49th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2013
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
43
2 8:22 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
40
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:22 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
61
5 9:51 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
27
6 10:17 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
45
7 10:34 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
30
8 10:49 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
40
9 11:04 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
35
10 11:32 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
42
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
28
    Lincoln Park Boat Club
I. Stekl/F. Tuite
 
    Great River Rowing
P. Raila/S. Padilla/
 
    Riverside Boat Club
L. Osborn/P. Belden
 
    Upper Valley Rowing Foundation
T. Glover/C. Reynolds
 
    Mile High Rowing Club
J. Snyder/G. Malacrida
 
    Maritime Rowing Club
C. Galloway/L. Devitt
 
    Ridley Graduate Boat Club
N. Storrs/L. Dundas
 
    Community Rowing, Inc.
d. grinnell/R. Hasenfeld
 
    Whitemarsh Boat Club
J. Waterbury/D. Parenti/
 
    Indianapolis Rowing Center
G. Vance/W. Vik
 
    Cambridge Boat Club
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
L. Horn/K. Kearney/
 
    Riverside Boat Club
P. Trzcinski/J. Wroten
 
    Carnegie Lake Rowing Association
D. Olivier/B. Heck
 
    Vesper Boat Club
A. Jonik/C. Holdsworth
 
    Composite: Capital, GMS Rowing
M. Nielsen/P. Meyer
 
    Unaffiliated (USA)
B. Kronick/P. Jackson
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
A. Cann/G. DeAngelis
 
    Central Pennsylvania Rowing Association
A. Shapiro/S. Thomas/
 
    Composite: Cambridge, Riverside
L. Smythe/P. Hoffnung
 
    Pelham Community Rowing Association
I. Ghitelman/L. Stirton Aust/
 
    Avalon Rowing Club
N. Crome/C. Miller
 
    Minneapolis Rowing Club
 
    Carnegie Lake Rowing Association
K. Ellis/L. McCarthy
 
    Hanlan Boat Club
D. Mara/B. Prevedello
 
    Lake Oswego Community Rowing
J. Wallis/S. Wood
 
    Swan Creek Rowing Club
J. Wilson/P. Glover
 
    Lake Union Crew
L. Schwefel/K. Sabo
 
12 12:11 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 12:23 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
22
14 12:40 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
42
15 12:57 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
36
16 1:14 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
50
    Union Boat Club (A)
T. Gentry/C. Sachs/P. Dwyer/Q. Darbyshire/L. Cheuk (Cox)/
 
    University Barge Club (A)
K. Kennedy/L. Mead/B. Young/R. Kasley/J. Curtin (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
A. Chin/S. Kazmierczak/M. Khatchadourian/M. Betley/W. Karr (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
 
    George Mason University Alumni (A)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
 
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal (A)
 
    Colgate University Rowing (A)
 
    Marin Rowing Association (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    BMA Boat Club (A)
R. DeVirgiliis/M. McManus/H. Fort/J. Brennan/M. Szymoniak (Cox)
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
D. Blythe/J. Bartaway/S. Thorbjornsen/C. Deneau/E. Hocker (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    New York Maritime College Crew (A)
 
    Washington College (A)
 
    College of the Holy Cross (A)
 
    Fredericton Rowing Club (A)
J. Chamberlain/T. Bird/M. Craig/A. McGillicuddy/M. St. Pierre (Cox)/
 
    Harvard University Crew (A)
 
    University of Minnesota Alumni (A)
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
 
    William & Mary Rowing Club (A)
B. Monroe/S. Klein/D. Otto/M. Irby/K. Oberg (Cox)
 
    Brandeis University Crew (A)
 
    Wentworth Men's Rowing (A)
 
    University of Massachusetts - Lowell (A)
A. Wright/E. Dickinson/J. Skolnick/A. Johnson/G. Miner (Cox)/
 
    Chicago Rowing Union (A)
W. Moudry/J. Thurbee/G. Balkanov/K. Cammarata/J. San Diego (Cox)
 
    Penn State Crew (A)
 
