USRowing Club National Championships

  • Jul 10, 2013 To Jul 14, 2013
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 10, 2013
Events listed on Friday & Sunday are FINALS.
Heats for FRIDAY'S FINALS will take place on:
Wednesday, July 10th & Thursday, July 11th
Heats for SUNDAY'S FINALS will take place on:
Friday, July 12th & Saturday, July 13th
Friday, July 12, 2013
1 Mens Intermediate 8+
14
2 Womens Intermediate 4x
7
3 Womens Junior B 1x
30
    Cambridge Boat Club (A)
A. Zeamer
 
    Charles River Scullers (A)
E. Roe
 
    Charleston City Rowing Club (A)
J. Merideth
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. O'Donnell
 
    Cooper Training Center (A)
J. Soper
 
    Detroit Boat Club (A)
N. Perry/
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Habjan
 
    Greenwich Crew (A)
M. Slabbert
 
    North Jersey Rowing (A)
B. Slavin
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Ornato/
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Vascotto
 
    Sammamish Rowing Association (A)
H. Anderson
 
    Sarasota Crew (A)
A. Pitchford
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Pazderski
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
E. Zadravec
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
N. Schork
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Beirne
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Delleman
 
    Community Rowing, Inc. (B)
I. Hong
 
    Cooper Training Center (B)
R. Pierce
 
    Sammamish Rowing Association (B)
A. Roberds
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
S. VanFossen
 
    SoNo Rowing (B)
G. Castro
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
G. Schermer
 
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Fagan
 
    Sagamore Rowing Association (C)
j. mcgill
 
    SoNo Rowing (C)
K. Ritchey
 
    Community Rowing, Inc. (D)
M. McDonald
 
    SoNo Rowing (D)
A. Lehman
 
    Community Rowing, Inc. (E)
N. Schwartz
 
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
5 Mens Junior A 4x
33
    Cambridge Boat Club (A)
M. Ryan/I. DeLaney/C. Douglas/W. Prill
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Tarimcilar/O. Hansen/P. Swetz/T. Jaenicke
 
    Cooper Training Center (A)
Q. Smith/D. Lagatta/S. Ramasamy/M. Kueny
 
    Crescent Boat Club (A)
C. Howshall/J. Walker/M. Zlotnicki/N. Olimpo
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
L. Prioli/D. Levine/A. Garrison/M. Kapp
 
    Fairmount Rowing Association (A)
G. Goldstein/J. Alden/S. Albert/M. Lee
 
    Greenwich Crew (A)
Q. McLoughlin/C. O'Brien/G. Brown/C. Winston
 
    Long Island Elite (A)
Z. Herron/C. Finkbeiner/L. Santala/B. Schor
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
D. Prego/F. Tavara/A. van Puffelen/J. Bared
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Burneson/F. Vasquez/Z. Ghalayini/M. Roberts
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Tantawi/D. Boyle/E. Jaynes/B. Cunningham
 
    Composite: Sagamore RA, Saratoga, Long Island RC (A)
T. Ruijgh/A. Dunn/L. Bossalini/M. Scholl
 
    Sagamore Rowing Association (A)
C. Sutherland/A. Drexel/W. Mills/S. Lerner
 
    Sarasota Crew (A)
A. Dupuis/A. pfeiffer/A. KOnecny/S. Spivey
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
N. Balderston/J. Monahan/C. Yates/C. Bub
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    SoNo Rowing (A)
M. Huggins/G. Mgaloblishvili/c. snedaker/j. snedaker
 
    Southeast Juniors (A)
J. Bostrom/T. McNamara/D. Redzanic/J. Bae
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
C. Adams/J. Zirnkilton/E. Petersen/K. Bowman
 
    Vesper Boat Club (A)
K. kelly/M. Reisser/E. point/J. mccarrie
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
Z. Koffsky/J. Vasquez/R. Hurlock/A. Langalis
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
C. Tinsman/S. Trahan/M. Trahan/T. Scheitel
 
    Cambridge Boat Club (B)
A. Sanghvi/J. Odegard/R. Kizielewicz/J. Power
 
    Crescent Boat Club (B)
K. McErlean/T. Madden/T. Judge/I. Soltero
 
    Long Island Elite (B)
J. Kagan/C. Tantillo/N. Ross/D. Dubin
 
    Composite: Albany RC, Saratoga (B)
N. Timmons/N. Mitzen/M. Alexandra-Young/S. Merrill
 
