49th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2013
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
43
2 8:22 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
40
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:22 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
61
5 9:51 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
27
6 10:17 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
45
7 10:34 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
30
    Marin Rowing Association (A)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
E. Hamann/C. Bower/K. Worthington/C. Schneider/C. Graves/P. Bailey/C. Brown/J. Marshall/H. Hatton (Cox)
 
    1980 Rowing Club (A)
S. Hooten/B. Borchelt/K. Klinger/J. Palchikoff/E. Kent/N. Vespoli/J. Geer/C. Geer/K. Smith (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Hollings/S. Kendall/R. Sudduth/K. Aserlind/N. Streeter/N. Butterfield/E. Minzner/K. Fowks/R. Warner (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/C. Richards/L. Barry/L. Towne/P. HasBrouck/C. Holland/C. Fisher/W. MacPherson/R. Bowen (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
 
    Don Rowing Club (A)
D. Baillie/R. Toporowski/C. Simms/C. Drewry/K. Speelman/G. Bin/A. Hodkin/S. Kitchen/M. Braga (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. Mabeus/D. Ferguson/R. Coughenour/M. Heisey/K. Torres/M. King/S. Mead/S. Lawrence/G. Thompson (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club (A)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
 
    Style Driven Rowing Club (A)
J. Hewitson/L. Williams/N. Shearman/B. Herrmann/G. Robertson/D. Sinski/B. Noll/D. Hurley/H. Woodruff (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    NDames (A)
J. DeLucia/J. Gormley/M. Hayes/B. Corbin-Murphy/M. Fitzsimons/S. Cain-Lajoie/K. Dilworth/M. Crimmins-Benkelman/D. Hansen (Cox)/
 
    Barnstable Rowing (A)
K. Donnellan/F. Michaud/L. Vecchione/J. Eitas/S. Daniels/A. Nichols/A. Boudreau/A. Zink/M. Ferreira (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
C. Prince/D. Lambert-Lusinger/B. Hancock/S. Lloyd/G. Ayers/R. Freeman/L. Kendall/K. Bennett/e. krison (Cox)
 
    Long Beach Rowing Association (A)
w. obrien/S. Kline/M. Varley/a. boucher/R. Alexander/H. Frykman/M. Cate/m. perrot/A. Rohan (Cox)
 
    DeWolfe Rowing Club (A)
 
    Radcliffe Alumnae Rowing Association (A)
C. Tucker/A. Pugh/C. Hibbard/N. Newell/L. Danziger/B. Moore/N. Kerrebrock/K. Laine/S. Ronis (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
D. Farrow/T. Farr/M. Proby/C. Espeseth/M. Snyder/M. Mayers/H. Floss/W. Beeman/K. Grimaldi (Cox)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
J. Moffat/M. Holgate/J. Lawless/K. Bliss/M. Koppers/E. Ludwig/M. Schwartz/M. Buckley/B. Warner (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
 
8 10:49 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
40
9 11:04 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
35
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
R. Gross/J. Brush/A. Fleet/C. Browning/A. Rickey (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Duluth Rowing Club (A)
G. Madson/B. Fuller-Kask/J. Peterson/P. Harvieux/B. Kask (Cox)/
 
    Don Rowing Club (A)
W. O'Neill/L. Soucy-Fraser/L. Yates Cameron/G. Gray/J. Mckernan (Cox)
 
    Watercat Rowing Club (A)
P. Johnston/K. Dietz/C. Parker/D. Birch/C. Fang (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
J. Lancaster/M. Markarian/M. Somogyi/L. Hay-Gaudet/J. Sluys (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/B. Hack/D. Dodge/K. Tolson/E. Mueller (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
 
    East Bay Rowing Club (A)
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
T. Cleary/E. Cassella/A. Brian/D. Hicks/S. Good (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Fondriest/L. del Castillo/S. Frayne/V. Bryant/C. Spindel (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
L. Hannum/A. Fabos/T. Brett/C. Cardinal/M. Chiu (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
 
    Cambridge Boat Club (A)
S. Klein/A. Eisenmenger/M. Meisner/L. Doucett/P. Yao (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
 
    Avalon Rowing Club (A)
l. porter/M. Stewart/G. Teborek/P. Montain/E. Semagin Damio (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
 
