USRowing Northeast Junior District Championships
- May 18, 2013 To May 19, 2013
- sprint
- Merrimack River
- Lowell, MA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 18, 2013 | |||||
1 | Womens Youth 1x | 13 |
|||
Amoskeag Rowing Club (A) |
L. Bournival
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
J. Mcilvane
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Madden
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
C. Habjan
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. Curtis
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
M. Campbell
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
A. Sabovic
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
O. Clark
|
|
|||
The Derryfield School Crew (A) |
R. Salmons
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
A. Bielawski
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
J. Cloud
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
A. Morrison
|
|
|||
SoNo Rowing (B) |
R. Ritchey
|
|
|||
2 | Mens Youth 1x | 12 |
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
B. Volk
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
J. Schwartz
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
M. Kapp
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
C. Buchholz
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
T. Anderson
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
G. Bauerfeld
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
J. Gordon
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
J. Monahan
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
M. Bond
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (B) |
D. Silliman
|
|
|||
RowAmerica Rye (B) |
S. Heim
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (B) |
S. Leland
|
|
|||
3 | Womens Youth Ltwt 2x | 5 |
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
J. ODonnell/H. O'Reilly
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
S. Giovenelli/J. Hagerman
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
K. Krichko/A. Salazar
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
B. Tobey/V. Hoeft
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
E. Fisher/G. Andreozzi
|
|
|||
4 | Womens Youth 2x | 14 |
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
T. Myczkowska/E. Wilkey
|
|
|||
Brookline High School (A) |
G. guttormsen/K. Allen
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
A. Calianos/E. Conway
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
S. Bohrer/e. Barnett
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
D. Habjan/J. Soyak
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
L. Rand/G. Ryan
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Yanoff/J. Froland
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
L. Lindsay/E. Sawyer
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
C. Johnson/J. Gurman
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
O. Clark/R. Ritchey
|
|
|||
Winnipesaukee Rowing Club (A) |
K. DICKINSON/E. Curry
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (B) |
C. Dooling/T. White
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
C. McDonald/A. Zeamer
|
|
|||
SoNo Rowing (B) |
G. Castro/A. Lehman
|
|
|||
5 | Mens Youth Ltwt 2x | 13 |
|||
Brookline High School (A) |
J. Cabanas/J. Ruske
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
H. Ramage/K. Wu
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
T. Jaenicke/P. Swetz
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
J. Habjan/M. Kelly
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
T. Powell/T. Byrne
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
|
||||
Norwalk River Rowing Association (A) |
J. Koenigsberg/C. Ballard
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
C. Kelling/P. Salvatore
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
P. Wolf/H. Malec
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
A. Rajagopalan/P. Berger
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
|
||||
Norwalk River Rowing Association (B) |
K. Petreski/L. McDonough
|
|
|||
SoNo Rowing (B) |
M. Huggins/j. snedaker
|
|
|||
6 | Mens Youth 2x | 13 |
|||
Central Crew Club (A) |
