49th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2013
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
43
2 8:22 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
40
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Flanders
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Rockford Crew
R. Anderson
 
    Occoquan Boat Club
R. Spousta
 
    Merrimac River Rowing Association
R. Sengstaken
 
    Unaffiliated (USA)
J. Meyer
 
    Toronto Sculling Club
P. Monckton
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
B. Schumacher
 
    St. Catharines Rowing Club
B. Thorne
 
    V-Sculls
M. Tebay
 
    Cambridge Boat Club
P. Rioux
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    St. Louis Rowing Club
C. Cook
 
    Cambridge Boat Club
R. Lee
 
    Koninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas
F. Verhulst
 
    Delta Deas Rowing Club
m. bates
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
D. Bort
 
    Cambridge Boat Club
C. Fountain
 
    Maine Rowing Association
J. Foltz
 
    Unaffiliated (USA)
M. Pope
 
    Unaffiliated (USA)
D. Lee
 
    Western Rowing Club
j. dwyer/
 
    Maritime Rowing Club
E. Zerdy
 
    Pocock Rowing Center
H. Koerner
 
    Potomac Boat Club
N. Young
 
    Maine Rowing Association
D. Seales
 
    Hanlan Boat Club
H. Vanderlugt
 
    Orleans Sweeps and Sculls
D. Ledkovsky
 
    Oregon Association of Rowers
J. Stacey
 
    Salisbury Boat Club
W. Kirber
 
    Quinsigamond Rowing Association, Inc.
R. Simitis
 
    Community Rowing, Inc.
H. Scott
 
    Unaffiliated (USA)
D. Wassail
 
    University of Massachusetts Crew
J. Dietz
 
    Unaffiliated (USA)
J. Clary
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Wolfe
 
    Whistler Rowing Club
G. Groff
 
    Unaffiliated (USA)
J. Hirsch
 
    Norwalk River Rowing Association
D. Loomis
 
    Partez Rowing Club
A. Adachi
 
    All American Rowing Camp, LLC
R. Franks
 
    Pettipaug YC Rowing
P. Flory
 
    Upper Valley Rowing Foundation
M. Van Beuren
 
    Narragansett Boat Club
P. Gross
 
    Unaffiliated (USA)
P. Bully
 
    Hanlan Boat Club
J. Sherrick
 
    Mid Hudson Rowing Association
M. Griffin
 
    Amoskeag Rowing Club
M. Shields
 
    Upper Valley Rowing Foundation
G. Isley
 
    Minneapolis Rowing Club
J. Cheesebro
 
    Connecticut College
R. Ricci
 
4 9:22 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
61
5 9:51 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
27
6 10:17 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
45
7 10:34 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
30
8 10:49 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
40
9 11:04 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
35
10 11:32 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
42
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
28
12 12:11 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 12:23 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
22
14 12:40 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
42
15 12:57 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
36
16 1:14 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
50
17 1:39 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
47
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:20 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
29
    College of the Holy Cross (A)
C. Hynes/A. Arduini/M. Diggins/C. Pretto/S. Murphy/K. McLean/N. Annino/E. Minondo/C. Laurendeau (Cox)
 
    The University of Alabama Women's Rowing Team (A)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Seraganian/A. Bailey/A. Pauli/C. Brighton/K. Gusk/I. Zieff/E. Collins/A. Hrycko/M. Floyd (Cox)/
 
    Boston College (A)
C. Henry/K. Campbell/J. Aulenback/H. Clarke/M. Sisco/K. Shu/M. Jaffe/C. Goldberg/K. Votta (Cox)
 
    Northeastern University (A)
R. Rosenthal/J. Garruto/R. Anderson/N. Bishop/K. Lange/M. Gardner/H. Foti/M. Walsh/A. Bagley (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
M. Ianni/A. Japhet/C. Zwiacher/T. Thompson/H. Woldseth/J. Reeve/S. Seeman/M. Hupp/K. Jackson (Cox)
 
    George Mason University Rowing (A)
 
    Radcliffe Crew (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Trinity College Crew (A)
 
    Fairfield University Rowing (A)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    University of Massachusetts Crew (A)
 