    Mt. Baker Crew (A)
J. Walker/M. Deering/K. Weisman/N. Lockett/A. Bolender (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/K. Schulz/D. Parish/V. Hammond/b. harmeyer (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Stockly/R. Bowie/A. Maker/K. Finnegan/S. OConnor (Cox)
 
    Marin Rowing Association (B)
 
    Dresdner Ruderverein e.V. (A)
 
    San Diego Rowing Club (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    Barnstable Rowing (A)
M. Ball/S. Rooney/M. Czupryna/S. Morris/T. Napolitan (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
 
    Melbourne University Boat Club (A)
J. Robinson/J. Bingham/G. Goss/J. Dewar/C. Blackmore (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Potomac Boat Club (B)
J. Rone/K. Landauer/M. Chambers/C. O'Keefe/T. Felker (Cox)
 
10 11:32 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
42
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
28
12 12:11 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 12:23 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
22
14 12:40 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
42
15 12:57 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
36
16 1:14 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
50
17 1:39 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
47
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:20 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
29
20 2:37 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
26
    Pocock Rowing Center (A)
E. Johnson/A. Haack/K. Meyer/P. Hoffmeister/T. Ultican (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
T. Ayer/C. de Souza/C. Leonard/D. McEachern/M. Strom (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (B)
C. Hoffman/J. Planke/T. Bennion/M. Chickering/B. Moghadam (Cox)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
G. Knowles/M. Sreckovic/P. Robertson/J. Scannell/N. Patterson (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
E. Brand/S. Winter/D. Scott/m. skirgaudas/P. Chen (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
C. johnston/S. Irish/A. Rubbo/K. Shalabi/L. Roman (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
j. leonard/D. Utter/J. Cody/b. walk/K. Zambelli (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
T. Needham/D. Silveira/S. Batchelor/T. Timmerman/R. Gould (Cox)/
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Leander Boat Club (A)
C. Pollock/G. Kott/B. Kapeluch/M. Jansen/A. Jansen (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    East Arm Rowing Club (A)
C. Shepherd/R. Zimmer/T. Rendle/R. Wagner/H. Franklin (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
K. Kriese/B. Freeman/B. Lehman/A. Wisniewski/R. Freedman (Cox)
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
S. Gorvy/C. Le Neve Foster/A. Landon-Green/R. Smith/L. Bayne (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. Brewer/E. Doyle/G. Ward/W. Stephan/T. Sorensen (Cox)
 
    Lufthansa Sportverein Hamburg e.V. (A)
H. Christensen/S. Schoenhut/F. Maselkowski/S. Riedel/H. Elmiligi (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Middletown Parks and Recreation Crew Team (A)
 
    Old Glory Boat Club (A)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. McGovern/C. Faro/D. Kaczmarek/B. McGowan/R. Schultz-Purves (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Faber/J. Kershaw/W. Thiesse/P. Johnson/S. Baldvins (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
 
    Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A)
 
21 2:50 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
24
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Quarrier/W. Smith/O. Huxley/L. Wang/M. Tien (Cox)
 
    Colorado Rowing (A)
 
    Don Rowing Club (A)
J. Breitman/C. Hartmann/M. Dunlop/J. Surzyd/M. Webb Wilkinson (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/N. Beglau-Pueyo/S. Burt/P. Merkle/M. Ward (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
L. de Leuw/T. Miller/T. Wahl/K. McKown/Y. Mito (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Shifferd/F. Mustafaa/M. Nemshak/T. Stein/p. whitaker (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Capital Rowing Club (A)
 
    Los Angeles Rowing Club (A)
L. Schaffhauser/L. Zavarzina/E. Davis/C. Farrand/G. Vavala (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    East Bay Rowing Club (A)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
S. VanderVelde/L. Condro/C. Augst/I. Linden/S. Gibbons (Cox)
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/r. winn/V. Larson/L. Wasserman/C. Hanlon (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
 
    Peterborough Rowing Club (A)
 
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
24
    Molesey Boat Club (A)
 
    Kennebecasis (A)
L. Parsons/A. Lamont/K. Light/D. Barber/E. Winchester/B. Storey/J. Lay/A. Shearing/G. Adamson (Cox)
 
