
Wappingers Crew Club (A) |
|
||||
Warwick High School (A) |
R. Keane/K. Sarbak/R. Lomnitzer/R. Vero/A. Held (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
T. Costello/M. Shrader/A. Haas/J. Grant/B. Touma (Cox)
|
|
|||
Western New York Maritime Charter School (A) |
N. Jaroszewski/B. Loyd/C. Leal/N. Sheppard/M. DiNatale (Cox)
|
|
|||
Huntington High School (B) |
D. Wolf/F. Visser/J. Martinolich/D. Reid/J. Gallagher (Cox)
|
|
|||
Syosset Rowing Club (B) |
|
||||
8 | Girls Novice 4+ | 16 |
|||
Buffalo Seminary (A) |
B. Shiroki/E. Lipke/C. Sowa/S. Smolarek/M. Gallagher (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
|
||||
Cazenovia Rowing Club, Inc. (A) |
S. Carroll/K. Marshall/R. Druger/K. Hastings/L. Ohlsen (Cox)/
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (A) |
K. Adams/M. Schnupp/A. Dovan/A. Braun/K. Munechika (Cox)
|
|
|||
Fayetteville-Manlius H.S. Rowing (A) |
|
||||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
M. Prince/R. Marks/A. Alpy/B. Fitzpatrick/R. SANDERS (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
E. Gillis/M. Scrobe/k. base/c. conlan/A. Kelly (Cox)
|
|
|||
Nardin Academy Crew (A) |
K. Quinn/Y. Los/A. Barry/K. Ryczek/N. Cheney (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
P. Waskover/D. Vlahos/K. Nelson/T. Iannucci/s. jones (Cox)
|
|
|||
Row New York - Queens (A) |
A. Siminiouk/J. Kelly/H. Paliya/N. Grice/K. Hernandez (Cox)
|
|
|||
SGS Rowing Association (A) |
|
||||
Syosset Rowing Club (A) |
|
||||
The Knox School (A) |
L. Gonzalez Serrano/B. Once/S. Tashtan/M. Villa/D. Fabil (Cox)
|
|
|||
Warwick High School (A) |
C. Hennessy/E. Mezzetti/S. Halligan/B. Metzger/B. Vogt (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
E. Shea/A. Czerwinski/C. Lofaso/K. Pandolfino
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (B) |
A. Oderwald/C. Donnino/S. Chiang/P. Landrio/T. DuPont (Cox)
|
|
|||
9 | Boys Freshman 4x | 14 |
|||
10 | Girls Freshman 4x | 11 |
|||
11 | Boys Sr 8 | 13 |
|||
12 | Girls Sr 8 | 19 |
|||
13 | Boys Sr 4+ | 29 |
|||
Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A) |
|
||||
Bay Shore High School (A) |
T. Zuch/K. Coomey/M. Barreda/T. Sanders/A. Caligure (Cox)
|
|
|||
Bishop Timon High School (A) |
S. Overdorf/C. Gilson/M. Eagen/S. Moran/G. Barnas (Cox)
|
|
|||
Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A) |
S. Berry/S. Primett/B. VanPatten/B. Kruppenbacher/J. Krupa (Cox)
|
|
|||
Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A) |
A. Calimeri/F. Gil Saez/C. Shoup/E. Clark/R. Carlson (Cox)/
|
|
|||
Clarkstown Crew (A) |
B. Drew/G. Alex/C. Brian/R. Nick/L. Amanda (Cox)
|
|
|||
Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A) |
G. Brogan/W. Hammond/j. Andrews/L. Antolin/H. Fagin (Cox)
|
|
|||
F.D. Roosevelt H.S.-Hyde Park Rowing Assoc (A) |
R. Pritchard/M. Craven/D. Budd/I. Pavlak/P. Daubman (Cox)
|
|
|||
Fayetteville-Manlius H.S. Rowing (A) |
|
||||
Fordham Preparatory School (A) |
|
||||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
O. Essa/J. Osterhoudt/C. Bradshaw/P. Fabris/J. Clement (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (A) |
