USRowing Masters National Championships

  • Hosted By USRowing
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 15, 2013
1 Mixed B 4+
6
2 Mixed D 2x
7
    GMS Rowing Center (A)
P. Meyer/M. O'Leary
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Wetten/E. Ryan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Schley/M. Bourque
 
    Composite: Space Coast Crew, All-American Rowing Camp (A)
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
R. Budell/J. Fitzwater
 
    Composite: Tulsa, Winnipeg (A)
J. Reitberger/D. Sturd
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (B)
C. Hunt/C. Roth
 
3 Mixed F 2x
5
4 Mens Hwt. A 1x
11
5 Womens Open AA 1x
9
6 Mens Hwt. C 4+
7
7 Womens Open C 8+
8
8 Mens Hwt E 1x
16
9 Womens Open E 2x
6
10 Mens Hwt G 2x
9
11 Womens Ltwt D-J 4x
9
12 Womens Club C 4x
1
13 Mixed F-J 8+
4
    Composite: Carnegie Lake, Mohawk River (A)
C. Shuster/G. Shuster/N. Shuster/K. Shuster/K. Hughes/J. Rone/V. Bryant/B. Hogan/B. Willis (Cox)
 
    Composite: Masters Coaching, Cape Coral (A)
J. Cody/P. Walsh/W. Buch/K. Dollhopf/J. Watson/C. Pope/L. Jensen/M. Chambers/P. Shumate (Cox)
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
M. Falconer/K. Bearor/B. van de Burgt/J. Davis/J. Newton/R. McClure/C. Roth/S. Kelly/P. Sanzone (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Hicks/S. Busico/S. Koch/P. Pierce/M. Zuehlke/W. Crawford/M. Borchelt/L. Vepstas/L. Newton (Cox)
 
14 Womens Ltwt C 4+
0
15 Mens Hwt. AA 4+
2
16 Mens Hwt B 2-
7
17 Womens Ltwt B 1x
5
18 Mens Hwt D 2-
3
19 Womens Club D 8+
7
20 Mens Ltwt F 2x
4
21 Womens Open F-J 4+
5
22 Mens Hwt. H 2x
5
23 Womens Open D-J 2-
2
24 Mixed E 4x
3
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
C. Roth/J. Newton/K. Beebe/K. Bearor
 
    Texas Rowing Center (A)
W. Oppliger/L. Vepstas/C. Hicks/C. Haenni
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (B)
J. Fitzwater/R. Budell/M. Falconer/R. McClure
 
25 Mens Ltwt A-C 4x
2
26 Womens Open AA-B 4-
2
27 Mixed D 8+
2
28 Mens Club A 4+
8
29 Womens Club A 4+
7
30 Mens Hwt. C 4x
2
31 Womens Open C 4x
3
32 Mens Hwt. E 2-
7
33 Womens Ltwt E 1x
5
    GMS Rowing Center (A)
P. Meyer
 
    Lightwave Rowing Association (A)
B. Brown
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
L. Gardner
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
S. Kelly
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
M. Willmott
 
34 Mens Hwt. F-J 8+
5
35 Womens Club B 4x
4
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
5
38 Mens Hwt. AA-A 4x
2
39 Womens Open AA-A 4x
2
40 Mens Ltwt B 1x
5
41 Womens Open B 8+
4
42 Mens Hwt. D 1x
13
43 Womens Open D 2x
11
44 Mens Hwt. F 1x
15
45 Womens Open F 2x
7
46 Mens Hwt. I 1x
4
47 Mixed A 4+
5
48 Mixed C 4+
5
49 Mens Club E-J 8+
4
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
3
Friday, August 16, 2013
51 Mixed E 4+
6
    Composite: Annapolis RC, Baltimore (A)
J. Ditter/M. Chin/D. Yatsuk/J. Iannuzzi/R. Burns (Cox)
 
    Composite: Atlanta, Rocket City (A)
J. Robinson/N. Denison/J. Buff/J. Della Silva/H. Levitz (Cox)
 
    Cape Coral Rowing Club (A)
J. Hart/J. Elkins/L. Donley/B. Gennity/K. Gunter (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
E. Hay/A. Busuioceanu/P. Siebach/C. Paska/C. Banh (Cox)
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
C. Roth/K. Beebe/J. Newton/K. Bearor/P. Sanzone (Cox)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (E)
B. Derlath/R. Ward/d. Lambert-Lusinger/G. Ayers/R. Dooley (Cox)
 
