Schuylkill Navy Regatta

  • Hosted By Schuylkill Navy
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 15, 2013
1 Adaptive Double - 1000 meters
1
2 Mens Novice Single - 1000 meters
4
3 Womens Novice Singles - 1000 meters
4
    Capital Rowing Club
M. Bureau
 
    Cooper Training Center (A)
R. Pierce
 
    North Jersey Rowing (A)
B. Slavin
 
    Bachelors Barge Club (C)
S. Baffoni
 
4 Masters Mixed Double - 1000 meters
17
5 Mens Masters Four - 1000 meters
15
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/C. McKay/M. Comtois/B. DuBois/R. Rubin (Cox)
13.5 (52)
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
S. Shakir/K. Kriese/C. Perry/A. Fish/T. Platt (Cox)
2.6 (38)
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Boehm/J. mcelvenney/S. Long/D. Himes Jr/f. cox (Cox)
0.0 (27)
    Potomac Boat Club (A)
11.4 (50)
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Truesdell/C. Gilbert/M. Vaccaro/S. Hautdidier/M. Perez (Cox)
6.2 (44)
    Swan Creek Rowing Club (A)
M. Jezyk/T. Linus/D. Gallagher/G. Dee/G. Linus (Cox)
6.2 (44)
    University Barge Club (A)
H. GREENBERG/A. Robinson/R. Kindermann/A. Post/D. Culhane (Cox)
29.6 (64)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
J. Dernbach/B. Cochran/P. Schlosser/R. Goldman/S. Elliott (Cox)
9.5 (48)
    Capital Rowing Club (B)
J. Silbermann/M. Heslep/J. DelaTorre/B. West/E. Chen (Cox)
3.7 (40)
    D.C. Strokes Rowing Club (B)
B. Freeman/C. Love/B. Lehman/C. Barkey/R. Freedman (Cox)
3.7 (40)
    Fairmount Rowing Association (B)
J. Sonzogni/J. pokorny/B. Galli/J. Willemin/R. Calvert (Cox)
28.0 (63)
    Swan Creek Rowing Club (B)
J. Dienes/R. Park/P. Savage/S. Platt/B. Wiemann (Cox)
6.2 (44)
    Capital Rowing Club (C)
N. Kosmynin/E. Kang/C. Fidler/A. Waiters/N. Iribarren (Cox)
1.8 (36)
    D.C. Strokes Rowing Club (C)
J. Henderson/P. Falto/S. Nicklin/D. Alosi/R. Field (Cox)
7.8 (46)
    Capital Rowing Club (D)
B. Rybicki/S. Davies/J. Foote/N. Nguyen/A. Jenkins (Cox)
0.1 (29)
6 Womens Masters Four - 1000 meters
17
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Goodwin/A. Meredith/J. Baughman/C. Way/K. Snyder (Cox)
2.2 (37)
    Avalon Rowing Club (A)
J. Sierra/L. Ensor/M. Bers/R. Hassani/M. Ruddell (Cox)/
14.6 (53)
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/L. Pipitone/S. Burt/P. Merkle/M. Ward (Cox)
13.5 (52)
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/A. Sweeny/A. Lenz/K. Hall/G. Abell (Cox)
2.2 (37)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Frederick/V. Oomen/a. pollini/K. Samsel/B. Tao (Cox)
1.1 (34)
    Potomac Boat Club (A)
K. Byington/V. Bryant/K. Watts/S. Frayne/M. Kelly (Cox)
12.4 (51)
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Aspell/S. Volpe/J. Haug/D. Jones/M. Sparno (Cox)
7.8 (46)
    University Barge Club (A)
A. Boc/r. Jordan/L. Swartley/L. Catov/K. Niemann (Cox)
0.0 (27)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Fielder/K. Heatwole/N. Falasco/M. Jolly-Van Bodegraven/D. Ward (Cox)
7.0 (45)
    Alexandria Community Rowing (B)
K. Hamilton/B. Jones/B. Lynne/K. Felisky-Shantar/Y. Rubini (Cox)
11.4 (50)
    Avalon Rowing Club (B)
L. Porter/C. McMahon/M. Stewart/W. Conti/S. O'Connor (Cox)/
16.9 (55)
    Baltimore Rowing Club (B)
K. Flickinger/J. Pryor/J. Barton/A. Plaut/L. Superczynski (Cox)
1.4 (35)
    Capital Rowing Club (B)
E. Weber/K. O'Connell/J. Ney/R. Humphreys/S. Gross Gowin (Cox)
1.8 (36)
    Potomac Boat Club (B)
J. Rilling/C. O'Keefe/A. Mascette/S. Trice/T. Felker (Cox)
25.0 (61)
    Capital Rowing Club (C)
A. Paulson/M. White/E. Crowley/D. Gordon-Messer/C. Hammer (Cox)
0.0 (27)
    Carnegie Lake Rowing Association (D)
Z. Brookes/S. Fischer/J. Dabbs/N. Paquette/B. Tao (Cox)
12.4 (51)
    Carnegie Lake Rowing Association (E)
R. Ford/K. Ellis/L. McCarthy/M. Mark/B. Tao (Cox)
16.9 (55)
7 Womens Masters Single - 1000 meters
16
    Bachelors Barge Club
S. Cohen
27.2 (60)
    Hiawatha Island Boat Club
M. Karl
27.2 (60)
    Maritime Rowing Club
H. Parkhurst
14.4 (51)
    Maritime Rowing Club
L. Douglas
