Textile River Regatta

  • Hosted By: Textile River Regatta, Inc.
  • 2019 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, October 6, 2019
1 Mens Rec 1x (HS OK)
2
2 Womens Rec 1x (HS OK)
0
3 Mens Masters 1x
3
    Merrimac River Rowing Association
K. Flood
0.1 (28)
    Merrimac River Rowing Association
J. Greer
11.3 (37)
    Riverside Boat Club
C. Dyke
5.5 (34)
4 Mens Senior Masters 1x
4
    Cape Cod Masters Rowing
B. Fournier
49.6 (48)
    GMS Rowing Center
M. Sivigny/
40.6 (46)
    Pettipaug YC Rowing
D. Kelley
36.5 (45)
    Riverside Boat Club
S. Wolf
54.5 (49)
5 Mens Grand Masters 1x
8
6 Mens Veterans Masters 1x
13
7 Womens Masters 1x
2
8 Womens Senior Masters 1x
4
9 Womens Grand Masters 1x
6
    Essex Rowing Association
M. Rickenbacker
101.3 (57)
    Merrymeeting Community Rowing Association
R. Bowie
108.1 (58)
    Merrymeeting Community Rowing Association
C. Coughlan
108.1 (58)
    Narragansett Boat Club
T. Hogan
64.8 (51)
    Riverside Boat Club
T. Carney
59.5 (50)
    Riverside Boat Club
A. O'Brien
115.2 (59)
10 Womens Veterans Masters 1x
1
11 Womens Jr 1x
12
12 Mens Masters 8+
9
    Narragansett Boat Club
J. Haisman/D. Gorriaran/E. Watne/J. Duke/E. Jones/B. Hannon/t. caleb/E. Harding/A. Flanagan (Cox)
36.0 (47)
    Narragansett Boat Club
S. Cazier/B. Sandstede/P. Evans/G. Calise/R. Gaitskell/C. Bardt/j. mackintosh/J. Williams/M. Flanagan (Cox)
47.6 (50)
    Riverside Boat Club
E. Schulken/C. Ceglio/A. Craft/C. Harrigan/P. Heimlicher/M. Klinker/J. Yasaitis/E. Frankenberry/M. Strom (Cox)
56.3 (52)
    Upper Valley Rowing Foundation
S. Whalen/B. Harwood/J. Jones/r. versteeg/D. Callaway/A. Crowley/R. Clark/h. anderson/c. furch (Cox)
56.3 (52)
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Vaas/M. Fath/T. Fitzgerald/T. Lee/M. Meduna/M. Lynch/C. Koziel/M. Birosak/E. Dwyer (Cox)
0.1 (28)
    MIT Rowing Club (A)
R. Elliott/D. Severson/R. Park/J. Rosenboom/J. Higgins/B. Markus/R. Liao/A. Cunningham/R. LaRiviere (Cox)
0.8 (30)
    Yarmouth Rowing Club (A)
S. Tenney/D. Sayner/g. finch/A. Stockly/S. Miller/T. Clements/P. Ventre/R. Checkoway/F. Sheahan (Cox)/
104.0 (61)
    Community Rowing, Inc. (B)
P. Beaman/J. Coyne/J. Luker/S. Ames/O. Schueller/J. St.Cyr/N. Uhlenbrock/A. Sluis/C. Hanss (Cox)
60.8 (53)
    Community Rowing, Inc. (C)
F. raouf/L. Stock/R. Ezzell/M. Magid/A. Shenette/E. Mahoney/d. gwon/K. O'Brien/A. Alperin (Cox)
17.6 (41)
13 Mens Collegiate Novice 8+
5
14 Mens Jr 4x
12
15 Womens Masters 4x
6
16 Womens Jr 4x
12
17 Mens Jr Novice 8+
21
18 Womens Jr Novice 8+
22
19 Mens Open 2-
2
    Gentle Giant Rowing Club (A)
M. MacLean/D. Palumbo
 