52 Mixed C 2x
11
53 Mixed A 2x
6
54 Mens Hwt. I-J 2x
1
55 Womens Open F 1x
4
56 Mens Ltwt F 1x
7
57 Womens Open D 8+
7
58 Mens Ltwt D 1x
4
59 Womens Open B 2x
9
60 Mens Hwt. B 4+
8
61 Womens Ltwt A 4+
1
62 Mens Ltwt A-C 4+
2
63 LTA 1x
0
64 Womens Ltwt E-J 4+
4
65 Mens Club D 8+
6
66 Mens Ltwt G 1x
7
67 Womens Club E-J 4x
8
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Merkle/E. Erbelding/L. Pipitone/H. Hutton
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
P. Wilson/J. Lane/J. Kaman/M. Castner
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Rone/K. Hughes/V. Bryant/C. Durfee
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Liepolt/P. Foudy/J. Wasserman/L. Mandel
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
J. Fitzwater/C. Roth/K. Bearor/S. Kelly
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Haenni/C. Hicks/S. Koch/S. Busico
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
K. Liffmann/J. Brown/M. Flavin/E. Brennan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
I. Van Wyngaarden/C. Randel/B. Nash/L. Turner
 
68 Mens Hwt. E 4x
6
69 Womens Club C 4+
5
70 Mens Club C 4+
7
71 Womens Open AA 2x
2
72 Mens Hwt. A 8+
4
73 Womens Club B 8+
5
74 Mens Hwt B 4x
0
75 Womens Open D-J 4-
4
76 Mens Club E 4+
7
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/S. Kovacs/E. Salley/J. Coyne/E. Dwyer (Cox)
 
    Florida Athletic Club (A)
N. Self/S. Lyden/P. Crowell/P. Deatrick/T. Edsell (Cox)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
B. Derlath/J. Altobelli/D. Sill/R. Martin/a. johnston (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
P. Sperber/B. Kuhn/J. McCabe/J. Field/A. Indorato (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Truntz/I. Hazelton/L. Haberman/C. Miller/C. Urciuoli (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
W. Farrell/J. Traynor/W. Shaw/F. Ryan/P. Claflin (Cox)
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
B. van de Burgt/C. Hunt/K. Beebe/J. Davis/P. Sanzone (Cox)
 
77 Womens Ltwt C 2x
4
78 Mens Ltwt H-J 2x
3
79 Womens Ltwt F-J 1x
7
    Colorado Rowing (A)
M. Wurster
 
    Dallas Rowing Club (A)
L. Boyd
 
    GMS Rowing Center (A)
L. Merk-Gould
 
    Sarasota Crew (A)
S. Dierksen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. McLean
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
M. Falconer
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
E. Green
 
80 Mens Hwt. F 2-
4
81 Womens Ltwt D 1x
4
82 Mens Ltwt D 2x
4
83 Womens Ltwt B 2x
2
84 Mens Ltwt B 2x
1
85 Womens Open AA-A 2-
6
86 Mens Hwt. AA 2x
6
87 Womens Ltwt E 2x
6
88 Mixed F-J 4+
8
    Cape Coral Rowing Club (A)
J. Guttieri/W. Buch/S. Mann-Sweeney/E. Buch/K. Gunter (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
J. Cody/C. Pope/J. Watson/K. Dollhopf/K. Burtnik (Cox)
 
    Mohawk River Boat Club (A)
G. Shuster/N. Shuster/V. Bryant/K. Hughes/C. Sullivan (Cox)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
B. Garland/R. Martin/C. Prince/M. Castner/H. Scott (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Nash/J. Everett/V. Petrecca/P. Foudy/M. Strom (Cox)
 
    Composite: Tallahassee Rowing Club, Avalon (A)
R. McClure/R. Budell/P. COYLE/S. Davidson/T. Edsell (Cox)
 
    Composite: Carnegie Lake, Mohawk River (B)
C. Shuster/K. Shuster/J. Rone/C. Tropp/B. Willis (Cox)
 
    Composite: Minneapolis Rowing Club, Masters Coaching (B)
P. Walsh/A. Lande/A. bigelow/B. Smith/P. Shumate (Cox)
 
89 Womens Open G-J 1x
5
90 Mens Hwt. G-J 4x
4
91 Womens Open E 1x
7
92 Mens Ltwt E 1x
8
93 Womens Open C 4+
7
94 Mens Hwt. C 1x
14
95 Womens Open A 2x
9
96 Mens Hwt. A 2x
9
97 Mens Hwt. E-F 4-
5
98 Mens Hwt. D 4-
5
99 Mixed B 8+
4
100 Parent/Child F/S 2x
3
Saturday, August 17, 2013
101 Mixed B 2x
8
102 Mixed D 4x
7
    Composite: Atlanta, Ridley Graduate, Oak Ridge Rowing (A)
M. Schay/N. Schay/L. imperial/J. Pauls
 