G. Herrmann/I. Dunne/P. Verni/D. Madden/A. Baker (Cox)
|
|
|||
James I. O'Neill H.S. Crew (A) |
E. Haarmann/J. LaBarre/M. Browne/T. Miller/J. Mayer (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
Q. Berry/N. FONDACARO/D. Dubin/M. Nelson/J. Jaycox (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
J. Schiefele/W. King/M. Scrobe/P. Mills/M. Harris (Cox)
|
|
|||
Nichols School (A) |
S. Bacon/J. Almand/G. Hobika/Z. Johnson/E. Brason (Cox)/
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
J. LaMar/A. Plotkin/G. Ankenman/S. Frank/M. Hookway (Cox)
|
|
|||
Poughkeepsie High School (A) |
N. Woolley/I. Frank/J. Weaver/I. Perez/E. Milone (Cox)
|
|
|||
Rhinebeck Crew (A) |
E. Russell/M. Syczyk/G. Swanwick/E. Sowarby/M. Salamone (Cox)
|
|
|||
Row New York - Manhattan (A) |
J. Chemtob/P. Ryan/J. Tavcar/N. Bevacqua/N. Drucker (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
G. Janart/M. Bresolin/A. Martin/J. Palmer/A. Sullivan (Cox)
|
|
|||
SGS Rowing Association (A) |
S. Berliner/i. burns/C. Senneca/I. Prentice/N. Rizzuto (Cox)
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute (A) |
T. Jackson/D. Hays/M. McDermott/A. Segelhurst/C. Paglione (Cox)
|
|
|||
Suffern High School (A) |
W. Arnott/K. Araujo/C. Myers/A. Garcia/D. Piccininni (Cox)
|
|
|||
Wappingers Crew Club (A) |
J. Miller/L. Masi/A. Knickerbocker/W. Karafelis/E. Gisolfi (Cox)
|
|
|||
Fayetteville-Manlius H.S. Rowing (B) |
|
||||
Iona Preparatory School (B) |
|
||||
Nichols School (B) |
A. Lau/a. fulciniti/M. Williams/S. Mann/L. Verbeck (Cox)/
|
|
|||
Wappingers Crew Club (B) |
j. bennett/K. Burgon/N. Falcon/C. Jagielski/D. Gisolfi (Cox)
|
|
|||
14 | Girls Sr 4+ | 31 |
|||
Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A) |
|
||||
Bay Shore High School (A) |
M. Mott/B. Quirino/M. Esposito/C. Darcy/A. Wendt (Cox)/
|
|
|||
Brighton Rowing Club, Inc. (A) |
E. Garth/Z. Bower/A. DeVitto/C. Siegrist/J. son (Cox)
|
|
|||
Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A) |
L. Wright/M. Agarwala/E. Wuebbolt/H. Jones/M. Himes (Cox)/
|
|
|||
Clarkstown Crew (A) |
k. gabrielle/S. Leila/p. armita/t. sabrina/c. faryn (Cox)
|
|
|||
F.D. Roosevelt H.S.-Hyde Park Rowing Assoc (A) |
E. Ryan/C. Williams/P. Nesbitt/M. OHearn/A. Wajda (Cox)/
|
|
|||
Fayetteville-Manlius H.S. Rowing (A) |
|
||||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
|
||||
Holy Angels Academy (A) |
E. Gunn/M. Conboy/C. Fairbanks/K. Gibbons/M. Wahler (Cox)
|
|
|||
James I. O'Neill H.S. Crew (A) |
M. Ryan/C. FitzPatrick/A. Acevedo/O. Mennillo/C. Pelella (Cox)
|
|
|||
Liverpool High School Crew (A) |
J. Ryan/A. LaRose/S. landry/L. Bielby/B. Mielincki (Cox)
|
|
|||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (A) |
M. McKeever/L. Boston/S. Cox/K. Chenarides/C. Heavey (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
M. Gillis/A. Postiglione/D. Lapins/G. Piatek/J. Kelly (Cox)
|
|
|||
Nardin Academy Crew (A) |
C. Kenney/T. Yurko/M. Bridge/M. Downing/R. Kelly (Cox)
|
|
|||
Nichols School (A) |
H. Vossler/A. Gunner/E. Schlehr/C. Keating/K. McNamara (Cox)/
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
A. Ipiotis/M. Chabowski/K. Ernenwein/K. Martins/B. Pilch (Cox)
