49th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2013
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
43
2 8:22 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
40
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:22 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
61
5 9:51 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
27
6 10:17 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
45
7 10:34 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
30
8 10:49 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
40
9 11:04 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
35
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
R. Gross/J. Brush/A. Fleet/C. Browning/A. Rickey (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Duluth Rowing Club (A)
G. Madson/B. Fuller-Kask/J. Peterson/P. Harvieux/B. Kask (Cox)/
 
    Don Rowing Club (A)
W. O'Neill/L. Soucy-Fraser/L. Yates Cameron/G. Gray/J. Mckernan (Cox)
 
    Watercat Rowing Club (A)
P. Johnston/K. Dietz/C. Parker/D. Birch/C. Fang (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
J. Lancaster/M. Markarian/M. Somogyi/L. Hay-Gaudet/J. Sluys (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/B. Hack/D. Dodge/K. Tolson/E. Mueller (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
 
    East Bay Rowing Club (A)
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
T. Cleary/E. Cassella/A. Brian/D. Hicks/S. Good (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Fondriest/L. del Castillo/S. Frayne/V. Bryant/C. Spindel (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
L. Hannum/A. Fabos/T. Brett/C. Cardinal/M. Chiu (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
 
    Cambridge Boat Club (A)
S. Klein/A. Eisenmenger/M. Meisner/L. Doucett/P. Yao (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
 
    Avalon Rowing Club (A)
l. porter/M. Stewart/G. Teborek/P. Montain/E. Semagin Damio (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
 
    Mt. Baker Crew (A)
J. Walker/M. Deering/K. Weisman/N. Lockett/A. Bolender (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/K. Schulz/D. Parish/V. Hammond/b. harmeyer (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Stockly/R. Bowie/A. Maker/K. Finnegan/S. OConnor (Cox)
 
    Marin Rowing Association (B)
 
    Dresdner Ruderverein e.V. (A)
 
    San Diego Rowing Club (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    Barnstable Rowing (A)
M. Ball/S. Rooney/M. Czupryna/S. Morris/T. Napolitan (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
 
    Melbourne University Boat Club (A)
J. Robinson/J. Bingham/G. Goss/J. Dewar/C. Blackmore (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Potomac Boat Club (B)
J. Rone/K. Landauer/M. Chambers/C. O'Keefe/T. Felker (Cox)
 
10 11:32 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
42
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
28
12 12:11 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 12:23 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
22
14 12:40 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
42
15 12:57 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
36
16 1:14 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
50
17 1:39 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
47
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:20 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
29
20 2:37 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
26
21 2:50 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
24
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
24
23 3:22 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
17
24 3:35 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
19
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
23
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
33
28 4:31 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
31
29 4:41 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
24
DCPC2x 4:52 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
42
DCMX2x 5:12 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
37
Sunday, October 20, 2013
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
4
31 8:17 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
4
32a 8:39 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
45
32b 8:39 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
24
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
22
34 9:26 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
35 10:24 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:53 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
21
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
19
38 11:24 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
38
39 11:40 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
31
40 11:59 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
29
41 12:10 PM W LW 1X Women's Lightweight Singles
18
42 12:25 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
A. Ayton/j. leheta/S. Stevens/J. Rimar/S. chivers (Cox)
 
    The Winsor School (A)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
C. Giesbrecht/S. Goudswaard/O. Hughes/H. Tiels/E. Trabucco (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
 
    Manhasset High School (A)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
 
    Newton Country Day School (A)
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
T. Driscoll/E. Sabia/Y. Johns-Woodby/S. James/C. Eagan (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
C. Calvete/S. Sanchez/D. Schwartz/A. Sanchez/G. Nestor (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
 
    The Lawrenceville School (A)
 
    Rockford Crew (A)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Thiim/M. Hart/M. Glade/S. Sarnik/E. Erdos (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    Club d'aviron de Boucherville (A)
M. Durand/A. Rochon/M. Levesque/S. Marchand/C. Hardy-Cardinal (Cox)
 
