49th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2013
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
43
    Marin Rowing Association
L. Carter
 
    Cambridge Boat Club
H. Hamilton
 
    Cambridge Boat Club
C. Zezza
 
    Maine Rowing Association
G. Gratwick
 
    Pettipaug YC Rowing
j. laundon
 
    Cambridge Boat Club
B. Jones
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Collins
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Pasternak
 
    Unaffiliated (USA)
R. Heacox
 
    College Boat Club
R. Kendall
 
    Weld Scullers
A. Holcombe
 
    Upper Valley Rowing Foundation
T. Swayze
 
    San Diego Rowing Club
S. Kemper
 
    New Haven Rowing Club
S. Gurney
 
    Unaffiliated (USA)
M. McGill
 
    Cambridge Boat Club
F. Porter
 
    Carnegie Lake Rowing Association
P. Goodbody
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
H. Mueller
 
    Riverside Boat Club
N. Daniloff
 
    Maritime Rowing Club
K. Iscol
 
    Union Boat Club
N. O'Connor
 
    Union Boat Club
L. Coolidge
 
    Cambridge Boat Club
R. Ackerman
 
    Cambridge Boat Club
R. Neufville
 
    Lake Leelanau Rowing Club
A. Lande'
 
    Hanlan Boat Club
S. Singh
 
    Colorado Rowing
H. Wurster
 
    Ever Green Boat Club, Inc
m. welch
 
    Union Boat Club
h. Sears
 
    Unaffiliated (USA)
J. Wescott
 
    New York Athletic Club
J. McGowan
 
    Unaffiliated (USA)
R. Gabel
 
    Nereid Boat Club, Inc.
R. Hoguet
 
    Potomac Boat Club
J. Hatch
 
    Tideway Scullers School
R. Tollman
 
    Baltimore Rowing Club
W. Cesewski
 
    New Haven Rowing Club
B. Walsh
 
    Cambridge Boat Club
W. Barrett
 
    Unaffiliated (USA)
R. Pitman
 
    Northfield Mount Hermon School
A. Burnett
 
    Narragansett Boat Club
R. Green
 
    Ever Green Boat Club, Inc
B. Baggaley
 
    New York Athletic Club
L. Klecatsky
 
2 8:22 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
40
    Lake Washington Rowing Club
S. Kinne
 
    Minneapolis Rowing Club
M. Franzen
 
    Lake Union Crew
J. Gardner
 
    Narragansett Boat Club
R. Berenson
 
    Unaffiliated (USA)
L. Carey
 
    Cambridge Boat Club
B. Stevens
 
    Potomac Boat Club
D. Perrone
 
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS)
H. Cuyler
 
    Carnegie Lake Rowing Association
B. Hogan
 
    Pocock Rowing Center
J. Stone
 
    Cambridge Boat Club
J. Morse
 
    Narragansett Boat Club
B. Green
 
    Unaffiliated (USA)
L. Rindlaub
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
E. Green
 
    Cambridge Boat Club
j. campbell
 
    Lake Casitas Rowing Association
B. Colven
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
M. Stone
 
    Canberra Rowing Club
A. Nicolay/
 
    Colorado Rowing
M. Wurster
 
    V-Sculls
M. Hegarty Colombo
 
    GMS Rowing Center
L. Merk-Gould
 
    Cambridge Boat Club
M. Hagelstein
 
    Community Rowing, Inc.
P. Wayne
 
    Cambridge Boat Club
C. Corkery
 
    Boulder Community Rowing, Inc.
T. Foreman
 
    Argonaut Rowing Club
M. Coffey/
 
    Riverfront Recapture, Inc.
M. Hobart
 
    Upper Valley Rowing Foundation
L. Marshall
 
    Cambridge Boat Club
S. Hall
 
    Upper Valley Rowing Foundation
P. Sadler
 
    St. Catharines Rowing Club
L. Hastings
 
    Cambridge Boat Club
S. Johnson
 
    Narragansett Boat Club
J. Richards
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
E. Braithwaite
 
    Don Rowing Club
G. Wainwright
 
    Fairmount Rowing Association
S. Sargent
 
    Skidmore Community Rowing
J. Gillern
 
    Cambridge Boat Club
B. Jones
 
    Pettipaug YC Rowing
C. Widgery
 
    Cambridge Boat Club
P. Gelin
 
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Flanders
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Rockford Crew
R. Anderson
 
    Occoquan Boat Club
R. Spousta
 
    Merrimac River Rowing Association
R. Sengstaken
 
    Unaffiliated (USA)
J. Meyer
 
    Toronto Sculling Club
P. Monckton
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
B. Schumacher
 
    St. Catharines Rowing Club
B. Thorne
 
    V-Sculls
M. Tebay
 
    Cambridge Boat Club
P. Rioux
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    St. Louis Rowing Club
C. Cook
 
    Cambridge Boat Club
R. Lee
 
    Koninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas
F. Verhulst
 
    Delta Deas Rowing Club
m. bates
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
D. Bort
 
