49th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2013
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
43
2 8:22 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
40
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:22 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
61
5 9:51 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
27
6 10:17 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
45
7 10:34 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
30
8 10:49 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
40
    1980 Rowing Club (A)
G. Tintor/P. Stekl/M. Totta/D. Sayner/J. Chatzky (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Poole/A. Stockly/T. Clements/C. Thomas/C. Coughlan (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
B. krawec/N. Toulmin/H. Chataway/M. Neary/H. MacDonald (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/C. Richards/G. Wilkins/J. Lindberg/K. Apfelbaum (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Marin Rowing Association (B)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
W. Updegrave/J. Green/P. Rasmussen/A. Aiken/A. Herman (Cox)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
G. Ruckman/M. Gasper/M. Stormberg/H. Graves/G. Quizon (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
J. McGlone/T. Wiegand/C. Usher/A. Weinstein/W. Emans (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
D. Olson/M. Myers/D. Crouse/R. Florka/M. Utt (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
M. Thibault/D. Wojdyla/J. Bernfield/D. Sitek/J. Peter (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
 
    Mohawk River Boat Club (A)
C. Hirschler/F. Schaefer/R. Cecil/G. Freimarck/R. Thompson (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
K. Farrell/J. Ring/J. Bracewell/D. O'Donoghue/C. Gellatly (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
R. LaFace/M. Tomassoni/J. Hickey/J. Miller/J. Turner (Cox)/
 
    Avalon Rowing Club (A)
R. McClure/T. McLaughlin/P. Simone/D. Cutcliff/M. Bernardo (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Sonzogni/C. Kaufmann/R. Sargent/J. Willemin/M. Cipollone (Cox)
 
    Castle Semple Rowing Club (A)
P. Murray/M. Holmes/Q. McKellar/W. Brown/A. Sopko (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
 
    Hartford Barge Club (A)
E. Truntz/C. Miller/E. Seyler/D. Coughlin/J. Dumeer (Cox)
 
    To the Water, Ltd. (A)
C. Coffey/G. Piantedosi/J. Gorman/T. VanDusen/E. Hohmann (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
 
    Thames Rowing Club (A)
j. robson/i. roberts/W. Saunders/W. Powell/C. Smith (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
B. Ramsey/M. McGovern/C. Brooks/R. Caldwell/H. Linke (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
T. Doeblin/J. Mayer/G. Swagler/R. Yochum/L. Casteline (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
M. Hammarstedt/M. Jansen/E. Haas/P. Miller/D. Good (Cox)
 
    Berliner Ruder-Club (A)
H. Krause/F. Lauter/M. Gentsch/H. Andreas/H. Wilczoch (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
B. Rodriguez/T. Richbourg/M. Pohlmeier/M. Meyer/M. Gordon (Cox)
 
    Drum Hall Rowing Club (A)
G. Shuster/C. Shuster/N. Shuster/K. Shuster/B. Willis (Cox)
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
M. Olason/K. Frost/T. Goss/B. Fleet/R. Turnbull (Cox)/
 
    Westford Community Rowing (A)
M. Cajolet/D. LaBossiere/P. Orford/P. Lessard/N. Moran (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    Cambridge Boat Club (B)
T. Fulham/E. Ford/S. Hamilton/J. Lambert/C. Boit (Cox)
 
9 11:04 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
35
10 11:32 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
42
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
28
12 12:11 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 12:23 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
22
14 12:40 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
42
15 12:57 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
36
16 1:14 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
50
17 1:39 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
47
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:20 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
29
20 2:37 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
26
21 2:50 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
24
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
24
23 3:22 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
17
24 3:35 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
19
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
23
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
33
28 4:31 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
31
29 4:41 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
24
DCPC2x 4:52 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
42
DCMX2x 5:12 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
37
Sunday, October 20, 2013
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
4
31 8:17 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
4
32a 8:39 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
45
32b 8:39 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
24
    Ridley Graduate Boat Club
M. Prince
 
    Unaffiliated (USA)
K. Krengel
 
    Potomac Boat Club
E. Stieve-Caldwell
 
    Dolphin Club
A. Hiniker
 
    Oklahoma City University
K. Yraceburu
 
    Oklahoma City University
L. Mathews
 
    Unaffiliated (CAN)
S. Machin
 
    Rocky Mountain Rowing Club
E. Diamond
 
    Riverside Boat Club
C. Mance
 
    Unaffiliated (USA)
A. Totta
 
    GMS Rowing Center
Z. Fleischmann
 
    Sagamore Rowing Association
L. Healy
 
    Unaffiliated (USA)
K. McGillis
 
    Community Rowing, Inc.
M. Dow
 
    Unaffiliated (USA)
C. Connell
 
    University of Michigan Alumni
M. Ongun
 
    Ridley Graduate Boat Club
C. Pauls
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
A. Deal
 
    Unaffiliated (USA)
T. Mann
 
    All American Rowing Camp, LLC
A. Dimatteo
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Mosier
 
    Unaffiliated (USA)
M. Gough
 
    Unaffiliated (USA)
E. Tadiri
 
    Peterborough Rowing Club
A. Holmes Heron
 
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
22
34 9:26 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
35 10:24 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:53 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
21
    Peterborough Rowing Club
M. McCarthy
 
