USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 7, 2013
1 Womens Youth 1x
19
2 Mens Youth 1x
18
3 Womens Ltwt Youth 2x
20
4 Womens Youth 2x
18
5 Mens Ltwt Youth 2x
25
6 Mens Youth 2x
19
7 Womens Youth 2-
21
8 Mens Youth 2-
21
9 Womens Youth 4x
21
10 Mens Youth 4x
20
11 Womens Ltwt Youth 8+
20
12 Womens Youth 4+
19
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
H. Onians/S. Hudnall/H. Liebenow/M. Nugent/M. Parks (Cox)
 
    Atomic Rowing (A)
R. Oleshansky/I. McRae/S. Rogers/N. Barber/D. Rosenzweig (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
A. Zimmermann/R. Cooley/A. Kalfaian/A. Rollock/C. Perez (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Hart/O. maclean/M. Hart/S. Sarnik/E. Erdos (Cox)
 
    Capital City Rowing (A)
K. McDaniel/E. Foley/K. Andrews/H. Townsend/A. Hendlin (Cox)
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
K. Brown/H. Drangsholt/C. Lively/J. George/C. Whalen (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Polk/M. McDonald/B. Melanson/S. Muse/B. Yudelman (Cox)
 
    Dayton Boat Club (A)
G. Bruggeman/S. Peffley/R. Yaklic/J. McNutt/G. Horner (Cox)
 
    Harriton High School (A)
E. Butler/A. Balciunaite/H. Barton/D. Kelly/S. Soll (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
M. Blue/K. Gillingham/G. Holt/E. Bateman/L. Abel (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
M. Gillis/A. Postiglione/D. Lapins/G. Piatek/J. Kelly (Cox)
 
    Middlesex School (A)
M. Gish/K. Regan/S. Read/C. Silk/B. Lichauco (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Barr/A. Jenkins/K. O'Connor/M. Walsh/C. Arnold (Cox)/
 
    Pacific Rowing Club (A)
G. Coblentz/C. Szarnicki/S. Gibbons/J. Hackett/A. Tu (Cox)
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
R. Rosenthal/M. Jarvis/N. Boisvert/L. Rotkovitz/C. Charlesworth (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
K. Wright/L. Brandt/C. Johnson/E. Johansen/M. Kelly (Cox)/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
E. Huber/E. Phaneuf/C. Smith/H. Knight/P. Alizadeh-Shabdiz (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
A. Johnson/H. Dreher/E. Radziwon/E. Evans/Z. Binder (Cox)
 
13 Mens Ltwt Youth 4+
20
14 Mens Youth 4+
23
    Belmont Hill School (A)
H. Ogilby/A. Richards/T. Gill/B. Jones/C. Durbin (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Hayes/C. Watt/J. Weaver/N. Walker/J. Dexter (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
A. Clements/A. Hubbert/D. Burt/G. Knisely/M. Sudac (Cox)
 
    Everett Rowing Association (A)
B. Skalley/G. Siadak/D. Shur/E. Engel/A. Cary (Cox)
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
J. Lovreglio/B. Victorian/P. Thomas/E. Zellmer/B. Sanchez (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
J. Johnson/A. Naydenov/A. Carlson/L. Byrnes/K. Hoon (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Bouzane/C. Wolf/S. O'Dowd/M. Gregory/J. Conlin (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
N. Smith/M. Glaude/P. Claudy/G. Stockburger/M. Simpson (Cox)
 
    North Orlando Rowing (A)
R. Salzmann/K. Casscells-Hamby/E. Lee/C. Hoffmann-Grant/G. Greene (Cox)/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
D. Sullivan/T. Stauffer/A. Sedlack/S. Petreski/P. Lyon (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
B. McPherson/M. Bulgarelli/E. Wierenga/D. Vana/A. West (Cox)/
 
    Pacific Rowing Club (A)
J. Stefani/A. Sheehan/J. Dobson/J. Wang/E. Yee (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
F. Ludwig/T. Walker/B. Mills/E. Abilheira/M. Mendoza (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
J. Palmer/W. Aftring/C. Beverly/E. Horvath/W. Moore (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
B. Knapp/A. Necas/P. Pratt/S. King/P. Banks (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Glicklich/J. Hunter/w. Geffs/N. Upton/E. Clayton (Cox)
 
    South County Crew Club (A)
T. Coffman/P. Dumas/W. Shaw/W. Bachmann/J. Tahiliani (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
A. Francis/C. Lebens/T. Kendrick/J. Francis/A. Grant (Cox)
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
N. Mead/J. Konopka/J. Alden/G. Furey/J. Larkin (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
j. spencer/J. Lueken/T. Wittenberg/J. Noonan/C. Wirth (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Redzanic/G. Lewis/A. Davis/T. Lagnese/W. Graf (Cox)
 
    Westerville Rowing Club (A)
P. Lecorgne/R. Kesselring/B. Luckett/C. Sarisky/K. Malone (Cox)/
 
15 Womens Ltwt Youth 4+
18
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
E. Earhart/K. Cheng/I. Babb/L. Shanor/Z. Canaras (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Oka/K. Lee/M. Glade/P. Rasania/A. Sundheimer (Cox)
 
    Chattanooga Rowing (A)
A. Gardin/A. Moorehead/M. Fox/V. Anderson/E. Flannery (Cox)/
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
K. George/G. Carroll/R. Kaiser/E. Westerfield/H. Tzeghai (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Fagan/N. Henderson/M. Milway/L. Carbeck/l. moyes (Cox)
 
    Dayton Boat Club (A)
E. Carmody/K. Blanchard/L. Schmitt/C. Geraghty/M. Ferguson (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Mordell/G. Tucker/o. kielt/M. Sullivan/J. Gmeiner (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
G. burke/J. Bernstein/B. Bryant/E. Forstbauer/C. Perez (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
H. Levy/S. Edmondson/T. Warnick/N. Gonzales/A. Navarro (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
C. McIntee/K. Hanley/M. Diskin/S. Henry/H. Press (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
L. Mayfield/J. Baumel/A. KERRIGAN/E. Mullen/J. Collins (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
T. Schmansky/K. Reilly/C. Aral/E. Gugerty/F. Maida (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Zehner/K. Conti-McKerrihan/S. Amstutz/C. Carlander/R. Hays (Cox)
 
    The Agnes Irwin School (A)
E. Offit/M. Shields/C. Santilli/V. Joughin/L. Whitehead (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
G. Fram/H. Kruger/A. Heckler/C. Dragonetti/C. Kim (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
E. Milbrath/S. Lipe/K. Carter/L. Anderson/A. Clevenger (Cox)/
 
16 Mens Ltwt Youth 8+
22
17 Womens Youth 8+
23
18 Mens Youth 8+
22
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change