    Sarasota Crew (B)
J. Mitchel/G. kinsley/C. DeWolf/C. Bell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Senesac/w. Geffs/J. Andrews/W. Schorr
 
    Vesper Boat Club (B)
M. Rewell/E. Ashley/M. glaude/D. Lincoln
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (B)
N. Reynoso/Q. Hayward/W. Jones/G. Marsan
 
    Composite: Saratoga, Long Island RC (C)
B. Stahl/C. Fitzpatrick/A. Ruscio/A. Hastings
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
C. Fincher/J. Grosso/N. Upton/L. Glicklich
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (D)
W. Ward/J. Pew/M. Buhac/Z. Hastings
 
6 Womens Junior A 8+
31
7 Mens Senior 1x
13
8 Womens Senior 2-
22
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
10
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
9
11 Mens Junior A 4+
50
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
J. Virgo/M. Morelli/J. Cecil/C. Boyd/J. Geng (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
H. Dodge/A. Knight/E. O'Leary/A. Borsook/P. Higgins (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Swanton/A. Cohen/a. heye/J. Gleason/C. Skehan (Cox)
 
    Cooper Training Center (A)
D. O'Sullivan/R. Risdorfer/R. Haydlinger/T. Boisvert/N. Rotkovitz (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
M. Fox/J. Konopka/J. Pinnola-Vizza/C. Busch/R. Buchanan (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Lattarulo/S. Sands/T. Powell/J. Doherty/c. mcdermott (Cox)
 
    Long Island Elite (A)
J. Kagan/N. Ross/C. Tantillo/M. DiGiovanni/A. Herron (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
N. Montalvo/L. Mercenari/S. Helms/l. mercenari/m. vidaurri (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
H. Walch/J. Martini/S. Barlow/J. Waugh/K. Shoop (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Ballard/J. Blake/L. Goodwin/J. Koenigsberg/P. Lyon (Cox)
 
    Composite: Albany RC, Saratoga, Long Island RC (A)
T. Ruijgh/N. Timmons/Q. Berry/C. Fitzpatrick/M. Hart (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
K. Casscells-Hamby/R. Bertasi/W. Kirsten/H. Gode/S. Hill (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
D. Kennedy-Moore/K. James/S. O'Dowd/A. Goodman/M. Perez (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
B. Kelleher/S. Korkotas/W. Allan/B. Lynch/J. Cahill (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
A. Dupuis/G. kinsley/A. pfeiffer/S. Spivey/S. Edwards (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Glicklich/J. Grosso/J. Hunter/D. O'Connor/L. Hochman (Cox)
 
    SoNo Rowing (A)
A. Hubbard/c. Glass/B. Holcomb/S. Curtin/K. Flavin (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
J. Bae/W. Clark/C. Hendrix/D. Redzanic/M. Childress (Cox)
 
    TBC Racing (A)
A. Togias/M. Weitekamp/E. Holmvik/K. Hobbs/C. Lau (Cox)
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
E. Glavin/N. Ward/M. Maggio/G. Adams/L. Dennis (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (A)
Z. Kelso/M. Fritschen/W. Nuelle/W. Bass/A. Grant (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
H. Kiefer/E. Simmons/E. Ketcham/E. Ziobron/S. Bower (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Drury/A. Chase/C. Mahan/E. Putnam/E. Siegenberg (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (B)
W. Aftring/J. Razzi/D. Lamb/G. Goldstein/L. Whitehead (Cox)
 
    Long Island Elite (B)
D. Dubin/H. Kass/E. Wolf/A. Buford/C. Kayel (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (B)
J. Hou/R. Pristo/C. Navellier/J. Baker/N. Ribeiro Austrich (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (B)
J. Paz-Rosario/A. Greer/J. Gainey/C. Berigan/E. Moran (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
S. Robbins/B. Hooper/H. Kaplan/D. Goodkin/S. Soll (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
F. Ludwig/T. Lee/J. Shavel/C. Ilchert/M. Mendoza (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (B)
J. Yunakov/M. Andriotis/J. Mantikas/C. Weatherley-White/J. Amorosana (Cox)
 
    Sarasota Crew (B)
J. Mitchel/C. DeWolf/C. Bell/L. Bremer/B. Jackson (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
W. Ward/N. Mitzen/M. Alexandra-Young/S. Merrill/G. Meehan (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Fincher/C. O'Brien/L. Manning/A. Senesac/L. Pillari (Cox)
 
    Southeast Juniors (B)
A. Wulbern/A. Formato/C. Franklin/M. Lindley/F. Pollock (Cox)
 
