Sydney International Rowing Regatta
- Hosted By: Rowing New South Wales
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Monday, March 18, 2013 | |||||
~ | INDICATIVE SCHEDULE | ||||
000 | WORLD CUP | WORLD CUP I | |||
000 | *National Federations should submit World | ||||
000 | Cup entries through the FISA website. | ||||
1 | W2- | Women's Coxless Pair (World Cup) | 8 |
||
2 | M2- | Men's Coxless Pair (World Cup) | 4 |
||
3 | W2x | Women's Double Scull (World Cup) | 7 |
||
4 | M2x | Men's Double Scull (World Cup) | 4 |
||
5 | M4- | Men's Coxless Four (World Cup) | 4 |
||
6 | W1x | Women's Single Scull (World Cup) | 9 |
||
7 | M1x | Men's Single Scull (World Cup) | 8 |
||
8 | LW2x | Lightweight Women's Double Scull (World Cup) | 11 |
||
9 | LM2x | Lightweight Men's Double Scull (World Cup) | 10 |
||
10 | LM4- | Lightweight Men's Coxless Four (World Cup) | 5 |
||
11 | W4x | Women's Quadruple Scull (World Cup) | 7 |
||
12 | M4x | Men's Quadruple Scull (World Cup) | 4 |
||
13 | W8+ | Women's Coxed Eight (World Cup) | 7 |
||
14 | M8+ | Men's Coxed Eight (World Cup) | 5 |
||
Australia (A) |
S. Laidler/T. Sacre/N. Wheatley/J. Hargreaves/C. Cunningham-Reid/G. Ellis/M. Cochran/J. Hooper/D. Webster (Cox)
|
|
|||
Great Britain (A) |
A. Hodge Triggs/P. Reed/A. Gregory/M. Sbihi/M. Gotrel/L. Tredell/T. Ransley/D. Ritchie/P. Hill (Cox)
|
|
|||
New Zealand (A) |
S. Jones/B. Robertson/A. Kennedy/J. Wright/G. Howard/S. Kirkham/I. Grainger/T. Murray/C. Shepherd (Cox)
|
|
|||
United States of America (A) |
M. Gennaro/T. Peszek/T. Dethlefs/S. Kasprzyk/B. Shald/N. Guregian/D. Banks/G. James/S. Young Jr. (Cox)
|
|
|||
Composite: New South Wales, Australia (B) |
H. Parry/H. Westbrook/D. Purcell/B. Tunevitsch/A. Foot/N. Silcox/T. Meares/T. Widdicombe/T. Lister (Cox)
|
|
|||
17 | LW1x | Lightweight Women's Single Scull (International) | 8 |
||
18 | LM1x | Lightweight Men's Single Scull (International) | 9 |
||
100 | AUS ROW CH | AUSTRALIAN ROWING CHAMPIONSHIPS | |||
101 | OW1x | Open Women's Single Scull | 18 |
||
102 | OW2x | Open Women's Double Scull | 9 |
||
103 | OW4x | Open Women's Quadruple Scull | 5 |
||
104 | OW2- | Open Women's Coxless Pair | 12 |
||
105 | OW4- | Open Women's Coxless Four | 3 |
||
106 | OW8+ | Open Women's Coxed Eight | 3 |
||
107 | OM1x | Open Men's Single Scull | 27 |
||
108 | OM2X | Open Men's Double Scull | 7 |
||
109 | OM4x | Open Men's Quadruple Scull | 5 |
||
110 | OM2- | Open Men's Coxless Pair | 12 |
||
111 | OM4- | Open Men's Coxless Four | 7 |
||
112 | OM4+ | Open Men's Coxed Four | 2 |
||
113 | OLW1x | Open Lightweight Women's Single Scull | 21 |
||
114 | OLW2x | Open Lightweight Women's Double Scull | 9 |
||