    Baltimore Rowing Club (A)
K. Flickinger/J. Ditter/M. Chin/H. Hutton
 
    Lightwave Rowing Association (A)
G. Sharrow/M. Dennis/J. Rivero/A. Larsen
 
    Orlando Rowing Club (A)
M. Makowski/P. Sperber/A. PAYOR/J. Thomas
 
    Sarasota Crew (A)
J. Burson/A. Geist/P. Young/S. Gutek
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Schley/K. Wise/E. Brennan/M. Bourque
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
M. Falconer/C. Hunt/K. Beebe/S. Kelly
 
103 Mixed F 4x
9
    Avalon Rowing Club (A)
K. Frederick/S. Davidson/T. caton/H. Mueller
 
    Composite: Detroit Boat Club, Genesee (A)
J. Bernfield/D. Adams/B. Burchill/A. Bauer
 
    Composite: Ft. Worth, Bay Area Rowing Club of Houston (A)
A. Rice/R. Colomo/S. Jones/L. Smith
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
R. Spengler/H. Kannapell/K. Spengler/C. Kannapell
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
R. Wright/B. West/L. Horn/D. Wood
 
    Composite: Potomac, Sarasota Crew (A)
M. Alloway/K. Hughes/B. Gallie/B. Cox
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
R. Budell/K. Allen/A. Jones/R. McClure
 
    Texas Rowing Center (A)
W. Crawford/M. Zuehlke/C. Haenni/P. Pierce
 
    Composite: Austin, Texas Rowing Center (B)
M. Watts/D. Simmer/S. Busico/C. Hicks
 
104 Mens Ltwt A 1x
5
105 Womens Open A 4+
10
106 Mens Hwt. C 2x
5
107 Womens Open C 1x
5
108 Mens Hwt. E 2x
12
109 Womens Open E 8+
3
110 Mens Hwt G 1x
10
111 Womens Ltwt D 4+
2
112 Mens Club G-J 4+
2
113 Womens Ltwt A-C 4x
3
114 Mens Hwt. AA-A 4-
2
115 Mixed A 8+
2
116 Mens Hwt. B 8+
2
117 Womens Open B 4x
6
118 Mens Hwt. D 4+
7
119 Womens Club D 4+
7
120 Mens Hwt. F 4+
5
    Detroit Boat Club (A)
M. Thibault/D. Wojdyla/J. Bernfield/D. Sitek/J. Peter (Cox)
 
    Mohawk River Boat Club (A)
C. Shuster/G. Shuster/N. Shuster/K. Shuster/B. Willis (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
P. Sperber/B. Kuhn/D. Kamrad/J. Field/L. Riekki (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
D. Spencer/W. Updegrave/M. Stormberg/J. Green/J. Chatzky (Cox)
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
B. van de Burgt/J. Davis/R. Budell/R. McClure/P. Sanzone (Cox)
 
121 Womens Club E-J 8+
5
122 Mens Hwt. H 1x
9
123 Mens Hwt. C 2-
4
124 Mens Club A-B 8+
8
125 Mixed G-J 4x
6
126 Womens Ltwt B 4+
1
127 Womens Ltwt D 2x
5
128 Mens Hwt. AA 1x
7
129 Womens Ltwt A 1x
2
130 Mens Ltwt C 2x
0
131 Womens Club C 8+
4
132 Mens Hwt. E 8+
3
133 Womens Club E 4+
8
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
D. Yatsuk/T. Neider/M. Wrabley/J. Iannuzzi/R. Burns (Cox)
 
    Cape Coral Rowing Club (A)
T. Bagans/E. Buch/S. Mann-Sweeney/J. Gunter/L. Sass (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Lucas/L. Doucett/G. Sage/J. Smith/T. Hashiguchi (Cox)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
M. Castner/A. Giles/M. Sill/T. Holley/s. Rogers (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
V. Bryant/J. Rone/K. Hughes/M. Chambers/T. Felker (Cox)
 
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
E. Jones/D. Winters/B. Bock/P. Collins/G. Hug (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
I. Van Wyngaarden/J. Brown/K. Liffmann/L. Kammert/P. Claflin (Cox)
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
K. Bearor/J. Fitzwater/K. Allen/A. Jones/P. Sanzone (Cox)
 