|
|
|||
Poughkeepsie High School (A) |
C. Castelan/I. Staniscia/D. McCaffrey/K. Sullivan/L. Felton (Cox)
|
|
|||
Rhinebeck Crew (A) |
|
||||
Row New York - Queens (A) |
S. McCann/J. Small/K. Bush/A. Presto/D. Piedra (Cox)
|
|
|||
SGS Rowing Association (A) |
|
||||
Shaker Rowing Association/High School (A) |
T. Murray/N. Rowan/S. Pinheiro/C. Nolan/A. Griesmer (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
K. Danaher/D. Hasapoglou/K. Corssen/A. Majkrzak/K. Van Dyke (Cox)
|
|
|||
Suffern High School (A) |
A. Martin/k. clavell/C. Hartigan/P. Bergstol/G. Radeljic (Cox)
|
|
|||
Warwick High School (A) |
O. Oleck/M. Kriegel/A. Biavati/H. Weber/A. Silvis (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
A. Johnson/H. Dreher/E. Radziwon/E. Evans/Z. Binder (Cox)
|
|
|||
Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (B) |
H. Nieves/E. Brunecz/A. Turner/M. Rockwell/E. Dahlgren (Cox)/
|
|
|||
Fayetteville-Manlius H.S. Rowing (B) |
|
||||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B) |
|
||||
Nardin Academy Crew (B) |
H. Sheridan/E. Halady/L. Murray/C. Downs/F. Caldiero (Cox)
|
|
|||
Row New York - Queens (B) |
A. Sainvil/M. Avin/E. Xhaferi/S. Farrell/M. Cardoso (Cox)
|
|
|||
Syracrew (B) |
H. Swift/S. Cardarelli/E. Viola/C. Richey/E. Alessandro (Cox)
|
|
|||
15 | Boys 2nd 8 | 13 |
|||
16 | Girls 2nd 8 | 12 |
|||
17 | Boys Ltwt 8 (150lbs) | 8 |
|||
18 | Girls Ltwt 8 | 6 |
|||
19 | Boys Ltwt 4+ (150lbs) | 10 |
|||
Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A) |
|
||||
Bishop Timon High School (A) |
H. Welsby/L. Kahn/J. Panek/A. Patten/J. Nostrant (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (A) |
J. Kane/M. Borowiak/M. Bauman/J. Morse/C. Harrington (Cox)
|
|
|||
Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A) |
C. McGeough/w. saffran/I. Iversen/P. Hubbell/V. Larson (Cox)
|
|
|||
Huntington High School (A) |
A. Mollitor/C. Wolf/B. WARREN/M. Mavrogian/B. McConnell (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
D. Quinn/K. Baktidy/r. Khatchadourian/T. Kuehn/J. KOSTOULAS (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
B. McKenna/W. Ward/O. Aquino/M. Torpey/K. Kolbe (Cox)
|
|
|||
Spackenkill Rowing Club (A) |
|
||||
Wappingers Crew Club (A) |
T. Cito/E. Jensen/S. Mayott/D. Slater/J. Russell (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (B) |
W. Morea/T. Quaranta/J. Karantzios/J. Messina/J. Nikolaidis (Cox)
|
|
|||
20 | Girls Ltwt 4+ | 17 |
|||
Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A) |
|
||||
Baldwinsville Crew Team (A) |
C. Boda/M. Ludden/M. Braun/C. Alencewicz/K. LaFrance (Cox)
|
|
|||
Clarkstown Crew (A) |
k. julia/B. Erin/l. sarah/m. meaghan/L. Amanda (Cox)
|
|
|||
Holy Angels Academy (A) |
|
||||
Manhasset Crew (A) |
C. McIntee/K. Hanley/M. Diskin/S. Henry/A. Cramer (Cox)
|
|
|||
Nardin Academy Crew (A) |
L. Zenger/S. Lane/K. Vanner/H. Stroud/L. Pernick (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
E. Grim/N. Alayon/M. Karen/V. Cirelli/C. Campbell (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A) |
O. Zucaro/E. Virgil/A. Hodge/E. Kilmartin/A. Pawluk (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