    Shannon Rowing Club (A)
C. Swan/A. Holland/E. Mueller/P. Sharis/N. Peterson/T. Graves/D. Johnson/J. Baker/E. Spector (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Lynch/J. Kallay/E. Hall/D. Herness/W. Senenko/T. Simpson/M. McGinnis/P. Eames/J. Pare (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    87 Gold Rowing Club (A)
B. Volpenhein/J. Gibbons/J. McLaughlin/P. Nordell/M. Still/E. Patton/J. Smith/M. Teti/S. Bauer (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
K. Dupuis/R. Scannell/A. Cole/T. Runeman/J. Geshwiler/K. Itrato/P. Watkins/C. Flynn/L. Heyman (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Boyd/S. Volianitis/J. Smith/S. Acuff/P. Godfrey/R. Canavan/R. Podwojski/L. Aparicio/b. conley (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
 
    Marin Rowing Association (A)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
 
    Curlew Rowing Club (A)
W. Hatch/L. Kurzner/C. Godfrey/J. Snedaker/J. Sembrot/F. Ryan/M. Kammert/W. Shaw/J. Huntley (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
C. Tolsdorf/B. Kunkler/S. Robertson/J. Prince-Ramus/T. Brooks/T. Sass/A. Batchelor/K. Lonergan/M. Nelson (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Shannon Rowing Club (B)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
 
    Union Boat Club (A)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
 
    California Rowing Club (A)
 
    Lufthansa Sportverein Hamburg e.V. (A)
S. Steinberg/A. Porthuhn/B. Schulze-Guelich/F. Schildt/H. Trumpfheller/J. Stoevesand/M. Thees/M. Boegle/D. Khersten (Cox)
 
    Club d'aviron de Boucherville (A)
V. Cote/A. Rochon/M. Beaulieu/H. Lagardere/P. Gauvin/C. Hauss/G. Chretien/E. Therrien/A. Fontaine (Cox)
 
    Diesel Athletic Club (A)
 
    Austrian Rowing Alumni (A)
B. Wakolbinger/H. Nussbaumer/G. Faderbauer/H. Hering/S. Korbei/R. Hartl/P. Chiella/W. Sigl/S. Schmill (Cox)/
 
23 3:22 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
17
24 3:35 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
19
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
23
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
33
28 4:31 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
31
29 4:41 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
24
DCPC2x 4:52 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
42
DCMX2x 5:12 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
37
    Space Coast Crew (A)
 
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    Greenwich Crew (A)
M. McCormack/R. Slocum
 
    Composite: North End, Otago (A)
H. Bond/E. Travis
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. McMahon/C. McMahon
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Dutt/Y. Marts
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins/G. DeAngelis
 
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom/j. laundon
 
    Baltimore Rowing Club (B)
e. geyh/H. Hutton
 
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
M. Lacroix/F. Moortgat
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
 
    Kennebecasis (A)
J. Reid/N. Voutour
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Dorna/R. Ezzell
 
    Composite: Cascadilla, Mt. Baker (A)
J. Walker/T. Willsallen
 
    Austin Rowing Club (A)
R. Weiss/J. Wassenaar
 
    Composite: Cambridge, Ridley Graduate (C)
P. Macgowan/E. Kennelly
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
D. Peschel/S. Kinne
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Recovery on Water (B)
T. Opferman/M. Willmott
 
    Revolution Rowing (A)
J. Pickens/L. Pickens
 
    Greenwich Crew (A)
M. Lonski/M. Slabbert
 
    Cambridge Boat Club (A)
k. glasgow/R. Schouten
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Kercull/L. D'Aniello
 
    New Haven Rowing Club (A)
D. Davies/S. Davies
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Collins/S. Collins
 
    V-Sculls (A)
E. Roosendahl/L. Hedstrom/
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Brundage/T. Dryer
 
    Baltimore Rowing Club (C)
E. Anderson/J. Anderson
 
    Sammamish Rowing Association (A)
T. Andrews/H. Floss
 
    Composite: Cambridge, Lake Union (B)
J. Gardner/C. Zezza
 
    Walbrook Rowing Club (A)
P. Lukes/I. Chiappino
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
E. Welsh/J. Haines
 
    All American Rowing Camp, LLC (A)
L. Theiss/R. Franks
 
    Cambridge Boat Club (D)
E. Sweet/L. Sweet
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (E)
G. Fields/E. Dickson
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
L. RETELNY/F. Viacava
 
    Willamette Rowing Club (A)
J. Streur/J. Withycombe
 
    McGill University Rowing Club (A)
M. York/M. Anand/
 
Sunday, October 20, 2013
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
4
31 8:17 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
4
32a 8:39 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
45
    University of Massachusetts Alumni
Z. DePace
 