A. Kivikoski/D. Hamilton
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
J. Gorin/G. Sangiolo
|
|
|||
East End Rowing Institute, LTD. (A) |
H. Bingham/D. O'Neill
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
D. Arrato/T. Vouranza
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
A. Rydevik/Q. McLoughlin
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
G. Mink/M. Senf
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
M. Martensson/J. Blake
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
B. Oron/C. Daley
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
A. Formato/K. Johnson
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
L. Walsky/J. Baldi
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
G. Mgaloblishvili/c. snedaker
|
|
|||
Winnipesaukee Rowing Club (A) |
B. Euiler/T. Smart
|
|
|||
Central Crew Club (B) |
B. Eckhardt/C. Harding
|
|
|||
7 | Womens Youth 2- | 7 |
|||
8 | Mens Youth 2- | 9 |
|||
9 | Womens Youth Novice 4+ | 19 |
|||
10 | Mens Youth Novice 4+ | 14 |
|||
11 | Womens Youth 2nd 4x | 8 |
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
I. Caruso/A. Moeyersoms/A. Conti/A. Kutzen
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
S. Block/L. Bettencourt/K. Cebry/R. Simpson
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
H. Delohery/S. Wilton/D. Briante/J. Rajkumar
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
E. Dyakova/J. Froland/A. Yanoff/L. Howe
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
G. Fox/L. Canaan/K. Bushby/J. Lee
|
|
|||
Westford Community Rowing (A) |
|
||||
Community Rowing, Inc. (B) |
A. Rosenfeld/H. Alitz/L. Caliga/N. Madden
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
G. Kulesz/C. Murphy/E. Clay/M. Seeman
|
|
|||
12 | Mens Youth 2nd 4x | 8 |
|||
Greenwich Crew (A) |
E. Anderson/N. Kiley/A. Hoffmeister/B. Rojo
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
|
||||
Norwalk River Rowing Association (A) |
R. Lane/J. Kaelin/C. CRAGIN/T. Polo
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
D. Cone/D. Orner/P. Gelhaus/P. Bogdanov
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
C. Martensson/J. McDermott/K. Conover/R. Solecki
|
|
|||
SoNo Rowing (B) |
N. Roper/S. Curtin/T. Willis/T. Innes
|
|
|||
New Canaan High School Crew (C) |
|
||||
Norwalk River Rowing Association (C) |
S. Klink/A. Araujo/J. Jonker/J. Gedney
|
|
|||
13 | Womens Youth 4x | 13 |
|||
Brookline High School (A) |
A. Bell/H. Wong/M. Outterson/A. Dalgarno
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
J. Mcilvane/S. Mitrokostas/L. Fournier/O. Swenson
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
E. Quirk/K. Garrity/A. Barnett-Nakamura/K. Quirk
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
S. Giovenelli/J. Hagerman/S. Ohrn/C. Bleiler
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
K. Krichko/J. Cloud/C. Habjan/G. Bundi
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. Slabbert/A. Slabbert/M. Curtis/S. Reswow
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
C. Hoelzl/M. Campbell/C. Campbell/B. Tobey
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
E. Webb/L. Safko/A. Baker/S. O'Hara/
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
A. Sabovic/S. Kurtz/A. Morrison/E. Zadravec
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
R. Ritchey/G. Castro/K. Ritchey/O. Clark
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
J. Luft/C. McDonald/A. Zeamer/M. Santinelli
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
A. Robbins/D. Habjan/J. Soyak/A. Salazar
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
Q. Gruver/V. Hoeft/L. Bell/H. King
|
|
|||
14 | Mens Youth 4x | 11 |
|||
CRI- Row Boston (A) |
J. Schellenberg/K. Belmont/T. Hird-Devlin/C. Poff-Webster
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
A. Rydevik/R. Radulovacki/M. Nash/Q. McLoughlin
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
C. Buchholz/I. Mocarski/J. Dow/E. Esposito
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
|
||||
Pelham Community Rowing Association (A) |
P. Salvatore/C. Kelling/B. Oron/C. Daley
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
|
||||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