|
||||
Port Rowing (A) |
M. Iannucci/M. DAvis/M. Alstodt/a. iannucci/T. Silverstein (Cox)
|
|
|||
Poughkeepsie High School (A) |
c. yanez/S. Morales/E. Aguilar/C. Felton/L. Yanez (Cox)
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
T. Schmansky/K. Reilly/C. Aral/E. Gugerty/F. Maida (Cox)
|
|
|||
Suffern High School (A) |
G. Gitlin/A. Treanor/E. Samovici/J. Neyen/J. Arza (Cox)
|
|
|||
Syosset Rowing Club (A) |
|
||||
Wappingers Crew Club (A) |
|
||||
Warwick High School (A) |
B. Salzberg/E. Maher/S. Ripp/A. Raleigh/A. Held (Cox)
|
|
|||
Syosset Rowing Club (B) |
|
||||
21 | Boys Jr 8 | 18 |
|||
Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A) |
K. Batzinger/J. Martin/M. Baumgarten/R. Hart/Z. Arras/M. Batzinger/P. Epps/B. Bachus/K. Sarsick (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (A) |
D. Weir/D. MCCORMICK/J. Sullivan/M. Saltarelli/P. Boyd/D. Darby/P. Taggart/C. Luksch/J. Zuccala (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
P. Skawski/A. Cody/C. Jordan/J. Overton/C. Lucas/A. TAYLOR/H. Ellis/G. Glaubitz/R. Henderson (Cox)
|
|
|||
Chaminade High School (A) |
D. Berdel/C. Conroy/W. Allan/R. ROSIN/R. Bento/A. Cameron/K. Barry/P. Radman/J. Donnelly (Cox)
|
|
|||
Clarkstown Crew (A) |
d. campione/m. cohan/E. Ty/n. Daly/m. james/m. michael/o. jack/k. Sharyar/J. Hopkins (Cox)
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
R. Sherry/C. Larkin/R. Bailey/J. Moore/C. Mairs/E. Neidhart/E. Schoen/C. Bosquez/C. Stulberger (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (A) |
|
||||
Manhasset Crew (A) |
D. DePietro/A. Thermos/J. Yunakov/M. Andriotis/J. Mantikas/J. Knox/C. Lee/M. Kennedy/D. Erb (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
|
||||
Port Rowing (A) |
B. Schor/J. Kagan/M. DiGiovanni/C. Tantillo/J. Finkelstein/N. Ross/C. Finkbeiner/Z. Herron/A. Herron (Cox)
|
|
|||
Spackenkill Rowing Club (A) |
|
||||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
D. Mauro/C. Stephen/T. Cianciulli/M. Schafer/J. Brown/J. Cianciulli/A. Jensen/C. Vanchieri/M. Matuza (Cox)
|
|
|||
Suffern High School (A) |
P. Like/j. caloras/J. Capalbo/T. Capone/E. Gonzalez/J. Carter/J. DiVietro/D. vanham/M. Feingold (Cox)
|
|
|||
Syosset Rowing Club (A) |
|
||||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (B) |
A. Culver/O. Hartman/c. shepherd/I. Lawson/A. Jin/P. Finlay/G. Tripp-Basgall/G. Falk/A. Toorawa (Cox)
|
|
|||
Chaminade High School (B) |
C. Drummond/g. koepele/B. Shannon/C. Higgins/D. Cole/L. Balsamo/j. strack/G. Accurso/D. McCarthy (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (B) |
L. Santala/H. BERGMAN/E. Adsetts/S. Kaplan/J. May/j. brogan/A. sinconegui/W. Berger/B. Vetrone (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (C) |
M. Brandes/J. Wasserman/E. Wolf/J. Hirshfield/H. Kass/J. Martin/A. Buford/G. Walsh/M. SILVERSTEIN (Cox)
|
|
|||
22 | Girls Jr 8 | 19 |
|||
Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A) |
P. Foti/K. Ciancio/E. Kofsky/C. Baker/D. Kennedy/M. Nastasi/O. May/M. Tebolt/J. Baum (Cox)
|
|
|||
Baldwinsville Crew Team (A) |
A. May/M. Starczewski/M. Whitney/S. Herman/K. Mohr/T. Glavin/C. Hart/L. Scheemaker/R. Brown (Cox)