    TBC Racing (B)
D. Loungani/M. Cronyn/Z. DankerFeldman/M. Broadwater/J. Kim (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (B)
A. Geller/J. Milley/M. Bronson/E. Hoffman/A. Grant (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
N. Thomas/Z. White/W. Shadek/T. Berkowitz/I. Pizzi (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (C)
S. Chica/M. Brugo/J. Graner/X. Fong/E. Schwartz (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (C)
J. Roberts/G. Colmenarez/B. Fillius/J. Sheehan/A. McAuliffe (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
K. Lewszyk/L. Johnson/A. Karanikolas/K. Kaijima/S. Wanglee (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (C)
E. Abilheira/D. Reim/A. Levine/N. Birnie/N. Modi (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (C)
B. Shannon/R. Rosin/R. Bento/K. Barry/M. Ruocco (Cox)
 
    Southeast Juniors (C)
C. Naumann/J. KIMMINAU/T. McNamara/a. tavel/A. Guerguerian (Cox)
 
    TBC Racing (C)
A. Bell/J. Palmer/W. Trimble/F. Albayaty/M. Zamba-Campero (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (C)
P. Claudy/L. Corrigan/E. Dwinell/P. Zablocki/G. Bringham (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
T. Winsor/O. Hansen/M. Matejka/J. Strobel Eckstein/E. Ferre (Cox)
 
    TBC Racing (D)
W. Bird/C. Padden/N. Stewart/B. Macke/A. La Vina (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (E)
T. Schadek/M. Gates/E. Jaccodine/J. Kahn/S. Kim (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (F)
P. Swetz/M. Ready/J. Gorin/N. Grimshaw/J. Sullivan (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (G)
P. Tao/B. Robinson/K. Schlueter/B. Tarimcilar/R. Fatt (Cox)
 
12 Womens Junior A 2x
51
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
J. Parker/S. Podwojski
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Smith/P. Edwards
 
    Charles River Scullers (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. O'Connell/G. Guttormsen
 
    Cooper Training Center (A)
j. buck/L. Donohue
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
S. Ohrn/C. Bleiler
 
    Evans Rowing Club (A)
N. Welle/D. Tackett
 
    Fairmount Rowing Association (A)
K. Horvat/M. Georgiou
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Habjan/D. Habjan
 
    Greenwich Crew (A)
Z. Ng/J. Whitehill
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
J. Rigothi/A. Catalanotto
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (A)
M. Muzaurieta/C. Calavan
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
K. Gillman/D. White
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Niskayuna Rowing (A)
T. Jones/G. O'Hara
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Carney/K. Baldridge
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
G. Fram/K. Hanley
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
M. Vermazen/S. Anderson
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Bielawski/j. mcgill
 
    Sarasota Crew (A)
A. Grujin/A. Pitchford
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Johnson/M. Greer
 
    Southern California Scullers Club (A)
J. Hudson/L. Pelzer
 
    Vesper Boat Club (A)
R. Rosenthal/K. Mirabella
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
L. Howe/E. Dyakova
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Beirne/E. Holt
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
C. Heiderscheit/T. Walsh
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
H. Liebenow/A. List
 
    Cambridge Boat Club (B)
Z. Sudduth/E. Huber
 
    Charles River Scullers (B)
 
    Cooper Training Center (B)
J. Lynch/J. Bisk
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
L. Bettencourt/D. Glinos
 
    Evans Rowing Club (B)
N. Saayfan/P. Nill
 
    Fairmount Rowing Association (B)
C. Purtill/A. Connell
 
    Greenwich Crew (B)
G. burke/J. Bernstein
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
M. Young/S. Larkin
 
    Potomac Boat Club (B)
C. Beakes/G. Salcedo
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
E. Ginsberg/A. Rudolph-Shabinsky
 
    Sagamore Rowing Association (B)
S. Toscano/G. Warwick-Clark
 
    Sarasota Crew (B)
T. Roberts/E. Culp
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Petterson/N. Clark
 
    Vesper Boat Club (B)
A. Noble/E. Rippert
 
    Whitemarsh Boat Club (B)
A. Zabinski/M. Graff
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
M. Wilson/L. Shanor
 
    Cambridge Boat Club (C)
C. Keller/K. Luniewicz
 
    Charles River Scullers (C)
 