C. Yates/J. Monahan/N. Balderston/C. Bub
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
M. Huggins/G. Mgaloblishvili/c. snedaker/j. snedaker
|
|
|||
Worcester Public High Schools (A) |
C. Fine/E. Locantore/C. Kruczynski/N. Wurst
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
|
||||
Worcester Public High Schools (B) |
D. Kimball/D. Naylor/E. Sanchez/T. Gardner
|
|
|||
15 | Womens Youth Ltwt 8+ | 9 |
|||
16 | Womens Youth 2nd 4+ | 13 |
|||
Arlington Belmont Crew (A) |
C. Trvalik/M. Poterba/M. McMenimen/K. Cornell/H. Pratt (Cox)
|
|
|||
Bancroft Crew (A) |
M. Benz/H. Sinrich/S. Diakite/O. Titcomb/L. Tran (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Balogh/S. Benages/E. Archibald/C. Berens/H. Martel (Cox)
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
K. Maier/H. Bower/J. Ruhe/K. de Haas/C. Lincoln (Cox)
|
|
|||
Friends of Concord Crew (A) |
e. broadbent/H. Grace/C. Dunn/K. Healy/I. Koch (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
K. Cooper/A. Lycouris/C. Matonis/K. Dineen/J. Grossman (Cox)
|
|
|||
Lowell High School Crew (A) |
E. Morrill/J. Gauthier/j. provost/O. Joslyn/E. Sem (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
|
||||
Northampton Community Rowing (A) |
S. Callahan/E. Collins/S. Spound/C. Dahill-Baue/A. Spector (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
M. Johnson/V. Haskins/J. Fuller/K. Laska/S. Kostrzewa (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
|
||||
Worcester Public High Schools (A) |
C. Sharkus/L. Giard/E. Harito/S. Hibbard/A. Terry (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
A. Schnitzer/V. Roy/S. Saini/T. Lanahan/H. Frankel (Cox)
|
|
|||
17 | Mens Youth 2nd 4+ | 12 |
|||
Central Crew Club (A) |
A. Legere/A. Yatzus/R. Powers/N. Harvey/H. Couture (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
S. Sharon/V. Nguyen/K. Smith/R. Rosenbloom/E. Siegenberg (Cox)
|
|
|||
Duxbury Bay Maritime School (A) |
D. Sullivan/T. O'Hare/B. McCarthy/D. Connor/K. Boyle (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
J. Zorthian/S. Keyser/J. Ellis/D. Rivelli/K. Parsa (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Langalis/R. O'Neill/P. Zamsky/N. Walsh/S. Akole (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
C. CRAGIN/R. Lane/R. Cunningham/T. Polo/P. Lyon (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
L. Santala/H. BERGMAN/A. sinconegui/W. Berger/B. Vetrone (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
K. McCauley/J. Brady/B. McCauley/B. Shea/C. Saccoccio (Cox)
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
N. Roper/T. Willis/S. Curtin/T. Innes/K. Flavin (Cox)
|
|
|||
Vermont Academy (A) |
C. Brown/M. Caron/J. Gottesdiener/J. Leyland/M. Paluszek (Cox)
|
|
|||
Worcester Public High Schools (A) |
C. Kennedy/E. Hallet/D. Mott/S. Johnson/Y. Lustosa (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (B) |
a. buford/J. Martin/H. Kass/M. Klemes/M. SILVERSTEIN (Cox)
|
|
|||
18 | Womens Youth 4+ | 25 |
|||
19 | Mens Youth Ltwt 4+ | 14 |
|||
Arlington Belmont Crew (A) |
A. Friedman/R. Pratt/H. Rosner/K. Wang/B. Sorkin (Cox)
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
C. Root/L. Mackin/A. Borghesani/T. Phillips/A. Plucinsky (Cox)
|
|
|||
Brookline High School (A) |
A. Rintell/C. Chiasson/J. Mahler/J. Anmahian/M. Condon (Cox)
|
|
|||
Central Crew Club (A) |
N. Boilard/J. Somerset/P. Mun/R. Macey/G. Hock (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
J. Strobel Eckstein/O. Hansen/E. Jaccodine/E. Weiss/E. Dwyer (Cox)
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
J. Snyder/C. Donadio/K. Onorato/C. Gregoire/M. Kelly (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. Lattarulo/S. Sands/o. probst/J. Doherty/J. Jay (Cox)
|
|
|||
Groton School (A) |
E. Haas/Y. Devis/S. Viacava-Vera/W. Anderson/P. Higgins (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
|
||||
Norwalk River Rowing Association (A) |
J. Blake/C. Ballard/K. Petreski/J. Koenigsberg/F. Hogan (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
N. Hedayat/J. Khaksari/T. Drews/A. Wons/K. Spaulding (Cox)
|
|
|||
Worcester Public High Schools (A) |
