49th Head Of The Charles
- Oct 19, 2013 To Oct 20, 2013
- head
- Charles River
- Cambridge, MA (USA)
- Hosted By: Head Of The Charles Regatta
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 19, 2013 | |||||
1 | 8:00 AM | M SR-VET 1X | Men's Senior Veteran Singles I and II [70+] | 43 |
|
2 | 8:22 AM | W SR-VET 1X | Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+] | 40 |
|
3 | 8:53 AM | M VET 1X | Men's Veteran Singles I and II [60+] | 51 |
|
4 | 9:22 AM | M GM 1X | Men's Grand Master Singles [50+] | 61 |
|
5 | 9:51 AM | W GM 1X | Women's Grand Master Singles [50+] | 27 |
|
6 | 10:17 AM | M SM 8+ | Men's Senior Master Eights [50+] | 45 |
|
7 | 10:34 AM | W SM 8+ | Women's Senior Master Eights [50+] | 30 |
|
8 | 10:49 AM | M SM 4+ | Men's Senior Master Fours [50+] | 40 |
|
9 | 11:04 AM | W SM 4+ | Women's Senior Master Fours [50+] | 35 |
|
10 | 11:32 AM | M SM 2X | Men's Senior Master Doubles [50+] | 42 |
|
Narragansett Boat Club |
M. Smith/D. Gorriaran
|
|
|||
New York Athletic Club |
C. Windeknecht/M. Daemen
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
G. Walker/M. Hindery
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
A. Washburn/W. Prichett
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. |
K. Mcknight/T. Willsallen
|
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Younger/C. Selden
|
|
|||
Ridley Graduate Boat Club |
M. Hughes/D. Hamilton
|
|
|||
Composite: Rockford, Oak Ridge Rowing |
M. Schay/M. Raisky
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Bannister/J. Bowen
|
|
|||
Four Score & Four Rowing Club |
J. Morrell/D. Vogel
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
L. Elswit/J. Stock
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
J. Ryan/P. Evans
|
|
|||
Duluth Rowing Club |
T. Rauschenfels/G. Peterson
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
W. Hatch/G. Hatch
|
|
|||
Cincinnati Rowing Club |
R. Miller/T. Dryer
|
|
|||
Occoquan International |
R. Slocum/W. Reimann
|
|
|||
Club España |
J. Caraballo/J. Lopez
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
P. Fenton/W. Becklean
|
|
|||
Malta Boat Club |
T. Trocky/J. Cutler
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) |
B. McCord/c. blessing/
|
|
|||
Long Beach Rowing Association |
P. Adkins/J. Felix
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
J. Grant/T. Darling
|
|
|||
Berkeley Paddling & Rowing Club |
D. Hunt/S. Schaffran
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
S. Majd/S. Bub
|
|
|||
Riverside Boat Club |
J. Booth/J. Booth
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
M. Garnick/E. Smith
|
|
|||
Belmont Hill School |
P. Kermond/B. Eldridge
|
|
|||
University of Washington Alumni |
E. Watne/J. Cotter
|
|
|||
St. Louis Rowing Club |
R. Perry/c. schagrin
|
|
|||
Connecticut Boat Club |
J. Sweitzer/J. Fogarty
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
K. Wise/J. Duke
|
|
|||
Riverside Boat Club |
J. Hanley/W. Melcher
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
A. Campbell, Sr/R. Potts
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
R. Letzler/M. Wind
|
|
|||
Union Boat Club |
D. Dill/L. Dahmen
|
|
|||
Composite: Bachelors, University Barge |