    Cooper Training Center (C)
M. Mintz/M. Miller
 
    Potomac Boat Club (C)
M. Dail/A. Lee
 
    Sarasota Crew (C)
L. Gerhardt/C. Astore
 
    Cambridge Boat Club (D)
S. Bohrer/A. Floyd
 
    Charles River Scullers (D)
 
13 Mens Senior 4+
12
14 Womens Senior 2x
11
15 Mens Intermediate 2x
17
16 Womens Intermediate 4+
23
17 Mens Senior Ltwt 2x
6
18 Womens Senior Ltwt 4+
7
19 Mens Junior B 2x
51
20 Womens Junior B 4+
18
21 Mens Intermediate 2-
18
22 Womens Intermediate 1x
38
23 Mens Senior Ltwt 2-
6
24 Womens Senior Ltwt 1x
7
25 Mens Junior B 8+
14
26 Womens Junior B 4x
17
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
20
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
6
29 Mens Junior A 1x
60
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
N. Baummer
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Sanghvi
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Swanton
 
    Cooper Training Center (A)
M. Kueny
 
    Crescent Boat Club (A)
P. Scharf
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Seski
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Kapp
 
    Haddon Township High School (A)
E. Duffy
 
    Haddonfield Crew Club (A)
N. Gamgemi
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
C. Ryan
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Dow
 
    Navesink River Rowing (A)
T. Gaffey
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Koenigsberg
 
    Occoquan Boat Club (A)
D. Mottola
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
N. Rambusch
 
    RowAmerica Rye (A)
H. Bryant
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Scholl
 
    Sarasota Crew (A)
A. pfeiffer
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
J. Pew
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Monahan
 
    Southern California Scullers Club (A)
E. Blood
 
    St. Louis Rowing Club (A)
J. Francis
 
    Unaffiliated (USA) (A)
S. Leland
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Quaid
 
    V-Sculls (A)
L. Vitton
 
    Vesper Boat Club (A)
a. gantard
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
B. Lange
 
    Westerville Rowing Club (A)
t. savoie
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
C. Tinsman
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
M. Bean
 
    Community Rowing, Inc. (B)
O. Hansen
 
    Crescent Boat Club (B)
H. Cammisa
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
A. Garrison
 
    Navesink River Rowing (B)
M. Guadagno
 
    North Jersey Rowing (B)
M. Crowe
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
L. Goodwin
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
L. Michaels
 
    Sagamore Rowing Association (B)
W. Mills
 
    Sarasota Crew (B)
C. DeWolf
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Bub
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
J. Siegal
 
    V-Sculls (B)
E. Roosendahl
 
    Vesper Boat Club (B)
B. Burke
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (B)
T. Anderson
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
D. Akselrod
 
    Community Rowing, Inc. (C)
T. Jaenicke
 
    Norwalk River Rowing Association (C)
R. Cunningham
 
    Sarasota Crew (C)
J. Mitchel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
N. Balderston
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (C)
M. Freundlich
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (C)
W. Jones
 
    Community Rowing, Inc. (D)
A. Chase
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
C. O'Brien
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (D)
G. hoeltzel
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (D)
E. Anderson
 
    Community Rowing, Inc. (E)
P. Swetz
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (E)
w. Geffs
 
    Community Rowing, Inc. (F)
B. Tarimcilar
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (F)
W. Schorr
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (G)
J. Andrews
 
30 Womens Junior A 2-
19
31 Mens Senior 4x
3
32 Womens Senior 4-
13
33 Mens Senior 4-
10
34 Mens Junior A 2-
41
35 Womens Junior A 1x
55
    Alexandria Community Rowing (A)
K. Pickup
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
J. Parker
 
    Cambridge Boat Club (A)
P. Edwards
 
    Central Ohio Rowing (A)
K. Michely
 
    Charles River Scullers (A)
A. Parker
 
    Community Rowing, Inc. (A)
H. O'Reilly
 
    Cooper Training Center (A)
S. Haber
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
L. Bettencourt
 
    GMS Rowing Center (A)
D. Habjan
 
    Greenwich Crew (A)
S. Reswow
 
    Haddon Township High School (A)
L. Kairys
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
J. Rigothi
 
    Narragansett Boat Club (A)
G. Ryan
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
A. Criscitiello
 
    Potomac Boat Club (A)
K. Baldridge
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
T. Petersen
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Bielawski
 
    Sarasota Crew (A)
E. Culp
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Johnson
 
    Southern California Scullers Club (A)
J. Hudson
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
M. Bitzer
 