    Harriton Boat Club (A)
A. Balciunaite/K. O'Neill/R. Meyers/S. Jenssen/S. Soll (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    Branksome Hall (A)
 
    B-CC High School Crew Boosters (A)
C. Beakes/K. Williams/A. Tisdale/J. Cardwell/M. McConnell (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
M. Starczewski/C. Withers/D. Moffat/S. Herman/R. Brown (Cox)/
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
J. Dallier/H. Nocka/M. Peltzer/H. Short/O. Cleary (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Manyin/C. Haas/E. Williams/H. Swanson/K. McNally (Cox)
 
    Saint Joseph Academy (A)
 
    Sarasota Crew (A)
 
    Connecticut Boat Club (A)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
B. Spies/G. Dwyer/K. Yeagley/L. Perrine/R. Brooks (Cox)
 
    Nardin Academy Crew (A)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Riverside Boat Club (A)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
 
    Central Ohio Rowing (A)
R. Serafy/T. O'Tighearnaigh/G. Michael/E. Marshall/T. Akin (Cox)/
 
    Kent School Boat Club (A)
 
    Port Rowing (A)
 
    Gunnery School Crew (A)
J. Mongillo/J. Moore/V. Dodenhoff/C. Siemon/L. Theobald (Cox)
 
    Newton Country Day School (B)
 
    Noble & Greenough School (A)
M. Murphy/M. Ordonez/W. Hazard/K. Bussey/C. Rosen (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
 
    The Newman School (A)
I. Brucato/S. Niziak/A. Sistig/K. Lynch/S. McDonnell (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Saint Joseph Academy (B)
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
T. Gibson/L. Miller/O. Rubinfeld/E. Tichenor/M. Bonvicini (Cox)
 
    North Arlington High School (A)
B. Carlo/J. Malinowski/s. awad/M. Santiago/D. Camacho (Cox)
 
    Ottawa New Edinburgh Club (A)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
 
    Greenwich Academy (B)
 
    Ridley College (A)
 
    The Winsor School (B)
 
    Pangbourne Nautics BC (A)
I. Metcalfe/S. Webb/T. Foister/L. Webb/V. Lorenzini (Cox)
 
    Milton High School Crew (A)
 
    City Honors Crew (A)
 
    Rye High School Crew (A)
 
    Buffalo Seminary (A)
 
    Walter Johnson Crew Club Inc (A)
 
    Westminster School Boat Club (A)
A. Vandamme/K. Lyness/L. Rais/E. Shearer/E. Sheng (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
R. Craig/N. Campbell/K. Lynch/N. Stefan/N. Marchese (Cox)
 
    Buckingham Browne & Nichols (B)
 
    Thayer Academy (A)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
 
    Squamscott River Club (A)
Z. Sudduth/J. DiPietro/J. Pesa/K. Edwards/J. Michaels (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Bishop Ireton High School Crew Club (A)
J. Kammen/N. Chaney/I. Shirron/A. Sisel/M. Schaller (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
K. Sinosky/N. UDOCHI/K. Fedor/R. Hudhud/S. Herman (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (B)
 
    Manhasset High School (B)
 
    Overpeck Community Rowing Association (A)
 
    Atomic Rowing (A)
s. Rogers/R. Oleshansky/K. Cady/L. Westerman/C. Mortl (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (B)
V. Brock/I. Rountree/T. Solomon-Auger/E. Schlehr/C. Russell (Cox)
 
    Peddie School (A)
 
    TBC Racing (A)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
C. Macrakis/N. Randall/C. Stetson Dibble/H. Widdig/A. Nakagawa (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
 
DCM4x 1:05 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
39
43 1:22 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 2:01 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 2:13 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
46 2:31 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
47 2:39 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
21
48 2:54 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
49 3:06 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
39
DCMX4x 3:23 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
25
50 3:41 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:59 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
25
52 4:14 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
53 4:22 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:38 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:46 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change