|
|
|||
Bay Shore High School (A) |
M. Hogan/K. Kennedy/N. Vellecca/J. Brewer/F. Leone/M. Posillico/A. Grijalva/T. George/M. Flotteron (Cox)/
|
|
|||
Brighton Rowing Club, Inc. (A) |
R. Miga/M. Cutt/K. Abbott/R. Block/K. Lubman/H. Rabinowitz/B. Shannon/C. Belanger/L. Castelein (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
M. Brew/C. D'Aprix/E. Studier/M. Doerr/C. Karastury/A. Kilts/E. Cramton/N. McCarty/E. Yearsley (Cox)
|
|
|||
Liverpool High School Crew (A) |
R. Metzler/K. Austin/J. Chilbert/A. Muraca/D. Rogers/S. Smith/J. Stagnitta/K. Aiello/G. Kristen (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
E. Goodwin/n. brown/C. Marino/E. DeSousa/A. Mills/E. Lyons/C. O'Connor/K. Kenlon/H. Press (Cox)
|
|
|||
Nardin Academy Crew (A) |
K. Zawodzinski/E. Uba/A. Sholk/M. Flitt/K. Krajacic/C. Burns/A. Cudeck/E. Gannon/A. Sholk (Cox)
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
|
||||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
M. Hamparian/J. Mingrino/O. Duffy/A. Betz/A. Davis/S. Capobianco/M. Carney/G. O'Hara/A. Cribbin (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A) |
B. Morrison/H. Lloyd/K. Seeger/M. Coppola/K. Hoenig/E. Pochodylo/M. Kosanke/E. Peartree/E. Bevilacqua (Cox)
|
|
|||
Row New York - Queens (A) |
|
||||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
A. Messier/P. Rivet/M. Carollo/R. su/L. Hite/J. Sharpe/K. Rench/K. Sesselmen/F. Casey (Cox)
|
|
|||
Shaker Rowing Association/High School (A) |
G. Geraghty/E. Ball/L. Geraghty/S. Gorman/N. Rowan/T. Alix/V. Schaefer/B. Giambertone/A. Griesmer (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
M. Rao/M. Strick/J. Drexel/M. Westman/M. Byrnes/G. Nicholson/A. Laura/J. Szemko/V. Lotito (Cox)
|
|
|||
Suffern High School (A) |
M. Frederick/M. Hartigan/L. Kaufman/R. Gershon/A. Gallagher/R. Shadick/J. Magurno/A. Burke/S. Price (Cox)
|
|
|||
Syosset Rowing Club (A) |
|
||||
West Side Rowing Club (A) |
T. Johnson/K. Smith/R. Weigel/S. ROZUMALSKI/E. Lister/S. Casilio/K. Gossel/C. Conrad (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (B) |
K. White/A. Dodge/L. Chung/M. Wallace/E. Glahn/E. SARACHAN/E. Cramton/H. Reine/J. Glick (Cox)
|
|
|||
23 | Boys Jr 4+ | 28 |
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
|
||||
Cazenovia Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Chaminade High School (A) |
R. McManus/T. Drogalis/J. O'Sullivan/P. Kelly/d. kleinfelder (Cox)
|
|
|||
City Honors Crew (A) |
K. Daniel/K. Walek/C. Sullivan/D. Dosluoglu/A. Syntelis-Jones (Cox)/
|
|
|||
Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A) |
K. Gutman/A. Kurland/C. Yaccarino/J. Trivilino/R. LaGARENNE (Cox)
|
|
|||
F.D. Roosevelt H.S.-Hyde Park Rowing Assoc (A) |
Z. Whiteley/G. Mendoza/J. Brink/N. Senchak/J. Squire (Cox)
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
|
||||
Iona Preparatory School (A) |
|
||||
James I. O'Neill H.S. Crew (A) |
R. Acevedo/J. Schofer/K. Hetman/C. Abrams/M. Velasquez (Cox)
|
|
|||
Liverpool High School Crew (A) |
A. Kidd/K. Kuno/Z. Marris/K. Garuccio/C. Tsang (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
