Textile River Regatta

  • Hosted By Merrimac River Rowing Association
  • 2018 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 30, 2018
1 Mens Rec 1x (HS OK)
0
2 Womens Rec 1x (HS OK)
0
3 Mens Masters 1x
0
4 Mens Senior Masters 1x
4
5 Mens Grand Masters 1x
8
6 Mens Veterans Masters 1x
7
7 Womens Masters 1x
0
8 Womens Senior Masters 1x
3
9 Womens Grand Masters 1x
7
10 Womens Veterans Masters 1x
3
    Duxbury Bay Maritime School
M. Tyson
130.1 (61)
    Gentle Giant Rowing Club
J. Truesdell Ellis
171.1 (66)
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
A. Doolittle
154.0 (64)
11 Womens Jr 1x
11
12 Mens Masters 8+
7
13 Mens Collegiate Novice 8+
3
14 Mens Jr 4x
9
    Cape Cod Youth Rowing (A)
W. Gaynor/G. Calouro/A. MEIRELLES-COCHRAN/N. Balk King/
 
    Central Crew Club (A)
A. Lievens/M. Leblanc/S. Bergeron/J. Small
 
    Great Bay Rowing (A)
I. Cumming/A. Mahadevan/M. Taplin/P. Moore
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (A)
 
    Lake Sunapee Rowing Club (A)
B. Curry/N. Dunbar/A. Klinkenberg/C. Schwabacher
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
K. Brown/A. Gruchot/N. Shapleigh/S. Cavanaugh
 
    Souhegan Crew Club (A)
A. Pollio/E. Mercier/J. Thenin/B. Foulks
 
    Cape Cod Youth Rowing (B)
B. Valli/S. Dumaresq/J. Monteiro/T. Decker
 
15 Womens Masters 4x
6
16 Womens Jr 4x
12
17 Mens Jr Novice 8+
18
18 Womens Jr Novice 8+
19
19 Mens Open 2-
1
20 Womens Open 2-
3
21 Womens Club 2x
3
22 Womens Open 2x
0
23 Womens Jr 2x
10
24 Womens Jr Novice 2x
3
25 Womens Jr Ltwt 2x
8
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
Z. Flanzer/E. Gresco-Caulfield
 
    Camden Hills Crew (A)
A. Bowman/E. Greer
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
I. Baker/J. Brockney
 
    Narragansett Boat Club (A)
V. Rego/M. Mark/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
M. George/A. Donaldson
 
    Manchester Rowing Alliance (B)
H. Martinelli/J. Deschamps
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
S. DiPietro/J. Cook
 
26 Womens Masters 8+
6
27 Mens Open 4+
18
28 Womens Open 4+
13
29 Mens Open 1x
5
30 Mens Open Ltwt 1x
1
31 Mens Club 1x (HS OK)
2
32 Mens Collegiate Novice 1x
4
33 Mens Jr Ltwt 1x
11
    Bromfield Acton Boxborough Rowing
C. Clark
 
    Cape Cod Youth Rowing
J. Duguay/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
 
    Lowell High School Crew
N. Fiorito/
 
    Manchester Rowing Alliance
J. Clohecy
 
    Narragansett Boat Club
L. Gaitskell
 
    Narragansett Boat Club
M. Haisman
 
    Narragansett Boat Club
J. Silver
 
    Narragansett Boat Club
M. Kiselev
 
    Narragansett Boat Club
J. Stone/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc.
C. Marchiony
 
34 Womens Open Ltwt 1x
0
35 Mens Jr 4+
53
    Arlington Belmont Crew (A)
W. Bazakas-Chamberlain/C. Brown/E. Anderson/N. Pokress/P. Lo (Cox)/
 
    Bancroft Crew (A)
M. Onffroy/B. Cronin/B. Davenport/E. Zamore/P. Huffman (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
M. Schwartz/C. Burke/M. Wilberton/J. Kasyjanski/W. Girard (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Yu/B. Buchovecky/S. Scornavacca/D. Fairchild/A. Zhu (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
 
    Camden Hills Crew (A)
Z. Markowitz/M. McGeady/O. Markowitz/T. Gilson/H. McGeady (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
E. Joyal/C. Mead/D. Labbe/J. Proulx/A. Rippett Swales (Cox)
 
    CRI- Row Boston (A)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
S. Carlisle/W. Stanwood/C. Rubin/J. Campbell/N. Rubin (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
L. Lowne/N. Clarke/E. Baker/N. Schmitz/X. Lee (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
T. Labounko/E. Burke/H. Taylor/J. Donovan/V. Pham (Cox)
 
    Great Bay Rowing (A)
O. Cobb/C. Daniels/J. Fahnestock/C. Small (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
D. Tang/C. Cox/G. Poelker-McKee/H. Schmidel/A. Bohenko (Cox)
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (A)
J. Ponders/P. Nagle/M. Longtin/D. Nagle/S. Hayes (Cox)
 
    Holy Ghost Preparatory School (A)
J. Boyle/J. Bevenour/N. Braun/A. Cancelliere/S. Hicks (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Lowell High School Crew (A)
T. Camacho/B. Costa/B. Egan/P. Quadros/D. Savoie (Cox)/
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
E. Grover/C. Laplante/A. McCarthy/K. McCarthy/H. Gagnon (Cox)
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (A)
C. Ringer/C. Jacobs/G. Alessandro/M. Fontaine/O. Duncan (Cox)
 
    Mystic Valley Regional Charter School (A)
J. Luu/A. St.Clair/G. McAvoy/C. Orton/N. Orton (Cox)/
 
    Neponset Rowing Club (A)
 
    Souhegan Crew Club (A)
O. Toy/J. Calfin/A. Garnick/J. Caraccio/E. Ramm (Cox)
 