22.5 (57)
    Potomac Boat Club
L. Wetten
8.1 (45)
    Vesper Boat Club
B. Meehan
10.0 (47)
    Vesper Boat Club
A. Franklin
25.6 (59)
    Vesper Boat Club
a. couwenhoven
25.6 (59)
    Capital Rowing Club (A)
C. Sanchez
2.0 (36)
    Potomac Boat Club (A)
L. Hall
36.1 (65)
    Swan Creek Rowing Club (A)
P. Glover
30.6 (62)
    Unaffiliated (USA) (A)
L. Merk-Gould
28.9 (61)
    University Barge Club (A)
A. Lawrence
11.0 (48)
    Vesper Boat Club (A)
E. Normoyle
21.0 (56)
    Swan Creek Rowing Club (B)
J. Wilson
27.2 (60)
    Vesper Boat Club (B)
E. Saint Clair
14.4 (51)
8 Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters
7
    Penn A.C. Rowing Association
s. pierce
7.2 (44)
    Rocket City Rowing Crew, Inc.
D. Winters
14.4 (51)
    Vesper Boat Club
s. butler
0.2 (30)
    Whitemarsh Boat Club
J. Waterbury
10.0 (47)
    Whitemarsh Boat Club
D. Parenti
24.0 (58)
    Capital Rowing Club (A)
R. Hollins
11.0 (48)
    GMS Rowing Center (A)
P. Meyer
25.6 (59)
9 Mens Masters Single - 1000 meters
35
    Alexandria Community Rowing
J. Rubini
32.4 (63)
    Baltimore Rowing Club
e. geyh
22.5 (57)
    Fairmount Rowing Association
C. Bracken
18.2 (54)
    Fairmount Rowing Association
J. Long
36.1 (65)
    Pelham Community Rowing Association
G. Houlihan
21.0 (56)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
B. Kurcull
1.2 (34)
    Swan Creek Rowing Club
T. Cassese
3.0 (38)
    Upper Merion Boat Club
K. Foran
9.0 (46)
    Whitemarsh Boat Club
T. Pietrzak
13.2 (50)
    Capital Rowing Club (A)
M. Malinick
24.0 (58)
    Fairmount Rowing Association (A)
K. Montenegro
0.1 (29)
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Svoboda
4.9 (41)
    Fairmount Rowing Association (A)
F. McAleer
19.6 (55)
    Navesink River Rowing (A)
J. Crilly
12.1 (49)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
E. Hagberg
8.1 (45)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
C. Blessing
38.0 (66)
    Penn A.C. Rowing Association (A)
C. Browder
7.2 (44)
    Pennsylvania Barge Club (A)
M. Malone
19.6 (55)
    Swan Creek Rowing Club (A)
T. Pytlar
28.9 (61)
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Day
14.4 (51)
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Rusinovic
15.6 (52)
    University Barge Club (A)
M. Dencker
9.0 (46)
    Vesper Boat Club (A)
J. Oestreich
11.0 (48)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
R. Fisher
15.6 (52)
    Bachelors Barge Club (B)
E. Orts
16.9 (53)
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
H. Halvorson
4.2 (40)
    Pelham Community Rowing Association (B)
D. Sesler
15.6 (52)
    University Barge Club (B)
A. Cook
24.0 (58)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (B)
H. Mueller
57.6 (75)
    Bachelors Barge Club (C)
D. Greenspan
24.0 (58)
    Vesper Boat Club (C)
D. Vreugdenhil
34.2 (64)
    Potomac Boat Club (D)
P. Pietra
15.6 (52)
    Vesper Boat Club (D)
J. McGlone
15.6 (52)
    Carnegie Lake Rowing Association (E)
A. Vafaee
24.0 (58)
    Fairmount Rowing Association (H)
R. Sargent
52.9 (73)
10 Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters
9
11 Mens Open Pair
0
12 Womens Open Pair
0
13 Mens Ltwt Single
6
14 Womens Ltwt Single
2
15 Womens Intermediate Ltwt Single
6
16 Mens Intermediate Ltwt Single
6
17 Womens Intermediate Single
6
18 Mens Intermediate Single
5
19 Mens Senior Single
4
20 Womens Open Single
7
21 Mens Open Single
4
22 Womens Junior Single
6
23 Mens Junior Single
11
24 Mens Open Four
0
25 Womens Open Four
2
26 Mens Intermediate Pair
0
27 Womens Intermediate Pair
0
28 Womens Junior Four
0
29 Mens Junior Four
5
30 Womens Intermediate Four
4
    Capital Rowing Club (A)
J. Parker/R. Blessing/S. Sweney/N. Iribarren/A. Waiters (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
K. Levin/J. Batcher/V. Jump/A. Aaron/L. Paulson (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
A. Paulson/M. White/E. Crowley/D. Gordon-Messer/C. Hammer (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
K. Oram/L. Kidd/K. Freeman/V. Jones/R. Lubker (Cox)
 
