USRowing Mid-Atlantic Junior District Championships

  • May 10, 2013 To May 11, 2013
  • sprint
  • Lake Mercer
  • West Windsor, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, May 10, 2013
1 Womens Youth Varsity 1x
5
2 Mens Youth Varsity 1x
7
3 Womens Youth Ltwt Varsity 2x
7
4 Womens Youth Varsity 2x
11
    Baltimore Rowing Club (A)
L. Hulbert/K. Sinosky
 
    Capital Rowing Club (A)
C. Hallman/m. carson
 
    Conestoga Crew Club (A)
M. Dudrear/B. Kaufmann
 
    Harriton High School (A)
L. Castelbaum/A. Wegbreit
 
    Navesink River Rowing (A)
L. Kelly/R. Lasko
 
    North Jersey Rowing (A)
R. Fuchs/B. Slavin
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
I. Johnson/A. Kohler
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Rudolph-Shabinsky/C. Gackwski
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Jacobson/M. Jacobs
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
D. McAllister/M. Zabriskie
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
C. Chiaramonte/K. Francis
 
5 Mens Youth Ltwt Varsity 2x
10
6 Mens Youth Varsity 2x
11
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Prately/A. Will
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Fingerhut/M. Loots
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
 
    Conestoga Crew Club (A)
J. Ingersoll/A. Lanahan
 
    Harriton High School (A)
M. Yaron/M. Terwiesch
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
D. Clark/A. Hatza
 
    Malvern Preparatory School (A)
C. Mudrick/J. Connor
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Levin/S. Eglow
 
    Radnor High School Crew Club (A)
J. Hagstrom/S. Parmar
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
C. Busch/B. MASON
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (B)
 
7 Womens Youth Varsity 2-
4
8 Mens Youth Varsity 2-
5
9 Womens Youth Novice 4+
7
10 Mens Youth Novice 4+
10
11 Womens Youth 2nd 4x
7
12 Mens Youth 2nd 4x
10
13 Womens Youth Varsity 4x
9
14 Mens Youth Varsity 4x
8
15 Womens Youth Ltwt Varsity 8+
4
16 Womens Youth 2nd 4+
13
17 Mens Youth 2nd 4+
14
18 Womens Youth Varsity 4+
18
19 Mens Youth Ltwt Varsity 4+
13
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
T. Wentworth/A. Thomas/C. Bennsky/D. Bennett/J. Kalkbrenner (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
A. Peets/A. Wu/J. Lee/J. Ernsting/E. Walker (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
C. Ammon/B. Koike-Leinen/H. Davis/C. Bartlett/J. Korn (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
D. Matthews/A. Coukos/A. Kane/J. Weinrieb/S. Wilson-Leslie (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
A. Kaufmann/A. Horst/J. Beckerman/C. Gallo/M. Roos (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
N. Malchione/J. Weltz/J. Best/P. Collins/R. DeFroda (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Grehlinger/T. Walker/B. Mills/F. Ludwig/M. Mendoza (Cox)
 
    Ranney School (A)
C. Rivera/T. Sangari/J. Hesslein/J. Williams/J. Nicholson (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
G. Waxman/C. Yang/C. Bonner/M. Kueny/N. Rotkovitz (Cox)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
S. Gennaro/A. Halas/J. Edelman/j. cassidy/M. Giangiordano (Cox)
 
    The Hun School (A)
A. Marino/S. Avgoustiniatos/C. Broad/E. Scanlan/N. Galik (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (B)
R. Risdorfer/J. Lim/N. Lario/M. Tepper/A. Itaas (Cox)
 
20 Mens Youth Varsity 4+
12
21 Womens Youth Ltwt Varsity 4+
7
22 Womens Youth 2nd 8+
4
23 Mens Youth 2nd 8+
10
24 Womens Youth 2nd Novice 8+
4
25 Mens Youth 2nd Novice 8+
6
26 Womens Youth Novice 8+
11
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Grainger/L. McDaniel/G. Riehl/Z. Spann/A. Hinton/M. Doak/J. Joseph/M. Hinton/a. roberts (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
E. Sexton/G. Middleton/K. Sun/B. Sabin/B. Langevin/I. Cheung/J. Faust/G. Gunther/H. Tseng (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
S. Crystal/E. Datzell/S. Porter/C. Sturr/I. Walston/A. King/M. Pomroy/A. Johnson/S. MacKenzie (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
E. Schuessler/R. Posada/K. Hewton/S. Nowell/G. Miller/T. Tayoun/K. Perron/P. Murdock/E. Earnest (Cox)
 
    Peddie School (A)
A. Glazer/S. Martindale/G. Alves/K. Benham/M. Bertuccio/P. Rao/K. Drake/J. Ku/C. Gazonas (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
M. Gibson/C. Pinero/M. Anthony/K. Romano/M. Cosgrove/C. Bush/h. sdao/H. Pearlman/A. Quinones (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    The Hun School (A)
S. O'Connell/I. Miscusi/P. Johnson/A. Renteria/L. McTigue/P. Rodney/J. Brooks/K. Griese/M. Folmer (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
S. Milby/C. Ruhe/N. Lee/K. Madden/D. Massihpour/H. den Elzen/S. Moore/E. Blake/G. de Vicq de Cumptich (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
J. Chan/E. Dentinger/M. Mitchell/C. Clark/C. Wren/N. Sabatino/O. Christian/M. Hoeschel/S. Elliott (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
 
27 Mens Youth Novice 8+
11
28 Mens Youth Ltwt Varsity 8+
6
29 Womens Youth Varsity 8+
7
30 Mens Youth Varsity 8+
8
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change