    Cambridge Boat Club
C. Fountain
 
    Maine Rowing Association
J. Foltz
 
    Unaffiliated (USA)
M. Pope
 
    Unaffiliated (USA)
D. Lee
 
    Western Rowing Club
j. dwyer/
 
    Maritime Rowing Club
E. Zerdy
 
    Pocock Rowing Center
H. Koerner
 
    Potomac Boat Club
N. Young
 
    Maine Rowing Association
D. Seales
 
    Hanlan Boat Club
H. Vanderlugt
 
    Orleans Sweeps and Sculls
D. Ledkovsky
 
    Oregon Association of Rowers
J. Stacey
 
    Salisbury Boat Club
W. Kirber
 
    Quinsigamond Rowing Association, Inc.
R. Simitis
 
    Community Rowing, Inc.
H. Scott
 
    Unaffiliated (USA)
D. Wassail
 
    University of Massachusetts Crew
J. Dietz
 
    Unaffiliated (USA)
J. Clary
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Wolfe
 
    Whistler Rowing Club
G. Groff
 
    Unaffiliated (USA)
J. Hirsch
 
    Norwalk River Rowing Association
D. Loomis
 
    Partez Rowing Club
A. Adachi
 
    All American Rowing Camp, LLC
R. Franks
 
    Pettipaug YC Rowing
P. Flory
 
    Upper Valley Rowing Foundation
M. Van Beuren
 
    Narragansett Boat Club
P. Gross
 
    Unaffiliated (USA)
P. Bully
 
    Hanlan Boat Club
J. Sherrick
 
    Mid Hudson Rowing Association
M. Griffin
 
    Amoskeag Rowing Club
M. Shields
 
    Upper Valley Rowing Foundation
G. Isley
 
    Minneapolis Rowing Club
J. Cheesebro
 
    Connecticut College
R. Ricci
 
4 9:22 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
61
    Cambridge Boat Club
G. Benning
 
    Ridley Graduate Boat Club
P. Macgowan
 
    Union Boat Club
M. Cataldo
 
    Narragansett Boat Club
D. Gray
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
T. de Koekkoek
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. Tunnicliffe
 
    Potomac Boat Club
R. Lewis
 
    Cambridge Boat Club
D. Ruane
 
    Unaffiliated (USA)
J. Dahl
 
    Norwich Rowing Club
V. Audinis
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men
A. Card
 
    Potomac Boat Club
S. Schmitt
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
D. Chernoff
 
    Cambridge Boat Club
M. Findeis
 
    Narragansett Boat Club
D. Rand
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
 
    Detroit Boat Club
M. Nash
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
T. Smith
 
    Maine Rowing Association
T. Cattell
 
    Cambridge Boat Club
E. Cooke
 
    Riverside Boat Club
A. O'Brien
 
    Cambridge Boat Club
R. Schooler
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Schley
 
    Bunbury Rowing Club
M. Lane
 
    Whitemarsh Boat Club
G. Kerr/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
E. Brand
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
D. Powers
 
    Ashland Rowing Club
R. Lombardi
 
    Community Rowing, Inc.
F. Horton
 
    Baltimore Rowing Club
M. Chin/
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
K. Robinson
 
    Warren Rowing Club
J. Kermond
 
    Malta Boat Club
M. Brown
 
    Kent School Boat Club
F. Elliott
 
    Unaffiliated (CAN)
P. Desjardins
 
    Ann Arbor Rowing Club
M. Peterle
 
    Minneapolis Rowing Club
S. Michals
 
    Lake Washington Rowing Club
C. Chase
 
    Cambridge Boat Club
B. Crawford
 
    Cambridge Boat Club
R. Murphy
 
    Western Rowing Club
S. Matthews
 
    Riverside Boat Club
J. Schafer
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Maine Rowing Association
C. Carr
 
    Riverside Boat Club
T. Lowe
 
    Riverside Boat Club
J. Sisk
 
    Detroit Boat Club
R. LaCasse
 
    Carolina Masters Crew Club
D. Margolis
 
    Harvard Sculling Club
H. Fulweiler
 
    Detroit Boat Club
R. Lesnau
 
    Carnegie Lake Rowing Association
A. Vafaee
 
    Community Rowing, Inc.
J. Randle
 
    Salisbury Boat Club
R. Bettigole
 
    New Haven Rowing Club
B. Calandro
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
B. Reinhard
 
    Cambridge Boat Club
E. Parizeau
 
    Los Angeles Rowing Club
D. Frick
 
    Cambridge Boat Club
K. Galie/
 
    Lake Union Crew
L. Yaffe
 
    Riverside Boat Club
B. Bohrmann
 
5 9:51 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
27
6 10:17 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
45
7 10:34 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
30
    Marin Rowing Association (A)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
E. Hamann/C. Bower/K. Worthington/C. Schneider/C. Graves/P. Bailey/C. Brown/J. Marshall/H. Hatton (Cox)
 