    Unaffiliated (USA) (A)
L. Azuela
 
    Unaffiliated (USA) (A)
K. Hanley
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
C. McCall
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Aaron
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
M. Campbell
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
C. Heiderscheit
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
S. Podwojski
 
    Cambridge Boat Club (B)
G. Purman
 
    Charles River Scullers (B)
E. Phaneuf
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. O'Connell
 
    Greenwich Crew (B)
K. Bjoric
 
    Potomac Boat Club (B)
E. Carney
 
    Sagamore Rowing Association (B)
j. mcgill
 
    Sarasota Crew (B)
A. Pitchford
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Greer
 
    Southern California Scullers Club (B)
L. Pelzer
 
    Vesper Boat Club (B)
E. Rippert
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (B)
B. Tobey
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
T. Walsh
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
L. Shanor
 
    Cambridge Boat Club (C)
K. Luniewicz
 
    Charles River Scullers (C)
E. Koris
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
N. Clark
 
    Vesper Boat Club (C)
M. Hudson
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (C)
C. Hoelzl
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (D)
H. Liebenow
 
    Charles River Scullers (D)
G. Williams
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
K. Grotto
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (D)
L. Howe
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (E)
M. Wilson
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (E)
A. Petterson
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (F)
K. Rubin
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (G)
S. Kurtz
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (I)
A. Sabovic
 
36 Mens Senior Ltwt 4x
4
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
8
Sunday, July 14, 2013
38 Womens Senior 8+
7
39 Womens Intermediate Ltwt 4x
5
40 Mens Junior A 8+
34
41 Womens Junior A 4x
27
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
J. Parker/S. Podwojski/A. List/H. Liebenow
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Yan/B. Hunter/Z. Sudduth/K. Luniewicz
 
    Charles River Scullers (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Luft/M. Santinelli/C. McDonald/A. Zeamer
 
    Cooper Training Center (A)
N. Boisvert/J. Soper/S. Haber/L. Rotkovitz
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
S. Giovenelli/J. Hagerman/S. Ohrn/C. Bleiler
 
    Fairmount Rowing Association (A)
K. Horvat/K. McGowan/S. Klippel/M. Georgiou
 
    Greenwich Crew (A)
Z. Ng/L. Gallagher/K. Dineen/J. Whitehill
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
S. Larkin/M. Dimitri/J. Schilling/M. Young
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
 
    Niskayuna Rowing (A)
T. Jones/A. Stoessel/K. Molina/G. O'Hara
 
    Potomac Boat Club (A)
G. Salcedo/A. Lee/C. Beakes/K. Williams
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
E. Ginsberg/A. Rudolph-Shabinsky/A. Peirovani/S. YANITELLI
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Vascotto/D. Lapins/G. Warwick-Clark/C. Yaccarino
 
    Sarasota Crew (A)
E. Culp/T. Roberts/A. Grujin/A. Pitchford
 
    Southeast Juniors (A)
M. Gillespi/k. playfair/b. marcus/L. Stump
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Hudson/S. Thomas/J. Baumel/A. Aaron
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
M. Campbell/K. Squitieri/B. Tobey/C. Hoelzl
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
A. Zibinski/M. Graff/H. Baugh/E. Holt
 
    Composite: Y Quad Cities, SoCal Scullers (A)
C. Heiderscheit/C. Sharis/J. Hudson/T. Walsh
 
    Cambridge Boat Club (B)
M. Shaver/C. Smith/C. Keller/A. Zeamer
 
    Charles River Scullers (B)
 
    Cooper Training Center (B)
M. Jacobs/J. Lynch/M. Mintz/J. Bisk
 
    Fairmount Rowing Association (B)
A. Connell/C. Purtill/s. horn/M. Dudrear
 
    Potomac Boat Club (B)
E. Carney/K. Pickup/M. Dail/J. Gorka
 
    Vesper Boat Club (B)
D. Nemati/M. Kuntz/S. Nelson/c. hillis
 
    Cambridge Boat Club (C)
E. Huber/G. Purman/S. Bohrer/A. Floyd
 
42 Mens Senior 2-
14
43 Womens Senior 1x
15
44 Mens Intermediate 4x
11
45 Womens Intermediate 8+
13
46 Mens Junior B 1x
38
47 Mens Intermediate 4+
20
48 Womens Intermediate 2x
32
49 Mens Senior Ltwt 4+
6
50 Womens Senior Ltwt 2x
6
51 Mens Junior B 4+
23
52 Womens Junior B 2x
33
53 Mens Intermediate Ltwt 2x
15
54 Womens Intermediate Ltwt 4+
8
55 Mens Junior A 2x
53
    Cambridge Boat Club (A)
J. Odegard/J. Power
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
R. Lancaster/M. Terrell
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Swanton/E. Jaccodine
 