T. Gardner/E. Locantore/C. Kruczynski/N. Wurst/M. O'Malley (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
|
||||
Norwalk River Rowing Association (B) |
B. Helms/L. McDonough/L. Goodwin/G. Bauerfeld/V. Ramesh (Cox)
|
|
|||
20 | Mens Youth 4+ | 20 |
|||
21 | Womens Youth Ltwt 4+ | 10 |
|||
22 | Womens Youth 3rd Novice 8+ | 3 |
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
M. Tishman/R. McNally/M. Hartnick/S. Brown/A. Aalerud/S. Wyner/J. Wilson/J. Sabatino/G. Wasner (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
|
||||
Community Rowing, Inc. (B) |
E. Campbell/E. Montie/E. Dwyer/E. Woessner/C. Fletcher/A. Goetemann/L. Swartz/E. Perkins/A. Marcasciano (Cox)
|
|
|||
23 | Mens Youth 3rd Novice 8+ | 4 |
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
T. Ketchum/M. Asch/P. Tobin/C. Paterson/S. Ceruolo/E. Wang/C. Simek/O. Broderick/L. Gounden (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. MELVIN/A. Hatzis/Z. Boone/B. Hein/c. pavelic/J. Yung/J. Stone/a. schuler/E. Potsklan (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
|
||||
Port Rowing (A) |
O. Walsh/J. Steinberg/D. Paillex/J. Foley/M. Calderone/M. SILVERSTEIN/J. Mizrahi/B. Schaub/P. Piola (Cox)
|
|
|||
24 | Womens Youth 3rd 8+ | 4 |
|||
25 | Mens Youth 3rd 8+ | 2 |
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
J. Boisvert/E. Lee/J. Penn/A. Meshnick/M. Trainor/K. Gianetti/B. Keffer/A. Dion/M. Rueda (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
|
||||
26 | Womens Youth 2nd 8+ | 7 |
|||
27 | Mens Youth 2nd 8+ | 6 |
|||
28 | Womens Youth 2nd Novice 8+ | 5 |
|||
29 | Mens Youth 2nd Novice 8+ | 6 |
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
K. McKee-Proctor/h. clifford/W. Springer/P. Rubin/S. Clarke/A. Ojdrovic/j. Axbey/N. Wass/C. Hanss (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
D. Woo/A. Woo/N. rylov/I. Edwards/J. Fischetti/M. Stich/C. Korzendorfer/N. Long/B. Fertado (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
|
||||
Norwalk River Rowing Association (A) |
H. Hobson/J. Gedney/D. Ely/D. Crameri/J. Mellana/T. Anastos/c. oconnell/H. Halpin/J. Fagan (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
T. Chase/B. Garfinkel/J. Roan/C. Smith/M. Poulsen/E. Hughes/B. Daniel/e. porter/P. Martinkus (Cox)/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
S. Sampson/M. Donovan/P. Smith/M. White/l. polk/S. Linares/A. Siraj/M. Razis/J. Piccirilli (Cox)
|
|
|||
30 | Womens Youth Novice 8+ | 13 |
|||
31 | Mens Youth Novice 8+ | 13 |
|||
Arlington Belmont Crew (A) |
|
||||
Community Rowing, Inc. (A) |
D. Papp/J. buckley/T. Kahl/L. Morin/B. Robinson/K. Schlueter/G. Ziemba/E. McAfee-Hahn/S. Kim (Cox)
|
|
|||
Duxbury Bay Maritime School (A) |
M. Doheny/B. Coyman/C. Jamieson/a. lincoln/A. ZOLLA/T. Farias/G. Williams/S. Felty/K. Boyle (Cox)
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
A. GIOVENELLI/T. Kapp/K. Collins/L. Prioli/L. Rex/T. Behrakis/M. Collins/D. Holzberger/E. Libro (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
C. O'Brien/L. Chambers/D. Papes/A. HOWE/B. Anderson/J. SEAVEY/S. Hayes/J. McDonough/c. mcdermott (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
|
||||
Norwalk River Rowing Association (A) |
C. Clark/K. Andersen/D. Bulpitt/W. Santomero/W. Pacella/J. Jonker/v. Ayala/A. LaMonte/J. Fagan (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
O. Walsh/J. Steinberg/D. Paillex/J. Foley/M. Calderone/M. SILVERSTEIN/J. Mizrahi/B. Schaub/P. Piola (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
T. Usseglio/J. Duva/W. Parsons/J. Daniels/A. Sondergeld/P. Brainard III/J. Gothers/J. Baboff/J. Dumeer (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
A. Lee/L. Hazan/W. Van Buren/J. Banbury/J. Wunder/j. friedman/S. Agnew/D. Korsun/J. Hulina (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
E. Cobb/J. Allison/J. Carlgren/A. Schleppi/D. Benson/C. Larocque/T. Heerema/N. Seeber/A. Seel (Cox)/
|
|
|||
Westford Community Rowing (A) |
|
||||
Community Rowing, Inc. (B) |
t. mcevoy/T. Spiers/D. Teichholtz/P. Tao/R. Warming/g. nash/B. Axbey/A. Espiga/M. Ventouris (Cox)
|
|
|||
32 | Mens Youth Ltwt 8+ | 8 |
|||
33 | Womens Youth 8+ | 12 |
|||
34 | Mens Youth 8+ | 12 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change