    Narragansett Boat Club
E. Esposito
 
    California Rowing Club
B. Cooper
 
    Fairmount Rowing Association
M. Dolson
 
    Twickenham Rowing Club
J. Wooller
 
    Union Boat Club
B. Mannino/
 
    Maritime Rowing Club
A. Sherman
 
    Upper Canada College
M. Malowany
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
N. Wright
 
    Community Rowing Inc. - Renegade Rowing
P. Larcom
 
    Roei-en Zeilvereniging de Amstel
R. Keizer
 
    Union Boat Club
M. Cataldo, JR
 
    Union Boat Club
S. Reiche
 
    Unaffiliated (USA)
J. Wang
 
    Stonington Rowing Club
H. Macris
 
    Union Boat Club
S. Sullivan
 
    Carnegie Mellon University Rowing Club
B. White
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
M. Cottrill
 
    Y Quad Cities Rowing
K. Farrell
 
    Unaffiliated (USA)
C. Gear
 
    Riverside Boat Club
D. Wiedaseck
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
J. Whelen
 
    Unaffiliated (USA)
D. Brubaker
 
    Austin Rowing Club
T. Poole
 
    The Milwaukee Rowing Club
M. Kocinski
 
    Riverside Boat Club
A. Hayman
 
    Narragansett Boat Club
S. Goldman
 
    Unaffiliated (USA)
P. Hand
 
    Sammamish Rowing Association
D. DeWinter
 
    Binghamton Rowing
J. Arnott
 
    Unaffiliated (USA)
G. Smith
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
K. Mabry
 
    New York Athletic Club
D. Walton
 
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    Maryland Crew
J. Bialas
 
    Cambridge Boat Club
M. Crowe
 
    North Carolina Community Sailing & Rowing
D. Brooks
 
    Fredericton Rowing Club
T. Perry
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins
 
    Community Rowing, Inc.
A. HOFFMAN/
 
    Maine Rowing Association
P. Tsebro
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
M. MacMinn
 
    Unaffiliated (CAN)
J. Weissbock
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
J. Tauzel
 
    Austin Rowing Club
O. Koerner
 
32b 8:39 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
24
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
22
34 9:26 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
35 10:24 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
    Marin Rowing Association (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    St Paul's School Boat Club (A)
 
    Boston College High School (A)
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
 
    Canisius High School (A)
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
 
    Green Lake Crew (A)
 
    Rose City Rowing Club (A)
 
    Central Catholic Crew (Pittsburgh) (A)
J. Wiedemer/A. Miklasevich/M. Kreps/M. Grady/D. Kaplan/L. Peilert/J. Maier/A. Butler/J. Cao (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
 
    Chaminade High School (A)
 
    TBC Racing (A)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    New Trier High School Rowing (A)
J. Kuppersmith/D. Flannery/R. Weeks/H. Johnson/K. Michalec/J. Shelton/W. Frank/W. Stogin/J. Carberry (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
 
    La Salle College High School (A)
 
    St. Augustine Preparatory High School (A)
 
    Crew Boosters of Winter Park (A)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
M. Personeni/M. Johnson/k. letorney/S. Townsend/C. Baker/M. Noordzij/J. Bonn/A. Dupee/A. Semjen (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
 
    Central Ohio Rowing (A)
B. Kelly/S. Gugliemotto/H. Ozello/G. Colson/J. McGwire/C. Larkin/D. Buchanan/J. Coyle/K. Graham (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
B. Boehme/C. Gaines/M. Folan/D. Reddy/C. Devlin/c. young/M. Fazio/J. Seus/C. Kayel (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
 
    St. John's High School Crew (A)
 
    Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A)
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
 
    Norcal Crew (A)
 
    St. Joseph's Collegiate Institute (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
E. Roosendahl/M. Bears/W. Born/C. Novak/L. Ferrer/E. Reznikoff/m. Yarbrough/N. Freeman/B. MacDougald (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
C. Levin/P. Susak/N. Redinbo/E. Goffena/G. Irving/J. Wilson/C. Fu/A. Fu/B. Larkin (Cox)/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Andrews/J. Figueroa/B. Moll/S. Roche/D. Stret/E. Pioli/M. Kabel/J. Sands/C. Pitre (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
 
