Chattanooga Head Race
- Oct 12, 2013
- head
- Downtown
- Chattanooga, TN (USA)
- Hosted By: Lookout Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 12, 2013 | |||||
1 | 9:00 AM | Womens Collegiate 8+ | 12 |
||
2 | 9:00 AM | Womens Masters 8+ | 6 |
||
3 | 9:10 AM | Mens Collegiate 4+ | 18 |
||
4 | 9:20 AM | Mens Youth 4x | 7 |
||
5 | 9:30 AM | Mens Championship 1x | 4 |
||
6 | 9:30 AM | Mens Ltwt 1x | 4 |
||
7 | 9:30 AM | Mens Youth 1x | 6 |
||
8 | 9:30 AM | Mens Masters 1x | 1 |
||
9 | 9:30 AM | Mens Senior Masters 1x | 3 |
||
10 | 9:30 AM | Mens Veterans 1x | 1 |
||
11 | 9:30 AM | Mens Novice 1x | 2 |
||
12 | 9:30 AM | Mens Rec 1x | 3 |
||
13 | 9:50 AM | Womens Championship 1x | 1 |
||
14 | 9:50 AM | Womens Ltwt 1x | 2 |
||
15 | 9:50 AM | Womens Youth 1x | 3 |
||
16 | 9:50 AM | Womens Masters 1x | 1 |
||
17 | 9:50 AM | Womens Senior Masters 1x | 1 |
||
18 | 9:50 AM | Womens Veterans 1x | 0 |
||
19 | 9:50 AM | Womens Novice 1x | 1 |
||
20 | 9:50 AM | Womens Rec 1x | 0 |
||
21 | 10:20 AM | Mens Collegiate Novice 4+ | 11 |
||
22 | 10:20 AM | Mens TRUE Collegiate Novice 4+ | 10 |
||
23 | 10:30 AM | Womens Collegiate 2nd Novice 8+ | 7 |
||
24 | 10:40 AM | Mens Youth Novice 8+ | 15 |
||
25 | 10:50 AM | Womens Youth Novice 4+ | 14 |
||
26 | 11:00 AM | Mens Collegiate 2- | 5 |
||
27 | 11:00 AM | Womens Collegiate 2- | 16 |
||
28 | 11:00 AM | Mens Youth 2- | 3 |
||
29 | 11:00 AM | Womens Youth 2- | 1 |
||
30 | 11:10 AM | Mens Championship (Open) 2x | 5 |
||
31 | 11:10 AM | Womens Championship (Open) 2x | 0 |
||
32 | 11:20 AM | Mens Collegiate Ltwt 4+ | 5 |
||
33 | 11:30 AM | Mens Masters 4+ | 8 |
||
34 | 11:30 AM | Womens Masters 4+ | 8 |
||
35 | 11:40 AM | Womens Youth 4x | 2 |
||
36 | 11:50 AM | Mixed Collegiate 8+ | 4 |
||
37 | 11:50 AM | Mens Collegiate 2nd Novice 8+ | 6 |
||
LUNCH BREAK | |||||
38 | 12:50 PM | Mens Masters 4x | 0 |
||
39 | 12:50 PM | Womens Masters 4x | 4 |
||
40 | 1:00 PM | Womens Collegiate Novice 4+ | 10 |
||
41 | 1:00 PM | Womens TRUE Collegiate Novice 4+ | 9 |
||
42 | 1:10 PM | Womens Youth 8+ | 13 |
||
43 | 1:20 PM | Mens Youth 4+ | 27 |
||
Asheville Youth Rowing Association (A) |
J. Brock/A. Arldt/R. Hunter/W. Cobb/A. Guerguerian (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
M. Morelli/J. Milley/J. Tucker/G. Ingraham/J. Geng (Cox)
|
|
|||
Atomic Rowing (A) |
J. Braden/C. Franklin/B. Curtin/D. Dunn/H. Scott (Cox)
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
P. Sibley/S. Melvin/T. Eaton/D. Malo/L. Rast (Cox)
|
|
|||
Darlington School (A) |
B. Ballard/H. Dulaney/A. Tarrant/W. Robertson/E. Robertson (Cox)
|
|
|||
East Tennessee Rowing Organization (A) |
A. Franks/A. Knoll/J. Bostrom/M. Calloway/T. Brown (Cox)
|
|
|||
McCallie School (A) |
N. Adie/C. Weitzel/J. Scott/A. Cummings/Y. Moore (Cox)
|
|
|||
Montgomery Bell Academy (A) |
S. McMahan/H. Davis/T. Adams/H. Ingram/O. Hughes (Cox)/
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
A. Ross/C. Padden/W. Bayliff/A. Hertik/A. Eledge (Cox)
|
|
|||
Riverside Military Academy (A) |
P. Sauls/C. Schiro/K. Muir/S. Suggs/W. Walker (Cox)/
|
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
R. Hileman/J. KIMMINAU/C. Naumann/B. Laue/C. Blackmon (Cox)
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
M. Cone/M. Shiplett/R. Roach/M. Brown/T. Snow (Cox)
|
|
|||
Asheville Youth Rowing Association (B) |
L. Bleynat/J. Bryan/B. Bryan/P. ROBERTSON/F. Pollock (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
M. Stagnaro/R. McKenzie/J. Virgo/C. Boyd/A. Smith (Cox)
|
|
|||
Atomic Rowing (B) |
a. johnston/J. Lloyd/D. Malagon/G. Vacaliuc/C. Zebroski (Cox)
|
|
|||
East Tennessee Rowing Organization (B) |