    Cooper Training Center (A)
G. Waxman/E. Genyk
 
    Crescent Boat Club (A)
M. Zlotnicki/C. Howshall
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Seski/M. Landuyt
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
L. Prioli/M. Kapp
 
    Fairmount Rowing Association (A)
G. Goldstein/J. Alden
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Onorato/C. Gregoire
 
    Greenwich Crew (A)
C. O'Brien/G. Brown
 
    Haddon Township High School (A)
R. Springer/J. Egbert
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
C. Ryan/E. Dorf
 
    Composite: Nereid, Malvern Preparatory School (A)
J. Sluis/C. Frey
 
    North Jersey Rowing (A)
M. Auerbach/B. Tuhy
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Sedlack/J. Blake
 
    Potomac Boat Club (A)
F. Vasquez/M. Roberts
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
S. McNulty-Kowal/C. Francabandera
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Scholl/A. Dunn
 
    Sarasota Crew (A)
A. pfeiffer/G. kinsley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Monahan/C. Bub
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
M. Gujral/B. Hodson
 
    SoNo Rowing (A)
S. Curtin/A. Hubbard
 
    Southeast Juniors (A)
J. KIMMINAU/C. Naumann
 
    Tampa Training Center (A)
F. Flores/S. Angott-O'Brien
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Freundlich/G. hoeltzel
 
    V-Sculls (A)
E. Roosendahl/L. Vitton
 
    Vesper Boat Club (A)
K. kelly/M. Reisser
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
E. Anderson/T. Anderson
 
    Cambridge Boat Club (B)
I. DeLaney/M. Ryan
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Gorin/J. Kahn
 
    Crescent Boat Club (B)
J. Walker/N. Olimpo
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
J. Wallace/A. Garrison
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (B)
R. Pristo/C. Navellier
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
C. Ballard/L. Goodwin
 
    Composite: Albany RC, Long Island RC (B)
T. Ruijgh/N. Timmons
 
    Potomac Boat Club (B)
Z. Ghalayini/L. Burneson
 
    Sarasota Crew (B)
A. Dluzneski/S. Spivey
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
N. Balderston/C. O'Brien
 
    Shaker Rowing Association/High School (B)
P. Timmins/W. MacClaence
 
    Southeast Juniors (B)
A. Formato/I. McKenzie
 
    Vesper Boat Club (B)
a. gantard/B. Burke
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (B)
R. Tucker+/E. Cottington
 
    Cambridge Boat Club (C)
R. Kizielewicz/W. Prill
 
    Community Rowing, Inc. (C)
D. Daylor/A. Hoffmann
 
    Crescent Boat Club (C)
K. McErlean/T. Madden
 
    Norwalk River Rowing Association (C)
R. Cunningham/R. Solecki
 
    Sarasota Crew (C)
J. Mitchel/C. DeWolf
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
J. Hunter/D. O'Connor
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (C)
R. O'Neill/C. DeMayo
 
    Crescent Boat Club (D)
I. Soltero/H. Cammisa
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
C. Fincher/N. Upton
 
    Crescent Boat Club (E)
K. Adams/T. Judge
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (E)
J. Andrews/W. Schorr
 
56 Womens Junior A 4+
45
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
S. Morton/A. Ellis/K. Snyder/A. Tucker/S. Bower (Cox)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
H. Liebenow/J. Parker/L. Shanor/A. List/B. Larkin (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
M. Shaver/C. Keller/K. Luniewicz/R. Yan/K. Spalding (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Sobieszek/S. Stone/E. Gilbert/M. Holler/M. Lew (Cox)
 
    Cooper Training Center (A)
N. Boisvert/L. Rotkovitz/L. Donohue/j. buck/C. Charlesworth (Cox)
 
    Crescent Boat Club (A)
K. Deflivger/M. Deflivger/C. Rice/R. Craig/N. Marchese (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
A. Molitor/s. horn/K. Peng/N. Stefan/G. Geary (Cox)
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (A)
R. Hamilton/G. Calavan/C. Thompson/K. Heath/E. Niermann (Cox)
 
    Long Island Elite (A)
C. Moore/a. torres/J. Ritholz/A. Van Cott/G. Golden (Cox)
 