    Fairfield Prep (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Montclair High School (A)
 
    Friends of Concord Crew (A)
S. Chen/B. Denoncourt/J. Ossoff/M. Reidy/C. Seymour/B. Blazon/T. Neveux/J. Sky/N. Benoit (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
 
    B-CC High School Crew Boosters (A)
 
    Middletown High School (A)
M. Amleto/S. Clark/A. Gilliland/M. Breton/C. Doherty/C. Dickes/M. Molski/M. Schoffstall/I. Gecer (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
 
    OKC Riversport (A)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Hanlan Boat Club (A)
J. Givertz-Steel/L. Findlay/M. Stackhouse/J. Griffith/T. Kingdom/B. Ralph/D. Schnekenburger/C. Nord/N. Kassum (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
 
    Churchill Crew (A)
 
    Atomic Rowing (A)
J. Braden/C. Franklin/B. Curtin/E. Schwahn/M. Strader/E. Eschenberg/P. Jollay/O. Kabir/H. Scott (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
 
    The Lawrenceville School (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    Ridley College (A)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    St. John's Jesuit High School (A)
S. Nowicki/B. OBrien/G. Patrisso/M. Layman/G. Miller/Z. Christopher/Z. Prephan/J. Miller/E. Hartkopf (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
j. groninger/D. Malanoski/W. O'Neill/C. Bennsky/S. Heller/J. Cowan/A. Thomas/D. Bennett/T. Fagan (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
 
    Row New York - Manhattan (A)
 
    Bedford Crew Club (A)
 
    King's School Rowing Club (B)
 
    Chaminade High School (B)
 
    Boston College High School (B)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Shawnigan Lake School (A)
 
    Royal Shrewsbury School Boat Club (A)
 
    Milton High School Crew (A)
 
    Rams Rowing Club (A)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
M. Tebbetts/N. Dell'Olio/S. Salah/J. Yankee/J. Calkins/J. Furuness/M. Sena/F. Qiu/D. Markarian (Cox)/
 
    St Benedict's College (A)
J. Bruce/S. Julicher/R. Busato/G. Holden/A. Rensburg/T. Rothman/B. Teixeira/R. Ghisleni/S. Sequeira (Cox)
 
    King's School Rowing Club (A)
 
    Northampton Community Rowing (A)
 
    Riverside Boat Club (A)
 
    Barnstable Rowing (A)
 
    The Haverford School (A)
 
36 10:53 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
21
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
19
38 11:24 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
38
39 11:40 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
31
40 11:59 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
29
41 12:10 PM W LW 1X Women's Lightweight Singles
18
42 12:25 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4x 1:05 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
39
43 1:22 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
 
    Green Lake Crew (A)
 
    OKC Riversport (A)
 
    Marin Rowing Association (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    TBC Racing (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
 
    New Trier High School Rowing (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Connecticut Boat Club (A)
 
    Merion Mercy Academy (A)
K. Devlieger/S. Maurer/S. Klippel/E. Romano/E. Schrieber/C. Glavin/K. Farrell/s. horn/M. Collington (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
 
    Rose City Rowing Club (A)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
K. Covre/A. Derksen/S. White/D. Lutz/M. Malong/M. McLean/K. O'Connor/C. Pozzobon/K. Harris (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
 
    Detroit Boat Club (A)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
 
    Niskayuna Rowing (A)
 
    Pittsford Crew (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Atlantic County Rowing Association, Inc. (A)
 
    Farmington High School Crew (A)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
 
    Friends of Concord Crew (A)
K. Reilly/A. DeCosta-Klipa/a. heindl/e. broadbent/C. Dunn/H. Grace/G. Cummings/S. Chalsma/E. Lafond (Cox)
 
    Row New York (A)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Oka/K. Lee/E. Stoffel/P. Rasania/A. Cooper/M. Ginouves/L. Darlow/J. LeBlanc/A. Sundheimer (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
S. Podwojski/M. Roach/R. Kerber/D. Erickson/K. Renkoski/E. Haase/T. Moo-Young/R. Kish/E. Hayes (Cox)
 
    The Winsor School (A)
 
    Crescent Boat Club (A)
E. Parker/A. Adams/K. Maurer/M. Gregitis/S. Jensen/B. Kayes/E. Eddowes/K. Barton/M. Gilligan (Cox)
 
    St. Ursula Academy Crew (A)
 