M. Fiordalisi/h. shouler/C. Giachetti/E. Dorf/m. rampola (Cox)
|
|
|||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (A) |
E. Meier/E. Gekakis/D. Pafumi/R. Close/C. Frank (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
T. Panetta/H. Tsou/M. Soyak/W. Delaney/J. Amorosana (Cox)
|
|
|||
Nichols School (A) |
C. Hejna/W. Viti/E. Lipa/C. Kotrides/A. Chandan (Cox)/
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
H. Worden/J. DeBell/T. VanDyne/f. sarkis/E. Boersma (Cox)
|
|
|||
Poughkeepsie High School (A) |
S. Mckain/J. Enciso/H. Woehlke/e. santos/O. Rucker (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
J. Burke/D. Philip/J. van Dijk/M. French/M. McGinnis (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
C. Yepsen/S. Merrill/J. Hogan/M. Alexandra-Young/O. Herzlinger (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
L. Doughty/A. Drexel/P. Raux/J. Danaher/J. Khoury (Cox)
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute (A) |
C. Littlefield/A. Abruzzino/S. Bunce/M. Murphy/A. Gaulin (Cox)
|
|
|||
The Knox School (A) |
L. Chen/A. Sutton/W. Jones/J. Tsai/T. Henderson (Cox)
|
|
|||
Wappingers Crew Club (A) |
J. Alperstein/J. spinella/J. Ungar/F. Paternoster/L. BRODIE (Cox)
|
|
|||
Warwick High School (A) |
D. Cosgrove/S. Prlja/E. Pfingst/M. Theall/B. Vogt (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
J. CORR/a. powell/A. Solowski/W. Bauer/L. Gould (Cox)
|
|
|||
City Honors Crew (B) |
H. Keane/L. Weidner/N. Koven/W. Gorman/A. Franco (Cox)/
|
|
|||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (B) |
A. Emmi/S. Smith/D. Pfyfe/H. Roman/C. Fioriti (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (B) |
m. moreira/T. Moschitta/A. Yung/J. Nikolaidis/E. Hanley (Cox)
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute (B) |
J. Michaels/N. Fraass/D. Fitzgibbon/O. Gavner/V. Farruggia (Cox)
|
|
|||
24 | Girls Jr 4+ | 30 |
|||
25 | Boys 2- | 7 |
|||
26 | Girls 2- | 3 |
|||
27 | Boys 1x | 12 |
|||
28 | Girls 1x | 8 |
|||
29 | Boys Ltwt 2x (150lbs) | 5 |
|||
30 | Girls Ltwt 2x | 5 |
|||
31 | Boys Jr 4x | 5 |
|||
32 | Girls Jr 4x | 8 |
|||
33 | Boys Jr 2x | 15 |
|||
34 | Girls Jr 2x | 9 |
|||
35 | Boys Sr 4x | 8 |
|||
36 | Girls Sr 4x | 8 |
|||
37 | Boys Sr 2x | 9 |
|||
38 | Girls Sr 2x | 7 |
|||
39 | Boys Ltwt 4x (150lbs) | 4 |
|||
40 | Girls Ltwt 4x | 5 |
|||
41 | Boys Ltwt 2x (160lbs) | 7 |
|||
42 | Boyss Ltwt 4+ (160lbs) | 6 |
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
C. Ryan/J. McLuckie/F. Landrio/A. Fernandez/J. Cahill (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
D. Quinn/K. Baktidy/r. Khatchadourian/T. Kuehn/J. KOSTOULAS (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
D. Ullerick/C. Cacace/T. Gevirtz/W. Barnwell/M. Blais (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
F. Curran/W. Marello/T. Miller/E. Charles/C. Williamson (Cox)
|
|
|||
Row New York - Manhattan (A) |
S. Soto/X. Fong/R. Kaufman/Y. Fu/S. Zubkoff (Cox)
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
N. Catalanotto/A. Robinson/J. Herrmann/L. Gagliano/S. Hall (Cox)
|
|
|||
43 | Boys Ltwt 8+ (160lbs) | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change