115 | OLW4x | Open Lightweight Women's Quadruple Scull | 7 |
||
116 | OLM1x | Open Lightweight Men's Single Scull | 24 |
||
117 | OLM2x | Open Lightweight Men's Double Scull | 11 |
||
118 | OLM4x | Open Lightweight Men's Quadruple Scull | 7 |
||
119 | OLM2- | Open Lightweight Men's Coxless Pair | 3 |
||
120 | OLM4- | Open Lightweight Men's Coxless Four | 0 |
||
121 | OLM8+ | Open Lightweight Men's Coxed Eight | 2 |
||
122 | U23W1x | Under 23 Women's Single Scull | 13 |
||
123 | U23W2x | Under 23 Women's Double Scull | 6 |
||
124 | U23W4x | Under 23 Women's Quadruple Scull | 3 |
||
125 | U23W2- | Under 23 Women's Coxless Pair | 9 |
||
126 | U23W4- | Under 23 Women's Coxless Four | 7 |
||
127 | U23W8+ | Under 23 Women's Coxed Eight | 5 |
||
Melbourne University Boat Club (A) |
K. Michelmore/O. Honore/C. Hofbauer/D. Douglas-Scarfe/H. Treverton/H. Cooper/G. Howe/G. Watson/C. Phillips (Cox)/
|
|
|||
Composite: Mercantile, Banks (A) |
A. Dunkley-Smith/K. Werry/A. Marulli/D. Williams/O. Sibillin/S. Sutherland/R. Hooper/C. Frawley/A. Orr (Cox)/
|
|
|||
Composite: Mosman, WARC, Swan River, Adelaide University, Adelaide (A) |
G. Gotch/C. Bryant/J. Allen/M. Goodman/S. Van de Ven/P. White/R. Kiely/L. Tinapple/T. Maguire (Cox)/
|
|
|||
Composite: Toowong, Brisbane & GPS (A) |
S. Zillmann/O. Brusasco/S. Sheehan/S. Macfarlane/R. Cartmill/R. Haines/T. Ferris/M. Ferris/G. Fitzgerald (Cox)/
|
|
|||
Composite: UTS, Newcastle University, Loreto Kirribilli, Sydney University, New South Wales (A) |
I. Evans/N. Metcalfe/L. Yerrell/E. Andrews/J. Richardson/V. Delipetar/L. Temm/C. Williams/G. Fick (Cox)/
|
|
|||
128 | U23M1x | Under 23 Men's Single Scull | 33 |
||
129 | U23M2x | Under 23 Men's Double Scull | 13 |
||
130 | U23M4x | Under 23 Men's Quadruple Scull | 7 |
||
131 | U23M2- | Under 23 Men's Coxless Pair | 12 |
||
132 | U23M4- | Under 23 Men's Coxless Four | 3 |
||
133 | U23M4+ | Under 23 Men's Coxed Four | 3 |
||
134 | U23M8+ | Under 23 Men's Coxed Eight | 6 |
||
135 | U23LW1x | Under 23 Lightweight Women's Single Scull | 16 |
||
136 | U23LW2x | Under 23 Lightweight Women's Double Scull | 10 |
||
137 | U23LW4x | Under 23 Lightweight Women's Quadruple Scull | 5 |
||
138 | U23LM1x | Under 23 Lightweight Men's Single Scull | 22 |
||
139 | U23LM2x | Under 23 Lightweight Men's Double Scull | 12 |
||
140 | U23LM2- | Under 23 Lightweight Men's Coxless Pair | 7 |
||
141 | U23LM4- | Under 23 Lightweight Men's Coxless Four | 3 |
||
142 | U21W1x | Under 21 Women's Single Scull | 19 |
||
143 | U21W2x | Under 21 Women's Double Scull | 12 |
||
144 | U21W4x | Under 21 Women's Quadruple Scull | 4 |
||
145 | U21W2- | Under 21 Women's Coxless Pair | 7 |
||
146 | U21W4+ | Under 21 Women's Coxed Four | 5 |