    Long Island Elite (A)
H. Rosen/T. Iannucci/H. McCallion/E. Tamkin/L. Moschitta (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
K. Gillman/D. White/S. Larkin/B. Fitzpatrick/A. Byrne (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
M. Patrick/Z. Kalousis/M. Springer/S. Lawless/A. Fowkes (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
C. Hochman/V. Wordsworth/E. Freeman/M. Nanda/L. Leight (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Gillis/K. Harlow/D. Lapins/C. Yaccarino/A. Colasacco (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
E. Culp/T. Roberts/A. Grujin/L. Gerhardt/S. Edwards (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
F. Cain/A. Petterson/N. Clark/M. Greer/A. Bralver (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
I. Babb/R. Oleshansky/K. Shutts/S. Konishesky/M. Goldberg (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
L. Hunt/K. Fischer/A. Eckert/M. Bitzer/M. Bretl (Cox)
 
    TBC Racing (A)
T. O'Neill/C. Babiec/C. Williams/E. Modesti/S. Lamont (Cox)
 
    USR Junior Women's Development Camp (A)
E. Lesch/A. Dew/K. Chapman/C. Shepley/E. Erdos (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
A. Schank/K. Koziak/B. Bein/A. Hiott/J. Geng (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
K. Floyd/S. Muse/E. Daniels/s. overall/B. Yudelman (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (B)
J. Dones/R. Bennett/M. Macrone/R. Hochberger/L. Whitehead (Cox)
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (B)
C. Calavan/E. Leeser/B. Thanner/M. Muzaurieta/S. Griffin (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (B)
F. Schweikert/L. Croft/A. Kolls/H. Haines/M. Kauffeld (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
B. Schodorf/T. Lynch/S. Neaves/C. Going/R. Hays (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
A. Lager/C. Fisher/C. Keve/K. Grapski/S. Holgado (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (B)
A. Schnabel/A. Postiglione/S. Doyle/V. Cirelli/J. Amorosana (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
a. diamond/E. Patton/K. Grotto/K. Rubin/C. Macdonald (Cox)
 
    Southeast Juniors (B)
E. Paciulla/J. Ferrante/A. Rewis/A. Ware/C. Lincoln (Cox)
 
    TBC Racing (B)
O. Blust/L. Martini/T. Daly/A. Doll/K. Green (Cox)
 
    USR Junior Women's Development Camp (B)
G. Williams/M. Knight/M. Krah/K. Malloch/J. Merriman (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
E. Howard/N. Henderson/S. Rapaport/L. Crute/l. moyes (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (C)
E. Rush/L. Coker/M. Billingsley/B. Rutan/K. Tucker (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
A. Natale/C. Kropp/E. Oseid/C. Vernon/Z. Canaras (Cox)
 
    Southeast Juniors (C)
O. Humphrey/H. Bower/H. Richardson/J. Titzler/E. Hayes (Cox)
 
    TBC Racing (C)
T. Sufczynski/C. Johnson/M. Perez/O. White/M. Zamba-Campero (Cox)
 
    USR Junior Women's Development Camp (C)
K. Armstrong/M. Esposito/J. Ruhe/K. Descheemaeker/R. Kearney (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
C. McDonald/T. Sanderson/J. Sanderson/H. Connor/E. Coffman (Cox)
 
    TBC Racing (D)
N. Beekhuysen/C. Reynolds/J. Taladay/K. Jolly/N. Zaslavsky (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (E)
B. Melanson/G. Guttormsen/E. O'Connell/A. Gartner/H. Frankel (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (F)
K. Laventrios/C. Berens/E. Archibald/S. Benages/J. Walsh (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (G)
j. dahleh/E. Martin/E. Fisher/C. Fish/E. zhou (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (H)
C. Brady/J. Truax/s. neligan/M. Rocco/E. Gasperoni (Cox)
 
57 Mens Senior 2x
9
58 Womens Senior 4+
13
59 Mens Intermediate Ltwt 2-
16
60 Womens Intermediate Ltwt 1x
29
61 Mens Senior 8+
6
62 Womens Senior 4x
6
63 Mens Intermediate 1x
24
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
N. Baummer
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
A. Bauer
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Al-Suwaidan
 
    Cooper Training Center (A)
I. Flinn
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Samul
 
    Mount Oread Rowing Club (A)
W. Brad
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
Y. Rigogne
 
    Potomac Boat Club (A)
M. Colella
 
    Riverside Boat Club (A)
E. Bailey
 
    Rowing New Brunswick Aviron (A)
T. Perry
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
R. Wallace
 
