Textile River Regatta

  • Hosted By Merrimac River Rowing Association
  • 2018 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 30, 2018
1 Mens Rec 1x (HS OK)
0
2 Womens Rec 1x (HS OK)
0
3 Mens Masters 1x
0
4 Mens Senior Masters 1x
4
5 Mens Grand Masters 1x
8
6 Mens Veterans Masters 1x
7
7 Womens Masters 1x
0
8 Womens Senior Masters 1x
3
9 Womens Grand Masters 1x
7
10 Womens Veterans Masters 1x
3
11 Womens Jr 1x
11
12 Mens Masters 8+
7
13 Mens Collegiate Novice 8+
3
14 Mens Jr 4x
9
    Cape Cod Youth Rowing (A)
W. Gaynor/G. Calouro/A. MEIRELLES-COCHRAN/N. Balk King/
 
    Central Crew Club (A)
A. Lievens/M. Leblanc/S. Bergeron/J. Small
 
    Great Bay Rowing (A)
I. Cumming/A. Mahadevan/M. Taplin/P. Moore
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (A)
 
    Lake Sunapee Rowing Club (A)
B. Curry/N. Dunbar/A. Klinkenberg/C. Schwabacher
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
K. Brown/A. Gruchot/N. Shapleigh/S. Cavanaugh
 
    Souhegan Crew Club (A)
A. Pollio/E. Mercier/J. Thenin/B. Foulks
 
    Cape Cod Youth Rowing (B)
B. Valli/S. Dumaresq/J. Monteiro/T. Decker
 
15 Womens Masters 4x
6
16 Womens Jr 4x
12
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Shlimak/G. White/K. Fay/K. Liu
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
O. Shirley/E. Simons/R. Puga Gorry/A. Gould
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
M. Bailey/M. Farber/m. smith/T. Howard/
 
    Central Crew Club (A)
S. Waterhouse/L. Duhaime/S. Earnshaw
 
    Great Bay Rowing (A)
M. Horgan/L. Reid/H. Reid/L. Snow
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (A)
T. Lewis/B. DeJoie/R. Mann/K. Souza
 
    Lake Sunapee Rowing Club (A)
C. Siler/A. hollenbaugh/L. Cannon/J. Hislop
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
k. maheras/I. Boyd/C. Kelly/E. Patterson
 
    Narragansett Boat Club (A)
F. Eves/G. Ferrara/G. Dwyer/C. Esposito/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
A. Laufer/J. Pak/S. Schroeder/L. Berry
 
    Cape Cod Youth Rowing (B)
M. Cox/C. Crowell/K. Elliott-Grunes/L. Owen/
 
    Central Crew Club (B)
L. Dachowski/G. Bannister/L. Barry/K. English
 
17 Mens Jr Novice 8+
18
18 Womens Jr Novice 8+
19
19 Mens Open 2-
1
20 Womens Open 2-
3
21 Womens Club 2x
3
22 Womens Open 2x
0
23 Womens Jr 2x
10
24 Womens Jr Novice 2x
3
25 Womens Jr Ltwt 2x
8
26 Womens Masters 8+
6
27 Mens Open 4+
18
28 Womens Open 4+
13
29 Mens Open 1x
5
30 Mens Open Ltwt 1x
1
31 Mens Club 1x (HS OK)
2
32 Mens Collegiate Novice 1x
4
33 Mens Jr Ltwt 1x
11
34 Womens Open Ltwt 1x
0
35 Mens Jr 4+
53
36 Womens Jr 4+
48
37 Mens Collegiate Novice 4+
3
38 Womens Collegiate Novice 4+
4
39 Mens Jr 2x
8
40 Mens Jr Novice 2x
6
41 Mixed Masters Adaptive 4+
2
42 Womens Masters 4+
7
43 The Paul Wenger Mens Masters 4x
5
44 Mens Club 8+
0
45 Womens Club 8+
2
46 Mixed Masters 8+
6
47 Mens Masters 4+
6
48 Mens Open Ltwt 4+
3
49 Mens Jr Ltwt 4+
9
50 Mixed Masters Adaptive 2x
0
51 Mixed Masters 2x
4
52 Womens Open 1x
4
53 Womens Club 1x
2
54 Mens Jr 1x
4
55 Womens Jr Ltwt 1x
3
56 Womens Collegiate Novice 1x
0
57 1:22 PM Mens Jr 8+ B
18
58 Mens Jr Novice 4+
14
59 Womens Jr Novice 4+
17
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Clark/J. Whitney/H. Dennison/I. Munoz/A. Vittal (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
C. Hunt/D. Thayer/G. Angert/E. Levin/O. Hecht (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
T. Foley/E. Gustafsson/N. Malette/J. Manning/A. Bhattarai (Cox)
 
    Great Bay Rowing (A)
E. Downs/S. Richer/A. Sirles/O. Welch/E. Foss (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Lake Sunapee Rowing Club (A)
L. Cannon/J. Hort/A. McArtor/b. corbin/S. Lyras (Cox)
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (A)
D. Collette/L. Mueller/J. Olivieri/R. Warfield/A. Rabines (Cox)
 
    Megunticook Rowing (A)
C. MacMillan/K. Walker-Spencer/I. Bratz/F. MacMillan/
 
    Neponset Rowing Club (A)
K. Blackburn/V. Andrews/O. Murray/H. Mcdermott/L. McLaughlin (Cox)
 
    Newton Country Day School (A)
C. Linton/T. Cole/K. Wakefield/H. Coldren/E. Lesher (Cox)
 
    Souhegan Crew Club (A)
K. Sileo/E. Alton/A. Jordan/R. Gibson/M. Daniel (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
G. Rotering/M. Cullen/I. McColl/S. Sieper/C. Vanderpool (Cox)/
 
    The Winsor School (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
R. Lieb/Q. Gleason/A. Harris/J. Smith/N. Calder (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
H. LaRiviere/J. Keane/S. Tiko/L. Stein/K. Sullivan (Cox)
 
    Newton Country Day School (B)
S. DeSisto/E. Addona/E. Pollard/G. Connelly/A. Janne (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
N. Lorentzen/C. McGonagle/A. Guecia/
 
60 Womens Open Ltwt 4+
0
61 Mixed Masters 4x
1
62 Mens Jr Novice 4x+
1
63 Womens Masters 2x
4
64 Womens Jr Novice 4x+
7
65 Mens Jr 2-
1
66 Womens Jr 2-
2
67 Womens Jr Ltwt 4+
5
68 Mens Jr 8+ A
19
69 Womens Collegiate Novice 8+
3
70 Womens Jr 8+
38
71 Mens Open Ltwt 8+
0
72 Mens Jr Ltwt 8+
4
73 Womens Open Ltwt 8+
0
74 Womens Jr Ltwt 8+
1
75 Mens Open 2x
0
76 Mens Masters 2x
5
77 Mens Club 2x (HS OK)
5
78 The Jim Polcari Mens Open 8+
4
79 Womens Open 8+
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change