||
147 | U21M1x | Under 21 Men's Single Scull | 26 |
||
148 | U21M2x | Under 21 Men's Double Scull | 11 |
||
149 | U21M4x | Under 21 Men's Quadruple Scull | 7 |
||
150 | U21M2- | Under 21 Men's Coxless Pair | 11 |
||
151 | U21M4+ | Under 21 Men's Coxed Four | 8 |
||
152 | U21LW1x | Under 21 Lightweight Women's Single Scull | 17 |
||
153 | U21LM1x | Under 21 Lightweight Men's Single Scull | 16 |
||
154 | U19W1x | Under 19 Women's Single Scull | 33 |
||
155 | U19W2x | Under 19 Women's Double Scull | 27 |
||
156 | U19W4x | Under 19 Women's Quadruple Scull | 10 |
||
157 | U19W2- | Under 19 Women's Coxless Pair | 13 |
||
158 | U19W4- | Under 19 Women's Coxless Four | 9 |
||
159 | U19W8+ | Under 19 Women's Coxed Eight | 10 |
||
160 | U19M1x | Under 19 Men's Single Scull | 38 |
||
161 | U19M2x | Under 19 Men's Double Scull | 17 |
||
162 | U19M4x | Under 19 Men's Quadruple Scull | 10 |
||
163 | U19M2- | Under 19 Men's Coxless Pair | 7 |
||
164 | U19M4- | Under 19 Men's Coxless Four | 2 |
||
165 | U19M4+ | Under 19 Men's Coxed Four | 10 |
||
166 | U19M8+ | Under 19 Men's Coxed Eight | 9 |
||
167 | U17W1x | Under 17 Women's Single Scull | 43 |
||
168 | U17W2x | Under 17 Women's Double Scull | 32 |
||
169 | U17W4x+ | Under 17 Women's Coxed Quadruple Scull | 32 |
||
170 | U17M1x | Under 17 Men's Single Scull | 30 |
||
171 | U17M2x | Under 17 Men's Double Scull | 25 |
||
172 | U17M4x+ | Under 17 Men's Coxed Quadruple Scull | 17 |
||
173 | CW2x | Club Women's Double Scull | 12 |
||
174 | CW4- | Club Women's Coxless Four | 6 |
||
175 | CM2x | Club Men's Double Scull | 12 |
||
176 | CM4- | Club Men's Coxless Four | 8 |
||
181 | ASW1x | AS Women's Single Scull | 0 |
||
182 | TAW1x | TA Women's Single Scull | 2 |
||
183 | LTAW1x | LTA Women's Single Scull | 2 |
||
184 | LTAW2x | LTA Women's Double Scull | 2 |
||
185 | ASM1x | AS Men's Single Scull | 2 |
||
186 | TAM1x | TA Men's Single Scull | 2 |
||
187 | LTAM1x | LTA Men's Single Scull | 5 |
||
188 | LTAM2x | LTA Men's Double Scull | 3 |
||
189 | LTAMix4+ | LTA Mixed Coxed Four | 2 |
||
200 | SCHOOLS CH | AUSTRALIAN SCHOOLS' ROWING CHAMPIONSHIPS | |||
201 | G1x | Schoolgirl's Single Scull | 25 |
||
202 | G4x+ | Schoolgirl's Coxed Quadruple Scull | 35 |
||
203 | G4+ | Schoolgirl's Coxed Four | 29 |
||
204 | G8+ | Schoolgirl's Coxed Eight | 21 |
||
205 | B1x | Schoolboy's Single Scull | 26 |
||
206 | B4x+ | Schoolboy's Coxed Quadruple Scull | 15 |
||
207 | B4+ | Schoolboy's Coxed Four | 26 |
||
208 | U17B8+ | Under 17 Schoolboy's Coxed Eight | 15 |
||
209 | B8+ | Schoolboy's Coxed Eight | 27 |
||
300 | INTERSTATE | The King's & Queen's Cups Interstate Regatta | |||
301 | ISW1x | Interstate Women's Single Scull | 6 |