    St. John's Preparatory School (A)
C. Abdinoor/J. Diranian/T. Hodgson/A. Pennace/M. Ruffini (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
J. Smith/S. Gilhawley/D. Ragno/S. Emmert/T. Muller (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
H. Howe/C. Kramer/A. LeBlanc/C. Connors/A. Sullivan (Cox)/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    Westford Community Rowing (A)
L. Chamberlin/J. Baker/J. Klostermann Jr./M. Anderson/Z. Kingsley (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
P. Brassard/N. Mungovan/B. Barrera guerrero/S. Borenstien/S. Pitcher (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
E. Anderson/D. Birkbeck/E. House/S. Whitaker/F. Sheahan (Cox)/
 
    Bancroft Crew (B)
R. Pena/C. Cui/R. Sulik/H. Osterweis/A. Stahovec (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (B)
S. Jackson/C. O'Shea/N. Kommineni/J. Hawes/S. Burke (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (B)
 
    CRI- Row Boston (B)
 
    Duxbury Bay Maritime School (B)
W. Rubin/D. Driscoll/G. Kirk-Elliot/G. Siciliano/E. Collins (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (B)
T. Passos/D. Borrero/O. Putnam-Bagley/G. Hunter/J. Parker (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (B)
D. Michaud/A. Hall/T. Pelt/R. Croteau/V. Tardugno (Cox)
 
    Holy Ghost Preparatory School (B)
C. Bautz/N. LaRosa/P. Wert/M. Zwiercan/I. Rubis (Cox)
 
    Manchester Rowing Alliance (B)
N. Dyer/Z. Martin/M. White/X. Anthony/J. Manrique (Cox)
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (B)
J. Olivieri/K. Dong/B. Donegan/N. Trainor/Z. Hall (Cox)
 
    Neponset Rowing Club (B)
 
    The Derryfield School Crew (B)
J. Pelletier/S. van Duren/D. Donovan/M. Johnson/A. Agulnick (Cox)/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
A. Poole/J. Rogers/M. Dremov/L. DiCarlo/T. Heilman (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (B)
C. Gjino/R. Priest/S. Grow/N. Bilouris/S. Thomas (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
D. Hackett/R. Anderson/J. Moore/H. Southall/
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (C)
M. Ewing/R. Camposano/W. Bardenheuer/J. Babcock/A. Khurana (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (C)
 
    Duxbury Bay Maritime School (C)
P. Fassnacht/C. Estabrooks/G. Hines/J. O'Malley/D. Tufankjian (Cox)
 
    Neponset Rowing Club (C)
 
    The Derryfield School Crew (C)
H. Pim/C. Renvyle/D. Soundar/E. Pim/S. Mullins (Cox)/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (C)
 
    Worcester Public High Schools (C)
D. Meneses/J. Silva/J. Borowy/J. Hallal/T. O'keefe (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (D)
 
    Duxbury Bay Maritime School (D)
H. Figler/A. Wang/T. Williamson/E. Brill/D. Geder (Cox)
 
36 Womens Jr 4+
48
37 Mens Collegiate Novice 4+
3
38 Womens Collegiate Novice 4+
4
39 Mens Jr 2x
8
40 Mens Jr Novice 2x
6
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
M. Thomsen/S. Toft
 
    Camden Hills Crew (A)
I. Lodge/P. Lane
 
    Great Bay Rowing (A)
R. Browning/M. Paluszek
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (A)
M. Stockwell/J. Robinson
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (B)
 
41 Mixed Masters Adaptive 4+
2
42 Womens Masters 4+
7
43 The Paul Wenger Mens Masters 4x
5
44 Mens Club 8+
0
45 Womens Club 8+
2
46 Mixed Masters 8+
6
47 Mens Masters 4+
6
48 Mens Open Ltwt 4+
3
49 Mens Jr Ltwt 4+
9
50 Mixed Masters Adaptive 2x
0
51 Mixed Masters 2x
4
52 Womens Open 1x
4
53 Womens Club 1x
2
54 Mens Jr 1x
4
55 Womens Jr Ltwt 1x
3
56 Womens Collegiate Novice 1x
0
57 1:22 PM Mens Jr 8+ B
18
58 Mens Jr Novice 4+
14
59 Womens Jr Novice 4+
17
60 Womens Open Ltwt 4+
0
61 Mixed Masters 4x
1
62 Mens Jr Novice 4x+
1
63 Womens Masters 2x
4
64 Womens Jr Novice 4x+
7
    Cape Cod Youth Rowing (A)
l. yelle/L. Swain/E. Squire/M. Cole/
 
    Central Crew Club (A)
M. Smith/A. Collins/V. Duhaime/C. Pedone
 
    Coventry Lake Community Rowing Inc. (A)
P. Hopkins/C. Jones/M. Austin/E. Shor/
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
K. Meyer/L. Levasseur/E. Hogan/I. Tobin
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (A)
C. Shoots/M. Laub/Z. Penta/S. Winters
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (B)
L. Coady/T. Morel/A. Hill/L. Pistor
 
65 Mens Jr 2-
1
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
 
66 Womens Jr 2-
2
67 Womens Jr Ltwt 4+
5
68 Mens Jr 8+ A
19
69 Womens Collegiate Novice 8+
3
70 Womens Jr 8+
38
71 Mens Open Ltwt 8+
0
72 Mens Jr Ltwt 8+
4
73 Womens Open Ltwt 8+
0
74 Womens Jr Ltwt 8+
1
75 Mens Open 2x
0
76 Mens Masters 2x
5
77 Mens Club 2x (HS OK)
5
78 The Jim Polcari Mens Open 8+
4
79 Womens Open 8+
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change