Textile River Regatta

  • Hosted By Textile River Committee
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, October 6, 2013
Check TRR Web Site for Order of Races
Co-ed Jr Races in 2014 ??
M2- Mens 2-
25
MC1x Mens Club 1x
4
MC2x Mens Club 2x
7
MC8+ Mens Club 8+
15
MGM1x Mens Grand Masters 1x
14
    Bancroft Crew
D. Baker
122.0 (56)
    Cambridge Boat Club
B. Crawford
76.7 (50)
    Community Rowing, Inc.
F. Horton
113.7 (55)
    Community Rowing, Inc.
J. Randle
122.0 (56)
    Essex Rowing Club, Inc.
W. Ferrucci
90.6 (52)
    Independence Rowing Club
T. Hefferan
130.5 (57)
    Independence Rowing Club
S. Gauthier
83.5 (51)
    Independence Rowing Club
T. Friel
105.7 (54)
    Maine Rowing Association
M. Totta
113.7 (55)
    Merrimac River Rowing Association
R. Sengstaken
157.9 (60)
    Merrimac River Rowing Association
B. Vear
139.3 (58)
    Quinsigamond Rowing Association, Inc.
P. Guida
90.6 (52)
    Unaffiliated (USA)
G. Smith
76.7 (50)
    Union Boat Club
M. Cataldo
90.6 (52)
MJ1x Mens Jr 1x
6
    Essex Rowing Club, Inc.
R. Hayes
 
    Essex Rowing Club, Inc.
D. Holzberger
 
    Independence Rowing Club
J. Guidoboni
 
    Independence Rowing Club
A. Mendes
 
    Riverside Boat Club
J. Bilchik
 
    Winnipesaukee Rowing Club
T. Smart
 
MJ2x Mens Jr 2x
13
MJ4x Mens Jr 4x
9
MJ4+ Mens Jr 4+
51
MJ8+ Mens Jr 8+
65
MJL1x Mens Jr Ltwt 1x
6
    Community Rowing, Inc.
N. Grimshaw
 
    Community Rowing, Inc.
T. Jaenicke
 
    CRI- Row Boston
T. Hird-Devlin
 
    CRI- Row Boston
J. Schellenberg
 
    CRI- Row Boston
K. Belmont
 
    Independence Rowing Club
A. Bailey
 
MJL4+ Mens Jr Ltwt 4+
6
MJN4x Mens Jr Novice 4x
0
MJN4+ Mens Jr Novice 4+
15
MJN8+ Mens Jr Novice 8+
42
ML1x Mens Ltwt 1x
3
ML4+ Mens Ltwt 4+
3
ML8+ Mens Ltwt 8+
0
MM1x Mens Masters 1x
4
MM2x Mens Masters 2x
6
MM4x The Paul Wenger Mens Masters 4x
7
MM4+ Mens Masters 4+
10
MM8+ Mens Masters 8+
5
MN1x Mens Novice 1x
3
MN4+ Mens Novice 4+
6
MN8+ Mens Novice 8+
5
MO1x Mens Open 1x
11
MO2x Mens Open 2x
1
MO4+ Mens Open 4+
19
MO8+ Mens Open 8+
12
MR1x Mens Rec 1x
2
MSM1x Mens Senior Masters 1x
6
MV1x Mens Veterans 1x
10
    Amoskeag Rowing Club
M. Shields
255.8 (69)
    Essex Rowing Club, Inc.
C. Esler
167.6 (61)
    Independence Rowing Club
W. Melcher
220.5 (66)
    Merrimac River Rowing Association
T. Wheatley
198.5 (64)
    Pettipaug YC Rowing
P. Flory
232.0 (67)
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Wolfe
255.8 (69)
    Unaffiliated (USA)
D. Wassall
187.9 (63)
    Unaffiliated (USA)
M. Pope
232.0 (67)
    Unaffiliated (USA)
J. Delson
280.7 (71)
    Winnipesaukee Rowing Club
D. Stowe
167.6 (61)
MixM2x Mixed Masters 2x
3
MixM4+ Mixed Masters 4x
4
MixM8+ Mixed Masters 8+
2
W2- Womens 2-
2
WC1x Womens Club 1x
3
WC2x Womens Club 2x
2
WC8+ Womens Club 8+
14
WGM1x Womens Grand Masters 1x
5
    Community Rowing, Inc.
H. Power
98.0 (53)
    Independence Rowing Club
A. Petrella
98.0 (53)
    Narragansett Boat Club
L. Evans
83.5 (51)
    Quinsigamond Rowing Association, Inc.
K. Acciari
90.6 (52)
    Sagamore Rowing Association
V. Sigal
83.5 (51)
WJ1x Womens Jr 1x
10
WJ2- Womens Jr 2-
2
WJ2x Womens Jr 2x
19
WJ4x Womens Jr 4x
8
WJ4+ Womens Jr 4+
38
    Arlington Belmont Crew (A)
I. Benyamina/J. Keniston/O. Cronin/A. Liu/N. Merullo (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
K. Thomas/E. Shivel/E. Longnecker/C. Coxe/E. O'Brien (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
M. Hart/K. Thiim/M. Glade/S. Sarnik/E. Erdos (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
J. Bairam/M. Clark/H. Malone/E. Lavoie/C. Avard (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Gartner/C. Berens/M. Santinelli/S. Benages/l. moyes (Cox)
 
