USRowing Club National Championships

  • Jul 10, 2013 To Jul 14, 2013
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 10, 2013
Events listed on Friday & Sunday are FINALS.
Heats for FRIDAY'S FINALS will take place on:
Wednesday, July 10th & Thursday, July 11th
Heats for SUNDAY'S FINALS will take place on:
Friday, July 12th & Saturday, July 13th
Friday, July 12, 2013
1 Mens Intermediate 8+
14
2 Womens Intermediate 4x
7
3 Womens Junior B 1x
30
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
5 Mens Junior A 4x
33
6 Womens Junior A 8+
31
7 Mens Senior 1x
13
8 Womens Senior 2-
22
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
10
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
9
11 Mens Junior A 4+
50
12 Womens Junior A 2x
51
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
J. Parker/S. Podwojski
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Smith/P. Edwards
 
    Charles River Scullers (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. O'Connell/G. Guttormsen
 
    Cooper Training Center (A)
j. buck/L. Donohue
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
S. Ohrn/C. Bleiler
 
    Evans Rowing Club (A)
N. Welle/D. Tackett
 
    Fairmount Rowing Association (A)
K. Horvat/M. Georgiou
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Habjan/D. Habjan
 
    Greenwich Crew (A)
Z. Ng/J. Whitehill
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
J. Rigothi/A. Catalanotto
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (A)
M. Muzaurieta/C. Calavan
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
K. Gillman/D. White
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Niskayuna Rowing (A)
T. Jones/G. O'Hara
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Carney/K. Baldridge
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
G. Fram/K. Hanley
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
M. Vermazen/S. Anderson
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Bielawski/j. mcgill
 
    Sarasota Crew (A)
A. Grujin/A. Pitchford
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Johnson/M. Greer
 
    Southern California Scullers Club (A)
J. Hudson/L. Pelzer
 
    Vesper Boat Club (A)
R. Rosenthal/K. Mirabella
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
L. Howe/E. Dyakova
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Beirne/E. Holt
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
C. Heiderscheit/T. Walsh
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
H. Liebenow/A. List
 
    Cambridge Boat Club (B)
Z. Sudduth/E. Huber
 
    Charles River Scullers (B)
 
    Cooper Training Center (B)
J. Lynch/J. Bisk
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
L. Bettencourt/D. Glinos
 
    Evans Rowing Club (B)
N. Saayfan/P. Nill
 
    Fairmount Rowing Association (B)
C. Purtill/A. Connell
 
    Greenwich Crew (B)
G. burke/J. Bernstein
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
M. Young/S. Larkin
 
    Potomac Boat Club (B)
C. Beakes/G. Salcedo
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
E. Ginsberg/A. Rudolph-Shabinsky
 
    Sagamore Rowing Association (B)
S. Toscano/G. Warwick-Clark
 
    Sarasota Crew (B)
T. Roberts/E. Culp
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Petterson/N. Clark
 
    Vesper Boat Club (B)
A. Noble/E. Rippert
 
    Whitemarsh Boat Club (B)
A. Zabinski/M. Graff
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
M. Wilson/L. Shanor
 
    Cambridge Boat Club (C)
C. Keller/K. Luniewicz
 
    Charles River Scullers (C)
 
    Cooper Training Center (C)
M. Mintz/M. Miller
 
    Potomac Boat Club (C)
M. Dail/A. Lee
 
    Sarasota Crew (C)
L. Gerhardt/C. Astore
 
    Cambridge Boat Club (D)
S. Bohrer/A. Floyd
 
    Charles River Scullers (D)
 
13 Mens Senior 4+
12
14 Womens Senior 2x
11
15 Mens Intermediate 2x
17
16 Womens Intermediate 4+
23
17 Mens Senior Ltwt 2x
6
18 Womens Senior Ltwt 4+
7
19 Mens Junior B 2x
51
20 Womens Junior B 4+
18
21 Mens Intermediate 2-
18
22 Womens Intermediate 1x
38
23 Mens Senior Ltwt 2-
6
24 Womens Senior Ltwt 1x
7
25 Mens Junior B 8+
14
    Detroit Boat Club (A)
C. Nemeh/A. Kelly/R. Mattingly/S. Koszyk/J. Ells/S. Nemeh/B. Ross/D. Rosati/R. Robson (Cox)
 