    Miami University Rowing Club (A)
M. Minns/A. Gabay/K. Lyman/Z. Taneyhill/M. Creely (Cox)
 
    Polar Rowing Club (A)
D. Polasky/M. Butler/E. Munn/W. LoVerme/B. Needham (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
S. Landefeld/A. Kloo/J. Buonforte/K. Zander/K. Geiser (Cox)
 
    High Point University (A)
 
    Michigan Rowing Association Alumni (A)
 
    Rensselaer Crew Club (A)
S. Venables/S. Smith/Z. Konopaske/E. Perreault/A. Lin (Cox)
 
    College of Charleston Crew Club (A)
V. Olivier/T. Dollberg/D. Lombard/L. Rein/P. Padilla (Cox)/
 
    New York Athletic Club (A)
 
    Rutgers Alumni (A)
S. Neal/T. Stuart/S. Lambers/R. Boutote/A. Sutrisno (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
K. Croley/D. Gibbs/N. Cawthon/S. Edquid/G. Bringham (Cox)
 
    Rams Rowing Club (A)
 
    Manhattan College (A)
M. Cox/K. O'Connell/D. Burak/W. Shanahan/A. Stylianou (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
 
    Stony Brook Crew (H)
 
    Lake Union Crew (A)
 
    Greater Hartford Rowing Club (A)
M. Dreier/T. Jakubiak/I. Hazelton/P. Sicard/C. Urciuoli (Cox)
 
    University of Rhode Island Rowing Club (A)
 
    Friends of Georgetown Rowing (A)
c. ulrich/S. Kendall/C. McKinnon/J. Miller/G. Sim (Cox)
 
    MIT Rowing Club (A)
a. radin/T. Stumbaugh/W. Suter/G. Baldan/K. Murphy (Cox)
 
    Black Prince Boat Club (A)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
S. Shakir/A. Rabus/K. Suib/R. Field/L. Tessier (Cox)
 
    Emory Crew (A)
 
17 1:39 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
47
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:20 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
29
20 2:37 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
26
21 2:50 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
24
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
24
23 3:22 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
17
24 3:35 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
19
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
23
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
33
28 4:31 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
31
29 4:41 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
24
DCPC2x 4:52 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
42
DCMX2x 5:12 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
37
    Space Coast Crew (A)
 
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    Greenwich Crew (A)
M. McCormack/R. Slocum
 
    Composite: North End, Otago (A)
H. Bond/E. Travis
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. McMahon/C. McMahon
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Dutt/Y. Marts
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins/G. DeAngelis
 
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom/j. laundon
 
    Baltimore Rowing Club (B)
e. geyh/H. Hutton
 
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
M. Lacroix/F. Moortgat
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
 
    Kennebecasis (A)
J. Reid/N. Voutour
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Dorna/R. Ezzell
 
    Composite: Cascadilla, Mt. Baker (A)
J. Walker/T. Willsallen
 
    Austin Rowing Club (A)
R. Weiss/J. Wassenaar
 
    Composite: Cambridge, Ridley Graduate (C)
P. Macgowan/E. Kennelly
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
D. Peschel/S. Kinne
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Recovery on Water (B)
T. Opferman/M. Willmott
 
    Revolution Rowing (A)
J. Pickens/L. Pickens
 
    Greenwich Crew (A)
M. Lonski/M. Slabbert
 
    Cambridge Boat Club (A)
k. glasgow/R. Schouten
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Kercull/L. D'Aniello
 
    New Haven Rowing Club (A)
D. Davies/S. Davies
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Collins/S. Collins
 
    V-Sculls (A)
E. Roosendahl/L. Hedstrom/
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Brundage/T. Dryer
 
    Baltimore Rowing Club (C)
E. Anderson/J. Anderson
 
    Sammamish Rowing Association (A)
T. Andrews/H. Floss
 
    Composite: Cambridge, Lake Union (B)
J. Gardner/C. Zezza
 
    Walbrook Rowing Club (A)
P. Lukes/I. Chiappino
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
E. Welsh/J. Haines
 
