Schuylkill Navy Regatta

  • Hosted By Schuylkill Navy
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 15, 2013
1 Adaptive Double - 1000 meters
1
2 Mens Novice Single - 1000 meters
4
3 Womens Novice Singles - 1000 meters
4
4 Masters Mixed Double - 1000 meters
17
    Avalon Rowing Club
J. Pearman/M. Stewart
31.2 (65)
    Baltimore Rowing Club
e. geyh/H. Hutton
20.8 (58)
    Carnegie Lake Rowing Association
J. Oliver/B. Hogan
29.6 (64)
    Potomac Boat Club
L. Wetten/E. Ryan
13.5 (52)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
L. D'Aniello/B. Kurcull
0.2 (30)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
M. Dobis/L. Towne
3.1 (39)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
B. O'Neil/C. Fisher
26.5 (62)
    Unaffiliated (USA)
J. Goldsack/A. Quinn
0.8 (33)
    Upper Merion Boat Club
K. Foran/M. May
12.4 (51)
    Vesper Boat Club
S. Clarke/N. Ritchie
0.1 (29)
    Vesper Boat Club
P. Horvat/A. James
13.5 (52)
    Whitemarsh Boat Club
S. Whalen/E. Horvat
11.4 (50)
    GMS Rowing Center (A)
P. Meyer/M. Oleary
15.8 (54)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
a. bucan/C. Blessing
13.5 (52)
    Composite: Philadelphia Girls, Malta (A)
T. Trocky/T. Savard
18.2 (56)
    University Barge Club (A)
K. Cook/P. Laskow
18.2 (56)
    Fairmount Rowing Association (H)
R. Sargent/S. Sargent
41.8 (71)
5 Mens Masters Four - 1000 meters
15
6 Womens Masters Four - 1000 meters
17
7 Womens Masters Single - 1000 meters
16
    Bachelors Barge Club
S. Cohen
27.2 (60)
    Hiawatha Island Boat Club
M. Karl
27.2 (60)
    Maritime Rowing Club
H. Parkhurst
14.4 (51)
    Maritime Rowing Club
L. Douglas
22.5 (57)
    Potomac Boat Club
L. Wetten
8.1 (45)
    Vesper Boat Club
B. Meehan
10.0 (47)
    Vesper Boat Club
A. Franklin
25.6 (59)
    Vesper Boat Club
a. couwenhoven
25.6 (59)
    Capital Rowing Club (A)
C. Sanchez
2.0 (36)
    Potomac Boat Club (A)
L. Hall
36.1 (65)
    Swan Creek Rowing Club (A)
P. Glover
30.6 (62)
    Unaffiliated (USA) (A)
L. Merk-Gould
28.9 (61)
    University Barge Club (A)
A. Lawrence
11.0 (48)
    Vesper Boat Club (A)
E. Normoyle
21.0 (56)
    Swan Creek Rowing Club (B)
J. Wilson
27.2 (60)
    Vesper Boat Club (B)
E. Saint Clair
14.4 (51)
8 Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters
7
9 Mens Masters Single - 1000 meters
35
    Alexandria Community Rowing
J. Rubini
32.4 (63)
    Baltimore Rowing Club
e. geyh
22.5 (57)
    Fairmount Rowing Association
C. Bracken
18.2 (54)
    Fairmount Rowing Association
J. Long
36.1 (65)
    Pelham Community Rowing Association
G. Houlihan
21.0 (56)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
B. Kurcull
1.2 (34)
    Swan Creek Rowing Club
T. Cassese
3.0 (38)
    Upper Merion Boat Club
K. Foran
9.0 (46)
    Whitemarsh Boat Club
T. Pietrzak
13.2 (50)
    Capital Rowing Club (A)
M. Malinick
24.0 (58)
    Fairmount Rowing Association (A)
K. Montenegro
0.1 (29)
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Svoboda
4.9 (41)
    Fairmount Rowing Association (A)
F. McAleer
19.6 (55)
    Navesink River Rowing (A)
J. Crilly
12.1 (49)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
E. Hagberg
8.1 (45)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
C. Blessing
38.0 (66)
    Penn A.C. Rowing Association (A)
C. Browder
7.2 (44)
    Pennsylvania Barge Club (A)
M. Malone
19.6 (55)
    Swan Creek Rowing Club (A)
T. Pytlar
28.9 (61)
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Day
14.4 (51)
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Rusinovic
15.6 (52)
    University Barge Club (A)
M. Dencker
9.0 (46)
    Vesper Boat Club (A)
J. Oestreich
11.0 (48)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
R. Fisher
15.6 (52)
    Bachelors Barge Club (B)
E. Orts
16.9 (53)
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
H. Halvorson
4.2 (40)
    Pelham Community Rowing Association (B)
D. Sesler
15.6 (52)
    University Barge Club (B)
A. Cook
24.0 (58)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (B)
H. Mueller
57.6 (75)
    Bachelors Barge Club (C)
D. Greenspan
24.0 (58)
    Vesper Boat Club (C)
D. Vreugdenhil
34.2 (64)
    Potomac Boat Club (D)
P. Pietra
15.6 (52)
    Vesper Boat Club (D)
J. McGlone
15.6 (52)
    Carnegie Lake Rowing Association (E)
A. Vafaee
24.0 (58)
    Fairmount Rowing Association (H)
R. Sargent
52.9 (73)
10 Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters
9
11 Mens Open Pair
0
12 Womens Open Pair
0
13 Mens Ltwt Single
6
14 Womens Ltwt Single
2
15 Womens Intermediate Ltwt Single
6
16 Mens Intermediate Ltwt Single
6
17 Womens Intermediate Single
6
    Penn A.C. Rowing Association
V. Jones
 
