Cascadia Masters Championship
- Jul 20, 2013 To Jul 21, 2013
- sprint
- Burnaby Lake Rowing Pavilion
- Burnaby, BC (CAN)
- Hosted By: Cascadia Regatta Association
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 20, 2013 | |||||
1 | Womens 8+ C-D | 2 |
|||
2 | Womens 2x E | 9 |
|||
3 | Mens Ltwt 1x D+ | 8 |
|||
4 | Mens 2x AA-B | 5 |
|||
5 | Mixed 4x D | 6 |
|||
6 | Womens Ltwt 1x F+ | 5 |
|||
7 | Womens 2x AA-A | 8 |
|||
8 | Womens 1x C | 8 |
|||
9 | Womens 2x B | 8 |
|||
10 | Womens 8+ E+ | 0 |
|||
11 | Mixed Novice 2x AA+ | 6 |
|||
12 | Womens Ltwt 1x AA-C | 7 |
|||
13 | Mixed 2x C | 14 |
|||
14 | Womens 4x D | 4 |
|||
15 | Mens 4+AA+ | 9 |
|||
16 | Womens 2- AA+ | 18 |
|||
17 | Mixed AA-B 4x | 7 |
|||
18 | Womens 2x F+ | 4 |
|||
19 | Mens 1x D | 7 |
|||
21 | Womens Ltwt 2x AA-C | 2 |
|||
20 | Mixed 4+ D+ | 5 |
|||
22 | Mens 4x D+ | 9 |
|||
23 | Womens Novice 1x D+ | 5 |
|||
24 | Womens Novice 1x B-C | 3 |
|||
25 | Womens Novice 1x AA-A | 5 |
|||
26 | Mens 2- AA+ | 7 |
|||
27 | Womens 8+ AA-B | 4 |
|||
28 | Womens 1x D | 11 |
|||
29 | Mixed 4x E+ | 8 |
|||
30 | Mens Ltwt 2x AA+ | 4 |
|||
31 | Mens 1x C | 4 |
|||
32 | Womens Ltwt 1x D-E | 7 |
|||
33 | Womens 4x C | 8 |
|||
34 | Mens 2x F+ | 9 |
|||
35 | Mens Novice 4x+ AA+ | 2 |
|||
36 | Mens Ltwt 1x AA-C | 1 |
|||
37 | Mens 2x E | 8 |
|||
36B | Women's 8+ Grand Finale | ||||
71 | Para Event (any class) | 1 |
|||
70 | Mens Novice 2x AA+ | 5 |
|||
Sunday, July 21, 2013 | |||||
38 | Mixed 4x C | 8 |
|||
39 | Mens 1x AA-A | 6 |
|||
40 | Mixed 2x E | 8 |
|||
41 | Mens 1x F+ | 7 |
|||
42 | Womens 4+ AA+ | 18 |
|||
Boulder Community Rowing, Inc. (A) |
C. Gold/C. Gloge/T. Foreman/J. Ward/M. Lehman (Cox)
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
S. Safarik/G. Calvin/J. Knopp/J. Oliver/I. Baker (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
A. Ettel/M. Barckert/A. Lynch/K. Pratt/T. Boedeker (Cox)
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
J. Walker/M. Deering/K. Weisman/N. Lockett/T. Mattheisen (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. Seeman/S. Smith/M. Ianni/M. Barry/J. Petrelli (Cox)
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
K. Lightner/S. Gardner/L. Walker/R. Kisling/B. Halprin (Cox)
|
|
|||
Composite: Vancouver, Burnaby Lake (A) |
|
||||
Whatcom Rowing Association (A) |
H. haugland/R. Caldwell/N. Samuelson/D. Burnett/M. Callegari (Cox)
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
C. Lund/P. Shen/J. Wallis/E. McGrand/J. Byrd (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (B) |
M. Frost/R. Carini/S. Smith/T. Sevareid/L. Abel (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (B) |
T. Thompson/E. Pitts/M. Hupp/C. Zwiacher/L. Stapp (Cox)
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (B) |
|
||||
Lake Union Crew (C) |
O. Trecoikas/D. Todd/K. Roach/J. Metzger/M. Fitzpatrick (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (C) |
S. Hurley/E. East/L. Erickson/S. Dean/J. Petrelli (Cox)
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (C) |
|
||||
Lake Union Crew (D) |
S. Higgins/H. Barras/L. Cooper/S. Williamson/S. Mickelberry (Cox)
