Mercer Lake/ISA Sculling Championships
- Apr 19, 2013 To Apr 20, 2013
- sprint
- Mercer County Park
- Mercer County, NJ (USA)
- Hosted By: Princeton National Rowing Association/Mercer
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, April 19, 2013 | |||||
1 | Womens Varsity Ltwt 2x | 13 |
|||
2 | Mens Varsity Ltwt 2x | 14 |
|||
3 | Womens Varsity 1x | 17 |
|||
4 | Mens Varsity 1x | 18 |
|||
5 | Womens Varsity 2x | 13 |
|||
6 | Mens Varsity 2x | 14 |
|||
7 | Womens 2nd Varsity 2x | 10 |
|||
8 | Mens 2nd Varsity 2x | 14 |
|||
9 | Womens Novice 8+ | 24 |
|||
10 | Mens Novice 8+ | 22 |
|||
11 | Womens 2nd Novice 8+ | 11 |
|||
12 | Mens 2nd Novice 8+ | 11 |
|||
13 | Womens Novice 4x | 11 |
|||
14 | Mens Novice 4x | 11 |
|||
15 | Womens Varsity 4+ | 21 |
|||
16 | Mens Varsity 4+ | 20 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
T. Wentworth/Q. Valich/D. Bennett/N. Nagy/J. Kalkbrenner (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
M. Yu/G. Merrifield/K. Patane/C. Dundas/R. Kimmelman (Cox)
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
M. Chrisphonte/G. Gowan/J. Posca/M. Griffin/B. Queenan (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
A. Wolf/b. manca/A. Rydevik/Q. McLoughlin/J. Jay (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (A) |
C. Poniatowski/S. Truesdale/Q. Hefferon/T. Gilchrist/S. Ortiz (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
T. Ruijgh/Q. Berry/C. Ryan/D. Dubin/J. Cahill (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
J. Schiefele/W. King/M. Scrobe/P. Mills/M. Harris (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
C. Wolf/J. Beckerman/M. Casazza/T. Cembrinski/J. Conlin (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
N. Smith/M. Glaude/P. Claudy/J. Best/M. Simpson (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
D. Sullivan/T. Stauffer/C. Ballard/J. Blake/F. Hogan (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
|
||||
Peddie School (A) |
M. Burke/S. Lee/E. Rosen/P. Harary/B. Feldman (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
Z. Herron/C. Finkbeiner/J. Kagan/B. Schor/A. Herron (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
J. Arduini/A. Goodman/B. Mills/C. Grehlinger/M. Mendoza (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
|
||||
Salisbury School (A) |
W. Taverna/M. Rote/E. Macy/S. Ross/C. Huang (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
G. Steffen/S. TUDOR/C. Staunton/B. Waller/G. 0fferman (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
V. Gardella/C. Eggstein/G. Waxman/C. Bonner/A. Itaas (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
|
||||
The Lawrenceville School (A) |
D. Kidwell/J. Durso-Finley/F. Tessema/C. Gilman/M. Groves (Cox)
|
|
|||
17 | Womens Varsity 4x | 13 |
|||
18 | Mens Varsity 4x | 14 |
|||
19 | Womens Varsity 8+ | 14 |
|||
20 | Mens Varsity 8+ | 14 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
N. Baummer/K. Perry/S. Heller/J. Smothers/j. groninger/J. Davis/A. Pack/J. Biddle/F. Tara (Cox)
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
C. McCarrick/A. Cahill/C. Coughlin/T. Lyver/M. Viola/J. Carroll/P. Anderson/A. Nowicki/A. Condor (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (A) |
B. O'Grady/A. Alleyne/C. Poniatowski/A. DiMatteo/G. Herrmann/G. Medd/P. Verni/P. Orefice/A. Baker (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
D. Quinn/K. Baktidy/J. Schiefele/M. Scrobe/P. Mills/T. Quaranta/r. Khatchadourian/T. Kuehn/J. Kostoulas (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
J. Sagrati/G. Stockburger/T. Connell/R. Mettenheimer/J. Davis/S. Tenlen/S. Watson/P. DeLaveaga/J. Reynolds (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
B. Schor/J. Kagan/M. DiGiovanni/C. Tantillo/J. Finkelstein/P. Merani/C. Finkbeiner/Z. Herron/A. Herron (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
S. Kelly/K. James/D. Kennedy-Moore/J. Gleim/C. Ward/T. Lee/F. Ludwig/T. Walker/M. Perez (Cox)
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
O. Grueterich/J. Oswald/H. Bryant/V. Merrick/T. Frey/H. Marache/L. Colagrossi/W. Cecio/S. Ortiz (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
|
||||
Salisbury School (A) |
W. Wong/J. Mahoney/J. Poll/J. Hibbard/N. Rambusch/N. Turecamo/J. Graebner/P. Davie/Y. Kazhmuratov (Cox)/
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
L. Glicklich/J. Hunter/H. Potter/w. Geffs/B. Wisdom/M. Addessi/M. Smallwood/N. Upton/C. Pellaton (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
C. Yang/C. Bonner/G. Waxman/C. Eggstein/J. Donohue/V. Gardella/O. Kothari/N. Lario/A. Itaas (Cox)
|
|
|||
St. Peters Preparatory School (A) |
|
||||
The Lawrenceville School (A) |
A. England/R. O'Rourke/C. Meyer/G. Simon/B. Taylor/J. Pratt/B. Fish/C. Martinson/H. Lee (Cox)
|
|
|||
21 | Womens 3rd Varsity 4+ | 6 |
|||
22 | Mens 3rd Varsity 4+ | 7 |
|||
23 | Womens 2nd Varsity 4+ | 21 |
|||
24 | Mens 2nd Varsity 4+ | 21 |
|||
25 | Womens Varsity Ltwt 4+ | 14 |
|||
26 | Mens Varsity Ltwt 4+ | 14 |
|||
27 | Womens 2nd Varsity 4x | 11 |
|||
28 | Mens 2nd Varsity 4x | 14 |
|||
29 | Womens 3rd Varsity 8+ | 6 |
|||
30 | Mens 3rd Varsity 8+ | 7 |
|||
31 | Womens 2nd Varsity 8+ | 14 |
|||
32 | Mens 2nd Varsity 8+ | 14 |
|||
33 | Womens Varsity Ltwt 8+ | 7 |
|||
34 | Mens Varsity Ltwt 8+ | 7 |
|||
35 | Mens Varsity Ltwt 4x | 13 |
|||
36 | Womens Varsity Ltwt 4x | 8 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change