    Riverside Boat Club (A)
W. Unold/E. Cook
 
20 Womens Open 2-
2
21 Womens Club 2x
4
22 Womens Open 2x
0
23 Womens Jr 2x
16
24 Womens Jr Novice 2x
8
25 Womens Jr Ltwt 2x
4
26 Womens Masters 8+
11
    Cape and Islands Rowing Association, Inc. (A)
M. Fournier/L. Campbell/A. Yelle/M. Collier/D. Atsalis/L. Allen/R. Avenia-Prol/C. Lyall/p. otton (Cox)/
75.7 (56)
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Forrester/L. Rand/A. Rafa'ee/A. Alton/C. Sutter/C. Egan/T. Welsh/T. Wong/D. Snook (Cox)
29.2 (45)
    Gentle Giant Rowing Club (A)
S. Greene/G. Cortese/W. Stopps/C. Bell/M. Marriner/D. Gosline/H. Abbey/P. Vaughan/K. Poff (Cox)
43.6 (49)
    Greater Lawrence Rowing (A)
A. Spires/R. Eastman Or-Shahar/J. Williams/C. Levey/E. Cushna/A. Franz/J. Waldman/L. Piette/K. Bourdeau (Cox)
65.6 (54)
    MIT Rowing Club (A)
E. Pearce/H. Whisnant/M. McPherson/D. Boebinger/C. MacIsaac/K. Halloran/L. Gilpin/I. Wells/M. Rambeloarison (Cox)
0.0 (27)
    Narragansett Boat Club (A)
J. Boyle/P. Watson/M. Butler/V. Hopkins/e. goodman/S. Nelson/D. Norman/M. Flanagan (Cox)
0.0 (0)
    Riverside Boat Club (A)
17.6 (41)
    Style Driven Rowing Club (A)
D. Hewitson/D. Bingham/B. Herrmann/C. O'Toole/N. Mehta/K. Stewart/D. Logan/D. Hurley/F. Sheahan (Cox)
98.0 (60)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Laskaris/H. Shand/E. Glenshaw/m. jacobs/D. Hannam/E. Jones/K. Sluzenski/M. Sheehan/L. Versteeg (Cox)
75.7 (56)
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Martini/A. Covelli/P. Robinson/L. Doucett/J. Malloy/L. Van Orden-Rudberg/D. Simek/M. Mance/D. Gilchrist (Cox)
60.8 (53)
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Oliveira/A. Brantl/H. Dearborn/J. Lovering/E. O'Connell/E. Beguin/L. Quinchia/J. Smith/S. Hrycyszyn (Cox)
4.4 (34)
27 Mens Open 4+
21
28 Womens Open 4+
16
29 Mens Open 1x
6
    Great Bay Rowing
S. Williams
 
    Manchester Rowing Alliance
W. Brunet
 
    Riverside Boat Club
M. Farry
 
    Unaffiliated (USA)
E. Hallenbeck
 
    Unaffiliated (USA)
L. Greathouse
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
D. Tengdin
 