    CRI- Row Boston (A)
H. Chung/J. Towle/V. Graham/Z. Zhang/A. Baraka (Cox)
 
    Dublin School Crew (A)
 
    Friends of Concord Crew (A)
a. heindl/A. DeCosta-Klipa/K. Reilly/S. Chalsma/E. Lafond (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Boreri/C. Bleiler/P. Grillakis/r. kumble/S. Flanagan (Cox)
 
    Independence Rowing Club (A)
A. Lam/K. Sullivan/M. Eisenberg/L. Damour/N. Devasia (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
E. Morrill/c. friant-bulens/B. Burgess/O. Joslyn/m. patino (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
M. Gillis/C. MURPHY/A. Postiglione/M. Diskiin/E. Hanley (Cox)
 
    McGann Mercy High School (A)
J. Halsey/M. Penny/D. DICKINSON/M. Wilson Piccirillo/K. Reese (Cox)
 
    Milton High School Crew (A)
M. Donelan/O. Jensen/K. Weidmann/E. Heller/S. Mahmood (Cox)
 
    Mystic Valley Regional Charter School (A)
F. Farhane/E. Kelly/A. Kurian/A. Valenti/J. Lieu (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. Hamann/H. Fitts/R. Balcom/A. Hutchings/A. Prescott (Cox)/
 
    Newton Country Day School (A)
K. Saraceno/C. Diggins/M. Swords/C. Fitzgerald/K. McCabe (Cox)
 
    Thayer Academy (A)
J. Dyroff/R. Mahoney/H. Doyle/N. Clasby/J. Walsh (Cox)
 
    The Winsor School (A)
E. Roe/M. Wang/G. Williams/L. Ruggles/K. Elfers (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
I. Lurie/T. Clerkin/K. Madden/S. Higgerson/M. Merritt (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
E. Conroy/C. Coote/S. Maietta/C. Babbott-Ward/R. Crunkleton (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
S. Anderson/A. Shein/D. Andry/L. Smith/H. Doucette (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
A. Wolanski/A. Reidy/K. Bicknell/V. Le/B. Lapin (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
 
    Arlington Belmont Crew (B)
A. McElhoe/M. Puma/O. Fan/S. Kolenbrander/D. Schermer (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Frazer/M. Hartnick/E. Goldaber/l. johnson/S. Gavell (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
I. karantzios/A. Mills/S. Schiefele/M. Scrobe/A. Cramer (Cox)
 
    Newton Country Day School (B)
K. Baldwin/D. Mazzio-Manson/C. Joyce/M. Beney/L. Durbin (Cox)
 
    The Winsor School (B)
J. Chen/A. Keomurjian/V. Yang/C. MacGillivray/H. Fuchs (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
a. aar/a. aas/a. aat/a. aau/a. aaq (Cox)
 
    Westford Community Rowing (B)
K. Stokes/N. Moran/K. Andry/S. Forty/A. Tobin (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (B)
A. Asfoura/H. Fortin/C. Thomas/S. Hibbard/W. Bakkal (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
 
    Newton Country Day School (C)
E. Batten/G. Cogan/M. Rocco/J. Enos/C. Gibson (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (C)
E. Huber/E. Phaneuf/C. Smith/H. Knight/P. Alizadeh-Shabdiz (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (C)
C. Sharkus/B. Andrews/V. Ishola/K. Manxura/T. Biliouris (Cox)
 
    Newton Country Day School (D)
N. St. Clair/L. St. Clair/S. Franchi/N. Folan/M. Cresap (Cox)
 
WJ8+ Womens Jr 8+
44
WJL1x Womens Jr Ltwt 1x
5
WJL2x Womens Jr Ltwt 2x
0
WJL4+ Womens Jr Ltwt 4+
6
WJL8+ Womens Jr Ltwt 8+
3
WJN2x Womens Jr Novice 2x
1
WJN8+ Womens Jr Novice 8+
36
WJN4+ Womens Jr Novice 4+
10
WL1x Womens Ltwt 1x
4
WL4+ Womens Ltwt 4+
1
WL8+ Womens Ltwt 8+
0
WM1x Womens Masters 1x
2
WM2x Womens Masters 2x
5
WM4x Womens Masters 4x
6
WM4+ Womens Masters 4+
15
WM8+ Womens Masters 8+
11
WN1x Womens Novice 1x
6
WN4+ Womens Novice 4+
3
WN8+ Womens Novice 8+
8
WO1x Womens Open 1x
3
WO2x Womens Open 2x
1
WO4+ Womens Open 4+
19
WO8+ Womens Open 8+
2
WR1x Womens Rec 1x
1
WSM1x Womens Senior Masters 1x
3
WV1x Womens Veterans 1x
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change