R. Miller/A. Cook
|
|
|||
Composite: University Barge, Cooper Rowing Club |
w. barron/C. Seybolt
|
|
|||
Syracuse Chargers Rowing Club |
P. Dudzick/S. Haines
|
|
|||
Berry Hill Boat Club |
S. Taylor/V. Reynolds
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
M. Gefter/B. Erkelens
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
P. Foley/J. Rourke
|
|
|||
Maine Rowing Association |
P. LeBourdais/W. Heinz
|
|
|||
11 | 11:51 AM | W SM 2X | Women's Senior Master Doubles [50+] | 28 |
|
12 | 12:11 PM | M SM 1X | Men's Senior Master Singles [40+] | 33 |
|
13 | 12:23 PM | W SM 1X | Women's Senior Masters Singles [40+] | 22 |
|
14 | 12:40 PM | M ALUM 8+ | Men's Alumni Eights | 42 |
|
15 | 12:57 PM | W ALUM 8+ | Women's Alumni Eights | 36 |
|
16 | 1:14 PM | M CLUB 4+ | Men's Club Fours | 50 |
|
Union Boat Club (A) |
T. Gentry/C. Sachs/P. Dwyer/Q. Darbyshire/L. Cheuk (Cox)/
|
|
|||
University Barge Club (A) |
K. Kennedy/L. Mead/B. Young/R. Kasley/J. Curtin (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
|
||||
Lincoln Park Boat Club (A) |
A. Chin/S. Kazmierczak/M. Khatchadourian/M. Betley/W. Karr (Cox)
|
|
|||
Boston University Men's Crew (A) |
|
||||
George Mason University Alumni (A) |
|
||||
Vancouver Rowing Club (A) |
|
||||
Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal (A) |
|
||||
Colgate University Rowing (A) |
|
||||
Marin Rowing Association (A) |
|
||||
Potomac Boat Club (A) |
|
||||
BMA Boat Club (A) |
R. DeVirgiliis/M. McManus/H. Fort/J. Brennan/M. Szymoniak (Cox)
|
|
|||
Grand Valley State University Rowing Club (A) |
D. Blythe/J. Bartaway/S. Thorbjornsen/C. Deneau/E. Hocker (Cox)
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
|
||||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
|
||||
New York Maritime College Crew (A) |
|
||||
Washington College (A) |
|
||||
College of the Holy Cross (A) |
|
||||
Fredericton Rowing Club (A) |
J. Chamberlain/T. Bird/M. Craig/A. McGillicuddy/M. St. Pierre (Cox)/
|
|
|||
Harvard University Crew (A) |
|
||||
University of Minnesota Alumni (A) |
|
||||
Merrimac River Rowing Association (A) |
|
||||
William & Mary Club Rowing (A) |
B. Monroe/S. Klein/D. Otto/M. Irby/K. Oberg (Cox)
|
|
|||
Brandeis University Crew (A) |
|
||||
Wentworth Men's Rowing (A) |
|
||||
University of Massachusetts - Lowell (A) |
A. Wright/E. Dickinson/J. Skolnick/A. Johnson/G. Miner (Cox)/
|
|
|||
Chicago Rowing Union (A) |
W. Moudry/J. Thurbee/G. Balkanov/K. Cammarata/J. San Diego (Cox)
|
|
|||
Penn State Crew (A) |
|
||||
Miami University Rowing Club (A) |
M. Minns/A. Gabay/K. Lyman/Z. Taneyhill/M. Creely (Cox)
|
|
|||
Polar Rowing Club (A) |
D. Polasky/M. Butler/E. Munn/W. LoVerme/B. Needham (Cox)
|
|
|||
U.S. Military Academy Crew (A) |
S. Landefeld/A. Kloo/J. Buonforte/K. Zander/K. Geiser (Cox)
|
|
|||
High Point University (A) |
|
||||
Michigan Rowing Association Alumni (A) |
|
||||
Rensselaer Crew Club (A) |
S. Venables/S. Smith/Z. Konopaske/E. Perreault/A. Lin (Cox)
|
|
|||
College of Charleston Crew Club (A) |
V. Olivier/T. Dollberg/D. Lombard/L. Rein/P. Padilla (Cox)/
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
|
||||
Rutgers Alumni (A) |