    Penn A.C. Rowing Association
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
M. Ionescu
 
    Vesper Boat Club
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
A. Simmons
 
    Unaffiliated (USA) (A)
N. Stock
 
18 Mens Intermediate Single
5
19 Mens Senior Single
4
20 Womens Open Single
7
21 Mens Open Single
4
22 Womens Junior Single
6
23 Mens Junior Single
11
    Penn A.C. Rowing Association
E. Genyk
 
    Cooper Training Center (A)
G. Waxman
 
    Crescent Boat Club (A)
i. Soltero
 
    Freedom Rowers (A)
Z. Gill
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
W. Roman
 
    Navesink River Rowing (A)
M. Guadagno
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Bossalini
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Quaid
 
    Cooper Training Center (B)
M. Kueny
 
    Freedom Rowers (B)
H. Olson
 
    Unaffiliated (USA) (C)
E. Divan
 
24 Mens Open Four
0
25 Womens Open Four
2
26 Mens Intermediate Pair
0
27 Womens Intermediate Pair
0
28 Womens Junior Four
0
29 Mens Junior Four
5
30 Womens Intermediate Four
4
31 Womens Masters Double - 1000 meters
32
32 Mens Masters Double - 1000 meters
17
33 Womens Intermediate Double
3
34 Mens Intermediate Double
0
35 Mens Intermediate Four
5
36 Mens Junior Double
9
37 Womens Junior Double
6
38 Mens Intermediate Light Double
3
39 Womens Intermediate Light Double
2
40 Womens Masters Eight - 1000 meters
14
41 Mens Masters Eight - 1000 meters
9
42 Masters Mixed Quad - 1000 meters
9
43 Mens Masters Quad - 1000 meters
5
44 Womens Masters Quad - 1000 meters
13
    Avalon Rowing Club
L. Porter/C. McMahon/M. Bers/L. Ensor
12.5 (52)
    Avalon Rowing Club
J. Sierra/R. Hassani/K. Becker/M. Stewart
18.0 (57)
    Baltimore Rowing Club
A. Plaut/K. Flickinger/L. Pipitone/H. Hutton
5.8 (44)
    Composite: New York AC, PCRA
K. Skeffington/J. Carmody/L. Choate/D. Orlando
10.6 (50)
    Pelham Community Rowing Association
I. Ghitelman/L. Aust/S. Sales/J. Ippolito
14.6 (54)
    Potomac Boat Club
L. Hall/K. Hughes/E. Kelleher/G. Edie/
23.1 (61)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
L. Towne/W. MacPherson/D. Barnes/C. Fisher
14.6 (54)
    Vesper Boat Club
J. Donsky/s. butler/A. Squire/M. Folco
0.2 (30)
    Composite: Vesper, Unaff. (USA)
C. Reddick/M. Hall/J. Goldsack/S. Kaplan
0.3 (31)
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. Moore/T. Hogan/N. Lotz/C. Costello
18.0 (57)
    Potomac Boat Club (A)
J. Rilling/S. Sternbach/V. Bryant/S. Frayne
18.0 (57)
    Vesper Boat Club (A)
A. James/E. Normoyle/M. Brokaw/E. Saint Clair
8.8 (48)
    Penn A.C. Rowing Association (B)
E. Flannery/K. Canouse/J. Biesecker/D. O'Brien
20.5 (59)
45 Mens Open Double
8
46 Womens Open Double
9
47 Mens Intermediate Quad
3
48 Womens Intermediate Quad
0
49 Mens Intermediate Eight
4
50 Womens Intermediate Eight
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change