    1980 Rowing Club (A)
S. Hooten/B. Borchelt/K. Klinger/J. Palchikoff/E. Kent/N. Vespoli/J. Geer/C. Geer/K. Smith (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Hollings/S. Kendall/R. Sudduth/K. Aserlind/N. Streeter/N. Butterfield/E. Minzner/K. Fowks/R. Warner (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/C. Richards/L. Barry/L. Towne/P. HasBrouck/C. Holland/C. Fisher/W. MacPherson/R. Bowen (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
 
    Don Rowing Club (A)
D. Baillie/R. Toporowski/C. Simms/C. Drewry/K. Speelman/G. Bin/A. Hodkin/S. Kitchen/M. Braga (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. Mabeus/D. Ferguson/R. Coughenour/M. Heisey/K. Torres/M. King/S. Mead/S. Lawrence/G. Thompson (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
 
    Style Driven Rowing Club (A)
J. Hewitson/L. Williams/N. Shearman/B. Herrmann/G. Robertson/D. Sinski/B. Noll/D. Hurley/H. Woodruff (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    NDames (A)
J. DeLucia/J. Gormley/M. Hayes/B. Corbin-Murphy/M. Fitzsimons/S. Cain-Lajoie/K. Dilworth/M. Crimmins-Benkelman/D. Hansen (Cox)/
 
    Barnstable Rowing (A)
K. Donnellan/F. Michaud/L. Vecchione/J. Eitas/S. Daniels/A. Nichols/A. Boudreau/A. Zink/M. Ferreira (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
C. Prince/D. Lambert-Lusinger/B. Hancock/S. Lloyd/G. Ayers/R. Freeman/L. Kendall/K. Bennett/e. krison (Cox)
 
    Long Beach Rowing Association (A)
w. obrien/S. Kline/M. Varley/a. boucher/R. Alexander/H. Frykman/M. Cate/m. perrot/A. Rohan (Cox)
 
    DeWolfe Rowing Club (A)
 
    Radcliffe Alumnae Rowing Association (A)
C. Tucker/A. Pugh/C. Hibbard/N. Newell/L. Danziger/B. Moore/N. Kerrebrock/K. Laine/S. Ronis (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
D. Farrow/T. Farr/M. Proby/C. Espeseth/M. Snyder/M. Mayers/H. Floss/W. Beeman/K. Grimaldi (Cox)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
J. Moffat/M. Holgate/J. Lawless/K. Bliss/M. Koppers/E. Ludwig/M. Schwartz/M. Buckley/B. Warner (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
 
8 10:49 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
40
9 11:04 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
35
10 11:32 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
42
    Narragansett Boat Club
M. Smith/D. Gorriaran
 
    New York Athletic Club
C. Windeknecht/M. Daemen
 
    Cambridge Boat Club
G. Walker/M. Hindery
 
    Narragansett Boat Club
A. Washburn/W. Prichett
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
K. Mcknight/T. Willsallen
 
    Potomac Boat Club
J. Younger/C. Selden
 
    Ridley Graduate Boat Club
M. Hughes/D. Hamilton
 
    Composite: Rockford, Oak Ridge Rowing
M. Schay/M. Raisky
 
    Unaffiliated (USA)
M. Bannister/J. Bowen
 
    Four Score & Four Rowing Club
J. Morrell/D. Vogel
 
    Cambridge Boat Club
L. Elswit/J. Stock
 
    Narragansett Boat Club
J. Ryan/P. Evans
 
    Duluth Rowing Club
T. Rauschenfels/G. Peterson
 
    Community Rowing, Inc.
W. Hatch/G. Hatch
 
    Cincinnati Rowing Club
R. Miller/T. Dryer
 
    Occoquan International
R. Slocum/W. Reimann
 
    Club España
J. Caraballo/J. Lopez
 
    Cambridge Boat Club
P. Fenton/W. Becklean
 
    Malta Boat Club
T. Trocky/J. Cutler
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
B. McCord/c. blessing/
 
    Long Beach Rowing Association
P. Adkins/J. Felix
 
    Cambridge Boat Club
J. Grant/T. Darling
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
D. Hunt/S. Schaffran
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd/S. Bub
 
    Riverside Boat Club
J. Booth/J. Booth
 
    Cambridge Boat Club
M. Garnick/E. Smith
 
    Belmont Hill School
P. Kermond/B. Eldridge
 
    University of Washington Alumni
E. Watne/J. Cotter
 
    St. Louis Rowing Club
R. Perry/c. schagrin
 
    Connecticut Boat Club
J. Sweitzer/J. Fogarty
 
    Narragansett Boat Club
K. Wise/J. Duke
 
    Riverside Boat Club
J. Hanley/W. Melcher
 
    Maritime Rowing Club
A. Campbell, Sr/R. Potts
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
R. Letzler/M. Wind
 