    All American Rowing Camp, LLC (A)
L. Theiss/R. Franks
 
    Cambridge Boat Club (D)
E. Sweet/L. Sweet
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (E)
G. Fields/E. Dickson
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
L. RETELNY/F. Viacava
 
    Willamette Rowing Club (A)
J. Streur/J. Withycombe
 
    McGill University Rowing Club (A)
M. York/M. Anand/
 
Sunday, October 20, 2013
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
4
31 8:17 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
4
32a 8:39 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
45
32b 8:39 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
24
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
22
34 9:26 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
    Lucky Charms (A)
A. Boucher/C. Curran/C. Reynolds/T. Glover
0.0 (52)
    Great River Rowing (A)
R. Bowie/P. Raila/V. Leinfelder/S. Padilla
0.0 (51)
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Lawrence/S. Burt/L. Pipitone/E. Turtle
0.0 (49)
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
J. Chapman/C. Kemp/S. Rutter/H. Daniell
0.0 (25)
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Staargaard Dikkers/P. Kelling/J. Ippolito/L. Stirton Aust
0.0 (53)
    San Diego Rowing Club (A)
E. Dinsdale/j. pederson/L. Roth/S. Sullivan
0.0 (53)
    Unaffiliated (USA) (A)
E. Szigethy/J. Brogan/K. Stutz/H. Healey
0.0 (39)
    Composite: Riverside, Recovery on Water, Whistler Rowing (B)
M. Harriman/K. Brown/F. Tuite/T. Vandersteel
0.0 (47)
    Ever Green Boat Club, Inc (B)
E. Dreissigacker/T. Santry/C. Geer/J. Geer
0.0 (49)
    Composite: Long Beach, Mile High (A)
J. Snyder/H. Frykman/S. Kline/G. Malacrida
0.0 (51)
    Whitemarsh Boat Club (A)
L. Miller/M. Roe/J. McCormack/L. Lehane
0.0 (30)
    Avalon Rowing Club (A)
S. Davidson/L. Tauber/J. Sierra/L. Rudover
0.0 (57)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
R. Quinn/L. Theiss/N. Schay/L. imperial
0.0 (50)
    Alexandria Community Rowing Masters (B)
D. Casey/H. Casey/M. Berry/D. Parker
0.0 (55)
    Lake Union Crew (A)
J. Irwin/D. Parker/M. Bertocchini/S. Poliachik
0.0 (47)
    Greenwich Crew (B)
M. Himes/S. Anderson/S. Yung/M. Bailie/
0.0 (50)
    Maritime Rowing Club (A)
Y. Chagina/J. Sherman/L. Glendinning/M. Hurley
0.0 (31)
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Long Beach, Cincinnati RC (A)
M. Sanders/W. Lang/M. Esway/M. Alonso
0.0 (55)
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing, Orleans (B)
R. Gross/S. Cussler/A. Bracken/E. Dade
0.0 (51)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
S. Sarles/M. Williams/L. MCCARTHY/E. Lange
0.0 (49)
    Composite: Cambridge, CRI (A)
C. Sheehan/R. Turri Vise/H. Power/R. Churchill
0.0 (42)
    Narragansett Boat Club (A)
K. Leski/S. Cutts/J. Richards/C. Browning
0.0 (60)
    Newport Aquatic Center (A)
0.0 (44)
    Vesper Boat Club (A)
A. Jonik/E. Normoyle/L. Finsrud Wilson/C. Holdsworth
0.0 (56)
    Composite: Lake Washington, Cambridge, Corvallis, Portland BC (A)
0.0 (62)
    V-Sculls (A)
J. Bresler/B. Douglas/A. Roosendahl/M. Hegarty Colombo
0.0 (47)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
S. Dodge/J. Brown/S. Radman/E. Brennan
0.0 (50)
    Duxbury Bay Maritime School (B)
C. Carol/D. Owen/M. Grossman/W. Dorris
0.0 (53)
    Headington School Oxford Boat Club (A)
0.0 (16)
    Royal Shrewsbury School Boat Club (A)
L. Tay/F. Molyneux/C. Kimpton-Smith/E. Collins
0.0 (16)
35 10:24 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:53 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
21
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
19
    Roeivereniging De Laak
M. Manios
 