31 Womens Masters Double - 1000 meters
32
    Avalon Rowing Club
R. Hassani/J. Sierra
14.6 (53)
    Avalon Rowing Club
L. Porter/M. Stewart
26.5 (62)
    Avalon Rowing Club
C. Sanchez/M. Bers
4.2 (41)
    Bachelors Barge Club
T. Hogan/C. Pavlak
25.0 (61)
    Bachelors Barge Club
S. Scott/N. Dormans
16.9 (55)
    Composite: Bachelors, University
M. Hilf/S. Cohen
18.2 (56)
    Composite: Capital, Potomac
L. Wetten/R. Hollins
7.8 (46)
    Fairmount Rowing Association
A. Northrup/S. Sargent
34.6 (67)
    Composite: New York AC, PCRA
S. Sales/K. Skeffington
7.0 (45)
    Pelham Community Rowing Association
J. Carmody/D. Orlando
19.4 (57)
    Penn A.C. Rowing Association
D. Klausner/R. Foley
9.5 (48)
    Penn A.C. Rowing Association
T. Decker/M. Case
19.4 (57)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
C. Fisher/L. Towne
16.9 (55)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
D. Barnes/W. MacPherson
15.8 (54)
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Merkle/H. Hutton
20.8 (58)
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/P. Meyer
11.4 (50)
    Maritime Rowing Club (A)
H. Parkhurst/L. Douglas
15.8 (54)
    Pelham Community Rowing Association (A)
I. Ghitelman/L. Aust
20.8 (58)
    Potomac Boat Club (A)
K. Hughes/L. Hall
26.5 (62)
    Composite: Swan Creek RC, Avalon (A)
S. O'Connor/P. Glover
10.5 (49)
    University Barge Club (A)
r. Jordan/M. Mcdevitt
0.0 (27)
    Vesper Boat Club (A)
E. Normoyle/A. James
15.8 (54)
    Vesper Boat Club (A)
M. Hall/S. Kaplan
0.5 (32)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
F. Lee/A. Evans
3.7 (40)
    Baltimore Rowing Club (B)
S. Burt/E. Turtle
10.5 (49)
    Potomac Boat Club (B)
E. Kelleher/G. Edie
22.1 (59)
    Vesper Boat Club (B)
E. Saint Clair/s. butler
3.7 (40)
    Baltimore Rowing Club (C)
K. Flickinger/A. Plaut
0.2 (30)
    Vesper Boat Club (C)
M. Brokaw/J. Donsky
2.6 (38)
    Carnegie Lake Rowing Association (D)
R. Ford/M. Mark
13.5 (52)
    Carnegie Lake Rowing Association (E)
K. Ellis/L. McCarthy
22.1 (59)
    Carnegie Lake Rowing Association (F)
B. Heck/B. Hogan
25.0 (61)
32 Mens Masters Double - 1000 meters
17
33 Womens Intermediate Double
3
34 Mens Intermediate Double
0
35 Mens Intermediate Four
5
    Capital Rowing Club (A)
B. Rybicki/S. Davies/J. Foote/N. Nguyen/A. Jenkins (Cox)
 
    Cooper Training Center (A)
D. Lagatta/G. Waxman/M. Kueny/C. Licata/N. Rotkovitz (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
M. Rhodes/M. Frick/D. Hanrahan/T. Hillier/J. Gould (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
C. Levey/L. Tynan/L. Stenard/R. Breen/C. Clemmons (Cox)
 