    Union Boat Club
D. Dill/L. Dahmen
 
    Composite: Bachelors, University
R. Miller/A. Cook
 
    Composite: University, Cooper Rowing Club
w. barron/C. Seybolt
 
    CHARGERS Rowing Club
P. Dudzick/S. Haines
 
    Berry Hill Boat Club
S. Taylor/V. Reynolds
 
    Cambridge Boat Club
M. Gefter/B. Erkelens
 
    Cambridge Boat Club
P. Foley/J. Rourke
 
    Maine Rowing Association
P. LeBourdais/W. Heinz
 
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
28
12 12:11 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Riverside Boat Club
S. Wolf
 
    Wide Load Boat Club
T. Bohrer
 
    Ottawa Rowing Club
M. Chapman
 
    College Boat Club
G. Myhr
 
    Union Boat Club
D. Debonis
 
    Western Reserve Rowing Association
W. Braun
 
    Unaffiliated (USA)
P. Johnson
 
    Lake Washington Rowing Club
E. Jacobs
 
    Fairmount Rowing Association
J. Svoboda
 
    Carnegie Lake Rowing Association
H. Halvorson
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Nicomekl Rowing Club
S. Lawson
 
    Narragansett Boat Club
B. Sandstede
 
    Unaffiliated (USA)
J. Ball
 
    Unaffiliated (IRL)
G. Lennon
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Wherley
 
    Leander Boat Club
R. Wilson
 
    Quinsigamond Rowing Association, Inc.
G. Watt
 
    Unaffiliated (USA)
N. Goubeaux
 
    Don Rowing Club
I. Ensminger
 
    Union Boat Club
W. Rowe
 
    Cambridge Boat Club
J. Manson
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
W. Greene
 
    Unaffiliated (MEX)
A. Rodriguez
 
    Penn A.C. Rowing Association
W. Browder
 
    Halifax Rowing Association, Inc.
J. Dhainaut
 
    Salisbury Boat Club
W. Porteous
 
    Navesink River Rowing
J. Crilly
 
    Union Boat Club
E. Demetriou
 
    Cambridge Boat Club
M. Duby
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
M. Van Der Heide
 
    Greenwich Crew
C. Adams
 
13 12:23 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
22
    Riverside Boat Club
T. Vandersteel
 
    Whistler Rowing Club
M. Harriman
 
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    Community Rowing, Inc.
L. Sheffner
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Siems Flanders
 
    Minneapolis Rowing Club
A. Cichanowski
 
    Lansing Oar & Paddle Club
L. Weise
 
    Cambridge Boat Club
N. Strom
 
    Cambridge Boat Club
J. Sacheck
 
    Unaffiliated (USA)
M. Gradek
 
    Unaffiliated (USA)
c. graves
 
    Rockford Crew
C. Raisky
 
    Cambridge Boat Club
J. Barker/
 
    New York Athletic Club
K. Skeffington
 
    Hanlan Boat Club
A. Desand
 
    Leander Boat Club
K. Henry
 
    Greenwich Crew
K. Erickson
 
    Mic Mac Rowing Club
a. oke
 
    North Cascades Crew
J. Huffman/
 
    Narragansett Boat Club
S. Cussler
 
    Penn A.C. Rowing Association
R. Foley
 
    Cambridge Boat Club
S. Mahan
 
14 12:40 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
42
15 12:57 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
36
16 1:14 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
50
17 1:39 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
47
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:20 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
29
20 2:37 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
26
21 2:50 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
24
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
24
23 3:22 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
17
24 3:35 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
19
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
23
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
33
28 4:31 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
31
29 4:41 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
24
DCPC2x 4:52 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
42
DCMX2x 5:12 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
37
Sunday, October 20, 2013
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
4
31 8:17 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
4
32a 8:39 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
45
    University of Massachusetts Alumni
Z. DePace
 
    Narragansett Boat Club
E. Esposito
 
    California Rowing Club
B. Cooper
 
    Fairmount Rowing Association
M. Dolson
 
    Twickenham Rowing Club
J. Wooller
 
    Union Boat Club
B. Mannino/
 
    Maritime Rowing Club
A. Sherman
 
    Upper Canada College
M. Malowany
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
N. Wright
 
    Community Rowing Inc. - Renegade Rowing
P. Larcom
 
    Roei-en Zeilvereniging de Amstel
R. Keizer
 
    Union Boat Club
M. Cataldo, JR
 
    Union Boat Club
S. Reiche
 
    Unaffiliated (USA)
J. Wang
 
    Stonington Rowing Club
H. Macris
 
    Union Boat Club
S. Sullivan
 
    Carnegie Mellon University Rowing Club
B. White
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
M. Cottrill
 
    Y Quad Cities Rowing
K. Farrell
 
    Unaffiliated (USA)
C. Gear
 
    Riverside Boat Club
D. Wiedaseck
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
J. Whelen
 
    Unaffiliated (USA)
D. Brubaker
 
    Austin Rowing Club
T. Poole
 
    The Milwaukee Rowing Club
M. Kocinski
 
    Riverside Boat Club
A. Hayman
 
    Narragansett Boat Club
S. Goldman
 
    Unaffiliated (USA)
P. Hand
 
    Sammamish Rowing Association
D. DeWinter
 
    Binghamton Rowing
J. Arnott
 
    Unaffiliated (USA)
G. Smith
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
K. Mabry
 
