49th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2013
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
43
2 8:22 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
40
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:22 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
61
5 9:51 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
27
6 10:17 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
45
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Norman/F. Rowe/J. Jablonic/C. Ives/A. Schotter/C. Redhead/A. Balogh/C. Ippolito/A. zecha (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
 
    Team Attager (A)
C. Hamlin/C. Pieper/R. Borggaard/J. Pierce/J. Ewans/J. Moore/F. Schoch/N. Kurmakov/D. Grossman (Cox)
 
    1980 Rowing Club (A)
B. Ibbetson/J. Everett/P. Prioleau/M. Bartman/J. Read/K. Somerville/R. Cashin/S. Colgan/R. Jaugstetter (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
R. Kennelly/G. Henry/J. Creighton/D. LeFebvre/R. Rodriguez/A. McMarlin/M. Fountain/D. Krmpotich/R. Colburn (Cox)
 
    Melbourne University Boat Club (A)
G. Rees/J. Whiting/J. McKeand/D. Lowe/G. Longden/P. McSweeney/M. Mussared/J. Lister/T. Lowe (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
T. Hull/C. Lubsen/F. Borchelt/P. Hayes/S. Kiesling/C. Allsopp/T. Wood/B. Belden/S. Stokes (Cox)
 
    Motley Rowing Club (A)
J. Moroney/D. Dreissigacker/P. Dreissigacker/L. Gluckman/J. Townsend/M. Verlin/J. Hooten/D. Curtis/B. Baker (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
D. Potter/J. Millar/M. Dent/M. Ives/K. Jomo/T. Jaroszewicz/E. Burke/E. Chandler/A. Fisher (Cox)
 
    Princeton 83 Boat Club (A)
 
    Hartford Barge Club (A)
E. Rosow/S. Pape/F. Storey/C. Massing/M. Puckly/M. Keenan/J. Volpe/R. Brown/A. Fournier (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
R. Van Cleve/T. Pounds/D. Huntington/C. Gaylord/J. Peterson/P. Thomas/T. Marks/S. Morss/J. Dougherty (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
 
    California Rowing Club (A)
C. Huntington/D. Deruff/E. Ives/M. Berkner/D. Louis/B. Stone/H. Matthiessen/P. Carson/M. Zembsch (Cox)/
 
    Detroit Boat Club (A)
 
    Pocock Rowing Center (A)
J. Norelius/M. Norelius/M. Hess/B. Pitlick/P. Enquist/P. Ramsey/D. Kroeger/C. Smith/J. Stillings (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
L. Marshall/A. Julie/G. Hauck/D. Steele/D. Loucks/D. Cameron/R. Collins/T. Kovacs/J. Warrilow (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
T. DeWitt/N. Gallaher/N. copley/D. Hyde/B. Lewis/S. Danberg/C. Petruzziello/J. Hintlian/N. Tweed (Cox)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
 
    Occoquan International (A)
 
    Brigantine Rowing Club (A)
A. Stefanski/E. Stinson/P. Guenther/B. White/B. Baldwin/B. Millar/P. Savell/E. Rehill/R. Roberts (Cox)
 
    Warren Rowing Club (A)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
P. Thomas/P. Thompson/J. Boyer/T. Keany/D. Lavin/A. Turner/J. Tilghman/I. Hayes/J. Hughes (Cox)
 
    Partez Rowing Club (A)
Y. Tsubuku/T. Nohmura/M. Kumagai/S. Matsune/Y. Oe/N. Ishizuka/K. Tanaka/M. Yamamoto/A. Kakishita (Cox)
 
    Edmonton Rowing Club (A)
C. Rannells/g. rollans/F. Slatter/R. McKall/B. Sabey/D. Lynass/R. Swart/M. Crowder/A. Martin (Cox)
 
    Wide Load Boat Club (A)
P. Robinson/T. McClarence/J. McIver/J. Hallin/B. Haworth/G. Greely/J. Rockwell/M. Myette/c. Mecca (Cox)
 
    Alte Achter Boat Club (A)
M. Terry/G. Clapp/S. Brooks/S. Row/B. Hobbs/R. Shaw/M. Livingston/C. Livingston/P. Hoffman (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
A. Medioli/T. Altier/P. Demartini/W. Brown/J. Hughes/J. Probolus/J. Mulligan/P. Gruber/M. Desmond (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
J. shamir/M. Jafri/O. Simanovsky/M. Hyde/P. Lester/A. Aikens/J. Born/S. Timpany/v. Zeamer (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Purple Bull Roklub (A)
 
    UMass Men's Rowing Alumni (A)
J. Floyd/J. O'Neil/F. McDonald/R. Doherty/L. Floyd/E. Fitzgerald/S. Arthur/G. White/D. Croke (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
F. Bauerlein/T. Fannon/D. Robinson/J. Caple/T. Daley/M. Blaszkiewicz/G. Teisan/B. Yeingst/J. Shea (Cox)/
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
 
    Leander Boat Club (A)
S. Ilic/M. LaForme/P. Croskerry/G. Gage/M. Korczynski/P. Mudroch/D. Turton/R. Cherwinski/M. Noel (Cox)
 
    Friends of Andover Crew (A)
D. Lippold/V. Broderick/G. Ahrens/P. Ventre/C. Taeusch/T. Boyle/A. Rosenthal/J. Pawlowski/B. Morrissey (Cox)
 
    London Rowing Club (A)
S. Harris/B. Baker/J. Van Tiel/S. Collins/D. Riches/P. Halford/M. Keller/S. Harries/J. McGhee (Cox)
 
    Nonesuch Oar & Paddle Club - Idaho (A)
P. Huntsman/D. Moore/C. Hewitt/J. Richardson/T. Brooks/R. Petersen/A. Narva/H. Burnett/F. Yalouris (Cox)
 
    Onota Lake Rowing Association (A)
 
    Société Nautique d'Avignon (A)
J. Vergnes/N. Lourdaux/F. Andre/P. Brimaldi/C. Baud/F. Ducros/J. Mathieu/P. Youenou/N. Sasselli (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
R. Poole/S. Rogers/T. Taylor/W. Manning/P. Mote/T. Grubert/J. Elder/K. Ahearn/J. Byrd (Cox)
 
7 10:34 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
30
8 10:49 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
40
9 11:04 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
35
10 11:32 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
42
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
28
12 12:11 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 12:23 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
22
14 12:40 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
42
15 12:57 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
36
16 1:14 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
50
17 1:39 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
47
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:20 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
29
20 2:37 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
26
21 2:50 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
24
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
24
23 3:22 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
17
24 3:35 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
19
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
23
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
33
28 4:31 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
31
29 4:41 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
24
DCPC2x 4:52 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
42
DCMX2x 5:12 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
37
Sunday, October 20, 2013
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
4
31 8:17 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
4
32a 8:39 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
45
32b 8:39 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
24
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
22
34 9:26 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
35 10:24 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:53 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
21
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
19
38 11:24 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
38
39 11:40 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
31
40 11:59 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
29
41 12:10 PM W LW 1X Women's Lightweight Singles
18
42 12:25 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4x 1:05 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
39
43 1:22 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 2:01 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 2:13 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
46 2:31 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
47 2:39 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
21
48 2:54 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
49 3:06 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
39
DCMX4x 3:23 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
25
50 3:41 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:59 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
25
52 4:14 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
53 4:22 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:38 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:46 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change