    Riverside Boat Club
P. Morelli
 
    New York Athletic Club
R. Montgomery
 
    Union Boat Club
J. Toto/
 
    Riverside Boat Club
M. Farry
 
    Unaffiliated (USA)
E. Breiland
 
    Vesper Boat Club
T. Waddle
 
    Riverside Boat Club
I. Belakovskiy
 
    Riverfront Recapture, Inc.
P. Fitzgerald
 
    Minneapolis Rowing Club
P. Vitko
 
    Rocky Mountain Rowing Club
M. Lodmill/
 
    Unaffiliated (USA)
J. Beasley
 
    Shannon Rowing Club
G. Sheehan
 
    Community Rowing, Inc.
D. Tennant
 
    Highlands Rowing Center, Inc
M. Crouthamel
 
    Delta Deas Rowing Club
A. Reid
 
    Lufthansa Sportverein Hamburg e.V.
D. Knoblich
 
    East Bay Rowing Club
G. Gazda/
 
    Alexandria Community Rowing
N. Johnson
 
    London Rowing Club
K. Wobeser
 
    Unaffiliated (USA)
D. Connelly
 
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
19
38 11:24 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
38
39 11:40 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
31
40 11:59 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
29
41 12:10 PM W LW 1X Women's Lightweight Singles
18
42 12:25 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4x 1:05 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
39
    New York Athletic Club (A)
A. Kusurin/I. Boraska/M. Hughes/j. koven
0.0 (35)
    Riverside Boat Club (A)
N. Kurmakov/P. Macgowan/S. Norman/S. Wolf
0.0 (51)
    Union Boat Club (B)
O. Stegmaier/B. Werntz/M. Cataldo/E. Hovey
0.0 (33)
    Composite: Potomac, Long Beach Junior Crew (A)
0.0 (28)
    Narragansett Boat Club (A)
M. Smith/B. Whitehead/F. Rowe/D. Gorriaran
0.0 (50)
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
0.0 (49)
    OA Centers for Orthopaedics (A)
J. Tunnicliffe/G. Stone/P. Kermond/M. Totta
0.0 (55)
    Ambience Rowing (A)
C. Windeknecht/R. Miller/I. Kolar/M. Daemen
0.0 (51)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
G. Ruckman/M. Gasper/P. Morelli/M. Stormberg
0.0 (47)
    Greenwich Crew (A)
G. Henry/T. Wike/R. Rodriguez/D. Durkovic
0.0 (46)
    Composite: CRI, Salisbury BC (A)
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole
0.0 (57)
    Team Attager (A)
C. Hamlin/F. Schoch/R. Borggaard/C. Pieper
0.0 (66)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
C. Somers/T. Carr/R. Franks/M. Wilson
0.0 (50)
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Sobieszczyk/J. Quirk III/J. Langermann/A. Chavez
0.0 (53)
    San Diego Rowing Club (A)
M. Kapicka/J. De Jong/J. Allen/C. Mazur
0.0 (46)
    Composite: Detroit Boat Club, Nicomekl, Vancouver (A)
J. Metras/N. Kraft/S. Lawson/M. Nash
0.0 (45)
    Cambridge Boat Club (B)
J. Geshwiler/N. copley/K. Itrato/M. Duby
0.0 (45)
    Greenwich Crew (B)
D. Mudd/C. Ives/T. Geffs/P. Oudheusden
0.0 (53)
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Vitrano/S. Harvey/G. Staurowsky/M. Wagner
0.0 (28)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wassail/W. Shaw/P. Derow/S. Gurney
0.0 (69)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Hack/J. Parker/H. Thompson/C. McCawley
0.0 (60)
    Belmont Hill School (A)
D. Schley/T. Fulham/J. White/M. Findeis
0.0 (57)
    San Diego Rowing Club (C)
A. Hewitt/G. Schweighardt/D. Wragg/T. Cook
0.0 (63)
    Composite: Cincinnati RC, Ridley Graduate, Oak Ridge Rowing (A)
R. Miller/M. Schay/J. Pauls/T. Dryer
0.0 (61)
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Andrews/J. Morrell/D. Vogel/P. Rioux
0.0 (57)
    Mohawk River Boat Club (A)
F. Schaefer/R. Cecil/d. Rand/C. Hirschler
0.0 (56)
    Station L Rowing Club (A)
G. Wespi/S. Urbatsch/A. Glasfeld/E. Halprin
0.0 (47)
    Cambridge Boat Club (C)
K. Galie/T. DeWitt/A. Kirk/C. Petruzziello
0.0 (50)
    Fly Club Rowing Association (A)
P. Galvin/A. Crown/J. Freese/R. Porteus
0.0 (30)
    Nashaquitsa Rowing Club (A)
0.0 (63)
    Union Boat Club (A)
C. Wemyess/P. Schnorr/W. Rowe/S. Glick
0.0 (48)
    University Barge Club (A)
M. Halpert/H. Wessells/C. Wessells/A. Cook
0.0 (58)
    Composite: Peninsula Aquatic Junior, Redwood Scullers (A)
0.0 (48)
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Bracewell/B. Braun/D. Moore/T. Cutler
0.0 (66)
    Four Loose Nuts (A)
J. Snedaker/J. Snedaker/D. Smith/C. Wyant
0.0 (29)
    Unaffiliated (USA) (B)
S. Krappe/j. hindery/k. krappe/M. Hindery
0.0 (36)
    St. Joseph's Preparatory School (A)
0.0 (18)
    Royal Shrewsbury School Boat Club (A)
0.0 (16)
    Malvern Preparatory School (A)
0.0 (17)
43 1:22 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 2:01 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 2:13 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
46 2:31 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
47 2:39 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
21
48 2:54 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
49 3:06 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
39
DCMX4x 3:23 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
25
50 3:41 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:59 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
25
52 4:14 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
53 4:22 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:38 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:46 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change