    New York Athletic Club
D. Walton
 
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    Maryland Crew
J. Bialas
 
    Cambridge Boat Club
M. Crowe
 
    North Carolina Community Sailing & Rowing
D. Brooks
 
    Fredericton Rowing Club
T. Perry
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins
 
    Community Rowing, Inc.
A. HOFFMAN/
 
    Maine Rowing Association
P. Tsebro
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
M. MacMinn
 
    Unaffiliated (CAN)
J. Weissbock
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
J. Tauzel
 
    Austin Rowing Club
O. Koerner
 
32b 8:39 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
    Orange County Rowing Association
M. Scholl
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
J. Kelley/
 
    V-Sculls
L. Vitton
 
    Malvern Preparatory School
J. Connor
 
    Malvern Preparatory School
N. Rubino
 
    Orange County Rowing Association
N. Arner
 
    Malvern Preparatory School
J. Sincavage
 
    Ballston Spa High School
A. Hastings
 
    London Rowing Club (ON)
E. Davenport
 
    Don Rowing Club
J. Butt
 
    Club España
F. Fernandez Grandizo
 
    SoNo Rowing
M. Huggins
 
    Unaffiliated (USA)
N. Babushkin
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team
E. Engelke
 
    Winnipesaukee Rowing Club
T. Smart/
 
    Independence Rowing Club
A. Bailey
 
    Long Lake Rowing Crew
M. Bendickson
 
    St Benedict's College
M. Simonetti
 
    London Rowing Club (ON)
C. Schisler
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. Criscitiello/
 
    Narragansett Boat Club
P. McKendall
 
    Cambridge Boat Club
J. Mazzio-Manson
 
    Malvern Preparatory School
J. Clark
 
    Malvern Preparatory School
J. McManus
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
Q. Berry
 
    St. Catharines Rowing Club
D. De Groot
 
    New Canaan High School Crew
B. Lange
 
    Narragansett Boat Club
J. Luby/
 
    Noble & Greenough School
A. Crawford
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
D. Stein
 
    Malvern Preparatory School
C. Frey
 
    Unaffiliated (USA)
S. Leland
 
    St. Paul's School
C. Keles/
 
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
24
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
22
    Sagamore Rowing Association
A. Bielawski
 
    Southern California Scullers Club
j. mcgill/
 
    New Canaan High School Crew
B. Tobey
 
    New Canaan High School Crew
M. Campbell
 
    Austin Rowing Club
L. Azuela
 
    New Canaan High School Crew
C. Campbell
 
    North Cascades Crew
E. Brainerd/
 
    New Canaan High School Crew
C. Hoelzl
 
    Sagamore Rowing Association
A. Blanz
 
    New Canaan High School Crew
L. Bell
 
    Narragansett Boat Club
L. Rand
 
    Unaffiliated (USA)
A. Chang
 
    Rockford Crew
S. Van Fossen
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota
C. Drexler/
 
    Sagamore Rowing Association
J. Vascotto/
 
    Narragansett Boat Club
G. Ryan
 
    Humboldt Bay Rowing Association
A. Stefanakis
 
    Burnaby Lake Rowing Club
M. Girt/
 
    Three Rivers Rowing Association
K. Murcek
 
    Rutherford High School
G. Seehaus/
 
    Long Lake Rowing Crew
G. Beck
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
A. Rudolph-Shabinsky/
 
