Cooper Cup
- Apr 28, 2013
- sprint
- Cooper River
- Camden, NJ (USA)
- Hosted By: South Jersey Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, April 28, 2013 | |||||
1 | 9:00 AM | Womens Ltwt Varsity 2x | 11 |
||
Baltimore Rowing Club (A) |
J. Shipps/J. Betz
|
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
G. Carter/C. Revsine
|
|
|||
Friends Academy Crew (A) |
A. Grodsky/O. Schmidlapp
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
K. Watson/J. Daily
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
M. McGovern/A. Godsil
|
|
|||
Nyack High School (A) |
M. Vermazen/S. Anderson
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
P. Goodleaf/M. Ippolito
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
|
||||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
A. Canning/A. Noble
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (B) |
C. Davison/M. Sherline
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (B) |
M. Rubbo/J. Reist
|
|
|||
2 | Mens Ltwt Varsity 2x | 9 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
M. Couwenhoven/G. Warnock
|
|
|||
Friends Academy Crew (A) |
S. Lerner/M. Lieber
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
D. Hamilton/J. Pietrucha
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
L. McDonough/B. Helms
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
P. Salvatore/C. Kelling
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
L. Michaels/J. Waffenschmidt
|
|
|||
St. Joseph High School Crew (A) |
B. Walker/A. Buchanan
|
|
|||
St. Peters Preparatory School (A) |
|
||||
Nereid Boat Club, Inc. (B) |
N. Paray/C. Sonett
|
|
|||
3 | Womens Novice 8+ | 19 |
|||
4 | Mens Novice 8+ | 22 |
|||
5 | Womens Ltwt Varsity 4+ | 7 |
|||
6 | Mens Ltwt Varsity 4+ | 15 |
|||
7 | Womens Varsity 1x | 6 |
|||
Bergen Technical Schools (A) |
E. Brooks
|
|
|||
Friends Academy Crew (A) |
E. Brown
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
E. Donovan
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
G. Ryan
|
|
|||
The Derryfield School Crew (A) |
R. Salmons
|
|
|||
The Derryfield School Crew (B) |
M. Johnson
|
|
|||
8 | Mens Varsity 1x | 10 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
T. Maher
|
|
|||
Friends Academy Crew (A) |
M. Lieber
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
E. Blood
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
E. Taylor
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
C. Dobush
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
T. Gaffey
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
M. Bond
|
|
|||
Friends Select School (B) |
C. Russell
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
M. Martensson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (D) |
E. Divan
|
|
|||
9 | Womens Novice 4+ | 21 |
|||
10 | Mens Novice 4+ | 21 |
|||
11 | Womens Varsity 4+ | 22 |
|||
12 | Mens Varsity 4+ | 22 |
|||
13 | Womens Varsity 2x | 11 |
|||
14 | Mens Varsity 2x | 11 |
|||
15 | Womens Novice 4x | 8 |
|||
16 | Mens Novice 4x | 9 |
|||
17 | Womens Varsity 8+ | 10 |
|||
18 | Mens Varsity 8+ | 11 |
|||
19 | Womens Ltwt Varsity 8+ | 3 |
|||
20 | Mens Ltwt Varsity 8+ | 5 |
|||
21 | Womens Varsity 4x | 10 |
|||
22 | Mens Varsity 4x | 11 |
|||
Friends Academy Crew (A) |
M. Lieber/S. Lerner/J. Zerelli/E. Flicker
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
Z. Ross/S. Straus/Z. Burkhart/J. Davis
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
A. Blue/J. Howley/N. Herceg/E. Duffy
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
|
||||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
J. Alvarino/N. Muller/M. Lotocki/J. Trunley
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
P. Salvatore/C. Kelling/B. Oron/C. Daley
|
|
|||
RFH Rowing (A) |
C. Duffney/F. Orejarena/C. Bullivant/R. Heard
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
L. Michaels/J. Waffenschmidt/M. Gelman/F. Cox
|
|
|||
St. Joseph High School Crew (A) |
J. Gallagher/J. Torrisi/A. Buchanan/K. Rivera
|
|
|||
The Shipley School (A) |
G. Dadourian/W. Verdeur/C. Taylor/M. Reisser
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
|
||||
23 | Womens Novice 2x | 12 |
|||
Baldwin School Crew (A) |
|
||||
Conestoga Crew Club (A) |
C. Maslowsky/I. Hollander
|
|
|||
Friends Academy Crew (A) |
J. Searby/G. Nagel
|
|
|||