D. Vines/C. Legg/t. hurst/R. Wallace/S. Boles (Cox)
|
|
|||
McCallie School (B) |
N. Greene/S. Romeo/R. Harvey/M. Belk/C. Greis (Cox)
|
|
|||
Montgomery Bell Academy (B) |
S. Deane/C. Travis/J. Duke/G. Anderson/J. McMahan (Cox)/
|
|
|||
Riverside Military Academy (B) |
S. Kerlagon/D. Mantle/C. Nunez/G. Butler/E. Prussack (Cox)/
|
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (B) |
A. Entrekin/J. Westra/Z. Clark/F. Riley/M. Mosley (Cox)
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
B. Sung/A. Wright/D. Fitzpatrick/D. Tanasijevich/M. Childress (Cox)
|
|
|||
Asheville Youth Rowing Association (C) |
M. Reidinger/R. Keck/T. Hickman/H. Robins/A. Lim (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (C) |
A. Castillo/R. Osborne/C. Gouin/J. Cecil/K. Manley (Cox)
|
|
|||
Montgomery Bell Academy (C) |
S. Cook/P. Einstman/M. Campos/A. Boone/E. Looney (Cox)/
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (D) |
T. Bower/E. Simmons/M. West/K. Bower/V. Greene (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (E) |
M. Rose/D. Akselrod/R. Morgan/H. Llorens/E. Andreyka (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (F) |
S. Leibou/D. Wiklund/E. Ketcham/J. Sweeney/S. Bower (Cox)
|
|
|||
44 | 1:30 PM | Mixed Masters 8+ | 2 |
||
45 | 1:40 PM | Mens Collegiate Novice 8+ | 14 |
||
46 | 1:50 PM | Mens Youth 2x | 7 |
||
47 | 1:50 PM | Womens Youth 2x | 3 |
||
48 | 1:50 PM | Mixed Masters 2x | 2 |
||
49 | 2:20 PM | Womens Collegiate Ltwt 4+ | 4 |
||
50 | 2:30 PM | Mixed Masters 4+ | 2 |
||
51 | 2:40 PM | Womens Youth Novice 8+ | 12 |
||
52 | 2:50 PM | Mens Youth Novice 4+ | 16 |
||
Asheville Youth Rowing Association (A) |
J. Ruff/N. Teeters/P. Hester/C. Clark/F. Pollock (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
N. Bryant/D. Paul/N. Sharma/C. Brady/R. Narendra (Cox)
|
|
|||
Atomic Rowing (A) |
H. Fisher IV/A. Bahna/A. Antonas/P. Cianciolo/J. DesJardins (Cox)
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
M. Waddell/P. Doshi/J. Broadwell/C. Ragland/C. switzer (Cox)
|
|
|||
Lake Purdy Rowing Association (A) |
T. Foster/P. Cronin/R. Rivera/M. Bain/F. Rivera (Cox)/
|
|
|||
McCallie School (A) |
F. Rizvi/G. Dodd/J. Chen/Z. zhu/C. Greis (Cox)
|
|
|||
Montgomery Bell Academy (A) |
J. McMahan/H. Rogers/J. Fioravanti/H. Alley/C. Krumm (Cox)/
|
|
|||
Riverside Military Academy (A) |
K. Williamson/S. Kelly/J. Whitlock/M. Williams/M. Leberte (Cox)/
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
S. Vogelbacher/J. Andrade/M. Shaffer/R. Curtis/N. Piper (Cox)
|
|
|||
Asheville Youth Rowing Association (B) |
D. SCOTT/Z. Al-Aidy/M. Belanger/W. Reeder/H. Cobb (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
C. Cheng/L. Kelley/T. McKenzie/A. Murray/M. Simcoe (Cox)
|
|
|||
Chattanooga Rowing (B) |
H. Wilburn/C. Fox/L. Hix/E. Chepul/T. Calhoun (Cox)
|
|
|||
McCallie School (B) |
M. Canterbury/S. Romeo/T. Walker/C. Peach/A. Gwaltney (Cox)
|
|
|||
Riverside Military Academy (B) |
K. Renfro/D. Bravo/A. Lucas/B. Hall/S. Nava (Cox)/
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
P. Bickel/J. Yankey/D. DeBuys/G. Shipplett/S. Leftwich (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (C) |
K. Richardson/T. Campbell/P. Lee/M. Brolly/E. Powers (Cox)
|
|
|||
53 | 3:00 PM | Womens Collegiate Novice 8+ | 10 |
||
54 | 3:10 PM | Mens Masters 2x | 1 |
||
55 | 3:10 PM | Womens Masters 2x | 6 |
||
56 | 3:20 PM | Mens Collegiate 8+ | 14 |
||
57 | 3:30 PM | Mens Masters 8+ | 3 |
||
58 | 3:40 PM | Womens Collegiate 4+ | 26 |
||
59 | 3:50 PM | Womens Youth 4+ | 20 |
||
60 | 4:00 PM | Mens Youth 8+ | 18 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change