134 Mens Hwt. G-J 2-
4
135 Mens Ltwt D-J 4+
2
136 Womens Ltwt F-J 2x
5
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
4
139 Mens Club C 8+
4
140 Mens Hwt. B 2x
4
141 Womens Open B 4+
6
142 Mens Hwt. D 2x
10
143 Womens Open D 1x
5
144 Mens Hwt. F 4x
6
145 Womens Open F-J 4x
6
146 Mens Hwt. J 1x
2
147 Womens Club A 8+
6
148 Mixed C 4x
5
149 Mixed E 2x
8
150 Parent/Child M/D 2x
2
Sunday, August 18, 2013
151 Mixed G 2x
7
152 Mixed E 8+
6
    Cape Coral Rowing Club (A)
J. Guttieri/W. Buch/J. Elkins/J. Gunter/T. Bagans/E. Buch/S. Mann-Sweeney/J. Gunter/L. Sass (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
L. Pagano/E. Hay/C. Paska/D. Dunning/P. Hull/P. Siebach/A. Busuioceanu/S. DeHanas/C. Banh (Cox)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
B. Garland/D. Sill/d. Lambert-Lusinger/M. Castner/M. Lorenz/R. Martin/T. Holley/J. Lane/H. Scott (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
P. Sperber/B. Kuhn/J. McCabe/D. Kuehler/L. Townsend/A. Arditi/A. Mishler/M. Brink/L. Riekki (Cox)
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
T. Yeomans/J. Dobson/R. Elbrecht/V. barefoot/J. Perry/K. Mitchell/P. Kitty/M. Friedli/M. Condiotte (Cox)
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
M. Falconer/J. Fitzwater/R. Budell/K. Beebe/J. Newton/R. McClure/A. Jones/S. Kelly/P. Sanzone (Cox)
 
153 Mixed C 8+
3
154 Womens Open AA 4+
9
155 Mens Ltwt I-J 1x
4
156 Womens Club F-J 4+
3
157 Mens Hwt. F 2x
9
158 Womens Open D 4+
5
159 Mens Hwt. D 8+
6
160 Womens Club B 4+
9
161 Mens Hwt. B 1x
7
162 Mixed A 4x
4
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
4
165 Mens Club A-D 4x
5
166 Mens Ltwt G 2x
4
167 Womens Open E 4x
3
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Merkle/S. Burt/E. Erbelding/H. Hutton
 
    Composite: Lightwave, Miami Beach Rowing Club (A)
D. Sharrow/B. Brown/B. West/M. Dennis
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
C. Roth/A. Jones/K. Allen/K. Bearor
 
168 Mens Ltwt E 2x
5
169 Womens Ltwt C 1x
6
170 Mens Ltwt C 1x
6
171 Womens Open A 8+
4
172 Mens Hwt. AA-A 2-
6
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
0
175 Mens Hwt. B-C 4-
3
176 Mens Hwt. G-J 4-
2
177 Womens Open C 4-
2
178 Mens Ltwt H 1x
4
179 Womens Open F-J 8+
3
180 Mens Club F 4+
2
181 Womens Open D 4x
1
182 Mens Hwt. D 4x
5
183 Womens Open B 1x
5
184 Mens Club B 4+
5
185 Mens Club D 4+
6
186 Womens Club A 4x
2
187 Womens Ltwt A 2x
3
188 Womens Club D 4x
4
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Burt/E. Erbelding/L. Pipitone/H. Hutton
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
N. Schay/K. Coggin/A. Giles/M. Castner
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Kislevitz/E. Brennan/K. Liffmann/K. Davis
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
J. Fitzwater/M. Falconer/A. Jones/S. Kelly
 
189 Womens Open G-J 2x
4
190 Mens Hwt. G-J 4+
4
191 Womens Open E 4+
6
192 Mens Hwt. E 4+
4
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/C. Mckay/M. Comtois/D. Spencer/S. McKay (Cox)
 
    Florida Athletic Club (A)
N. Self/S. Lyden/P. Crowell/P. Deatrick/T. Edsell (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
T. Koekkoek/D. Spencer/A. Aiken/S. Williams/J. Chatzky (Cox)
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
B. van de Burgt/C. Hunt/K. Beebe/J. Davis/P. Sanzone (Cox)
 
193 Womens Open C 2x
7
194 Mens Hwt. C 8+
0
195 Womens Open A 1x
5
196 Mens Hwt. A 4+
7
197 Mens Club E-J 4x
5
198 Mixed D 4+
3
199 Mixed B 4x
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change