34 9:26 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
    Lucky Charms (A)
A. Boucher/C. Curran/C. Reynolds/T. Glover
0.0 (52)
    Great River Rowing (A)
R. Bowie/P. Raila/V. Leinfelder/S. Padilla
0.0 (51)
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Lawrence/S. Burt/L. Pipitone/E. Turtle
0.0 (49)
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
J. Chapman/C. Kemp/S. Rutter/H. Daniell
0.0 (25)
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Staargaard Dikkers/P. Kelling/J. Ippolito/L. Stirton Aust
0.0 (53)
    San Diego Rowing Club (A)
E. Dinsdale/j. pederson/L. Roth/S. Sullivan
0.0 (53)
    Unaffiliated (USA) (A)
E. Szigethy/J. Brogan/K. Stutz/H. Healey
0.0 (39)
    Composite: Riverside, Recovery on Water, Whistler Rowing (B)
M. Harriman/K. Brown/F. Tuite/T. Vandersteel
0.0 (47)
    Ever Green Boat Club, Inc (B)
E. Dreissigacker/T. Santry/C. Geer/J. Geer
0.0 (49)
    Composite: Long Beach, Mile High (A)
J. Snyder/H. Frykman/S. Kline/G. Malacrida
0.0 (51)
    Whitemarsh Boat Club (A)
L. Miller/M. Roe/J. McCormack/L. Lehane
0.0 (30)
    Avalon Rowing Club (A)
S. Davidson/L. Tauber/J. Sierra/L. Rudover
0.0 (57)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
R. Quinn/L. Theiss/N. Schay/L. imperial
0.0 (50)
    Alexandria Community Rowing Masters (B)
D. Casey/H. Casey/M. Berry/D. Parker
0.0 (55)
    Lake Union Crew (A)
J. Irwin/D. Parker/M. Bertocchini/S. Poliachik
0.0 (47)
    Greenwich Crew (B)
M. Himes/S. Anderson/S. Yung/M. Bailie/
0.0 (50)
    Maritime Rowing Club (A)
Y. Chagina/J. Sherman/L. Glendinning/M. Hurley
0.0 (31)
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Long Beach, Cincinnati RC (A)
M. Sanders/W. Lang/M. Esway/M. Alonso
0.0 (55)
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing, Orleans (B)
R. Gross/S. Cussler/A. Bracken/E. Dade
0.0 (51)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
S. Sarles/M. Williams/L. MCCARTHY/E. Lange
0.0 (49)
    Composite: Cambridge, CRI (A)
C. Sheehan/R. Turri Vise/H. Power/R. Churchill
0.0 (42)
    Narragansett Boat Club (A)
K. Leski/S. Cutts/J. Richards/C. Browning
0.0 (60)
    Newport Aquatic Center (A)
0.0 (44)
    Vesper Boat Club (A)
A. Jonik/E. Normoyle/L. Finsrud Wilson/C. Holdsworth
0.0 (56)
    Composite: Lake Washington, Cambridge, Corvallis, Portland BC (A)
0.0 (62)
    V-Sculls (A)
J. Bresler/B. Douglas/A. Roosendahl/M. Hegarty Colombo
0.0 (47)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
S. Dodge/J. Brown/S. Radman/E. Brennan
0.0 (50)
    Duxbury Bay Maritime School (B)
C. Carol/D. Owen/M. Grossman/W. Dorris
0.0 (53)
    Headington School Oxford Boat Club (A)
0.0 (16)
    Royal Shrewsbury School Boat Club (A)
L. Tay/F. Molyneux/C. Kimpton-Smith/E. Collins
0.0 (16)
35 10:24 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:53 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
21
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
19
    Roeivereniging De Laak
M. Manios
 
    Riverside Boat Club
A. Sneff
 
    Narragansett Boat Club
B. McConarty
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
A. Chow
 
    Riverside Boat Club
S. White
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Lallemand
 
    Friends of WPI Rowing
J. McAlear
 
    Occoquan Boat Club
S. Ashton
 
    North Star Rowing Club
K. MacDonald
 
    Alexandria Community Rowing
L. Criado
 
    Lincoln Park Boat Club
S. Minc
 
    Vesper Boat Club
D. Anders
 
    Capital Rowing Club
C. McLain
 
    Greenwich Crew
K. DeLuca
 
    Vesper Boat Club
S. Kaplan/
 
    Potomac Boat Club
R. Dampeer
 
    Vesper Boat Club
A. Philips
 
    Union Boat Club
L. Palmer
 
    Cambridge Boat Club
M. Scannell
 
38 11:24 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
38
    Narragansett Boat Club (A)
I. Mocarski/J. Dow/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
 
    Crescent Boat Club (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    New Canaan High School Crew (A)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
W. Kuijper Dickson/L. Blois
 
    Detroit Boat Club (A)
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
D. Choukroun/N. Brunk
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Ballston Spa High School (A)
 
    Maritime Rowing Club (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
 
    Roman Catholic High School (A)
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Odegard/R. Warming
 
    Westminster School Boat Club (A)
S. Meijer/O. Ulvestad
 
    RowAmerica Rye (A)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
Z. Burkhart/E. Schoenberg
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    Skyline Crew (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. Korkotas/J. Viener
 
    Overpeck Community Rowing Association (A)
C. Lee/T. Ranjan/
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
G. Esau/J. Heflin
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
H. FORMOSO-MURIAS/J. Armengol
 
    Greenwich Crew (A)
 
    GMS Rowing Center (A)
 
    St Benedict's College (A)
B. Brooke/G. Patrizi
 
    California Yacht Club (A)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
C. Sharp-O'Connor/H. Ellis
 
    Teaneck High School (A)
D. Patino/O. Manahan/
 
    Oregon Association of Rowers (A)
A. Kosek/N. Dreiling
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Leonia High School (A)
N. Riedel/N. Ismail/
 