    University Barge Club (A)
s. aller
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
A. Hengst
 
    Vesper Boat Club (A)
P. DelBarba
 
    Mount Oread Rowing Club (B)
M. River
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
E. Winstead
 
    Potomac Boat Club (B)
N. Cochrane
 
    University of Pennsylvania Development Camp (B)
z. endter
 
    Vesper Boat Club (B)
N. Goode
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
J. Keen
 
    Potomac Boat Club (C)
P. Lacey
 
    University of Pennsylvania Development Camp (C)
j. simon
 
    Penn A.C. Rowing Association (D)
M. Lacombe
 
    Penn A.C. Rowing Association (E)
C. Reich
 
64 Womens Intermediate 2-
29
65 Mens Senior Ltwt 1x
12
66 Womens Senior Ltwt 2-
8
67 Mens Junior B 4x
36
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Jaenicke/M. Matejka/R. Warming/A. Cohen
 
    Cooper Training Center (A)
L. Young/J. Goldberg/P. Ramasamy/A. Laberee
 
    Crescent Boat Club (A)
W. Schmidt/J. Jamison/E. Orts/B. Weaver
 
    Detroit Boat Club (A)
D. Rosati/S. Nemeh/B. Ross/M. Landuyt
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
R. Hayes/B. Thibeau/J. Bruk/T. Kapp
 
    GMS Rowing Center (A)
T. Vouranza/C. Gregoire/C. Donadio/J. Habjan
 
    Haddonfield Crew Club (A)
A. Graves/A. Mandviwalla/T. Reese/L. Small
 
    Long Island Elite (A)
N. Barry/W. Barnes/J. Foley/A. Small
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Luby/P. McKendall/A. Hayda/H. Snow
 
    Niskayuna Rowing (A)
R. Duffy/S. Davenport/J. Lampman/C. Ryan
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. Helms/K. Andersen/W. Pacella/K. Conover
 
    Overpeck Community Rowing Association (A)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Donlan/T. Jenss/M. Fradianni/R. SULLIVAN
 
    Sammamish Rowing Association (A)
J. Warnick/S. Halbert/A. Denenberg/R. Pearson
 
    Sarasota Crew (A)
A. Dluzneski/j. Schofield/L. Bremer/B. Jackson
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
E. Dungate/M. Cannings/M. Torpey/M. Lynch
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Addessi/O. Bub/H. Malec/L. Manning
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
A. Cao/C. Hyatt/B. Connors/J. Endler
 
    SoNo Rowing (A)
M. Huggins/G. Mgaloblishvili/c. snedaker/j. snedaker
 
    Southeast Juniors (A)
C. Doogan/S. Burdge/I. McKenzie/B. Peck
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
C. Johnson-Burrus/K. Long/E. Grugan/G. Kirwan
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
P. Gelhaus/D. Orner/D. Cone/P. Bogdanov
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
S. Ching/G. Monaghan/O. Glassman/R. Borowski
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
M. Trahan/A. Romanick/C. Boling/T. Scheitel
 
    Crescent Boat Club (B)
S. Mooney/B. Farrell/T. Moyer/J. Leyland
 
    Detroit Boat Club (B)
R. Mattingly/A. Kelly/S. Koszyk/C. Nemeh
 
    Long Island Elite (B)
D. Dubin/S. Kaplan/G. Accurso/j. brogan
 
    Sammamish Rowing Association (B)
N. Culbert/N. Del Rio/O. Cripe/A. Cowles
 
    Composite: Saratoga, Long Island RC (B)
S. Holmes/P. Kennedy/O. Daly-Smith/E. St. John
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
Z. Byer/R. Caulfield/B. Waller/D. Hochman
 
    SoNo Rowing (B)
N. Roper/J. Winter/T. Willis/T. Innes
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (B)
L. Furst/M. Litvak/E. Litvak/D. Dyakov
 
    Crescent Boat Club (C)
A. Panchella/B. Guckin/A. Williams/J. Wellein
 
    Composite: Saratoga, Long Island RC (C)
D. Conway/G. Scimeme/C. KENISON/B. Wichrowski
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (C)
A. Bridwell/R. Marsh/E. Geller/O. Kennelly
 
    Composite: Saratoga, Long Island RC (D)
C. Cianfarani/B. Pinedo/J. Sullins/N. Catalanotto
 
68 Womens Junior B 8+
10
69 Mens Senior Ltwt 8+
3
70 Womens Open 1x - Dash
11
71 Mens Open 1x - Dash
18
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change