||
Rowing New South Wales |
T. Gerrand
|
|
|||
Rowing Queensland Inc |
S. Kehoe
|
|
|||
Rowing South Australia Inc |
O. Aldersey/
|
|
|||
Rowing Tasmania |
E. Kalimnios/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated |
S. Perkins
|
|
|||
Rowing WA |
A. Hayes
|
|
|||
302 | ISM1x | Interstate Men's Single Scull | 6 |
||
Rowing ACT |
N. Barnier
|
|
|||
Rowing New South Wales |
S. Belonogoff/
|
|
|||
Rowing Queensland Inc |
S. Laidler/
|
|
|||
Rowing Tasmania |
M. McQueeney/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated |
S. Jackson
|
|
|||
Rowing WA |
R. Grant
|
|
|||
303 | ISLW4x | Interstate Lightweight Women's Quadruple Scull | 6 |
||
Composite: Adelaide University, South Australia, Adelaide (A) |
S. Michell/N. Adil/A. Ng/A. Carter/
|
|
|||
Rowing New South Wales (A) |
L. Dunn/M. Doumanis/S. Pound/J. Wood/
|
|
|||
Rowing Queensland Inc (A) |
K. Paterson/A. Doring/A. Hewish/M. Jones/
|
|
|||
Rowing Tasmania (A) |
E. Flecker/G. Nesbitt/E. Mure/M. Clark/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated (A) |
|
||||
Rowing WA (A) |
M. Simmonds/H. O'Keefe/J. Bowyer/H. Jansen
|
|
|||
304 | ISLM4- | Interstate Lightweight Men's Coxless Four | 5 |
||
Composite: Huon, Tamar, Tasmania (A) |
B. Tunevitsch/A. Foot/M. Egan/S. Hall/
|
|
|||
Rowing New South Wales (A) |
D. Bernhardsson/E. De Carvalho/S. Nola/D. Robinson/
|
|
|||
Rowing Queensland Inc (A) |
D. Purcell/N. Silcox/A. Kachyckyj/J. Price/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated (A) |
|
||||
Rowing WA (A) |
P. Ward/T. Widdicombe/T. Meares/M. Armstrong
|
|
|||
305 | ISYW8+ | Interstate Women's Youth Eight | 6 |
||
Composite: Brisbane & GPS, Queensland (A) |
S. Sheehan/R. Cartmill/T. Ferris/S. Zillman/E. Carey/S. Macfarlane/N. MacDonald/C. Cronin/D. Serra (Cox)/
|
|
|||
Rowing New South Wales (A) |
G. Gotch/C. Bryant/J. Allen/G. Horton/L. Saunders/K. Parker/R. Kiely/I. Wells/M. Cheetham (Cox)/
|
|
|||
Rowing South Australia Inc (A) |
B. Badenoch/N. Badenoch/V. Basedow/A. Fry/K. Highfield/R. McFall/M. Lum/A. Taliangis/M. Eaton (Cox)/
|
|
|||
Rowing Tasmania (A) |
S. Kitson/A. Crow/F. Anderson/E. Kalimnios/L. Seddon/J. Grotaers/W. McGlashan/L. Stewart/H. Kilpatrick (Cox)
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated (A) |
|
||||
Rowing WA (A) |
E. Jones/L. Tinapple/G. Wheeler/Z. Thornton/M. Thompson/K. Woodall/S. Brenz-Verca/L. Fitzpatrick/N. Ferguson (Cox)
|
|
|||
306 | ISYM8+ | Interstate Men's Youth Eight | 6 |
||
Composite: Adelaide University, South Australia, Adelaide (A) |
J. Nicolle/N. Bowden/A. Hill/W. Brennan/J. Virgin/D. Clements/T. Skrembos/J. Kelly/J. Schiller (Cox)/
|
|
|||
Composite: Huon, Tasmania (A) |
