USRowing Youth National Championship
- Jun 7, 2013 To Jun 9, 2013
- sprint
- Melton Hill Lake
- Oak Ridge, TN (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 7, 2013 | |||||
1 | Womens Youth 1x | 19 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
L. Azuela
|
|
|||
Baldwin School Crew (A) |
J. Schlichting
|
|
|||
Bergen Technical Schools (A) |
E. Brooks
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (A) |
L. Moore
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Madden
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
M. Brennan/
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. Curtis
|
|
|||
Long Lake Rowing Crew (A) |
E. Briggs/
|
|
|||
Raptor Youth Rowing Club (A) |
J. Meredith
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
D. Struck
|
|
|||
Rutherford High School (A) |
G. Seehaus
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
J. Vascotto
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
C. Hooton
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
K. Brewer
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
N. Stuart
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
A. Bielawski
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
A. Gaspers/
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
A. Criscitiello
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
E. Sharis
|
|
|||
2 | Mens Youth 1x | 18 |
|||
3 | Womens Ltwt Youth 2x | 20 |
|||
4 | Womens Youth 2x | 18 |
|||
5 | Mens Ltwt Youth 2x | 25 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
G. Warnock/M. Couwenhoven
|
|
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A) |
D. McCreavy/C. Nichols
|
|
|||
Brookline High School (A) |
J. Cabanas/J. Ruske
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
A. Bliss/A. Wolff
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
T. Simpson/S. Devlin
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
Z. Thomas/A. Bogard
|
|
|||
Hawken School (A) |
G. Whitehead/B. Whitehead
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
A. Fernandez/C. Ryan
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
J. McManus/J. Clark
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
D. Stein/C. Nistal/
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
N. Montalvo/L. Mercenari
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
|
||||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
S. Sheridan/J. Kim
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
C. Ballard/J. Koenigsberg
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
S. Doty/M. Moen
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
B. Eastwick/H. gomez
|
|
|||
Pine Crest School Crew (A) |
C. Navellier/R. Pristo
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
s. krappe/A. MacMillen
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
J. Viener/L. Gagliano
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
M. Taylor/J. Lai
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
W. Fox/S. Gottfried
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (A) |
G. Bernick/T. Day
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
T. Trono/W. Martin
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
N. Petram/B. Call/
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
C. Tinsman/S. Trahan
|
|
|||
6 | Mens Youth 2x | 19 |
|||
7 | Womens Youth 2- | 21 |
|||
8 | Mens Youth 2- | 21 |
|||
9 | Womens Youth 4x | 21 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
L. Allan/k. playfair/B. Bartholomew/L. Azuela
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
R. Johnson/L. Simpson/G. Whittaker/S. Zeglen
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
M. Hudson/M. Tessier-Kay/A. Graf/R. Simonetti
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
E. Hughes/I. Strickler/P. Swegles/N. Perry/
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
K. Krichko/J. Cloud/C. Habjan/G. Bundy
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
M. Higham/C. Maguire/A. Hamilton/K. Willis/
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. Slabbert/M. Curtis/S. Reswow/A. Slabbert
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
B. Adam/M. Del Pozzi/K. Howard/E. DELUCCHI
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
K. Newmarker/S. Moody/M. Anderson/R. Hayes
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
|
||||
Orlando City Boat Club (A) |
M. Gillespie/E. Anderson/D. Caron/L. Stump/
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
L. Lindsay/L. Veith/J. Sesler/E. Sawyer
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
|
||||
Seattle Rowing Center (A) |
S. Framson/G. Gray/R. MacAulay/A. Ernst
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
J. Parker/S. Podwojski/J. Hatch/M. Nolan
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Neaves/K. Brewer/A. Denis/P. Veeraraghavan
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
K. Heffernan/K. Girard/A. Ripley/H. Russell/
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
A. Criscitiello/E. Brickfield/K. Simon/B. Callaghan
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
C. Heiderscheit/H. Zapolski/E. Delleman/T. Walsh
|
|
|||
Conestoga Crew Club (B) |
S. Thomas/A. Connell/I. Geddes/A. Ruggirello
|
|
|||
10 | Mens Youth 4x | 20 |
|||
11 | Womens Ltwt Youth 8+ | 20 |
|||
12 | Womens Youth 4+ | 19 |
|||
13 | Mens Ltwt Youth 4+ | 20 |
|||
14 | Mens Youth 4+ | 23 |
|||
15 | Womens Ltwt Youth 4+ | 18 |
|||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
E. Earhart/K. Cheng/I. Babb/L. Shanor/Z. Canaras (Cox)
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
C. Oka/K. Lee/M. Glade/P. Rasania/A. Sundheimer (Cox)
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
A. Gardin/A. Moorehead/M. Fox/V. Anderson/E. Flannery (Cox)/
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
K. George/G. Carroll/R. Kaiser/E. Westerfield/H. Tzeghai (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
A. Fagan/N. Henderson/M. Milway/L. Carbeck/l. moyes (Cox)
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
E. Carmody/K. Blanchard/L. Schmitt/C. Geraghty/M. Ferguson (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
A. Mordell/G. Tucker/o. kielt/M. Sullivan/J. Gmeiner (Cox)/
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
G. burke/J. Bernstein/B. Bryant/E. Forstbauer/C. Perez (Cox)
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
H. Levy/S. Edmondson/T. Warnick/N. Gonzales/A. Navarro (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
C. McIntee/K. Hanley/M. Diskin/S. Henry/H. Press (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
L. Mayfield/J. Baumel/A. KERRIGAN/E. Mullen/J. Collins (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
|
||||
Sacramento State Aquatic Center/Capital (A) |
|
||||
Sagamore Rowing Association (A) |
T. Schmansky/K. Reilly/C. Aral/E. Gugerty/F. Maida (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
K. Zehner/K. Conti-McKerrihan/S. Amstutz/C. Carlander/R. Hays (Cox)
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
E. Offit/M. Shields/C. Santilli/V. Joughin/L. Whitehead (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
G. Fram/H. Kruger/A. Heckler/C. Dragonetti/C. Kim (Cox)
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
E. Milbrath/S. Lipe/K. Carter/L. Anderson/A. Clevenger (Cox)/
|
|
|||
16 | Mens Ltwt Youth 8+ | 22 |
|||
17 | Womens Youth 8+ | 23 |
|||
18 | Mens Youth 8+ | 22 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change