    Anthony Wayne High School Crew Club (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Allen/K. Jordan/k. tiersma/H. Shephard/E. Halbert/R. Lang/I. Preble/R. Connelly/E. Burg (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
 
    Bishop Ireton High School Crew Club (A)
S. Rushforth/A. Mattoch/C. Bowe/E. Bouquet/K. Shaffer/N. Peredo/E. McCabe/A. Dow/D. Mendoza (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
 
    Kennebecasis (A)
G. Grant/K. Furlong/J. Hill/C. Grant/L. Shellhorn-Timm/K. Gaebe/S. Darling/K. Furlong/C. VanBuskirk (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
 
    Sarasota Crew (A)
 
    Capital City Rowing (A)
D. Stoner/E. Hoogerheyde/L. Wasson/K. Andrews/E. Foley/C. Kowalchyk/E. Aliff/A. MacVicar/A. Hendlin (Cox)
 
    Old Dominion Boat Club (A)
J. Willis/K. McClary/K. Pickup/R. Gehring/A. Bender/L. Lane/M. Bradley/M. Nakahata/R. Procaccino (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
 
    Nardin Academy Crew (A)
L. Zenger/E. Salerno/C. Wrafter/D. Hurley/H. Stroud/C. Karas/J. Izzo/M. Weir/L. Pernick (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Coleman/E. Scheemaker/C. Hart/M. Elliott/A. Francis/S. Oemcke/J. Ryan/S. Sidd/K. Sheremeta (Cox)/
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
S. Nelson/E. Scott/E. Sloan/E. Shea/R. Zadravec/S. Sontgerath/P. Heller/E. Benbenek/A. Berard (Cox)/
 
    Taft School (A)
T. Li/Z. Klimley/C. Leopold/A. Wilhelm/C. Cunningham/G. Yalcin/T. Hodges/A. Wilkinson/R. Frank (Cox)/
 
    Artemis Rowing (A)
N. Foster/S. Moore/M. Robles-Wong/B. Seiter/C. Hovermale/J. Christie/M. Williams/O. Walsh/M. Hetherwick (Cox)
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
 
    Great Bay Rowing (A)
C. Meade/G. Cotrupi/N. Meyer/E. O'Malley/A. Morrell/H. Goetz/K. Cole/A. McGowan/B. Cole (Cox)
 
    Putney High School Boat Club (A)
A. Brunskill/S. Carpio/A. Morley/G. Dunne/C. Lloyd/F. Ricceri/G. Brougham/R. Wates/O. Galyer (Cox)
 
    Shawnigan Lake School (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
E. Mapstone/D. Bleiler/C. Boreri/M. Gibson/J. Janeiro/M. Murtagh/M. Coady/K. Bungard/A. Nussbaum (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
 
    Green Lake Crew (B)
 
    Riverside Boat Club (A)
 
    Hilliard Rowing Association (A)
 
    Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
S. Schiffman/Z. Hill/L. Frack/C. Jutzi/O. Evans/S. Irving/A. Booman/E. Mertz/I. Lim (Cox)/
 
    Atomic Rowing (A)
O. Lynn/A. Thompson/E. Emanuel/H. Byrd/S. Zetterberg/A. Broady/K. Lloyd/P. Wyatt/S. Barber (Cox)
 
    Port Rowing (A)
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
S. Browne/S. Longworth/M. O'Sullivan/E. Hirshorn/A. Ryan/H. Rail/M. Licursi/V. Raskin/R. Ferrara (Cox)
 
    Row New York - Manhattan (A)
 
    CRI- Row Boston (A)
 
    Avon High School (A)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
 
    Montclair High School (A)
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
 
    Owen J Roberts Rowing Club (A)
C. Hills/S. Aguirre/K. Sayers/R. Tobinus/A. Speelhoffer/T. Cremers/A. Williams/E. Diehl/G. Monteleone (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
F. Fitzgerald/M. Crowley/M. Montgomery/M. Touma/m. Coppinger/G. O'Neil/O. Zorn/R. Mulry/K. Yeager (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (B)
 
    Churchill Crew (A)
 
    Holy Names Academy (A)
 
44 2:01 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 2:13 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
46 2:31 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
47 2:39 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
21
48 2:54 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
49 3:06 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
39
DCMX4x 3:23 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
25
50 3:41 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:59 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
25
52 4:14 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
53 4:22 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:38 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:46 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change