USRowing Club National Championships

  • Jul 10, 2013 To Jul 14, 2013
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 10, 2013
Events listed on Friday & Sunday are FINALS.
Heats for FRIDAY'S FINALS will take place on:
Wednesday, July 10th & Thursday, July 11th
Heats for SUNDAY'S FINALS will take place on:
Friday, July 12th & Saturday, July 13th
Friday, July 12, 2013
1 Mens Intermediate 8+
14
2 Womens Intermediate 4x
7
3 Womens Junior B 1x
30
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
5 Mens Junior A 4x
33
6 Womens Junior A 8+
31
7 Mens Senior 1x
13
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Al-Suwaidan
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Samul
 
    Mount Oread Rowing Club (A)
W. Brad
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Buesser
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
Y. Rigogne
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Lacey
 
    Riverside Boat Club (A)
E. Bailey
 
    Rowing New Brunswick Aviron (A)
T. Perry/
 
    University Barge Club (A)
P. Seymour
 
    Mount Oread Rowing Club (B)
M. River
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
E. Winstead
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
D. Judah
 
    Penn A.C. Rowing Association (D)
S. Lambers
 
8 Womens Senior 2-
22
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
10
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
9
    Cambridge Boat Club (A)
G. Purman/H. Randle
 
    Charles River Scullers (A)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
S. Giovenelli/J. Hagerman
 
    GMS Rowing Center (A)
O. Jamrog/A. Shapiro
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
E. Landauer/M. DiBuono
 
    Rowing New Brunswick Aviron (A)
C. Trafton/K. Sankey/
 
    USRowing William Smith Development Camp (A)
A. Trebilcock/E. Hughes
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
C. Sharis/L. Hoover
 
    Vesper Boat Club (F)
S. Imsdahl/S. Pivonka
 
11 Mens Junior A 4+
50
12 Womens Junior A 2x
51
13 Mens Senior 4+
12
14 Womens Senior 2x
11
15 Mens Intermediate 2x
17
16 Womens Intermediate 4+
23
17 Mens Senior Ltwt 2x
6
18 Womens Senior Ltwt 4+
7
19 Mens Junior B 2x
51
20 Womens Junior B 4+
18
21 Mens Intermediate 2-
18
22 Womens Intermediate 1x
38
23 Mens Senior Ltwt 2-
6
24 Womens Senior Ltwt 1x
7
25 Mens Junior B 8+
14
26 Womens Junior B 4x
17
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
20
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
j. bragg
 
    Malta Boat Club (A)
S. Ferenczy
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
R. Silva Urbaneja
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Fernandez
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Walters
 
    Rowing New Brunswick Aviron (A)
A. Bliss/
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Lieber
 
    Sarasota Crew (A)
A. Dupuis
 
    Southern California Scullers Club (A)
W. Young
 
    Unaffiliated (USA) (A)
R. Srinivas
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Haines
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Rader
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
S. Trahan
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
A. Bauer
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (B)
X. Fong
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
E. Genyk
 
    Sagamore Rowing Association (B)
B. Beckerman
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
C. Brown
 
    Sagamore Rowing Association (C)
L. Gagliano
 
    Vesper Boat Club (F)
N. Smith
 
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
6
29 Mens Junior A 1x
60
30 Womens Junior A 2-
19
31 Mens Senior 4x
3
32 Womens Senior 4-
13
33 Mens Senior 4-
10
34 Mens Junior A 2-
41
35 Womens Junior A 1x
55
36 Mens Senior Ltwt 4x
4
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
8
Sunday, July 14, 2013
38 Womens Senior 8+
7
39 Womens Intermediate Ltwt 4x
5
40 Mens Junior A 8+
34
41 Womens Junior A 4x
27
42 Mens Senior 2-
14
43 Womens Senior 1x
15
44 Mens Intermediate 4x
11
45 Womens Intermediate 8+
13
46 Mens Junior B 1x
38
47 Mens Intermediate 4+
20
48 Womens Intermediate 2x
32
49 Mens Senior Ltwt 4+
6
50 Womens Senior Ltwt 2x
6
    GMS Rowing Center (A)
S. Brecht/M. Catelano
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
V. Mather/M. Mosier
 
    Rowing New Brunswick Aviron (A)
C. Trafton/K. Sankey/
 
    USRowing William Smith Development Camp (A)
M. Farner/E. Hughes
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Imsdahl/C. stawicki
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Fisher/H. Connor
 
51 Mens Junior B 4+
23
52 Womens Junior B 2x
33
53 Mens Intermediate Ltwt 2x
15
54 Womens Intermediate Ltwt 4+
8
55 Mens Junior A 2x
53
56 Womens Junior A 4+
45
57 Mens Senior 2x
9
58 Womens Senior 4+
13
59 Mens Intermediate Ltwt 2-
16
60 Womens Intermediate Ltwt 1x
29
61 Mens Senior 8+
6
62 Womens Senior 4x
6
63 Mens Intermediate 1x
24
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
N. Baummer
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
A. Bauer
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Al-Suwaidan
 
    Cooper Training Center (A)
I. Flinn
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Samul
 
    Mount Oread Rowing Club (A)
W. Brad
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
Y. Rigogne
 
    Potomac Boat Club (A)
M. Colella
 
    Riverside Boat Club (A)
E. Bailey
 
    Rowing New Brunswick Aviron (A)
T. Perry
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
R. Wallace
 
    University Barge Club (A)
s. aller
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
A. Hengst
 
    Vesper Boat Club (A)
P. DelBarba
 
    Mount Oread Rowing Club (B)
M. River
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
E. Winstead
 
    Potomac Boat Club (B)
N. Cochrane
 
    University of Pennsylvania Development Camp (B)
z. endter
 
    Vesper Boat Club (B)
N. Goode
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
J. Keen
 
    Potomac Boat Club (C)
P. Lacey
 
    University of Pennsylvania Development Camp (C)
j. simon
 
    Penn A.C. Rowing Association (D)
M. Lacombe
 
    Penn A.C. Rowing Association (E)
C. Reich
 
64 Womens Intermediate 2-
29
65 Mens Senior Ltwt 1x
12
    Malta Boat Club (A)
J. Black
 
    Mobjack Rowing Association (A)
S. Halley
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Fernandez
 
    Occoquan Boat Club (A)
D. Mottola
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Walters
 
    Rowing New Brunswick Aviron (A)
A. Bliss/
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Sciblo
 
    Vesper Boat Club (A)
W. Purman
 
    Malta Boat Club (B)
B. Eck
 
    Malta Boat Club (C)
S. Ferenczy
 
    Vesper Boat Club (F)
N. Smith
 
    Vesper Boat Club (L)
S. Rader
 
66 Womens Senior Ltwt 2-
8
67 Mens Junior B 4x
36
68 Womens Junior B 8+
10
69 Mens Senior Ltwt 8+
3
70 Womens Open 1x - Dash
11
71 Mens Open 1x - Dash
18
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change