    McGann Mercy High School (A)
S. Burgess/N. Sandler
 
39 11:40 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
31
40 11:59 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
29
41 12:10 PM W LW 1X Women's Lightweight Singles
18
42 12:25 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4x 1:05 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
39
    New York Athletic Club (A)
A. Kusurin/I. Boraska/M. Hughes/j. koven
0.0 (35)
    Riverside Boat Club (A)
N. Kurmakov/P. Macgowan/S. Norman/S. Wolf
0.0 (51)
    Union Boat Club (B)
O. Stegmaier/B. Werntz/M. Cataldo/E. Hovey
0.0 (33)
    Composite: Potomac, Long Beach Junior Crew (A)
0.0 (28)
    Narragansett Boat Club (A)
M. Smith/B. Whitehead/F. Rowe/D. Gorriaran
0.0 (50)
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
0.0 (49)
    OA Centers for Orthopaedics (A)
J. Tunnicliffe/G. Stone/P. Kermond/M. Totta
0.0 (55)
    Ambience Rowing (A)
C. Windeknecht/R. Miller/I. Kolar/M. Daemen
0.0 (51)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
G. Ruckman/M. Gasper/P. Morelli/M. Stormberg
0.0 (47)
    Greenwich Crew (A)
G. Henry/T. Wike/R. Rodriguez/D. Durkovic
0.0 (46)
    Composite: CRI, Salisbury BC (A)
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole
0.0 (57)
    Team Attager (A)
C. Hamlin/F. Schoch/R. Borggaard/C. Pieper
0.0 (66)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
C. Somers/T. Carr/R. Franks/M. Wilson
0.0 (50)
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Sobieszczyk/J. Quirk III/J. Langermann/A. Chavez
0.0 (53)
    San Diego Rowing Club (A)
M. Kapicka/J. De Jong/J. Allen/C. Mazur
0.0 (46)
    Composite: Detroit Boat Club, Nicomekl, Vancouver (A)
J. Metras/N. Kraft/S. Lawson/M. Nash
0.0 (45)
    Cambridge Boat Club (B)
J. Geshwiler/N. copley/K. Itrato/M. Duby
0.0 (45)
    Greenwich Crew (B)
D. Mudd/C. Ives/T. Geffs/P. Oudheusden
0.0 (53)
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Vitrano/S. Harvey/G. Staurowsky/M. Wagner
0.0 (28)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wassail/W. Shaw/P. Derow/S. Gurney
0.0 (69)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Hack/J. Parker/H. Thompson/C. McCawley
0.0 (60)
    Belmont Hill School (A)
D. Schley/T. Fulham/J. White/M. Findeis
0.0 (57)
    San Diego Rowing Club (C)
A. Hewitt/G. Schweighardt/D. Wragg/T. Cook
0.0 (63)
    Composite: Cincinnati RC, Ridley Graduate, Oak Ridge Rowing (A)
R. Miller/M. Schay/J. Pauls/T. Dryer
0.0 (61)
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Andrews/J. Morrell/D. Vogel/P. Rioux
0.0 (57)
    Mohawk River Boat Club (A)
F. Schaefer/R. Cecil/d. Rand/C. Hirschler
0.0 (56)
    Station L Rowing Club (A)
G. Wespi/S. Urbatsch/A. Glasfeld/E. Halprin
0.0 (47)
    Cambridge Boat Club (C)
K. Galie/T. DeWitt/A. Kirk/C. Petruzziello
0.0 (50)
    Fly Club Rowing Association (A)
P. Galvin/A. Crown/J. Freese/R. Porteus
0.0 (30)
    Nashaquitsa Rowing Club (A)
0.0 (63)
    Union Boat Club (A)
C. Wemyess/P. Schnorr/W. Rowe/S. Glick
0.0 (48)
    University Barge Club (A)
M. Halpert/H. Wessells/C. Wessells/A. Cook
0.0 (58)
    Composite: Peninsula Aquatic Junior, Redwood Scullers (A)
0.0 (48)
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Bracewell/B. Braun/D. Moore/T. Cutler
0.0 (66)
    Four Loose Nuts (A)
J. Snedaker/J. Snedaker/D. Smith/C. Wyant
0.0 (29)
    Unaffiliated (USA) (B)
S. Krappe/j. hindery/k. krappe/M. Hindery
0.0 (36)
    St. Joseph's Preparatory School (A)
0.0 (18)
    Royal Shrewsbury School Boat Club (A)
0.0 (16)
    Malvern Preparatory School (A)
0.0 (17)
43 1:22 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 2:01 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
    Minneapolis Rowing Club
F. McCarthy/J. Dundon
 
    Riverside Boat Club
K. McDonnell/R. White
 
    Don Rowing Club
S. Dmytrasz/T. Lancaster
 
    Composite: Narragansett, Malta
J. Brock/F. Duling
 
    Brown Intercollegiate Rowing Club
M. Lonski/D. Crawford
 
    Nassau Rowing Club
S. Killen/G. Florio
 
    Narragansett Boat Club
G. Palm/S. Whitney
 
    Kennebecasis
J. Oxley/S. Moore
 
    Cork Boat Club
P. Jeffers/D. O'Regan
 
    Composite: Row New York, University
S. Billinge/S. Aller
 
    Potomac Boat Club
E. Caudron/D. Sanders
 
    Club España
F. Garcia D./F. Fernandez Grandizo
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
R. Baldry/D. Rhodes
 