S. Neal/T. Stuart/S. Lambers/R. Boutote/A. Sutrisno (Cox)
|
|
|||
East Bay Rowing Club (A) |
K. Croley/D. Gibbs/N. Cawthon/S. Edquid/G. Bringham (Cox)
|
|
|||
Rams Rowing Club (A) |
|
||||
Manhattan College (A) |
M. Cox/K. O'Connell/D. Burak/W. Shanahan/A. Stylianou (Cox)
|
|
|||
Gentle Giant Rowing Club (A) |
|
||||
Stony Brook Crew (H) |
|
||||
Lake Union Crew (A) |
|
||||
Greater Hartford Rowing Club (A) |
M. Dreier/T. Jakubiak/I. Hazelton/P. Sicard/C. Urciuoli (Cox)
|
|
|||
University of Rhode Island Rowing Club (A) |
|
||||
Friends of Georgetown Rowing (A) |
c. ulrich/S. Kendall/C. McKinnon/J. Miller/G. Sim (Cox)
|
|
|||
MIT Rowing Club (A) |
a. radin/T. Stumbaugh/W. Suter/G. Baldan/K. Murphy (Cox)
|
|
|||
Black Prince Boat Club (A) |
|
||||
D.C. Strokes Rowing Club (A) |
S. Shakir/A. Rabus/K. Suib/R. Field/L. Tessier (Cox)
|
|
|||
Emory Crew (A) |
|
||||
17 | 1:39 PM | W CLUB 4+ | Women's Club Fours | 47 |
|
18 | 2:04 PM | M CLUB 8+ | Men's Club Eights | 47 |
|
19 | 2:20 PM | W CLUB 8+ | Women's Club Eights | 29 |
|
20 | 2:37 PM | M MSTR 4+ | Men's Master Fours [40+] | 26 |
|
21 | 2:50 PM | W MSTR 4+ | Women's Master Fours [40+] | 24 |
|
22 | 3:09 PM | M MSTR 8+ | Men's Master Eights [40+] | 24 |
|
23 | 3:22 PM | W MSTR 8+ | Women's Master Eights [40+] | 17 |
|
24 | 3:35 PM | M CHAMP 2X | Men's Championship Doubles | 19 |
|
25 | 3:46 PM | W CHAMP 2X | Women's Championship Doubles | 23 |
|
26 | 4:00 PM | M COLLEGE 4+ | Men's Collegiate Fours | 40 |
|
27 | 4:14 PM | W COLLEGE 4+ | Women's Collegiate Fours | 33 |
|
28 | 4:31 PM | M CHAMP 1X | Men's Championship Singles | 31 |
|
29 | 4:41 PM | W CHAMP 1X | Women's Championship Singles | 24 |
|
Cambridge Boat Club |
G. Stone
|
|
|||
Lake Union Crew |
U. Grobler
|
|
|||
Hawke's Bay Rowing Club |
E. Twigg
|
|
|||
California Rowing Club |
K. Bertko
|
|
|||
Veslařský klub Slavia Praha |
M. Knapkova
|
|
|||
Leander Club |
D. Flood
|
|
|||
Craftsbury Sculling Center |
E. Dreissigacker
|
|
|||
California Rowing Club |
K. Hedstrom
|
|
|||
Riverside Boat Club |
K. Woodacre
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
K. McFetridge
|
|
|||
Unaffiliated (AUT) |
V. Slach
|
|
|||
Vesper Boat Club |
N. Ritchie
|
|
|||
Seattle Rowing Center |
L. Meyer/
|
|
|||
Craftsbury Sculling Center |
M. Fellows
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
L. Larsen-Strecker
|
|
|||
Riverside Boat Club |
T. Macon
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Pearson
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
A. Ohrstrom
|
|
|||
West End Rowing Club |
E. Tolhurst
|
|
|||
University Barge Club |
G. Cutler
|
|
|||
USRowing Training Center - Oklahoma |
M. Sechser
|
|
|||
Craftsbury Sculling Center |
J. Chapman
|
|
|||
University of Massachusetts Crew |
C. Caballero Larco
|
|
|||
Craftsbury Sculling Center |
E. Sonshine
|
|
|||
DCPC2x | 4:52 PM | DC PC 2X | Directors' Challenge Parent/Child Doubles | 42 |
|
DCMX2x | 5:12 PM | DC MX 2X | Directors Challenge Mixed Doubles | 37 |
|
Sunday, October 20, 2013 | |||||
30 | 8:00 AM | MX ADAPT 4+ | Mixed Legs/Trunk/Arms Fours | 4 |
|
31 | 8:17 AM | TA 2X | Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles | 4 |
|
32a | 8:39 AM | M CLUB 1X | Men's Club Singles | 45 |