30 Mens Open Ltwt 1x
1
31 Mens Club 1x (HS OK)
0
32 Mens Collegiate Novice 1x
0
33 Mens Jr Ltwt 1x
7
34 Womens Open Ltwt 1x
2
35 Mens Jr 4+
51
36 Womens Jr 4+
41
37 Mens Collegiate Novice 4+
4
38 Womens Collegiate Novice 4+
2
39 Mens Jr 2x
15
40 Mens Jr Novice 2x
2
41 Mixed Masters Adaptive 4+
0
42 Womens Masters 4+
16
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ball/J. Malloy/A. DONAHUE/K. Cook/S. Emrick (Cox)
47.0 (49)
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Egan/P. Robinson/J. Smith/L. Quinchia/S. Hrycyszyn (Cox)
105.9 (60)
    East Bay Rowing, Inc (A)
A. Bersin/P. Brady/A. Schultz/R. Schneider/S. DeRosa (Cox)
38.9 (47)
    Essex Rowing Association (A)
B. Brownholtz/C. Powers/M. Miller/C. Mannix/D. Reeves (Cox)
147.8 (66)
    Gentle Giant Rowing Club (A)
E. Glimpse/G. West/S. Baccari/I. Nerden/A. Nagem (Cox)
14.0 (39)
    Narragansett Boat Club (A)
S. Faasse/D. Kellogg/F. Middendorf/C. Browning
112.4 (61)
    Neponset Rowing Club (A)
M. McLaughlin/C. Moore-Walters/A. Dietrich/A. Simon/M. Clarke (Cox)
126.0 (63)
    Riverside Boat Club (A)
S. Imbert de Smirnoff/J. Hayes-Cha/A. Verheul/C. Higgins/M. Strom (Cox)
56.0 (51)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/A. Bracken/E. Dade/C. Reynolds/A. Weale (Cox)
81.8 (56)
    Westford Community Rowing (A)
N. Tang/P. Moran/S. Campbell/C. HEMINGWAY/A. Burke (Cox)
93.4 (58)
    Cape Cod Rowing, Inc. (B)
J. WRIGHT/M. Czupryna/E. King/D. Voikos/B. Keim (Cox)
112.4 (61)
    Community Rowing, Inc. (B)
L. Van Orden-Rudberg/E. O'Connell/E. Beguin/J. Malloy/D. Gilchrist (Cox)
0.9 (30)
    Essex Rowing Association (B)
L. Kosky-Stamm/M. Giovenelli/K. Gallucci/M. Rogers/S. Giovenelli (Cox)
65.7 (53)
    Gentle Giant Rowing Club (B)
V. Greger/K. Miller/J. Miller/M. Cronin/E. Rosenberg (Cox)
47.0 (49)
    Narragansett Boat Club (B)
D. Roop/F. Beaudoin/J. Boyle/V. Hopkins
38.9 (47)
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
M. Laskaris/H. Shand/K. Sluzenski/m. jacobs/L. Versteeg (Cox)
81.8 (56)
43 The Paul Wenger Mens Masters 4x
7
44 Mens Club 8+
9
45 Womens Club 8+
5
46 Mixed Masters 8+
5
47 Mens Masters 4+
9
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/J. Coyne/R. Ezzell/J. St.Cyr/E. Dwyer (Cox)
133.1 (64)
    East Bay Rowing, Inc (A)
P. lentz/i. colon/A. Robinson/P. Swayze/E. Skibo (Cox)
70.9 (54)
    Gentle Giant Rowing Club (A)
J. Mahoney/J. Barry/H. Khodaverdian/R. Whelan/K. Poff (Cox)
28.1 (44)
    Greater Lawrence Rowing (A)
D. Schuh/P. Doe/R. Minney/T. Loomis/K. Bourdeau (Cox)
81.8 (56)
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/G. Calise/R. Gaitskell/C. Bardt/M. Flanagan (Cox)/
112.4 (61)
    Riverside Boat Club (A)
A. Craft/W. Unold/J. Yasaitis/E. Cook/H. Debruyn (Cox)
105.9 (60)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
S. Whalen/B. Harwood/J. Jones/r. versteeg/D. Desaulniers (Cox)
65.7 (53)
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Luker/S. Ames/A. Sluis/L. Stock/A. Alperin (Cox)
51.4 (50)
    Community Rowing, Inc. (C)
S. Wiseman/J. McDonnell/J. Wu/M. Fath/C. Hanss (Cox)
7.9 (36)
48 Mens Open Ltwt 4+
0
49 Mens Jr Ltwt 4+
8
50 Mixed Masters Adaptive 2x
0
51 Mixed Masters 2x
4
52 Womens Open 1x
0
53 Womens Club 1x
6
54 Mens Jr 1x
14
55 Womens Jr Ltwt 1x
4
56 Womens Collegiate Novice 1x
0
57 1:22 PM Mens Jr 8+ B
20
58 Womens Jr 8+ "B"
14
59 Mens Jr Novice 4+
24
60 Womens Jr Novice 4+
22
61 Womens Open Ltwt 4+
1
62 Mixed Masters 4x
2
63 Mens Jr Novice 4x+
3
64 Womens Masters 2x
4
65 Womens Jr Novice 4x+
5
66 Mens Jr 2-
2
67 Womens Jr 2-
1
68 Womens Jr Ltwt 4+
5
69 Mens Jr 8+ A
22
70 Womens Collegiate Novice 8+
2
71 Womens Jr 8+ "A"
20
72 Mens Open Ltwt 8+
0
73 Mens Jr Ltwt 8+
2
74 Womens Open Ltwt 8+
0
75 Womens Jr Ltwt 8+
0
76 Mens Open 2x
1
77 Mens Masters 2x
9
    Cambridge Boat Club (A)
A. Packard/M. Collins
51.4 (50)
    Cape Cod Masters Rowing (A)
J. Messenger/p. otton
147.8 (66)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
A. Clark/B. Destenaves
24.9 (43)
    Merrymeeting Community Rowing Association (A)
S. Hornney/M. Totta
87.5 (57)
    Riverside Boat Club (A)
P. Dale/J. Langermann
196.8 (72)
    Composite: Union, Upper Valley Rowing (A)
D. Kitchel/E. Demetriou
42.9 (48)
    Cambridge Boat Club (B)
R. Murphy/D. Chernoff
99.5 (59)
    Riverside Boat Club (B)
M. Klinker/E. Cook
119.1 (62)
    Union Boat Club (B)
Z. Gordon/E. Goldberg/
16.4 (40)
78 Mens Club 2x (HS OK)
2
79 The Jim Polcari Mens Open 8+
2
80 Womens Open 8+
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change