    Friends of WPI Rowing
T. Stottlemyer/P. Guida
 
    CYS by rowing "BUREVESTNIK"
A. Prodan/F. Soldo
 
    Independence Rowing Club
M. Sheehan/R. Ashooh
 
    Lincoln Park Boat Club
J. Linhoff/E. Lev
 
    Argonaut Rowing Club
R. Blunt/M. Miller
 
    Lea Rowing Club
J. Korman/M. Hyndman
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
A. Stellato/S. Festin
 
45 2:13 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
    Cambridge Boat Club
C. Matthes/M. Mazzio
 
    Lake Union Crew
L. Mittendorf/M. Pearlstein
 
    Composite: Cincinnati RC, St Croix
M. Brundage/k. miller
 
    Capital Rowing Club
C. Dinion/R. Hollins
 
    Cambridge Boat Club
K. Johnson/C. Truman
 
    Narragansett Boat Club
K. Worrell/A. Palms
 
    Dallas Rowing Club
K. Elting/A. Molenaar
 
    Composite: Cambridge, Riverside
M. Farrell/K. Sullivan
 
    North Shore
T. Williams/R. Caroe
 
    Argonaut Rowing Club
C. Shigetomi/B. Tenn
 
    Unaffiliated (USA)
J. Jewett/K. O'Hara
 
    Argonaut Rowing Club
J. Shepherd/H. Lynch
 
    Cambridge Boat Club
J. Moore/M. Watkins
 
    Greenwich Crew
M. Arone/D. Williams
 
    Community Rowing, Inc.
L. Bajor/A. Blair
 
    Potomac Boat Club
L. Wetten/S. Weeks
 
    Composite: Ann Arbor RC, Unaff. (USA)
K. Salchow MacArthur/L. Schlenker
 
46 2:31 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
47 2:39 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
21
48 2:54 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
49 3:06 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
39
DCMX4x 3:23 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
25
    Composite: Riverside, Union (B)
0.0 (32)
    Union Boat Club (A)
0.0 (38)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/S. Bub/D. Tudor/S. Schmidt
0.0 (48)
    Composite: Cambridge, Los Gatos (B)
J. Snook/A. Balogh/A. Sanders-Fleming/P. Rioux
0.0 (56)
    Los Gatos Rowing Club (A)
M. Nielsen/M. Sivigny/M. O'Leary/B. Tryon
0.0 (36)
    Composite: CWRU, Long Lake Rowing Crew (A)
P. DelBarba/N. Miller/C. Bowerman/M. Miller
0.0 (23)
    Cloanthus RC (A)
S. Minc/J. Marx/E. Mitchell/M. Butsch/
0.0 (36)
    Narragansett Boat Club (B)
W. Prichett/A. Fleet/J. Brush/A. Washburn
0.0 (58)
    Composite: Virginia RA, Rivanna (A)
A. Cann/F. Biller/B. Carr/G. DeAngelis
0.0 (44)
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Mulvey/E. Diamond/K. Broderick/C. Dyke
0.0 (27)
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Bausch/A. Schayowitz/J. Jones/C. McMahon
0.0 (40)
    Narragansett Boat Club (A)
G. Simmons/J. Ryan/L. Evans/P. Evans/
0.0 (50)
    Texas Rowing Center (A)
Z. Ellison/R. Stanley/K. Brewer/F. Thrash
0.0 (24)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Gross/P. Sadler/M. van Beuren/M. Van Beuren
0.0 (63)
    Willamette Rowing Club (A)
J. Withycombe/J. Streur/B. Kronick/B. Byrd
0.0 (50)
    Composite: CRI, Pettipaug (A)
C. Widgery/P. Flory/P. Hambrick/B. Eldridge
0.0 (59)
    Whitemarsh Boat Club (C)
G. Kerr/E. Horvat/D. Parenti/D. Baugh/
0.0 (53)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
L. Carter/K. Elfstrom/B. Faurot/j. laundon
0.0 (61)
    Composite: Penn AC, Gorge, Maple Bay, Unaff. (CAN) (A)
D. Morris/M. Fountain/R. Rutledge/P. Desjardins
0.0 (60)
    Avalon Rowing Club (A)
T. Campbell/R. Gillis/M. Merritt/C. Stockly
0.0 (34)
    Cambridge Boat Club (A)
N. Streeter/T. Pounds/K. Bryant/P. Hoffman
0.0 (51)
    Composite: Long Beach, Long Beach Junior Crew (A)
P. Adkins/D. Felix/J. Felix/M. Felix
0.0 (35)
    San Diego Rowing Club (A)
G. Barnes/C. Morrison/C. Hollings/R. Yocum
0.0 (53)
    Baltimore Rowing Club (B)
S. Perry/E. Erbelding/H. Hutton/R. Singewald
0.0 (58)
    Composite: Saugatuck, Martha's Moms, Potomac (A)
K. Kislevitz/B. Pasternak/N. Andreadis/B. Cox
0.0 (66)
50 3:41 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:59 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
25
52 4:14 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
53 4:22 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:38 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:46 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change