    Riverside Boat Club
A. Sneff
 
    Narragansett Boat Club
B. McConarty
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
A. Chow
 
    Riverside Boat Club
S. White
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Lallemand
 
    Friends of WPI Rowing
J. McAlear
 
    Occoquan Boat Club
S. Ashton
 
    North Star Rowing Club
K. MacDonald
 
    Alexandria Community Rowing
L. Criado
 
    Lincoln Park Boat Club
S. Minc
 
    Vesper Boat Club
D. Anders
 
    Capital Rowing Club
C. McLain
 
    Greenwich Crew
K. DeLuca
 
    Vesper Boat Club
S. Kaplan/
 
    Potomac Boat Club
R. Dampeer
 
    Vesper Boat Club
A. Philips
 
    Union Boat Club
L. Palmer
 
    Cambridge Boat Club
M. Scannell
 
38 11:24 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
38
39 11:40 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
31
40 11:59 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
29
41 12:10 PM W LW 1X Women's Lightweight Singles
18
42 12:25 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4x 1:05 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
39
43 1:22 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 2:01 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
    Minneapolis Rowing Club
F. McCarthy/J. Dundon
 
    Riverside Boat Club
K. McDonnell/R. White
 
    Don Rowing Club
S. Dmytrasz/T. Lancaster
 
    Composite: Narragansett, Malta
J. Brock/F. Duling
 
    Brown Intercollegiate Rowing Club
M. Lonski/D. Crawford
 
    Nassau Rowing Club
S. Killen/G. Florio
 
    Narragansett Boat Club
G. Palm/S. Whitney
 
    Kennebecasis
J. Oxley/S. Moore
 
    Cork Boat Club
P. Jeffers/D. O'Regan
 
    Composite: Row New York, University
S. Billinge/S. Aller
 
    Potomac Boat Club
E. Caudron/D. Sanders
 
    Club España
F. Garcia D./F. Fernandez Grandizo
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
R. Baldry/D. Rhodes
 
    Friends of WPI Rowing
T. Stottlemyer/P. Guida
 
    CYS by rowing "BUREVESTNIK"
A. Prodan/F. Soldo
 
    Independence Rowing Club
M. Sheehan/R. Ashooh
 
    Lincoln Park Boat Club
J. Linhoff/E. Lev
 
    Argonaut Rowing Club
R. Blunt/M. Miller
 
    Lea Rowing Club
J. Korman/M. Hyndman
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
A. Stellato/S. Festin
 
45 2:13 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
46 2:31 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
47 2:39 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
21
48 2:54 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
49 3:06 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
39
DCMX4x 3:23 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
25
50 3:41 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:59 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
25
52 4:14 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
    New York Athletic Club (A)
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (A)
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (B)
 
    Club d'aviron de Boucherville (A)
M. Button/J. Taillon/H. Blouin/M. Patenaude/C. Therrien (Cox)
 
    MSOE - Milwaukee School of Engineering (A)
 
    Harvard University Crew (A)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
F. Banks/O. Kane/S. Khanbeigi/K. Martland/M. Raymond (Cox)
 
    University of Pennsylvania Crew (A)
 
    Fordham University (A)
 
    Georgetown University (A)
A. Greenough/C. Ward/P. Mangan/J. Walsh/C. Choy (Cox)
 
    University of Connecticut (A)
S. Zoeller/A. Ciofani/M. Kessenich/c. walker/L. McNaboe (Cox)
 
    Bowdoin College (A)
D. Unruh/J. Wostrel/R. Cumby/M. Shott/C. Velez (Cox)
 
    University of Minnesota Men's Crew (A)
 
    Wentworth Men's Rowing (A)
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Haines/J. Cipolla/M. Sciblo/B. Madara/K. Holzem (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
D. Hogan/J. Karney/R. Klein/K. Chang/J. Molzon (Cox)
 
    VCU Crew Club (A)
 
53 4:22 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:38 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:46 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change