|
32b | 8:39 AM | M YOUTH 1X | Men's Youth Singles | 33 |
|
33a | 9:04 AM | W CLUB 1X | Womens Club Singles | 24 |
|
33b | 9:04 AM | WYOUTH 1X | Women's Youth Singles | 22 |
|
34 | 9:26 AM | M YOUTH 4+ | Men's Youth Fours | 85 |
|
DCW4x | 10:03 AM | DC W 4X | Directors' Challenge Women's Quads | 30 |
|
35 | 10:24 AM | M YOUTH 8+ | Men's Youth Eights | 85 |
|
36 | 10:53 AM | M MSTR 1X | Men's Master Singles | 21 |
|
37 | 11:05 AM | W MSTR 1X | Women's Master Singles | 19 |
|
38 | 11:24 AM | M YOUTH 2X | Men's Youth Doubles | 38 |
|
39 | 11:40 AM | W YOUTH 2X | Women's Youth Doubles | 31 |
|
40 | 11:59 AM | M LW 1X | Men's Lightweight Singles | 29 |
|
41 | 12:10 PM | W LW 1X | Women's Lightweight Singles | 18 |
|
42 | 12:25 PM | W YOUTH 4+ | Women's Youth Fours | 85 |
|
DCM4x | 1:05 PM | DC M 4X | Directors' Challenge Men's Quads | 39 |
|
New York Athletic Club (A) |
A. Kusurin/I. Boraska/M. Hughes/j. koven
|
0.0 (35)
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
N. Kurmakov/P. Macgowan/S. Norman/S. Wolf
|
0.0 (51)
|
|||
Union Boat Club (B) |
O. Stegmaier/B. Werntz/M. Cataldo/E. Hovey
|
0.0 (33)
|
|||
Composite: Potomac, Long Beach Junior Crew (A) |
0.0 (28)
|
||||
Narragansett Boat Club (A) |
M. Smith/B. Whitehead/F. Rowe/D. Gorriaran
|
0.0 (50)
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
|
0.0 (49)
|
|||
OA Centers for Orthopaedics (A) |
J. Tunnicliffe/G. Stone/P. Kermond/M. Totta
|
0.0 (55)
|
|||
Ambience Rowing (A) |
C. Windeknecht/R. Miller/I. Kolar/M. Daemen
|
0.0 (51)
|
|||
Rocky Mountain Rowing Club (A) |
G. Ruckman/M. Gasper/P. Morelli/M. Stormberg
|
0.0 (47)
|
|||
Greenwich Crew (A) |
G. Henry/T. Wike/R. Rodriguez/D. Durkovic
|
0.0 (46)
|
|||
Composite: CRI, Salisbury BC (A) |
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole
|
0.0 (57)
|
|||
Team Attager (A) |
C. Hamlin/F. Schoch/R. Borggaard/C. Pieper
|
0.0 (66)
|
|||
All American Rowing Camp, LLC (A) |
C. Somers/T. Carr/R. Franks/M. Wilson
|
0.0 (50)
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
P. Sobieszczyk/J. Quirk III/J. Langermann/A. Chavez
|
0.0 (53)
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
M. Kapicka/J. De Jong/J. Allen/C. Mazur
|
0.0 (46)
|
|||
Composite: Detroit Boat Club Crew, Nicomekl, Vancouver (A) |
J. Metras/N. Kraft/S. Lawson/M. Nash
|
0.0 (45)
|
|||
Cambridge Boat Club (B) |
J. Geshwiler/N. copley/K. Itrato/M. Duby
|
0.0 (45)
|
|||
Greenwich Crew (B) |
D. Mudd/C. Ives/T. Geffs/P. Oudheusden
|
0.0 (53)
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
M. Vitrano/S. Harvey/G. Staurowsky/M. Wagner
|
0.0 (28)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
D. Wassail/W. Shaw/P. Derow/S. Gurney
|
0.0 (69)
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
G. Hack/J. Parker/H. Thompson/C. McCawley
|
0.0 (60)
|
|||
Belmont Hill School (A) |
D. Schley/T. Fulham/J. White/M. Findeis
|
0.0 (57)
|
|||
San Diego Rowing Club (C) |
A. Hewitt/G. Schweighardt/D. Wragg/T. Cook
|
0.0 (63)
|
|||
Composite: Cincinnati RC, Ridley Graduate, Oak Ridge Rowing (A) |
R. Miller/M. Schay/J. Pauls/T. Dryer
|
0.0 (61)
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
C. Andrews/J. Morrell/D. Vogel/P. Rioux
|
0.0 (57)
|