Friends Select School (A) |
H. Achiepo/M. Zarate Ramirez
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
B. Colwell/R. Glaven
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
M. Artia/L. Clark/
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
K. Palandra/S. Carroll
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
A. Lawrence/A. Lehman
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
L. Burckhardt/K. Kochenour
|
|
|||
The Shipley School (A) |
K. Moore/G. Acchione
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (B) |
H. Perry-Zeik/M. Boyle
|
|
|||
SoNo Rowing (B) |
K. Ritchey/g. castro
|
|
|||
24 | Mens Novice 2x | 6 |
|||
25 | Womens JV 1x | 4 |
|||
26 | Mens JV 1x | 4 |
|||
27 | Womens JV 4+ | 21 |
|||
28 | Mens JV 4+ | 19 |
|||
29 | Womens Novice 1x | 3 |
|||
Baldwin School Crew (A) |
D. Foltz
|
|
|||
Friends Academy Crew (A) |
G. Nagel
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
R. Pierce
|
|
|||
30 | Mens Novice 1x | 4 |
|||
31 | Womens JV 2x | 5 |
|||
32 | Mens JV 2x | 16 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
B. Stinson/E. van Zijl
|
|
|||
Friends Academy Crew (A) |
S. Lerner/E. Flicker
|
|
|||
Friends Select School (A) |
E. Orts/J. Jamison
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
A. Rai/L. Cody
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
R. Springer/J. Weber
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
J. Levin/S. Eglow
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
R. Lane/J. McDermott
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
W. Aherne/C. Moetell
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
M. Gelman/F. Cox
|
|
|||
St. Joseph High School Crew (A) |
C. Ambrico/J. Gallagher
|
|
|||
St. Peters Preparatory School (A) |
J. Ramos/B. Rodriguez
|
|
|||
The Shipley School (A) |
Z. Brida/S. Brandt
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
A. Chui/C. Buce
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (B) |
D. Villarreal/E. Williams
|
|
|||
Friends Select School (B) |
D. BURDEN/C. Keppel
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
R. Cunningham/C. CRAGIN
|
|
|||
33 | Womens JV 8+ | 16 |
|||
34 | Mens JV 8+ | 21 |
|||
35 | Womens JV 4x | 11 |
|||
Baldwin School Crew (A) |
E. Grubman/N. Schork/S. Douglas/L. Noteware
|
|
|||
Friends Academy Crew (A) |
O. Schmidlapp/A. Grodsky/J. Searby/E. Brown
|
|
|||
Friends Select School (A) |
A. Braun/L. Ivers/S. Kozin/E. Luckman
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
A. Sperlunto/L. Kairys/N. Boonin/M. Remetz
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
E. Calder/S. Riina/M. D'Urso/M. Stiefvater
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
E. Kitman/D. Lehman/K. Rubinstein/J. Wecht
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
H. Hambrose/E. Zuckerman/C. Love-Mitchell/C. McElwee
|
|
|||
The Shipley School (A) |
R. Sterge/J. Davis/E. Armstrong/Z. Helmers
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
A. Zabinski/K. Johnson/M. Subhan/E. Holt
|
|
|||
Baldwin School Crew (B) |
|
||||
Rockland Rowing Association, Inc. (B) |
J. Nelson/H. Perry-Zeik/C. McGrath/G. Mateo
|
|
|||
36 | Mens JV 4x | 12 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
J. Burton-Prateley/B. Roytenberg/S. Loving/D. O'Neill
|
|
|||
Friends Academy Crew (A) |
M. Hoyt/J. Zerelli/P. Psyllos/E. Flicker
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
E. Schoenberg/A. Straus/H. Pruitt/S. Carr
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
T. Kao/N. Haney/D. Woods/J. Egbert
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
M. Auerbach/C. Reynolds/C. LARAIA/M. Hopkins
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
C. Martensson/J. Kaelin/K. Conover/R. Solecki
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
d. biskup/E. McGaley/M. Lahn/Z. Heese
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
S. McNulty-Kowal/E. Jaynes/C. Francabandera/e. soeder
|
|
|||
St. Joseph High School Crew (A) |
A. Knowlson/B. Walker/B. Abbott/C. Butrico
|
|
|||
Suffern High School (A) |
S. DeBoer/D. Lockyer/K. Shipley/D. Khieninson
|
|
|||
The Shipley School (A) |
S. Deitrich/D. Grubman/C. Shamlian/H. Goodhart
|
|
|||
St. Joseph High School Crew (B) |
J. Torrisi/C. Castellanos/K. Rivera/A. Buchanan
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change