    Evans Rowing Club (A)
I. Mayfield/A. Celentano/J. Wiese/W. Riehl IV/W. Dietrich/J. Fish/G. Pratt/L. Otterbourg/T. Mansouri (Cox)/
 
    Long Island Elite (A)
N. Barry/H. BERGMAN/S. Kaplan/j. brogan/D. Dubin/W. Barnes/G. Accurso/A. Small/C. Kayel (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
B. White/C. Berigan/R. Roop/S. McLeod/G. Colmenarez/Q. Meyer/J. Sheehan/J. Roberts/E. Moran (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
N. LeCompte/G. Petri/K. Borup/J. Patten/J. Henderson/J. Tanguay/E. Abilheira/A. Hickey/N. Modi (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Cowles/S. Halbert/E. Maesner/J. Armour/T. Nau/A. Rockett/N. Del Rio/N. Culbert/M. Arnold (Cox)
 
    Composite: Saratoga, Long Island RC (A)
E. Dungate/M. Lynch/S. Holmes/M. Torpey/M. Cannings/O. Daly-Smith/P. Kennedy/C. Cianfarani/G. Meehan (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Caulfield/O. Bub/M. Addessi/B. Waller/Z. Byer/D. Hochman/P. Wolf/H. Malec/L. Pillari (Cox)
 
    SoNo Rowing (A)
C. Shapiro/c. snedaker/j. snedaker/G. Mgaloblishvili/N. Roper/M. Huggins/w. makovsky/M. Rauccio/K. Flavin (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
H. Smith/O. Chase/S. Burdge/C. Doogan/S. Heidingsfelder/I. McKenzie/a. tavel/B. Peck/M. Childress (Cox)
 
    TBC Racing (A)
A. Darui/C. Snyder/M. Gump/C. Weitekamp/D. Russell/N. Anderson/A. Marrero/Z. Hicks/T. May (Cox)
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Pechet/M. Comtois/A. Leith/D. Ramsey/J. Gaffney/M. Gaffney/K. Long/G. Kirwan/G. Narzikul (Cox)
 
    Composite: Saratoga, Long Island RC (B)
D. Conway/B. Pinedo/C. KENISON/G. Scimeme/N. Catalanotto/B. Wichrowski/J. Sullins/H. Oderwald/E. Barrick (Cox)
 
    TBC Racing (B)
E. Browning/P. Hoeppner/A. Arslan/A. Wray/R. Kaprelian/P. Whitehouse/N. Baron/O. Johnston/A. La Vina (Cox)
 
26 Womens Junior B 4x
17
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
20
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
6
29 Mens Junior A 1x
60
30 Womens Junior A 2-
19
31 Mens Senior 4x
3
32 Womens Senior 4-
13
33 Mens Senior 4-
10
34 Mens Junior A 2-
41
35 Womens Junior A 1x
55
36 Mens Senior Ltwt 4x
4
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
8
Sunday, July 14, 2013
38 Womens Senior 8+
7
39 Womens Intermediate Ltwt 4x
5
40 Mens Junior A 8+
34
41 Womens Junior A 4x
27
42 Mens Senior 2-
14
43 Womens Senior 1x
15
44 Mens Intermediate 4x
11
45 Womens Intermediate 8+
13
46 Mens Junior B 1x
38
47 Mens Intermediate 4+
20
48 Womens Intermediate 2x
32
49 Mens Senior Ltwt 4+
6
50 Womens Senior Ltwt 2x
6
51 Mens Junior B 4+
23
52 Womens Junior B 2x
33
53 Mens Intermediate Ltwt 2x
15
54 Womens Intermediate Ltwt 4+
8
55 Mens Junior A 2x
53
56 Womens Junior A 4+
45
57 Mens Senior 2x
9
58 Womens Senior 4+
13
59 Mens Intermediate Ltwt 2-
16
60 Womens Intermediate Ltwt 1x
29
61 Mens Senior 8+
6
62 Womens Senior 4x
6
63 Mens Intermediate 1x
24
64 Womens Intermediate 2-
29
65 Mens Senior Ltwt 1x
12
66 Womens Senior Ltwt 2-
8
67 Mens Junior B 4x
36
68 Womens Junior B 8+
10
69 Mens Senior Ltwt 8+
3
70 Womens Open 1x - Dash
11
71 Mens Open 1x - Dash
18
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change