|||
Mohawk River Boat Club (A) |
F. Schaefer/R. Cecil/d. Rand/C. Hirschler
|
0.0 (56)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
G. Wespi/S. Urbatsch/A. Glasfeld/E. Halprin
|
0.0 (47)
|
|||
Cambridge Boat Club (C) |
K. Galie/T. DeWitt/A. Kirk/C. Petruzziello
|
0.0 (50)
|
|||
Fly Club Rowing Association (A) |
P. Galvin/A. Crown/J. Freese/R. Porteus
|
0.0 (30)
|
|||
Nashaquitsa Rowing Club (A) |
0.0 (63)
|
||||
Union Boat Club (A) |
C. Wemyess/P. Schnorr/W. Rowe/S. Glick
|
0.0 (48)
|
|||
University Barge Club (A) |
M. Halpert/H. Wessells/C. Wessells/A. Cook
|
0.0 (58)
|
|||
Composite: Peninsula Aquatic Junior, Redwood Scullers (A) |
0.0 (48)
|
||||
Unaffiliated (USA) (A) |
J. Bracewell/B. Braun/D. Moore/T. Cutler
|
0.0 (66)
|
|||
Four Loose Nuts (A) |
J. Snedaker/J. Snedaker/D. Smith/C. Wyant
|
0.0 (29)
|
|||
Unaffiliated (USA) (B) |
S. Krappe/j. hindery/k. krappe/M. Hindery
|
0.0 (36)
|
|||
St. Joseph's Preparatory School (A) |
0.0 (18)
|
||||
Royal Shrewsbury School Boat Club (A) |
0.0 (16)
|
||||
Malvern Preparatory School (A) |
0.0 (17)
|
||||
43 | 1:22 PM | W YOUTH 8+ | Women's Youth Eights | 85 |
|
44 | 2:01 PM | M MSTR 2X | Men's Master Doubles [40+] | 20 |
|
Minneapolis Rowing Club |
F. McCarthy/J. Dundon
|
|
|||
Riverside Boat Club |
K. McDonnell/R. White
|
|
|||
Don Rowing Club |
S. Dmytrasz/T. Lancaster
|
|
|||
Composite: Narragansett, Malta |
J. Brock/F. Duling
|
|
|||
Brown Intercollegiate Rowing Club |
M. Lonski/D. Crawford
|
|
|||
Nassau Rowing Club |
S. Killen/G. Florio
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
G. Palm/S. Whitney
|
|
|||
Kennebecasis Rowing Club |
J. Oxley/S. Moore
|
|
|||
Cork Boat Club |
P. Jeffers/D. O'Regan
|
|
|||
Composite: Row New York, University Barge |
S. Billinge/S. Aller
|
|
|||
Potomac Boat Club |
E. Caudron/D. Sanders
|
|
|||
Club España |
F. Garcia D./F. Fernandez Grandizo
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
R. Baldry/D. Rhodes
|
|
|||
Friends of WPI Rowing |
T. Stottlemyer/P. Guida
|
|
|||
CYS by rowing "BUREVESTNIK" |
A. Prodan/F. Soldo
|
|
|||
Independence Rowing Club |
M. Sheehan/R. Ashooh
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club |
J. Linhoff/E. Lev
|
|
|||
Argonaut Rowing Club |
R. Blunt/M. Miller
|
|
|||
Lea Rowing Club |
J. Korman/M. Hyndman
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School |
A. Stellato/S. Festin
|
|
|||
45 | 2:13 PM | W MSTR 2X | Women's Master Doubles [40+] | 17 |
|
46 | 2:31 PM | M CHAMP 4+ | Men's Championship Fours | 20 |
|
47 | 2:39 PM | W CHAMP 4+ | Women's Championship Fours | 21 |
|
48 | 2:54 PM | M CHAMP 8+ | Men's Championship Eights | 32 |
|
49 | 3:06 PM | W CHAMP 8+ | Women's Championship Eights | 39 |
|
DCMX4x | 3:23 PM | DC MX 4X | Directors' Challenge Mixed Quads | 25 |
|
50 | 3:41 PM | M COLLEGE 8+ | Men's Collegiate Eights | 41 |
|
51 | 3:59 PM | W COLLEGE 8+ | Women's Collegiate Eights | 25 |
|
52 | 4:14 PM | M LW 4+ | Men's Lightweight Fours | 17 |
|
53 | 4:22 PM | W LW 4+ | Women's Lightweight Fours | 15 |
|
54 | 4:38 PM | M LW 8+ | Men's Lightweight Eights | 17 |
|
55 | 4:46 PM | W LW 8+ | Women's Lightweight Eights | 9 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change