R. Giblin/W. Mure/J. Koster/M. Digney/P. Stone/T. Tenbensel/E. Rowan/J. Cooper/A. Hall (Cox)/
|
|
|||
Rowing New South Wales (A) |
J. Rundle/P. Koster/J. Hargreaves/N. Wheatley/R. Jarvis/A. Purnell/H. Foxton/B. Scott/F. Gourlas (Cox)/
|
|
|||
Rowing Queensland Inc (A) |
H. Jones/A. Lillicrap/R. Hurn/D. Wruck/T. McTaggart/N. Goldstone/L. Karadimitris/T. Lawton/P. Makeham (Cox)/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated (A) |
|
||||
Rowing WA (A) |
A. Lyche/C. Hayes/J. Kerr/L. Chapman/N. Pearson/R. Moynihan/C. Fowler/J. Cleary/E. Scott (Cox)
|
|
|||
307 | ISW8+ | Interstate Women's Eight | 7 |
||
Composite: Adelaide University, South Australia, Adelaide (A) |
M. Goodman/P. White/R. Chatterton/S. Van de Ven/C. Tucker/R. Hughes/M. Webb/L. Osti/J. Lundy (Cox)/
|
|
|||
Composite: Bucks, Tasmania (A) |
C. Wilson/L. Jordan/S. Gunn/A. Crow/S. Kitson/F. Anderson/A. Sansom/L. Seddon/H. Kilpatrick (Cox)/
|
|
|||
Rowing New South Wales (A) |
I. Evans/N. Metcalfe/S. Cook/C. Williams/H. Lawrence/C. McCormack/E. Andrews/A. O'Brien/K. Brodie (Cox)/
|
|
|||
Rowing Queensland Inc (A) |
J. Hall/S. Kehoe/E. Wilson/M. Edmunds/J. Tarrant/F. Albert/C. Travers/O. Brusasco/G. Fitzgerald (Cox)/
|
|
|||
Composite: Victoria, Melbourne Uni, ANU, Aust Capital Territory (A) |
J. Williams/C. Starling/E. Caudle/E. Balmaks/J. Groothoff/S. Tynan/S. Green/R. Jarvis/N. Stamatis (Cox)/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated (A) |
|
||||
Rowing WA (A) |
A. Rowe/A. Hagan/H. Vermeersch/A. Miles/A. Rukuwai/E. Rose/R. Smith/S. Flynn/T. Maguire (Cox)/
|
|
|||
308 | ISM8+ | Interstate Men's Eight | 7 |
||
Composite: Commercial, Pine Rivers, Queensland (A) |
T. Coates/C. Anderson/P. Stormon/S. Carolan/C. Camphin/M. Smith/D. McCarthy/H. Westbrook/M. Alexander (Cox)/
|
|
|||
Composite: Murray Bridge, South Australia, Adelaide (A) |
J. McRae/B. Coudraye/N. Andrew/N. Kinnear/T. Shelton/C. Morgan/M. Bolt/L. Ward/A. Lanfranco (Cox)/
|
|
|||
Composite: North Esk, Huon, Bucks, Tamar, Tasmania (A) |
P. Bird/M. Wyton/S. Volker/G. Ellis/P. Barrett/M. Rowan/M. Tunevitsch/T. Pitt/T. Downie (Cox)/
|
|
|||
Rowing ACT (A) |
J. Gubler/D. Conolan/N. Barnier/A. Pardy/D. Wright/C. Steer/M. Cusack/M. Buchtmann/R. Domaschenz (Cox)/
|
|
|||
Rowing New South Wales (A) |
D. Noonan/F. Pragnell/M. Ryan/N. Purnell/S. Turrin/J. Chapman/F. Hegerty/S. Loch/T. Lister (Cox)/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated (A) |
|
||||
Rowing WA (A) |
D. Watts/M. Cochran/B. Murray/C. Brewer/R. Grant/B. Williams/T. Gatti/A. Payne/R. Martin (Cox)
|
|
|||
190 | LTAMix2x | Legs Trunk Arms Mixed Double Scull | 0 |
||
190 | LTAMix2x | LTA Mixed Double Scull | 2 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change