36 Mens Junior Double
9
37 Womens Junior Double
6
38 Mens Intermediate Light Double
3
39 Womens Intermediate Light Double
2
40 Womens Masters Eight - 1000 meters
14
    Alexandria Community Rowing (A)
K. Hamilton/A. Meredith/J. Baughman/K. Felisky-Shantar/C. Mary/J. Goodwin/B. Lynne/C. Way/K. Snyder (Cox)
5.1 (43)
    Avalon Rowing Club (A)
L. Porter/J. Sierra/M. Bers/L. Ensor/R. Hassani/C. McMahon/K. Becker/M. Stewart/M. Ruddell (Cox)
14.6 (54)
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/A. Plaut/S. Burt/J. Pryor/K. Flickinger/L. Pipitone/J. Barton/P. Merkle/M. Ward (Cox)
5.8 (44)
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/A. Sweeny/A. Lenz/K. Rosenblatt/J. Ney/K. Hall/R. Hollins/C. Beck/R. Rubin (Cox)
1.6 (36)
    Hemlock Hope (A)
G. Dunne/E. Eding/C. Dittrich/M. Shankweiler/D. Wilson/J. O'Neill/L. Lorei/R. Bushner/C. Hamilton (Cox)
11.5 (51)
    Potomac Boat Club (A)
J. Rilling/V. Bryant/K. Watts/K. Byington/C. O'Keefe/S. Frayne/A. Mascette/S. Trice/T. Felker (Cox)
16.8 (56)
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Appelget/J. Gorberg/C. Baldino/K. Kalinowski/C. Cohen/s. waters/S. Voorhees/a. lee/M. Perez (Cox)
12.5 (52)
    University Barge Club (A)
M. Mcdevitt/U. Dubas/j. wesson/r. Jordan/M. Hilf/T. Wasserbelen/A. Kurland/L. Catov/S. Wilson (Cox)
1.3 (35)
    Vesper Boat Club (A)
S. Hingley/A. Franklin/A. Couvenhaven/J. Kaplow/K. Tetlow/M. Karl/M. Beck/S. Toler/K. Nieman (Cox)
27.4 (64)
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Woodrow/R. Katz/M. Morris/M. Culbertson/K. Murphy/B. Mueller/A. Markee/L. Hrycko/S. Hermann (Cox)
8.8 (48)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
J. Bloom/K. Turner/L. Miller/C. Aylmer/A. Fielder/K. Heatwole/N. Falasco/M. Jolly-Van Bodegraven/S. Elliott (Cox)
8.8 (48)
    Capital Rowing Club (B)
E. Weber/G. Hedegore/K. Gerhard/R. Humphreys/M. Somers/A. Potter/S. Sohm/S. Gross Gowin/G. Abell (Cox)
0.3 (31)
    Carnegie Lake Rowing Association (C)
R. Ford/K. Samsel/A. Frederick/V. Oomen/a. pollini/N. Paquette/L. McCarthy/M. Mark/B. Tao (Cox)
6.5 (45)
    Carnegie Lake Rowing Association (D)
J. Dabbs/C. Tropp/Z. Brookes/S. Fischer/B. Hogan/B. Heck/L. Strange/L. McGough/B. Tao (Cox)
11.5 (51)
41 Mens Masters Eight - 1000 meters
9
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/C. McKay/S. Neumann/M. Kanaley/J. DelaTorre/C. Sweeney/M. Comtois/B. DuBois/E. Chen (Cox)
6.5 (45)
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
S. Shakir/K. Kriese/C. Perry/A. Fish/B. Freeman/B. Forehand/S. Nicklin/R. Field/T. Platt (Cox)
2.4 (38)
    Fairmount Rowing Association (A)
D. MacCormick/J. Hankee/B. Perkins/J. Scott/T. Kowalik/J. Krajewski/T. Toland/G. Stefan Sr/M. Bersani (Cox)
12.5 (52)
    Hemlock Hope (A)
j. bushner/p. farris/s. mckenna/j. zulick/b. dunne/m. tronoski/g. frenia/J. dever/M. Fitzpatrick (Cox)
5.1 (43)
    Potomac Boat Club (A)
3.9 (41)
    Swan Creek Rowing Club (A)
J. Dienes/P. Savage/T. Linus/M. Jezyk/G. Dee/D. Gallagher/B. Seaver/R. Park/G. Linus (Cox)
5.8 (44)
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Voss/B. Scher/S. Murphy/G. Kowal/T. Meehan/R. Schwarz/J. Curran/A. Plache/K. Nieman (Cox)
14.6 (54)
    Fairmount Rowing Association (B)
C. Bracken/R. Sargent/J. Sonzogni/C. Kaufmann/P. McNamara/J. pokorny/B. Galli/J. Willemin/M. Cipollone (Cox)
24.5 (62)
    University Barge Club (B)
R. Cobb/S. McGuinn/R. Bonner/B. O'Malley/k. spaeth/G. Heller/M. Morano/B. McClelland/D. Culhane (Cox)
3.9 (41)
42 Masters Mixed Quad - 1000 meters
9
43 Mens Masters Quad - 1000 meters
5
44 Womens Masters Quad - 1000 meters
13
45 Mens Open Double
8
46 Womens Open Double
9
47 Mens Intermediate Quad
3
48 Womens Intermediate Quad
0
49 Mens Intermediate Eight
4
50 Womens Intermediate Eight
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change