    University of Connecticut (A)
 
    Iona College Crew (A)
 
    Susquehanna University (A)
K. Spehar/C. Ciacciarelli/E. Stephens/N. Kowalczyk/A. Siegel/C. Martin/D. Kazilionis/B. Fell/L. Gubinski (Cox)
 
    Massachusetts Institute of Technology (A)
K. Wolfenberger/B. Johnson/E. Wu/M. Kotidis/G. Baracchini/K. Adler/I. Sanders/F. Schembri/J. So (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
C. Vogelzang/J. Mullin/R. Johnston/B. Sasha/A. Angelo/J. Werlin/B. Griswold/M. Largay/S. Ngai (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
 
    College of Charleston Crew Club (A)
E. Markert/A. Collett/O. Criddle/A. Berezowskyj/J. Gould/M. Wright/K. McFaddin/C. Kearns/E. Kotz (Cox)/
 
    Middletown Parks and Recreation Crew Team (A)
 
    Bates College (A)
 
    Lake Union Crew (A)
 
    Brown University Women's Crew (A)
 
    Boston University Women's Crew (A)
 
    Penn State Crew (A)
C. Cubit/D. Neckers/K. Murphy/L. Anderson/A. Whiting/A. Lathrop/K. Robb/K. Myshko/C. Heath (Cox)
 
    Canisius College (A)
 
    Boston College (B)
 
    Drexel University (A)
 
20 2:37 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
26
21 2:50 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
24
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
24
23 3:22 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
17
24 3:35 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
19
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
23
    VST ORCA
I. Janssen/M. Lobnig
 
    National Training Centre
K. Goodfellow/E. Cameron
 
    National Training Centre
A. Seydlitz Kurzbach/C. Zeeman
 
    Riverside Boat Club
M. Page/S. Schwegman
 
    Composite: Riverside, Vesper
S. King/C. Reddick
 
    U.S. Merchant Marine Academy
B. Niblock/T. Birdsong/
 
    Riverside Boat Club
S. Houston/K. Buels
 
    Riverside Boat Club
E. England/M. McAuliffe/
 
    Hanlan Boat Club
K. Sauks/M. Lewicki
 
    Syracuse University
 
    Ottawa Rowing Club
L. Pagé/J. Pelham
 
    Potomac Boat Club
M. McGovern/D. Karz
 
    Union Boat Club
E. Parisi/S. Geihe
 
    Penn A.C. Rowing Association
E. Jorgensen/V. Mather
 
    Dawson College
L. Goforth/A. Fay
 
    All American Rowing Camp, LLC
M. Streitfield/K. Bennett
 
    Pocock Rowing Center
K. Robinson/M. Barrett
 
    Argonaut Rowing Club
K. King/C. Malinas
 
    New York Athletic Club
E. Roche/M. Carmody
 
    University of Massachusetts Crew
 
    Brock University
 
    Don Rowing Club
L. Tetreault/S. Duff
 
    Marin Rowing Association
N. Coe/E. Roddy
 
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
33
28 4:31 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
31
29 4:41 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
24
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Lake Union Crew
U. Grobler
 
    Hawke's Bay Rowing Club
E. Twigg
 
    California Rowing Club
K. Bertko
 
    Veslařský klub Slavia Praha
M. Knapkova
 
    Leander Club
D. Flood
 
    Craftsbury Sculling Center
E. Dreissigacker
 
    California Rowing Club
K. Hedstrom
 
    Riverside Boat Club
K. Woodacre
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
K. McFetridge
 