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (D) |
|
||||
Lake Union Crew (E) |
E. Adams/H. Smithers/C. Athing/J. Naegeli/H. McLeland-Wieser (Cox)
|
|
|||
43 | Womens Ltwt 2x D+ | 3 |
|||
44 | Mens 8+ AA+ | 4 |
|||
45 | Womens 1x B | 9 |
|||
46 | Womens 4x F+ | 1 |
|||
47 | Mens 1x B | 7 |
|||
48 | Womens Novice 2x AA+ | 6 |
|||
49 | Mixed 2x F+ | 10 |
|||
50 | Mens 2x C | 4 |
|||
51 | Womens 4x E | 3 |
|||
52 | Mens 1x E | 5 |
|||
53 | Mixed 2x AA-B | 11 |
|||
54 | Womens 2x C | 9 |
|||
55 | Mens Novice 1x AA+ | 11 |
|||
56 | Parent Child 2x | 2 |
|||
57 | Womens 4x AA-A | 3 |
|||
58 | Mens 2x D | 5 |
|||
59 | Womens 4x B | 5 |
|||
60 | Mixed 4+AA-C | 10 |
|||
Boulder Community Rowing, Inc. (A) |
M. Venezia/J. SNODY/C. Gold/C. Gloge/M. Lehman (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
V. DeLuca/B. Johnson/M. Frost/R. Carini/S. Mickelberry (Cox)
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
|
||||
Whatcom Rowing Association (A) |
K. Winvick/R. Caldwell/H. haugland/D. Burnett/M. Callegari (Cox)
|
|
|||
Boulder Community Rowing, Inc. (B) |
A. Crockett/J. Ward/J. O'Neill/E. Olson/A. Ward (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (B) |
E. Leslie/K. Fujii/S. Smith/T. Sevareid/H. McLeland-Wieser (Cox)
|
|
|||
Whatcom Rowing Association (B) |
S. Vicic/N. Samuelson/A. Carey/D. McLenahan/A. williams (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (C) |
C. Hooker/K. Briggs/C. Tallman/K. Goetz/M. Wessels (Cox)
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (C) |
|
||||
Lake Union Crew (D) |
e. christensen/J. Wolfe/G. Stream/J. Metzger/S. Mickelberry (Cox)
|
|
|||
61 | Womens 1x E | 7 |
|||
62 | Womens 1x F+ | 10 |
|||
63 | Mixed 2x D | 12 |
|||
64 | Mens 4x AA-C | 5 |
|||
65 | Womens 1x AA-A | 7 |
|||
66 | Womens Novice 4x+ | 2 |
|||
67 | Womens 2x D | 12 |
|||
68 | Mixed 8+ AA-C | 9 |
|||
Boulder Community Rowing, Inc. (A) |
A. Crockett/J. Ward/M. Venezia/J. SNODY/J. O'Neill/E. Olson/C. Gold/C. Gloge/M. Lehman (Cox)
|
|
|||
Fort Langley Community Rowing Club (A) |
S. Clarke/D. Pattison/T. deKroon/K. Wolfe/L. Oldford-Down/D. Baker/R. Berry/R. Pattison/J. Hlady (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
C. Hooker/K. Briggs/L. Cooper/K. Goetz/S. Wessels/M. Todd/S. Higgins/S. Williamson/M. Wessels (Cox)
|
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
A. Freeman/P. Donley/J. Negrette/H. Lanxon/R. Kisling/S. Gardner/K. Lightner/K. Futornick/K. Deguts (Cox)
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
|
||||
Whatcom Rowing Association (A) |
K. Winvick/D. Burnett/H. haugland/R. Caldwell/S. Vicic/N. Samuelson/A. Carey/D. McLenahan/M. Callegari (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (B) |
V. DeLuca/J. Rutledge/G. Stream/S. Souvall/M. Frost/M. Barckert/S. Smith/R. Carini/S. Mickelberry (Cox)
|
|
|||
Composite: Vancouver, Burnaby Lake (B) |
|
||||
Lake Union Crew (C) |
A. Ettel/K. Pratt/W. Simonson/J. Wolfe/E. Leslie/K. Fujii/K. Roach/D. Todd/L. Abel (Cox)
|
|
|||
69 | Mixed 8+D+ | 1 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change