    Unaffiliated (AUT)
V. Slach
 
    Vesper Boat Club
N. Ritchie
 
    Seattle Rowing Center
L. Meyer/
 
    Craftsbury Sculling Center
M. Fellows
 
    Unaffiliated (USA)
L. Larsen-Strecker
 
    Riverside Boat Club
T. Macon
 
    Unaffiliated (USA)
M. Pearson
 
    Penn A.C. Rowing Association
A. Ohrstrom
 
    West End Rowing Club
E. Tolhurst
 
    University Barge Club
G. Cutler
 
    USRowing Training Center - Oklahoma
M. Sechser
 
    Craftsbury Sculling Center
J. Chapman
 
    University of Massachusetts Crew
C. Caballero Larco
 
    Craftsbury Sculling Center
E. Sonshine
 
DCPC2x 4:52 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
42
DCMX2x 5:12 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
37
Sunday, October 20, 2013
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
4
31 8:17 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
4
32a 8:39 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
45
32b 8:39 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
24
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
22
34 9:26 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
35 10:24 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:53 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
21
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
19
38 11:24 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
38
39 11:40 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
31
40 11:59 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
29
41 12:10 PM W LW 1X Women's Lightweight Singles
18
42 12:25 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4x 1:05 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
39
43 1:22 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 2:01 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 2:13 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
46 2:31 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
47 2:39 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
21
    Vesper Boat Club (A)
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (A)
L. Keating/M. Dinse/K. Freeman/C. Hart/K. brownlee (Cox)
 
    USRowing (B)
 
    USRowing (A)
 
    University of Virginia Women's Rowing (A)
 
    Brown University Women's Crew (A)
K. McKeen/R. Gottlieb/S. Tilles/E. Place/I. Runge (Cox)
 
    Syracuse University (A)
 
    Radcliffe Crew (A)
 
    Western University (UWO) (A)
 
    Don Rowing Club (A)
M. Kay/C. Copson/E. Mackie/S. Pidgen/A. Zimmerman (Cox)
 
    University of Notre Dame Women's Rowing (A)
T. Rubinger/K. DeHaven/E. Kelley/R. Doerfler/A. Techar (Cox)
 
    University of Texas Austin (A)
 
    Boston University Women's Crew (A)
 
    Riverside Boat Club (A)
H. Jeton/B. Sims/E. van Lennep/M. Taft/L. Carroll (Cox)
 
    University of Massachusetts Crew (A)
 
    Navy Women's Crew (A)
 
    Northeastern University (A)
K. Mancini/T. Craddock/N. Pozzobon/J. Hoban/E. McElroy (Cox)
 
    Syracuse University (B)
M. McCrudden/A. Tinney/S. DeSantis/Y. Hemida/G. Carlucci (Cox)
 
    University of Virginia Women's Rowing (B)
 
    The University of Alabama Women's Rowing Team (B)
 
    Gonzaga University Crew (A)
 
48 2:54 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
49 3:06 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
39
DCMX4x 3:23 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
25
50 3:41 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:59 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
25
52 4:14 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
53 4:22 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
    Western University (UWO) (A)
 
    University of Toronto Rowing Club (A)
E. Donaldson/O. Wankiewicz/H. Noble/E. Maingot/P. McVittie (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
A. Fogarty/S. Bonin/S. Scott/L. Sela/L. Wilson (Cox)
 
    University of Massachusetts Crew (A)
 
    Fordham University (A)
A. McDonald/M. Capuano/C. Cambria/J. Amoroso/M. Feerick (Cox)
 
    Princeton University (A)
M. Stroebel/E. Hill/J. Li/J. Deleveaux/H. Ho (Cox)
 
    Radcliffe Crew (A)
A. Linares/T. Garden/D. Lockwood/O. Henry/G. Giugliano (Cox)
 
    McGill University Rowing Club (A)
S. Gavrilchuk/C. Skinner/I. Macquarrie/R. Dunkley/S. Wang (Cox)
 
    Georgetown University (A)
S. Arcos/K. McGowan/R. Speidel/C. Southern/M. Rush (Cox)
 
    Hanlan Boat Club (A)
K. Nay/N. Gough/E. Sheehan/M. Lewicki/A. Sheehan (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
T. Iagovitina/J. Saraidaridis/R. Pettis/L. Reynard/E. Kaufman (Cox)/
 
    Villanova-Wildcat Rowing Association (A)
A. McCloy/C. Keating/L. Woodhull/K. Carter/G. DeLorenzo (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club (A)
R. L'Hote/K. Turek/K. Furst/L. Plager/S. Egel (Cox)
 
    Boston University Women's Crew (A)
 
    Massachusetts Institute of Technology (A)
 
54 4:38 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:46 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change